O Polconie

Polcon to najstarszy polski konwent fanów fantastyki. Organizowany od 1983 roku, tradycyjnie jest imprezą objazdową, goszczącą co roku w innym mieście, tworzoną przez inną fantastyczną organizację, od 2003 roku przy współudziale Związku Stowarzyszeń “Fandom Polski”. Stałym punktem programu, niemal od początku wpisanym w założenia konwentu, jest gala wręczenia Nagrody im. Janusza A. Zajdla – wyróżnienia przyznawanego pisarzom  i pisarkom, określających się jako fantaści, przez członków fandomu. 

W dniu wręczenia Nagrody odbywa się również tradycyjnie Forum Fandomu, punkt programu otwarty jest dla wszystkich uczestników. W trakcie obrad podejmujemy decyzje dotyczące Nagrody, przyszłych Polconów oraz innych wspólnych projektów fanów z całego kraju. Staramy się również, aby nasza impreza była swoistym świętem ruchu fanowskiego, z gośćmi honorowymi zasłużonymi dla fantastyki i fandomu w Polsce oraz punktami programu poświęconymi popularyzacji i celebracji naszego wspólnego hobby.

Począwszy od roku 2021 najczęstszą formą organizacji tego konwentu jest przyznanie statusu Polconu lokalnej imprezie.

Rada Fandomu

Spotkanie przedstawicieli organizacji zrzeszonych w Związku Stowarzyszeń “Fandom Polski”, na którym dyskutowane będą bieżące sprawy Związku oraz plany na następny rok. Rada ma charakter otwarty – jeśli nie należysz do żadnego klubu, ale masz ochotę posłuchać lub włączyć się w dyskusję, zapraszamy!

Forum Fandomu

Otwarte zebranie fanów fantastyki, odbywające się tradycyjnie na każdym Polconie. Wybierzemy na nim komisję liczącą głosy na Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, zdecydujemy gdzie odbędzie się przyszłoroczny Polcon oraz porozmawiamy o różnych istotnych dla Fandomu kwestiach.

Nagroda im. Janusza A. Zajdla

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą literacką, przyznawaną autorom najlepszych polskich i fantastycznych utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania.

Każdy czytelnik fantastyki może wybrać od jednego do pięciu utworów wydanych w poprzednim roku kalendarzowym, wszyscy mają prawo do wskazania od jednej do pięciu pozycji w obu kategoriach. Powieści i opowiadania (po pięć utworów) najczęściej wskazywane przez głosujących w pierwszej fazie Konkursu, znajdzie się na liście nominacji do Nagrody. Spośród nich uczestnicy Polconu, czyli Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki, dokonają wyboru Laureatów.

Aby wziąć udział w głosowaniu wyłaniającym laureatów nie musisz na Polcon przyjeżdżać – wystarczy wykupić akredytację wspierającą.