Przed rozpoczęciem festiwalu należy zebrać drużynę!

Oto, kto bedzię nam towarzyszył podczas tegorocznej edycji:

(kolejni goście zostaną ogłoszeni już niedługo)

Sebastian Adamkiewicz

Historyk, publicysta i edukator. Członek redakcji portalu historycznego Histmag.org, wykładowca Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii i współzałożyciel Fundacji Nauk Humanistycznych. Interesuje się głównie okresem staropolskim, a w szczególności dziejami parlamentaryzmu, propagandy i Kościoła.

Marta Nowak - Calypsen

Cosplayerka, twórczyni strojów. Między innymi zwyciężyła na konkursach strojów na Hall of Games w 2014 roku jako Diana z League of Legends oraz na Animatsuri w 2015 roku jako Lady Arthas z World of Warcraft. Organizuje porady dotyczące przygotowania strojów.

Piotr Chrzanowski

Zamieszkały w Łodzi rysownik i autor concept artów. Autor ilustracji i projektów graficznych do gry MMORPG “Avanturion”, concept artist przy krótkometrażowym filmie “Geralt of Rivia” studia FilmVision. Pracował dla Fantasy Flight Games jako ilustrator gier “Gra o Tron” oraz “Warhammer: Inwazja”.

Przemysław Piotr Damski

Historyk, wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Zajmuje się historią powszechną XIX i XX w., głównie dyplomacji i stosunków międzynarodowych. Autor bloga „Migawki z przeszłości”.

Michał Gacek

Doktor psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiut literacki w roku 2002 na łamach magazynu „Portal”. Opowiadania grozy swojego autorstwa zebrał w wydanej w roku 2008 „Kronice koszmarów”, w 2012 opublikowana została jego pierwsza powieść – „Endemia”. Poza światem fantastyki autor licznych opracowań naukowych z dziedziny psychologii osób niepełnosprawnych.

Piotr Gawron

Pracownik naukowy Instytutu Informatyki Technicznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk, zainteresowany informatyką przyszłości. Badacz m. in. wpływu oddziaływań środowiska na informatyczne procesy kwantowe. Aktywny popularyzator tych dziedzin nauki, które uchodzą za niezrozumiałe dla zwykłego śmiertelnika.

Michał Gołkowski

Zamieszkały w Sochaczewie autor m.in. powieści z cyklu „S.T.A.L.K.E.R.” oraz „Stalowe szczury”. Tworzy opowieści o życiu w świecie po zagładzie. Tłumacz literatury rosyjskojęzycznej, w tym twórczości Wiktora Noczkina i Andrieja Lewickiego. Z zamiłowanie historyk wojskowości.

Paweł Grabarczyk

Doktor filozofii Uniwersytetu Łódzkiego, redaktor naczelny magazynu filozoficznego „Hybris”. Poza filozofią ("Dyrektywalna teoria znaczenia w interpretacji behawioralnej", "Umysł: software, czy hardware?", "Świat jawności radykalnej, czyli o roli prywatności w życiu społecznym" (Nic się nie kończy, nic się nie zaczyna, Zrozumieć „gamera”, czyli jeszcze raz o #gamergate, Czy rodziny są zagrożeniem dla gier?).

Marek Grzywacz

Mieszkający w okolicy stolicy autor opowiadań grozy. Jest również publicystą piszący m.in dla „Nowej Fantastyki”, „Torii” czy „Grabarza Polskiego”.  Wielbiciel strachu i grozy w formie wszelakiej. Zaangażowany jest w projekt “Niedobre Literki” na którym znajdziecie teksty utrzymane w tak zwanej stylistyce bizzaro-fiction.

Witold Jabłoński

Pisarz, publicysta, tłumacz literacki oraz działacz kulturalny pochodzący i mieszkający w Łodzi. Fandom fantastyki najbardziej kojarzy go z  historyczno-fantastycznej  serii książek “Gwiazda Weus, Gwiazda Lucyfer”. Spod jego pióra wyszły też również takie powieści jak “Dzieci Nocy” czy “Kochanek Czerwonej Gwiazdy”. Tłumaczył również dzieła Kiry Bułyczowa oraz Państwa Diaczenków

Michał Jakuszewski

Z wykształcenia lekarz radiolog, od 1991 roku zawodowy tłumacz. Na swoim koncie ma przekłady ponad 110 książek (opowiadań - drugie tyle) m.in. Rogera Zelaznego, Roberta Heinleina czy Stevena Eriksona. Najbardziej znany z tłumaczenia "Pieśni Lodu i Ognia" George'a Martina - może już wie, czy "Wichry zimy" są 700-stronicowym opisem śniegu hulającego między nagrobkami, czy jednak ktoś przeżyje, by śnić o wiośnie...

Katarzyna Siedlecka - Kairi

Cosplayerka, twórczyni strojów, sędzia i juror na polskich i zagranicznych konkursach. M.in. zdobywczyni drugiego miejsca na Eurocosplay Championship podczas MCM London Expo, oraz drugiego miejsca podczas Eurocosplay 2012.

Barbara Karlik

Z harfą celtycką w związku od 2001 roku. Grała z zespołem muzyki celtyckiej "Ould Land". Autorka trzech albumów muzycznych: "Suantrai - struna snu", "Karczma Niedokończonych Opowieści" oraz "Mairi Cláirseach śpiewa". Według zeznań połowę życia spędza na strojeniu harfy, drugą połowę zaś na graniu na nienastrojonej. Pomimo tego znajduje czas, by jeździć z nią po Polsce i świecie.

Kazimierz Kyrcz

Z pochodzenia Krakowianin, z zawodu policjant, z zamiłowania pisarz, publicysta i poeta. Jego twórczość, którą sam określa mianem „miejskiej grozy”, skupia się na nurkowaniu w najgłębsze i najmroczniejsze odmęty ludzkiej psychiki, wyławianiu z nich najbardziej przerażających wizji, a następnie umieszczanie ich w opowiadaniach, których akcja rozgrywa się na naszym, polskim podwórku. Do jego najbardziej znanych dzieł należy powieść „Podwójna pętla” oraz zbiór opowiadań „Femme fatale”.

Adam Mazurkiewicz

Wykładowca akademicki, adiunkt w Zakładzie Dydaktyki Języka Polskiego i Literatury Uniwersytetu Łódzkiego. Znawca kultury i literatury popularnej oraz historii i teorii fantastyki. Związany z „Grabarzem Polskim” i „Creatio Fantastica”, juror nagrody im. Jerzego Żuławskiego. Autor książek „Z problematyki cyberpunku. Literatura - sztuka – kultura” i „O polskiej literaturze fantastycznonaukowej lat 1990-2004".

Ilona Myszkowska

Autorka komiksów internetowych "Chata Wuja Freda" i "Barwy Biedy", realistycznie i z dużą wnikliwością poruszających tematykę problemów, z jakimi borykają się na co dzień zwykli ludzie. Twórczyni utrzymanego w podobnej tematyce "iGrania z Gruzem" - planszówki inspirowanej "Grą w życie", z dodatkiem łabędzi i odpadów radioaktywnych. Będąc częścią zespołu "Hamstercube" (z m.in. Marcinem Krzysiakiem) wyprowadziła na światło dzienne gry "Korpo Tale" oraz "Mortal Dating: Boku no Kawaii Borderline Ultimejt Kokoro Edyszyn".

Łukasz Nizik

Ponad dwa lata doświadczenia komercyjnego w tworzeniu gier, w tym rok pracy w CD Projekt RED jako programista Cyberpunk 2077. Zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych 2015 w dwóch kategoriach (dwiema różnymi grami). Uczestnik licznych game jamów i konferencji. Współzałożyciel sekcji twórców gier na Politechnice Łódzkiej. Po godzinach zajmuje się tańcem i muzyką tradycyjną.

Andrzej Pilipiuk

Archeolog i zadeklarowany paleokapitalista. Nie tylko twierdzi, iż Wojsławice istnieją, ale i że przebywał w nich w czasach młodości. Na jego flagowy cykl - przygody niejakiego Jakuba Wędrowycza ze wspomnianych Wojsławic - składa się 91 opowiadań. Poza tym w jego dorobku znaleźć można 9 zbiorów opowiadań, powieści (m.in. "Szewc z Lichtenrade", a także, jak głosi tajemnica poliszynela, 19 tomów przygód niejakiego Samochodzika) oraz takie cykle, jak "Oko Jelenia" czy o Kuzynkach Kruszewskich.

Krzysztof Piskorski

Komentarz: Debiut literacki w 2004 roku na łamach „Nowej Fantastyki”. Autor trylogii „Opowieści piasków”, dwutomowej „Zadry” oraz licznych opowiadań. Dwukrotnie nominowany do nagród im Janusza A. Zajdla oraz Jerzego Żuławskiego (rok 2009 – pierwszy tom „Zadry”, rok 2011 – „Krawędź czasu”). W 2014 roku otrzymał Zajdla za „Cienioryt”.

Marcin Przybyłek

Najbardziej znany z cyklu opowiadań i powieści o Gamdecu, rozpoczętego w roku 2002 przez "Małpią pułapkę". Poza światem gierczanego detektywa autor takich opowiadań, jak "Ringerer", "Wymiar wewnętrzny", czy (tutaj o uwagę prosimy miłośników Warhammera 40k) "Aquila, Aquila". Z wykształcenia lekarz, z zamiłowania psycholog (w tej dziedzinie autor m.in. "Ojciec i syn czyli gwiezdne wojny").

Martyna Raduchowska

Zamieszkała we Wrocławiu absolwentka psychologii i kryminologii na Uniwersytecie Walijskim oraz neurobiologii poznawczej na Uniwersytecie w Yorku. Jej ostatnia powieść: "Czarne światła: Łzy Mai" (Fabryka słów, 2015) została nominowana do Nagrody Kwazar promującej wątki naukowe w literaturze science fiction.

Kamil Śmiechowski

Historyk, doktor nauk humanistycznych. Związany z Uniwersytetem Łódzkim. Zajmuje się dziejami Łodzi, historią miast oraz badaniem polskich dyskursów modernizacyjnych.

Lucyna Urbańska-Kidoń

Historyk sztuki, pedagog prowadzący przez wiele lat zajęcia plastyczne i teoretyczne w Pracowni Historii Sztuki działającej przy Muzeum Sztuki w Łodzi. W latach 2009 - 2014 wykładowca na na Projektowania Graficznego na studiach niestacjonarnych w ASP w Łodzi. Z pasją opowiada o sztuce dla najmłodszych i tych nieco starszych.

Michał Walczak

Z wykształcenia nauczyciel języka angielskiego, tłumacz, fonetyk; w wolnych chwilach muzyk, wokalista i tekściarz zespołu Voodoo Seeds. Debiutował na łamach "Niedobrych literek" opowiadaniem "Śmierć po kolędzie". Od pewnego czasu ściśle współpracuje z Kazimierzem Kyrczem Jr, czego efektem są opowiadania opublikowane w magazynie literacko-kryminalnym "Pocisk", kwartalniku OkoLica strachu i antologii "City 3".

Andrzej Zimniak

Z literaturą nierozłączny od 1980 roku, debiut książkowy (Szlaki istnienia) w 1984. Za "Klatkę pełną aniołów" w 1995 roku nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Autor trzech powieści i ośmiu zbiorów opowiadań (opowiadania próbowaliśmy policzyć, po 80 polegliśmy), 43 publikacji naukowych z dziedziny chemii, współautor 2 patentów. W wolnym czasie eksploruje wulkany.

Marcin Zwierzchowski

Redaktor "Nowej Fantastyki" (dział prozy zagranicznej) współpracujący m.in. z "Gazetą Prawną", "Newsweekiem" czy lubimyczytać.pl. Za pośrednictwem "Polityki" prowadzi blogi popkulturalne "Seryjni" oraz "Geek". Specjalista ds. rynku wydawniczego tak w kraju, jak i poza jego granicami. Miłośnik zbyt wielu odnóg fantastyki, by je tutaj wymienić.

Maciej Żytowiecki

Urodzony i zamieszkały w Trójmieście, fan kryminałów, urban fantasy i horroru, autor licznych opowiadań. Publikował między innymi na łamach „Science Fiction, Fantasy i Horror”, „Esensji” czy „Fahrenheita”, jak i w zbiorach "Nawiedziny" i "Niedoczekanie". Prywatnie hoduje demony.