WYNIKI KONKURSU COSPLAY KAPITULARZ 2018

Z radością ogłaszamy wyniki Konkursu Cosplay na Kapitularzu 2018

Kapitularz jest największym konwentem fantastyki w Łodzi. Organizatorzy postanowili wspierać środowisko kostiumowe w Polsce, a zwłaszcza rozwój tego barwnego hobby – stąd bardzo nietypowa kategoria, czyli debiut. Młodzi twórcy prezentowali na sobie własnoręcznie wykonane stroje, inspirowane komiksami, grami, serialami oraz filmami animowanymi. Na scenie znaleźli się i bohaterowie gry roku Wiedźmin, jak i Alicja w Krainie Czarów. Było barwnie i żywo, a uczestnicy walczyli o pulę nagród w wysokości 5.000 zł. Prócz pieniędzy zdobywali przepiękne albumy i białe kruki spośród wydań gier CD Projekt Red.

Tegoroczny konkurs i galę Cosplay przygotowała dla nas Zofia „Zula” Skowrońskwa – Zula Costumes. Dziękujemy!

Fotorelację z konkursu przygotował Michał „Larry” Ciechanowicz – MLC Foto. Dziękujemy!

Zwycięzcy

Mateusz Mat Kowalski jako Frank Castle, Punisher, wyróżniony przez jury
Anna Cyanka Nowakowska jako Shiklah, Deadpool Wyzwanie Draculi, wyróżnienie jury
Małgorzata Łosoś Moraczewska jako Yasuo z League of Legends, wyróżnienie jury
Joanna Lola Lange jako Rita Odraza, zdobywczyni nagrody za najlepszą prezentację
Barbara Zorana Maj jako Anna Henrietta z Wiedźmina 3, zdobywczyni nagrody za najlepszy debiut
Marta Martwa Kramer jako Ciri, zdobywczyni nagrody za najlepszy strój szyty
Zuzanna Najro Klamczyńska jako Szczerbatek, zdobywczyni nagrody za najlepszy strój z elementami zbroi

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

cosplay_13
cosplay_12
cosplay_11
cosplay_10
cosplay_8
cosplay_4
cosplay_3
cosplay_2

Czym jest cosplay?

Cosplay to przebieranie się za konkretną postać, na przykład bohatera filmu, komiksu, ilustracji, gry. Często związane jest nie tylko z noszeniem kostiumu, ale też odwzorowywaniem zachowania, mimiki, sposobu poruszania się czy tonu głosu.

W niektórych krajach cosplay ma status sportu artystycznego. I chociaż w Polsce wciąż wykonywany jest amatorsko, odbywają się u nas eliminacje do czterech różnych mistrzostw Europy, wysyłające uczestników na finały do Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Portugalii, a także eliminacje do mistrzostw świata w Chinach. Nasi reprezentanci często takie zmagania wygrywają, wyróżniając się piękną techniką, dobrym odwzorowaniem strojów oraz ciekawymi prezentacjami scenicznymi.

Krótka historia cosplayu

Wbrew obiegowej opinii, cosplay powstał nie w Japonii, a w Ameryce. Był rok 1939 i trwał pierwszy World Science Fiction Convention (WorldCon, red.), a po ulicach Nowego Jorku krążyły dwie dziwnie ubrane postaci: superbohaterowie rodem ze statku kosmicznego, w lśniących uniformach z pelerynami, rozmawiający w esperanto. Byli to Forrest J. Ackerman oraz Myrtle R. Jones, przebrani za postacie z filmu Things to Come. Kostiumy własnoręcznie przygotowała Myrtle.

Zrobili na tyle dobre wrażenie, że z czasem przychodzenie na imprezy fanowskie w strojach stało się zwyczajem (Frederik Pohl napisał potem, że ta para wprowadziła „złowieszczy precedens”). Początkowo wiązało się to z „maskaradą”, czyli po prostu balem kostiumowym z nagrodami, a z czasem z samymi konkursami. Już w latach sześćdziesiątych uczestnicy takich imprez poprzedzali je wielomiesięcznymi przygotowaniami. Było to zjawisko na tyle barwne i ciekawe, że w 1984 roku Nobuyuki Takahashi – japoński redaktor pisma SF – przyjechał na WorldCon do Los Angeles, by starannie opisać całą sprawę i nadać jej nazwę znaną do dziś – cosplay, złożoną ze słów costume i playing.