Nasze wartości

Kapitularz od lat jest organizowany jako impreza non-profit, opierająca się na zaangażowaniu i wsparciu społecznym wielu osób, które łączy wspólny cel – stworzenie możliwości, żeby różni ludzie mogli w przyjemny sposób spędzać czas, poszerzać swoje horyzonty, zdobywać nową wiedzę i umiejętności, poznawać inne osoby o zbliżonych zainteresowaniach. Wszystko to skupione wokół współczesnej kultury – zarówno tej popularnej jak i tej wysokiej, związanej też z nauką, ale i rozrywką. Zależy nam na tym, żeby pokazać, że takie dziedziny ludzkiej działalności jak literatura, film, komiks, gry, muzyka, historia lokalna i powszechna, nauka czy też rękodzieło mają znaczący wpływ na to, jak żyjemy – i potrafią też uczynić nasze życie jeszcze lepszym.

Bezpieczeństwo

Zależy nam na tym, żeby każdy, kto zdecyduje się spędzić z nami czas,  miał pewność, że od momentu, w którym tylko przekroczy gościnne wrota Wydziału Filologii Uniwersytetu Łódzkiego, może czuć się bezpiecznie.

Co to oznacza?

Kapitularz to miejsce dla wszystkich. Nie akceptujemy i nie będziemy tolerować żadnych przejawów dyskryminacji, nietolerancji, obraźliwych zachowań, nękania, jakiejkolwiek formy przemocy oraz naruszania dobrostanu naszych uczestników. Jakiekolwiek naruszenia regulaminu Kapitularza będą bezwzględnie egzekwowane i nie będzie taryfy ulgowej dla nikogo, kto nie rozumie, że każdy chce mieć możliwość spokojnego i godnego spędzenia czasu w naszej gościnie.

Cała nasza ekipa – organizatorzy, wolontariusze, ochrona, służą pomocą i wsparciem w trudnych sytuacjach.

Zależy nam również na tym, żeby nikt nie miał styczności z treściami, których sobie nie życzy. Wiemy, że wartościowe dzieła kultury często są takimi, które poruszają kontrowersyjne tematy i celowo wywołują niepokój. Ale też rozumiemy, kiedy ktoś nie chce mieć styczności z różnymi trudnymi sprawami. Dlatego też przy opisie każdego z punktów programu wymienione zostaną tak zwane triggery– czyli właśnie poruszane trudne tematy tak aby każdy mógł podjąć świadomą decyzję, na przykład czy jest gotowy posłuchać o historiach wojennych albo o chorobach psychicznych.

Nie pozwolimy na to, żeby jakakolwiek osoba uczestnicząca w Kapitularzu została sama z problemem.

Otwartość

Chcemy, żeby Kapitularz był wydarzeniem, w którym uczestniczyć może każdy, kto ma na to ochotę.

Staramy się stworzyć program, który będzie atrakcyjny i satysfakcjonujący również dla ludzi, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z tematyką festiwalu. Nigdy nie graliście w sesje RPG? Nie mieliście styczności z żadnymi grami planszowymi innymi niż Monopol i Warcaby? W ogóle nie orientujecie się w świecie współczesnych seriali i nawet nie wiecie co warto oglądać? Nie znacie specjalnie literatury z ostatnich lat? Kapitularz jest miejscem, w którym znajdzie się coś i dla Was.  Chcemy stworzyć przestrzeń właśnie dla osób, które chcą odkryć coś nowego, zobaczyć czym pasjonują się inni ludzie, dowiedzieć się czegoś istotnego – w sposób maksymalnie przyjazny. Być może dzięki temu odkryjecie w sobie jakąś nową smykałkę albo powrócą wspomnienia o dawno porzuconych zainteresowaniach?

Oczywiście to wszystko nie oznacza, że planujemy pominąć fanów – ludzi, którzy od kilkunastu albo nawet i więcej lat śledzą wszelkie nowe wydawnictwa, kolejne sezony seriali, wieści i plotki i często wiedzą więcej o fikcyjnych światach niż ich twórcy. Jak najbardziej zapraszamy was na Kapitularz – oraz też zachęcamy do aktywnego dzielenia się wiedzą i zgłoszenia czegoś do programu – prezentacji, wykładu, a może dyskusji?

Przede wszystkim jednak nie ma żadnych granic formalnych, które sprawiają, że  ktoś nie może  uczestniczyć w festiwalu. Nikt nie jest na to ani za młody, ani za stary. Nie ma też ograniczeń fizycznych – budynek Wydziału Filologii jest w pełni dostosowany dla osób o ograniczonej motoryce. Każdy jest mile widziany – jedynym warunkiem jest okazywanie szacunku innym. .

Przyjazność

Przyjazny festiwal to taki, na którym nasi uczestnicy będą mogli odnaleźć się bez problemu.

Wykupienie biletu umożliwia wstęp na wszystkie atrakcje odbywające się w ramach festiwalu – nie ma żadnych ukrytych ani dodatkowych kosztów.

Jeżeli nie jest to zaznaczone, to żeby uczestniczyć w dowolnej atrakcji – spotkaniu, wykładzie, pokazie, konkursie czy dyskusji – wystarczy po prostu przyjść w miejsce, w którym według harmonogramu dana rzecz się odbywa. Oczywiście sale uniwersyteckie nie są z gumy, ale podczas ubiegłorocznych edycji nie zdarzało się, żeby ktoś musiał odbić się od drzwi ze względu na brak miejsca.

Niektóre atrakcje ze względu na swoją specyfikę, przeznaczone są dla ograniczonej liczby osób, dlatego też będą obowiązywały na nie zapisy. Część miejsc na warsztaty czy sesje RPG będzie dostępna dla osób, które kupią bilet przed festiwalem, ale co najmniej połowa miejsc będzie na was czekać w trakcie trwania imprezy.

Po wejściu na teren festiwalu pierwszym miejscem zaraz po stanowisku sprzedaży biletów, będzie Punkt Informacyjny. Dyżurujący tam nasi ludzie chętnie opowiedzą wam co się w danym czasie dzieje na festiwalu, gdzie warto pójść, co zobaczyć. Jeżeli macie ograniczony czas, to również dowiecie się, jak go wykorzystać w najlepszy sposób. Tam też znajdziecie odpowiedź na wszystkie wasze pytania.

Przygotowaliśmy również dla naszych uczestników Strefę Ciszy. Udział w imprezie może być niezwykle intensywny – wiele wrażeń, dźwięków i emocji. Dlatego też każdy, kto będzie potrzebował przez jakiś czas wyciszyć się lub zająć się czymś wymagającym skupienia – może trafić do specjalnej sali, gdzie znajdzie spokój oraz kawę i herbatę. Każdy jest tam mile widziany.

Integracja

Festiwal to ludzie. Organizatorzy, wolontariusze, prelegenci, autorzy, wystawcy, cosplayerzy, gracze – i wielu innych. Każdy jest dla nas ważny, dla każdego jest miejsce w ramach imprezy. Cieszymy się z tego, że Kapitularz umożliwia spotkanie wielu niezwykłych ludzi, niosących ze sobą unikalne historie.

Uczestnictwo w Kapitularzu to szansa i możliwość na poznanie ludzi z pasją. Mających ciekawe zainteresowania i gotowych się z nimi dzielić. Otwartych na świat i na innych. Podczas wielu lat organizowania imprezy sami poznaliśmy wiele osób, które znacząco na nas wpłynęły – i wierzymy, że będzie ich jeszcze więcej.

Czy to przy stole gier planszowych, czy podczas wspólnych sesji i larpów, w ramach warsztatów i pokazów – poznajmy się. Porozmawiajmy. Zobaczmy jak bardzo jesteśmy w stanie dzięki temu się wzbogacić.

Mamy nadzieję, że dzięki temu, że poznaliście jakie wartości nam przyświecają, więcej wiecie o tym, jakiego rodzaju imprezą będzie Kapitularz – i że zdecydujecie się zostać jego częścią, do czego serdecznie zapraszamy. Widzimy się we wrześniu?