Michał Cholewa

Michał Cholewa polski informatyk i pisarz specjalizujący się w militarnej science fiction, działacz fandomu. Doktor nauk technicznych w zakresie informatyki. Od 1995 jest członkiem Śląskiego Klubu Fantastyki.

Ukończył matematykę na Uniwersytecie Śląskim, a 6 czerwca 2013 doktoryzował się w Instytucie Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN na podstawie pracy doktorskiej pod tytułem Czołowe funkcje kuliste jako baza do aproksymacji sygnału o ograniczonym paśmie.

Literacko debiutował w 2008 w antologii Epidemie i zarazy wydanej przez Fabrykę Słów. Publikował także w czasopismach: Science Fiction, Fantasy i Horror i Nowa Fantastyka oraz antologiach: Smok urojony i Światy równoległe.

W 2012 wydał pierwszą powieść Gambit, zaś w 2013 jej kontynuację Punkt cięcia. Za wydaną w 2014 trzecią część cyklu – Fortę został w 2015 uhonorowany Nagrodą Zajdla oraz Srebrnym Wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Część czwarta zatytułowana Inwit otrzymała nominację do Nagrody Zajdla za rok 2016 a część piąta, Sente, nominację za rok 2018. W tym roku nominacje otrzymały dwa jego opowiadania – „Na granicy”, opublikowane na portalu fahrenheit.net.pl i „Zwycięstwo”, opublikowane w książce „Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2022”, wyd. IX