Program festiwalu
– Aula
– Blok literacki
– Blok naukowy
– Kapitularzowy klub dyskusyjny
– Blok popkulturowy
– Blok okołohistoryczny
– Blok filmowo-serialowy
– Blok gwiezdnowojenny
– Blok konkursowy, sala A
– Blok konkursowy, sala B
– Blok RPG/LARP
– Blok Mangowy
– Blok warsztatowy
– Strefa Gier Bitewnych
Program dostępny jest również za pomoca aplikacji Konwencik
Aula
Piątek
16:00-16:15 Oficjalne otwarcie festiwalu
Ekipa Kapitularz 2019
rozwiń szczegóły
Oficjalne rozpoczęcie Festiwalu i powitanie uczestniczek i uczestników. Na tym spotkaniu dowiecie się najciekawszych rzeczy o tegorocznej edycji, poznacie sponsorów i partnerów. Powiemy także o idei, która nam przyświeca oraz dlaczego w tym roku wszędzie jest pociąg… pociąg do fantastyki. Na zakończenie planujemy króciutką sesję QnA.
16:15-18:00 Warsztaty tańców larpowych
Marcjanna „Kozacka Skrzypaczka” Jelińska
rozwiń szczegóły
Taniec i zabawa od zarania dziejów są nieodłącznym elementem życia społecznego, którego również i na larpach nie powinno zabraknąć, np. w małych społecznościach, karczmach czy obozach.
Warsztaty składać się będą z bardzo prostych tańców średniowiecznych, balfolkowych, i kilku polskich melodii tradycyjnych, które pozwolą uczestnikom odnaleźć się bardzo szybko w klimacie karczemnym.
Będą to tańce w kole, jak i tańce w parach, i oczywiście nie zabraknie też paru rozpoznawalnych i wyczekiwanych przez publikę szlagierów, takich jak Kender czy Belgijka.
18:00-19:00 Podróże przez inspirujące fantastów miejsca – pomniki natury i historii
Wojciech Sedeńko
rozwiń szczegóły
Podróże przez inspirujące fantastów miejsca – pomniki natury i histori. Spotkanie z Wojtkiem Sedeńko, który opowie o swoich podróżach związanych z fantastyką.
19:00-21:00 Dokąd zmierza Disney? (panel dyskusyjny)
Kate „DisneyLady” Grobelniak; Anna 'Erin’ Szczepaniec
rozwiń szczegóły
Czy Disney zupełnie rezygnuje z animacji na rzecz remake’ów live-action? Czy w przyszłości oryginalne filmy i seriale giganta branży rozrywkowej zobaczymy już tylko na platformie Disney+? Czy Myszka Miki zbiera studia do swojej rękawicy nieskończoności? Czy plany korporacji zapowiadają się pozytywnie dla odbiorców? Przyjdź i podyskutuj z nami na ten temat!
21:00-22:00 Bajki dla dorosłych
Tomasz Roth
rozwiń szczegóły
Występ bajarza i satyryka, odpowiadającego pod przykrywką osadzonych w fantastyce historyjek o własnych doświadczeniach, społeczeństwie, polityce, relacjach damsko-męskich, słowem: o życiu dorosłego człowieka.
Oto „Bajki dla Dorosłych” Tomasza Rotha.
Sobota
11:00-12:00 Krótka prezentacja spektaklu 'Sen Panny Franciszki’ oraz dyskusja o procesie twórczym
Antonina Jakubowska
rozwiń szczegóły
12:00-14:00 Spotkanie z fantastyczną Grupą Filmową Darwin na Kapitularzu 2019
GF Darwin
rozwiń szczegóły
Grupa została założona przez absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Marka Hucza i Jana Jurkowskiego, w 2012 roku. Podbili serca widzów serią Wielkie Konflikty, choć najwierniejsi fani pokochali ich jeszcze za czasów serii o Mistrzu Motylu. Stworzyli także serie takie jak: Wielkie Pytania Polskie, Shorty Darwina, Wielkie Teorie Darwina, itd.
Jak sami o sobie mówią: Przewodzi nam jedna maksyma – „Jeśli coś nas śmieszy, jest głupie i idiotyczne – kręcimy to!”
14:00-16:00 Panel dyskusyjny „Amelia Earhart i Kathryn Janeway – wizerunek kobiety-podróżniczki w fantastyce i popkulturze i jego ewolucja”
Anna Szumacher Marta Malinowska
rozwiń szczegóły
Panel o ewolucji tego wizerunku, czyli od „dam w opałach” po „największą zbrodniarkę wojenną w historii Federacji”
18:00-20:00 Konkurs i gala Cosplay
Zula Cosplay
rozwiń szczegóły
Na tegorocznym Łódzkim Festiwalu Fantastyki Kapitularz zapraszamy na konkurs i galę Cosplay. Organizuje go dla nas firma Zula Costumes.
Z rzeczy wyjątkowych, jakich możecie spodziewać się na Kapitularzu, to kategoria debiutów, z zupełnie odrębną nagrodą. Każdy może wystąpić w konkursie.
Fotorelację z konkursu przygotuje Michał „Larry” Ciechanowicz – MLC Foto. Jego studio będzie dostępne dla wszystkich w sobotę, w godzinach 10-20, z przerwą na konkurs. Zapraszamy do zrobienia sobie profesjonalnych zdjęć! 5000 zł to pula nagród tegorocznego konkursu Cosplay na Kapitularzu!
20:00-21:00 Koncert Przekraczając kurtynę
Barbara Karlik
rozwiń szczegóły
Progi, delty rzek, wzgórza faerie, pas mokrego piasku między lądem a morzem – miejsca pomiędzy światami,
które w mitologii celtów miały szczególne, magiczne znaczenie.
Za pomocą harfy, łączącej w sobie to co ludzkie i to, co magiczne poznamy sposoby na to, by zanurzyć się w drugim świecie – i z niego wrócić.
Tradycyjne pieśni z Irlandii i Szkocji, muzyka dawna i filk, które łączy jedno – zabierają w podróż i
pozwalają bezpiecznie przekroczyć granicę – bez paszportu!
21:00-22:00 Pokaz taneczny grupy „NOX”
Grupa NOX
rozwiń szczegóły
Zespół Nox to grupa tancerek stylu tribal. Zespół wyróżnia pasja do eksperymentowania oraz kwestionowania ustalonych reguł i granic. Tańczy głównie style orientalne, ale lubi je mieszać i podawać w nowej formie. Czasami przebiera się za wesołe elfy, a czasami za mroczne wojowniczki pustkowi.
Niedziela
12:00-13:00 Po co nam ilustracje w grach wyobraźni?
Kit Buss
rozwiń szczegóły
Najbardziej znana z bycia oficjalną artystką i ilustratorką dla kampanii Vox Machina – popularnej sesji D&D streamowanej na żywo przez Critical Role. Kit Buss jest profesjonalną ilustratorką i twórczynią komiksów z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży.
Doświadczenie zdobyła podczas pracy nad Moore & Reppion’s The Thrill Electric dla telewizji Channel 4 i Hat Trick Productions. Następnie tworzyła dla wydawnictw takich jak Self Made Hero, Quarto Publishing czy Rebellion. Ostatnio rozpoczęła pracę nad nowym niezależnym tytułem „Cloven: Bloodlines” – komiks z gatunku mrocznego fantasy podążający za rogatą albinoską iluzjonistką Lillith Daturai, w którą Kit wcieliła się podczas gościnnego występu u Critical Role.
Kit wystąpiła gościnnie również u ekipy High Rollers, a także sama lubi wyrzucić kilka naturalnych 20 (oraz 1) w swoim czasie wolnym.
Blok literacki
Piątek
17:00-18:00 Dlaczego kocham czytać książki fantastyczne? (tak, science fiction też)
Lena Kwiatkowska
rozwiń szczegóły
Chociaż festiwal fantastyki nie jest raczej miejscem, w którym trzeba kogoś przekonywać do książek szeroko pojętej fantasy, to chciałabym się podzielić bardzo subiektywną opinią, czemu warto ją czytać oraz kilkoma tytułami godnymi polecenia
18:00-19:00 Pięćdziesiąt twarzy Draculi. Ekranizacje powieści Brama Stokera wczoraj i dziś.
Adam Rozmarynowski
rozwiń szczegóły
Powieść Brama Stokera okazała się na tyle intrygująca, że począwszy od 1922 roku powstało już kilkanaście ekranizacji „Draculi”. Za ich sprawą wampir z Transylwanii stał się jednym z symboli popkultury. W mojej prelekcji omówię jak na przestrzeni lat zmieniał się jego filmowy wizerunek.
19:00-20:00 Katedra Jacka Dukaja. Tekst i kontekst
prof Adam Mazurkiewicz
rozwiń szczegóły
Proza Jacka Dukaja to wyzwanie nie tylko dla miłośników fantastyki. „Gęsta” znaczeniowo, odwołuje się nie tylko do najnowszych nurtów filozoficznych (extropizmu, transhumanizmu, postbiologizmu), ale i tradycji kulturowej.
O tym, do jakiego stopnia oba punkty odniesienia, traktowane jako kontekst interpretacyjny, są istotne dla odczytania Dukajowych opowieści, świadczy lektura „Katedry”. Utwór ten – pochodzący z 2000 roku – znany jest głównie za sprawą filmowej adaptacji Tomasza Bagińskiego (2002). Kiedy jednak przyjrzeć mu się bliżej, wciąż jednak potrafi zaskakiwać. W trakcie prelekcji postaramy się wspólnie odkryć jego – mniej i bardziej oczywiste – znaczenia.
Sobota
10:00-12:00 Anatomia fantastycznego romansu
Anna Łagan
rozwiń szczegóły
Czy tego chcemy czy nie, romanse w konwencji różnych konwencji fantastycznych są już stałym elementem literackiego krajobrazu. Dlaczego tak się dzieje? Co nas w fantastycznych romansach pociąga – a co odrzuca? Jakie tropy i motywy wykorzystuje ten podgatunek?
Na tej prelekcji przyjrzymy się, jak ten hybrydowy podgatunek jest zbudowany i zastanowimy się, co mówi o marzeniach i lękach swoich odbiorców.
12:00-13:00 Spotkanie z wydawnictwem ESEF
Wojciech Sedeńko
rozwiń szczegóły
Wojtek Sedeńko opowie o nowościach wydawniczych bieżącego roku
13:00-15:00 Siedem pierścieni dla władców Krasnoludów w ich kamiennych pałacach.
Łukasz „Shamp” Reczulski
rozwiń szczegóły
W prelekcje omówiona zostanie historia i kultura tolkienowskich krasnoludów. Z wystąpienia słuchacz dowie się kto ulepił pierwszego krasnoluda, czy krasnoludzkie kobiety naprawdę miały brody oraz czy – z czysto
biologicznego punktu widzenia – filmowy romans Kiliego i Tauriel miał sens.
15:00-16:00 Przenoszenie Lovecrafta i kotów na scenę – „Wciąż patrzą”
Tomasz Kozłowski, Ewa Hoffmann-Psuty
rozwiń szczegóły
Czy można przekazać lovecraftowską grozę inaczej niż poprzez literaturę? Jak oddać klimat tamtych dzieł, przenosząc się w czasy współczesne, używając do tego zupełnie innych mediów – teatru oraz tańca?
Twórcy spektaklu „Wciąż patrzą”, na podstawie „Kotów Ultharu” H.P. Lovecrafta opowiedzą o powstawaniu projektu, otchłaniach szaleństwa, trudnościach w oddawaniu specyficznego języku i pracy z kotami.
16:00-17:00 “Czas ognisk i bajek” czyli elementy fantastyczne w skandynawskiej literaturze dziecięcej
Anna Karnicka
rozwiń szczegóły
Jeśli jako dzieci zaczytywaliście się powieściami Astrid Lindgren, z przejęciem słuchaliście o podróży przez Szwecję wraz ze stadem dzikich gęsi albo z nostalgią wspominacie muminki, to może być prelekcja dla Was.
Razem powspominamy, porozmawiamy, zastanowimy się, ile tak naprawdę folkloru zostało do tych opowieści przemyconych, co nas w tych historiach pociągało oraz czy (i jak) przygotowały nas do dalszej literackiej podróży.
17:00-19:00 Podróż po krainach wyobraźni i szaleństwa – mythos Lovecrafta – dyskusja
Grzegorz Biały, Marcin Sienny, Piotr Jackowski
rozwiń szczegóły
H.P. Lovecraft pozostawił po sobie niezwykłą spuściznę – cały wszechświat pełny dziwnych, nienazwanych istot oraz miejsca z pogranicza legend i koszmarów. Czy możemy mówić o spójności świata stworzonego w różnych opowiadaniach? Czym charakteryzowało się uniwersum wielkich przedwiecznych? Oraz jak było rozwijane przez autorów książek, filmów, komiksów i gier do dnia dzisiejszego.
19:00-20:00 Podróż po krainach wyobraźni i szaleństwa – wieczorne czytanie Lovecrafta
Tomasz Kozłowski, Grzegorz Biały
rozwiń szczegóły
Na zakończenie bloku poświęconego klasykowi literatury grozy, H.P. Lovecraftowi, chcielibyśmy serdecznie zaprosić na wspólne wieczorne czytanie najlepszych i najbardziej znanych opowiadań autora, w mistrzowskich przekładach Macieja Płazy.
20:00-21:00 Nie tylko Howard, nie tylko Arnold – czyli o mniej znanych przygodach Conana Barbarzyńcy w serialach, grach, książkach i komiksach
Michał Dąbrowski
rozwiń szczegóły
Lwia część fanów przygód cymeryjskiego bohatera-hulaki z całą pewnością dobrze zna twórczość Roberta E. Howarda, człowieka który powołał charyzmatycznego barbarzyńcę do życia, a także kasowe hity filmowe z legendarnym Arnoldem Schwarzeneggerem w tytułowej roli. Ale co z innymi dziełami i adaptacjami, które nie zyskały aż takiej popularności?
Wpadnijcie posłuchać – może odkryjecie coś nowego. Wszak przygód Conana nigdy dość!
Niedziela
10:00-11:00 „Жили-были …II” Symbolika wschodnioeuropejskiej baśni.
Katarzyna „Katka” Zielińska
rozwiń szczegóły
W zeszłym roku przedstawiłam kultową dziesiątkę bohaterów rosyjskich baśni. W tym roku pójdę o krok dalej – kim są te postaci, jakie mają atrybuty, co sobą reprezentują? Czego możemy nauczyć się z baśni naszych wschodnich sąsiadów? Czego możemy nauczyć się o nich?
11:00-12:00 Zanim Rosjanie zeszli do metra
Bartosz Biedrzycki
rozwiń szczegóły
Wybrane przykłady światowej i polskiej literatury (i nie tylko) postapokaliptycznej sprzed nadejścia „nurtu stalkerskiego” spopularyzowanego przez rosyjską franczyzę Metro 2033.
12:00-13:00 Świat – opowieść – bohater – o tym, jak RPG pomogło mi w pisaniu książek i dlaczego warto rozwijać wyobraźnię.
Michał Gołkowski
rozwiń szczegóły
Skąd bierze się fascynacja opowiadaniem historii? W jaki sposób połączyć pasję, talent i pracę? Co tak naprawdę jest sercem dobrej książki, i jak dojść do wprawy w tworzeniu światów? Szybki crash course w wykonaniu bestsellerowego autora ze stajni Fabryki Słów.
13:00-14:00 Wielka Wojna wyobraźni, czyli obłęd 1914-1918 – najstraszniejsze opowieści okopowe.
Michał Gołkowski
rozwiń szczegóły
Wielka Wojna wyobraźni, czyli obłęd 1914-1918 – najstraszniejsze opowieści okopowe. Podróż poprzez najdziwniejsze, najstraszniejsze i najbardziej niewiarygodne historie, jakie tylko powstały w okopach Pierwszej Wojny Światowej. Czy krwiożerczy Ogar z Mons naprawdę polował na nieostrożnych? Skąd wziął się mit szalonego niemieckiego naukowca? I w końcu jak odróżnić prawdę od propagandy? O tym opowie Michał Gołkowski.
14:00-15:00
Jak debiutować i nie zwariować
Anna Szumacher
rozwiń szczegóły
Masz napisaną książkę fantastyczną i marzysz, by ją wydać? Zastanawiasz się jakie kroki przedsięwziąć? Które wydawnictwo wybrać? Jakiej umowy nie podpisywać? I jak nie zacząć chodzić po ścianach, kiedy okaże się, że Twoja książka zostanie wydana? Krótko mówiąc – chcesz wiedzieć jak debiutować i nie zwariować? Weź swój kaftan bezpieczeństwa i przyjdź tutaj
15:00-16:00
A więc mówisz, że chcesz wydać książkę?
Dominika „Nerd Kobieta” Tarczoń
rozwiń szczegóły
Podstawy wydawania i promowania literatury dla debiutujących i początkujących pisarzy. Dużo wiedzy, know how i śmieszków z patologii branży. Prelekcję prowadzi marketingowiec z branży wydawniczej.
Blok naukowy
16:00-17:00 Czarne dziury i nasze miejsce we wszechświecie
Konrad Dobosz
rozwiń szczegóły
Będzie to jeden z tematów spotkania. Porozmawiamy także o Układzie Słonecznym – czy istnieje planeta X? Czy wśród egzoplanet w odległych układach planetarnych znajdziemy drugą Ziemię?
17:00-18:00 Śmierć w skali mikro
Anna Nowakowska
rozwiń szczegóły
Zagłada ludzkości wywołana przez jedną małą bakterię lub wirus – brzmi znajomo? Pewnie przed oczami właśnie ukazała Ci się scena z jakiegoś filmu o zombie. A co, jeśli powiem Ci, że nie chodzi mi o scenariusz horroru, a o realne życie? Że nie trzeba wcale tak dużo, by wywołać epidemię, a latające samochody i wieczna młodość to nie jedyne, co może nam przynieść rozwój nauki?
Ale spokojnie, jesteśmy na wszystko przygotowani… A nie, to Amerykanie. A może jednak? Przyjdź i posłuchaj, jacy mikroskopijni „mordercy” żyją wśród nas, jakie są objawy, jak się przed nimi bronić i co na to wszystko Men in Blue.
18:00-19:00 O roli literatury SF w budowie innowacyjnego społeczeństwa wysokich technologii i jeśli to prawda, to czym to się może skończyć?
Prof. Tadeusz Wibig
rozwiń szczegóły
Większość ludzi zgodziłaby się z twierdzeniem, że istnieje jakiś związek między technologicznym i naukowym stopniem rozwoju społeczeństwa, a powstającą w nim (społeczeństwie) literaturą science-fiction. Nikt jednak nie może powiedzieć nic definitywnego o charakterze tej relacji: czy to „byt określa świadomość”, czy też „świadomość tworzy nowe byty”. Zamierzamy pokazać w sposób ścisły, a przez to naukowy, logiczny i nie budzący wątpliwości, jak to jest naprawdę.
Prześledzimy ilościowo ewolucję technologiczną i naukową ludzkości i skojarzymy ją z twórczością SF. Wnioski są zaskakujące i w sumie smutne. W szczególności z bliska spojrzymy na sytuację w naszym kraju. Przyszłość zapowiada się nieciekawie!
19:00-20:00Na skrzydłach ku niebu
Remigiusz Zygarowicz
rozwiń szczegóły
Człowiek od stuleci marzył o wzniesieniu się w niebo. Kiedy to się udało? Tego nie wiemy, ale na przestrzeni wieków podejmowano wiele mniej lub bardziej udanych prób. Przez lata ludzi ograniczała domniemana konieczność wynalezienia „metalu lżejszego niż powietrze”. To ograniczenie zostało pokonane po wynalezieniu silnika spalinowego, który nadawał się do napędu jednostki latającej.
Od tego czasu powstało wiele niesamowitych konstrukcji rodem z książek fantasy. A może to właśnie fantastyka czerpała z historii? Latające jajko, przezroczysty samolot, latające skrzydło, samoloty startujące z samolotów, czy podniebny statek zdolny pokonać ocean – wszystkie istniały naprawdę. Na tej prelekcji dowiecie się więcej o najbardziej niezwykłych samolotach w historii lotnictwa.
20:00-21:00 Katastrofy nuklearne ZSRR i inne radioaktywne ciekawostki
Paweł Białczak
rozwiń szczegóły
Każdy słyszał o Czarnobylu. Czy wiesz jednak jak doszło do słynnej katastrofy atomowej? Wyjaśnimy to!
Na tej prelekcji dowiesz się, że reakcje nuklearne wymknęły się spod kontroli Sowietów nie tylko w reaktorze numer 4…
21:00-22:00
Kiedy podróż kończy się zbyt szybko…
Ewa Wybrańska
rozwiń szczegóły
Wypadki i katastrofy komunikacyjne towarzyszą człowiekowi, od kiedy zaczął podróżować. Niestety. Dzisiejsza technologia pozwala co prawda osiągnąć poziom
bezpieczeństwa, o jakim nie śniło się jeszcze naszym rodzicom, ale wciąż pozostaje najbardziej zawodny element: człowiek…
Rzucimy okiem na kilka katastrof komunikacyjnych z okresu PRL, których przyczyny są nie do końca jasne i tworzą pole dla teorii spiskowych.
Sobota
10:00-11:00 Czy Słońce zakończy panowanie człowieka na Ziemi?
Istvan Vizvary
rozwiń szczegóły
Globalne ocieplenie nie musi położyć kresu naszej cywilizacji. Istnieją skuteczniejsze, dużo bardziej wyrafinowane narzędzia. I przede wszystkim – natychmiastowe.
Jednym z bardziej finezyjnych wydaje się superburza słoneczna. Czy naprawdę jest się czego bać? I czy możemy zrobić coś, żeby nie zginąć w blasku zorzy polarnej?
11:00-12:00 Gra w zielone – o istotach (prawie) idealnych
Michalina Krakowiak, Bartosz Sołtysiak
rozwiń szczegóły
Występują w niemal każdym miejscu na Ziemi. Chłód, upał, susza, powódź – te kataklizmy im niestraszne. Rośliny, prócz znanej i lubianej fotosyntezy, potrafią o wiele więcej! Utraciły jakiś organ? Nie ma sprawy, wyhodują sobie nowy! Klonowanie – łatwizna! Podnieść ogromny ciężar na kilkaset metrów to żadne wyzwanie. Jeśli zachodzi potrzeba, komunikacja z braćmi i siostrami jest błyskawiczna. To tylko kilka przykładów niesamowitych umiejętności roślin.
Lekarze, inżynierowie i fizycy głowili się nad rozwiązaniami, które te organizmy opanowały już dawno. Teraz przyszedł czas na wyjaśnienie ich możliwości regeneracji tkanek, klonowania i komunikacji, a także odpowiedzi na pytanie – dlaczego, mimo tylu zdolności, rośliny nie są organizmami całkowicie idealnymi? Zapraszamy na prelekcję!
12:00-13:00 Podróże w kosmos – fantastyka i rzeczywistość
Tomasz Kisiel
rozwiń szczegóły
Jeszcze sto lat temu podróże w Kosmos były wyłącznie kwestią fantastyki. Jednak dokładnie 50 lat temu człowiek po raz pierwszy postawił stopę na innym ciele niebieskim niż nasza planeta. Program Apollo nie tylko wzbogacił naszą wiedzę o Księżycu, ale też zaowocował wynalazkami – w zakresie, jakiego na co dzień sobie nie uświadamiamy.
A dokąd dalej zamierzamy skierować swoje kroki? Mars? Europa? Tytan? Alfa Centauri? Wielka Galaktyka w Andromedzie?
13:00-14:00 Syntezy i działanie podstawowych leków. Receptor serotoninowy 5HT-6 nadzieją na przyszłość?
Konrad Dobosz
rozwiń szczegóły
Choroby cywilizacyjne to coraz częściej schorzenia związane z układem nerwowym. Nie jesteśmy na szczęście kompletnie bezbronni. Niedawne odkrycie receptora serotoniny SHT-6 otwiera nowe możliwości na polu syntezy leków. Zapraszamy na prelekcję na której będzie można poznać bliżej cechy tego tajemniczego związku oraz poznać działanie innych, popularnych leków.
14:00-15:00 Pierwsi ludzie na Księżycu
Prof. Tadeusz Wibig
rozwiń szczegóły
Właśnie świętowaliśmy 50. rocznicę wykonania przez Armstronga „małego kroku”. Był to na pewno „wielki skok ludzkości”, ale czy aby na pewno Armstrong był pierwszym człowiekiem na Srebrnym Globie? Najstarsza udokumentowana podróż człowieka na Księżyc odbyła się niemal 2000 lat temu.
Od tego czasu zapisano wiele stron tym, jak kolejnym przedstawicielom naszego gatunku udało się tam dotrzeć, cóż tam znaleźli i jak wrócili (jeśli wrócili). Chcielibyśmy przypomnieć te wyprawy. Mimo iż wszyscy je znają, a przynajmniej o nich słyszeli, na co dzień nie pamiętamy o zapomnianych bohaterach, którzy przecierali drogę Armstrongowi i Aldrinowi. Przy okazji wypada zauważyć, że byli wśród nich i Polacy. Pamiętajmy o nich.
15:00-16:00 Wykorzystywanie w grach komputerowych prawdziwych budynków i marek
Martyna Czapska
rozwiń szczegóły
Jeśli zastawiacie się, czy postać z gry komputerowej może wskoczyć w markowe ubrania, odpalić samochód znanej firmy i, mknąc przez ulice Waszego ulubionego miasta, popędzić do popularnego marketu, ta prelekcja jest dla Was.
Będą przykłady, obrazki i lekka forma. Zapraszam!
16:00-17:00 Jak pogłaskać szerszenia?
Michalina Krakowiak, Bartosz Sołtysiak
rozwiń szczegóły
Owady otaczają nas każdego dnia – w lesie, w parku, nad jeziorem, na ulicy, a nawet w domu. Niepodzielnie rządzą całym światem, stanowiąc ponad połowę wszystkich żywych organizmów na planecie. Niektóre z nich, choć zupełnie niegroźne, wyglądają przerażająco – mają kolce, rogi i długie, ruchliwe odnóża. Inne upodabniają się do groźnych os i pszczół w takim stopniu, że niedoświadczone oko nawet z bliska nie dostrzeże żadnej różnicy.
Chcielibyśmy zaprosić Was na wspólne odkrywanie zdumiewającego świata owadów, pełnego finezyjnych form, wyszukanych podstępów i zachowań. Zaprezentujemy niezwykłe gatunki, które wyglądają groźnie, lecz nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia, oraz takie, które skrywają swoje przerażające, prawdziwe oblicze pod maską pozornej niewinności. Pokażemy, jak można bezpiecznie pogłaskać szerszenia, bez obaw wziąć na rękę chrząszcza wielkości szczura lub ćmę przypominającą monstrum z powieści Lovecrafta.
17:00-19:00 Nasz dom na orbicie
Bartosz Biedrzycki
rozwiń szczegóły
Krótka historia budowy stacji kosmicznych od pierwszego dokowania, przez programy Salut i Ałmaz aż po obiekty chińskie i Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Bazy – najważniejsze misje, cele i osiągnięcia.
19:00-20:00 Mechanika kwantowa w kulturze
Dr hab. Piotr Gawron
rozwiń szczegóły
Mechanika kwantowa występuje w książkach, filmach oraz grach. Opowiem trochę o podstawach mechaniki kwantowej, dlaczego jest ciekawa i nieintuicyjna.
Następnie pokażę kilka przykładów wykorzystania tej teorii w dziełach kultury.
20:00-22:00 Panel „O zagrożeniach ze strony Sztucznej Inteligencji”
Istvan Vizvary, Jagna Rolska, Martyna Czapska
rozwiń szczegóły
Sztuczna inteligencja prowadzi samochody, rozpoznaje terrorystów i diagnozuje choroby. I cały czas się uczy. Czy kiedyś nauczy się rzeczy, których wcale nie chcemy, żeby umiała? Czy ma pewno mamy pełną władzę nad mechanizmami, które tworzymy? A może lepiej zatrzymać się, zanim będzie za późno?
Niedziela
10:00-12:00 Kuchnia staropolska i jej (re)ewolucja w okresie zaborów
Rafał Tomczyk
rozwiń szczegóły
Ciekawostki związane z kuchnią staropolską. Co jedzono, jak jedzono.
Jakie nowości kulinarne ze świata zadomowiły się w Polsce w okresie zaborów.
Jak zmieniła się kultura stołu.
12:00-13:00 Oczy na Ziemię, czyli o satelitach Sentinel
Dr hab. Piotr Gawron
rozwiń szczegóły
Europejska Agencja Kosmiczna operuję grupą satelit obserwacji Ziemi pod zbiorczą nazwą Sentinel. Dane z tych satelit są dostępne publicznie.
Opowiem o tym, co w tych danych siedzi, jak można uzyskać do nich dostęp oraz jakie mogą one mieć zastosowania.
13:00-14:00 Nie tylko Mulan – słynne kobiety w historii Chin
Zuzanna Wnuk
rozwiń szczegóły
O HuaMulan, która wraz ze wsparciem kieszonkowego smoka ocaliła całe Chiny i przyniosła honor swojej rodzinie, słyszeli niemal wszyscy. Jednak czy słyszeliście o jedynej cesarz w historii Chin? O kapitan piratów mającej pod swoim dowództwem trzysta statków? O wojowniczej księżniczce, która zebrała siedmiuset tysięczną armię? O bogatej wdowie, która wszczęła rebelię przeciwko ciemiężycielom?
Jeśli nie, to zapraszam na prelekcję, podczas której przyjrzymy się jakże barwnym życiorysom kobiet, które zapisały się w historii Chin.
14:00-15:00 To żyje! Jak powstały pierwsze organizmy
Michalina Krakowiak, Bartosz Sołtysiak
rozwiń szczegóły
Życie na Ziemi to ewenement na skalę kosmiczną – dosłownie i w przenośni. Naukowcy na całym świecie próbują dowiedzieć się, skąd to zjawisko wzięło się na naszej planecie. Czy życie powstało tutaj, czy przyleciało na komecie? Jak wyglądało? Jak funkcjonowało? Te pytania wydają się być największą tajemnicą Wszechświata, zatartą przez eony, przykrytą przez kamień i zalaną przez oceany.
Wyruszymy więc na wyprawę przez czas i przestrzeń, by poznać sekrety powstania życia. Dowiemy się, jakie warunki były niezbędne do powstania organizmów żywych. Ocenimy wspólnie znane i mniej znane hipotezy naukowe, takie jak świat RNA, hipoteza Oparina, czy wreszcie chemia systemów prebiotycznych. A niezwykłe w tym wszystkim jest to, że… każdy może mieć rację! Kto ciekawy, niech wyrusza razem z nami!
15:00-16:00 Unit 731 – laboratorium zła
Anna Nowakowska
rozwiń szczegóły
Eksperymenty na ludziach to nie tylko czas II wojny światowej i domena hitlerowców. Już dawno wyprzedzili ich Japończycy, a Jednostka 731 to doskonały przykład, jak program badań wojskowych może przerodzić się w masową rzeź.
(może być z dopiskiem: Uwaga! Drastyczne zdjęcia)
– Kapitularzowy klub dyskusyjny
Piątek
18:00-19:00 David Bowie i fantastyka
Katarzyna „Ophelia” Koćma
rozwiń szczegóły
O tym, jak David Bowie wykorzystywał fantastykę do swoich celów artystycznych oraz o tym, jak fantastyka przetwarzała Davida Bowiego. Podczas prelekcji posłuchacie o spekulatywnych piosenkach w twórczości artysty, filmach, które powstały z udziałem muzyka i tych, które nie powstały (m.in. „Obcy w obcym kraju”), o micie kosmity, nietypowych coverach, wykonawcach, którzy śladem „Ziggy’ego” postanowili napisać koncepcyjne albumy oraz najciekawszych fantastycznych transformacjach sylwetki bądź twórczości autora piosenki „Life on Mars?”.
19:00-21:00 Panel dyskusyjny „Techniki prowadzenia sesji RPG”
Piotr Ramel Koryś, Krzysztof Jaxa Rudek
rozwiń szczegóły
Sposobów prowadzenia sesji RPG jest wiele. Przez lata powstały liczne opinie i trendy, zaś każda drużyna wypracowuje własny styl grania. Wraz z twórcami i wydawcami, znanymi mistrzami gry i laureatami konkursów RPGowych porozmawiamy o sposobach grania w RPG.
21:00-23:00 20 technik erpegowych w 50 minut
Tomasz „Kaduceusz” Pudło
rozwiń szczegóły
Chcesz wciągnąć graczy w fabułotworzenie? Popracować nad obrazowaniem świata gry? Poznać chwyty dotyczące dozowania napięcia? Na tej prelekcji zaprezentuję techniki podpatrzone u innych prowadzących i sprawdzone na moich sesjach. Spotkanie skierowane zarówno do prowadzących jak i do graczy.
Sobota
10:00-12:00 Panel dyskusyjny „Jak się zmieniały sposoby pokazania lotów kosmicznych przez lata”
Julian Jeliński, Marta Malinowska
rozwiń szczegóły
Od pocisku armatniego po tunele podprzestrzenne. Panel o ewolucji środków transportu kosmicznego w fantastyce i popkulturze.
12:00-13:00 Spider-Uniwersum. Najdziwniejsze i najbardziej szalone wersje Spider-Mana”.
Julian Jeliński
rozwiń szczegóły
Film „Spider-Man: Uniwersum” otworzył wielu fanom oczy na szalony świat Spider-Ludzi. Lata 90. przyniosły komiksową „Sagę Klonów”, Bena Reilly’ego, zadebiutował też Miguel O’Hara, czyli Spider-Man z przyszłości. Ale to był dopiero początek. W pewnym momencie Spider-Manem został nawet superzłoczyńca. Poznajmy ten szalony świat, który z każdym Spider-Ziomkiem staje się dziwniejszy. Będzie dziwnie, będzie zaskakująco i odnajdziemy najbardziej szaloną wersję Petera Parkera, która w głębi ducha jest najlepszym Spider-Manem.
13:00-14:00 Pogadaj sobie z Nerd Kobietą
Dominika „Nerd Kobieta” Tarczoń
rozwiń szczegóły
Rozmawiamy o fantastyce, kobietach w postapo, blogowaniu i „Pieśni o Warszawie”.
14:00-15:00 Meet Kit Buss Q&A
Kit Buss
rozwiń szczegóły
Kit Buss – ilustratorka, twórczyni komiksów, graczka RPG – spotkanie autorskie.
15:00-16:00 Straszna szkoła oczami uczniów, nauczycieli i czytelników
Kazimierz Kyrcz, Zeter Zerke, Jagna Rolska, Kornel Mikołajczyk
rozwiń szczegóły
Każdy wie, czym jest szkoła. Dla wielu miejscem traumatycznym, dla nielicznych szczęśliwców ostoją nauki, kultury i wzajemnego szacunku. Uczestnicy panelu opowiedzą o swoich doświadczeniach i przemyśleniach w tym względzie. Tylko dla osób o silnych nerwach!
16:00-17:00 Fantazmaty od kuchni Fantazmaty
rozwiń szczegóły
Sześć fantastycznych książek w dwa lata. Jak działają Fantazmaty – jeden z największych ochotniczych projektów wydawniczych?
17:00-19:00 Panel dyskusyjny „Moja podróż przez świat fantastyki”
Wojciech Sedeńko, Anna Szumacher, Anna Karnicka, Marta Malinowska
rozwiń szczegóły
Twórczyni i Twórca na Drodze Bohatera. Zapraszamy na panel dyskusyjny, podczas którego goście opowiedzą o swoich fantastycznych podróżach – metaforycznych i prawdziwych.
19:00-20:00 Bizarro fiction – czym się to je i czy rzeczywiście jest (nie)strawne
Kazimierz Kyrcz, Zeter Zerke, Kornel Mikołajczyk
rozwiń szczegóły
Opowieść o totalnie pokręconym zjawisku, jakim jest bizarrofiction, ilustrowana przykładami z filmu i literatury(między innymi wydaną niedawno w naszym kraju „Nawiedzoną waginą”).Tylko dla dorosłych.
20:00-21:00 Stać! Światło na postać!
Tomasz „Kaduceusz” Pudło
rozwiń szczegóły
Jak zacząć sesję i od razu wciągnąć wszystkich w klimat i fabułę? Kiedy warto zatrzymać się nad tym, co myśli postać gracza, i jak to rozegrać? Po co spisywać szkice o postaciach albo przygotowywać fabularną kartę postaci? Odpowiedzią będą trzy techniki, których używam, gdy prowadzę kampanie. Zapraszam zarówno prowadzących, jak i graczy.
Niedziela
10:00-11:00 „Kongres futurologiczny” Stanisława Lema jako parodia Chicago Convention 1968
Katarzyna „Ophelia” Koćma
rozwiń szczegóły
„Kongres futurologiczny” to bardzo wyraźne odniesienie Lema do kontrkultury lat 60. Pierwsza część powieści stanowi parodystyczne przepisanie pamiętnej konwencji Partii Demokratycznej w Chicago z roku 1968 w narrację o futurystycznej konferencji naukowej. Podczas prelekcji wskażę, które elementy wydarzeń zostały upamiętnione w dziele i w jaki sposób dokonano transformacji, wyjaśnię również, jaki był stosunek Lema do kontrkultury.
11:00-13:00 Pogadajmy o RPG w obliczu licznych nowości wydawniczych
Piotr Ramel Koryś, Krzysztof Jaxa Rudek
rozwiń szczegóły
Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o nowych RPGach, a nie masz czasu, żeby to znaleźć. Rynek RPG zmienia się bardzo dynamicznie i w XXI wieku trudno czasami nadążyć za nowościami. W trakcie spotkania zaproszeni goście opowiedzą o wspólnym hobby z perspektywy graczy i wydawców.
Blok popkulturowy
Piątek
16:00-17:00 Technologiczne inspiracje z uniwersum Gwiezdnych Wojen
Maja Kędras
rozwiń szczegóły
Co kiedyś było fantazją, dziś staje się rzeczywistością. Jak technologia zmieniła się od czasów Nowej Nadziei i gdzie ma szansę zawędrować w najbliższym czasie – opowiem na moim panelu.
17:00-18:00 Rzecz o legendach miejskich
Remigiusz Zygarowicz
rozwiń szczegóły
Czarna Wołga porywająca dzieci, żyletki w amerykańskiej gumie do żucia, czy sataniści pytający o zeszyt do religii są legendami miejskimi znanymi niemal każdemu, kto urodził się w latach, 70-tych, 80-tych i wczesnych 90-tych.
Skąd wzięły się te historie? Ile jest w nich prawdy? Czy taka „miejska fantastyka” pełniła funkcje społeczne i czy miała „drugie dno”? Wybierzmy się w podróż sentymentalną przez świat miejskich legend.
18:00-19:00 Artystyczne gry wideo cz. 1
Ignacy Nowicki
rozwiń szczegóły
Wsłuchaj się w pieśń światów, których długo nie zapomnisz. Popatrz: ciepłe światło rozjaśnia mrok. Uklęknij pośród przejmujących barw i dźwięków: załkaj, bo to co widzisz jest piękne, smutne, straszne.
Gra nie jest tylko multimedialnym programem rozrywkowym. Gra to złożona kompozycja, intertekstualny artefakt kultury, podporządkowane decorum poetyckie i dramatyczne dzieło o indywidualnej tożsamości.
19:00-21:00 Monomit, czyli przepis na bohatera
Anna “Smoczyca” Pawłowska
rozwiń szczegóły
Dorzuć do codzienności zew przygody. Mieszaj pokonując wewnętrzny opór, a potem dodaj Strażnika i Mentora – dla przełamania smaków. W międzyczasie zmień garnek.
Tak ( w swobodnej interpretacji) zaczyna się przepis na bohatera wg Josepha Campbella (nie tego od zupy).
Jeśli chcecie wiedzieć, co łączy historie Odyseusza, Neo, czy Luke’a Skywalkera z Katniss Everdeen albo Dorotką z krainy Oz – zapraszam.
21:00-22:00 Wojna a Fantastyka
Remigiusz Zygarowicz
rozwiń szczegóły
Niebo przecinają odrzutowe samoloty w formie latających skrzydeł. W górę wznoszą się rakiety zdolne dosięgnąć dowolnego celu na świecie. Na orbicie okołoziemskiej krąży stacja bojowa, zdolna razić dowolny cel na powierzchni. Który mamy rok? 2050? A co, jeśli ta wizja była całkiem realna niemal sto lat wcześniej?
Na tej prelekcji dowiecie się, jakie były najbardziej szalone wizje drugowojennych inżynierów, ile z nich możecie zobaczyć we współczesnym świecie (bądź we współczesnej fantastyce, bo i takich nawiązań nie brakuje), a co, po upływie niemal osiemdziesięciu lat nadal jest wizją przyszłości.
Sobota
10:00-11:00 Jestem Jedi jak mój ojciec
Bartosz Biedrzycki
rozwiń szczegóły
Jak to jest, kiedy twoje dziecko podłapuje od ciebie zainteresowanie fantastyką, czemu gry retro są fajniejsze od nowych, który komiks jest najlepszy na świecie i co zrobić, kiedy dziewięciolatek postawia zostać youtuberem a wy nie chcecie nic zepsuć?
Panel poprowadzą wspólnie mistrz z padawanem.
11:00-12:00 Fani w podróży. O fenomenie eventowej turystyki kulturowej
dr Magdalena Lachman
rozwiń szczegóły
Prelekcja (w formie wykładu z możliwą dyskusją) skupi się na fenomenie turystyki eventowej jako mocno dziś preferowanej odmianie turystyki kulturowej. Ogólnym tłem rozważań będzie próba zastanowienia się nad swoistymi zasadami, sposobami i znaczeniem podróży we współczesnym świecie. W szczególności będzie chodzić o odpowiedź na pytanie, jak i dlaczego podróżują fani (zwłaszcza fantastyki, fantasy, komiksów, gier, kultowych filmów i literatury…) i jaką ofertę mają do dyspozycji. Robocze ujęcie typologiczne i diagnostyczne wykaże dbałość o współgranie z perspektywą empiryczną.
Wykład ma między innymi służyć refleksji, co daje dziś uczestnikom (pop)kultury udział w festiwalach, konwentach, targach, zlotach, cosplayowych plenerach, wycieczkach tematycznych, rozmaitych cyklicznych i okazjonalnych wydarzeniach, jakiego rodzaju doświadczenia one przynoszą, jakie modele postaw generują i utrwalają; a także jak badać podobne zjawiska, gdzie szukać ich prototypów i jaka optyka jest wobec nich najbardziej adekwatna i użyteczna.
12:00-14:00 Król Artur i Graal – od średniowiecza do popkultury
Anna Szumacher
rozwiń szczegóły
Czy król Artur żył naprawdę i jeśli tak, to czy na pewno był królem? Skąd wziął się Święty Graal i czy na pewno był święty? Co ma Król Artur do krwawiących włóczni, nieśmiertelności, czarnej magii, Smerfów, Robina Williamsa i Monty Pythona? Przyjrzymy się jak rozwijała się jedna z najbardziej znanych legend europejskich – poważnie i z przymrużeniem oka.
14:00-15:00 Podróż po Nierealnej Azji
Sambor Mika
rozwiń szczegóły
Jak wygląda rzeczywistość azjatycka w wersji urban fantasy, historycznego fantasy czy w świecie przyszłości? Świat okiem azjatyckich twórców.
15:00-16:00 Smoki – hodowla, zabijanie i inne praktyczne rzeczy, o których warto wiedzieć
Mateusz Osuch
rozwiń szczegóły
Smoki wydają się być w naszej kulturze i postrzeganiu fantastyki od zawsze, więc pochylimy swoje głowy, lub raczej spojrzymy w niebo, bo przyjrzeć się istotnym aspektom tych wspaniałych stworzeń.
Można liczyć na długi wywód przydatnych rzeczy z punktu widzenia towarzysza, jeźdźca lub łowcy.
16:00-17:00 Artystyczne gry wideo cz. 2
Ignacy Nowicki
rozwiń szczegóły
Wsłuchaj się w pieśń światów, których długo nie zapomnisz. Popatrz: ciepłe światło rozjaśnia mrok. Uklęknij pośród przejmujących barw i dźwięków: załkaj, bo to co widzisz jest piękne, smutne, straszne.
Gra nie jest tylko multimedialnym programem rozrywkowym. Gra to złożona kompozycja, intertekstualny artefakt kultury, podporządkowane decorum poetyckie i dramatyczne dzieło o indywidualnej tożsamości.
17:00-18:00 Podróż po Nierealnej Afryce
Sambor Mika
rozwiń szczegóły
Wybierz się w podróż do Afryki za przewodników mając afrykańskich twórców fantastycznych. Ramię w ramię z superbohaterami walcz o sprawiedliwość, zobacz co w trawie piszczy, albo zajrzyj w przyszłość. Możliwości jest wiele, skorzystaj z wiedzy przewodnika, by się nie zgubić w gąszczu możliwości.
18:00-19:00 Fenomen seryjnego zabójcy
Magdalena „Vinga” Włochacz
rozwiń szczegóły
Patologie stojące za czynami najbardziej przerażających seryjnych morderców w historii. Którzy z nich zostali przeniesieni na ekran lub karty książek i za co? Niezbyt subtelna podróż przez krwawe morze ludzkich potworów.
19:00-20:00 Prawda ukryta w fikcji
Bartłomiej Sztobryn
rozwiń szczegóły
Zgodnie z Teorią Monomitu Josepha Cambella, mity, legendy, a nawet baśnie zawierają w sobie uniwersalne prawdy. Prawdy, które przekazywane są za pomocą symboliki zawartej w opowieści. Podczas prelekcji podjęta zostanie próba przybliżenia tej teorii do naszej codzienności. Zastanowimy się również czy da się nie wierzyć w nic. A co ma do tego fantastyka? Otóż bardzo wiele!
20:00-21:00 Game Jam! Czyli jak zrobić grę w kilka godzin.
Damian Nowakowski
rozwiń szczegóły
Krótka historia o tym, jak zacząłem robić coś, co kiedyś wydawało mi się niemożliwe, a teraz świetnie się przy tym bawię i dużo uczę. Oto opowieść o robieniu gier
w nieprzyzwoicie krótkim czasie. Oto opowieść o Game Jamach! Czym one są? Po co one są? Jak rozpocząć z nimi przygodę? I czy sen jest nam w ogóle potrzebny?
21:00-22:00 Teoria i praktyka wywoływania duchów – o seansach spirytystycznych w XIX i XX wieku
Michał Gacek
rozwiń szczegóły
W czasie spotkania omówione zostaną próby ścisłego ujęcia wiedzy o duchach i życiu pozagrobowym, odnoszące się m.in. do poglądów takich jak mediumizm, spirytyzm, czy teozofia. Przedstawione zostaną zasady obowiązujące podczas seansów spirytystycznych oraz postacie popularnych w XIX i XX wieku spirytystów, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy działali w Polsce w okresie międzywojennym. Praktyka seansów bazująca na opisach z epoki zostanie odniesiona do wybranych dzieł kultury współczesnej.
Niedziela
10:00-12:00 Albumy koncepcyjne – kiedy muzyka opowiada historię
Stanisław Gacki
rozwiń szczegóły
Album koncepcyjny – pojęcie często spotykane w świecie muzyki. Gdy je słyszymy pierwsze skojarzenie to pewnie „The Wall” Pink Floydów. Na tym panelu poznasz inne interesujące albumy opowiadające różne historie
12:00-13:00 Przed stworzeniem komiksu należy zebrać drużynę
Bartłomiej Sztobryn
rozwiń szczegóły
Tworząc komiks nie powinieneś mieć jedynie scenariusza. Potrzebny ci również plan. Musisz wiedzieć co robić kiedy wysypie się rysownik, kolorysta remontuje łazienkę już trzeci miesiąc, a liternik ma pogrzeb drugiego zwierzaka. Czy w ogóle istnieje w Polsce możliwość zebrania komiksowej ekipy z prawdziwego zdarzenia? Jak pogodzić różne wizje artystyczne jej członków? Czy te rzeczy w ogóle są możliwe? Moje doświadczenie pokazało że TAK! Podczas prelekcji zdradzę co nieco o pracy nad komiksem, podsumuję swoje dotychczasowe działania oraz wyjaśnię dlaczego w dzisiejszych czasach bycie tylko scenarzystą to za mało.
13:00-15:00 Podróż utworu od pomysłu po druk i dystrybucję
Ilona „Kobieta-Ślimak” Myszkowska
rozwiń szczegóły
Ilona z chatolandia.pl opowie nieco o procesie tworzenia komiksu / książki i wszystkiego co tam się z nią dzieje po stworzeniu. Będzie też trochę o blokach twórczych i niebezpieczeństwach jakie czekają twórcę na tej ścieżce.
15:00-16:00 Rozczłonkować mechaniczne ciało
Anna Łagan
rozwiń szczegóły
Rozczłonkować mechaniczne ciało W kulturze równocześnie zafascynowanej przemocą, jak i obwarowanej licznymi tabu, ciało mechanicznej istoty jest akceptowalnym celem. Okaleczenie czy śmierć robota, androida, czasem nawet cyborga to łatwy wybieg na pokazanie drastycznych scen. Przyjrzyjmy się bliżej mechanicznej makabrze w różnych tekstach kultury.
Blok okołohistoryczny
Piątek
16:00-17:00 Kuchnia rzymska od tyłu
Legio XXI Rapax Michał Krasuski
rozwiń szczegóły
Jeżeli jesteś ciekaw, co takiego gotowanego w starożytnym świecie i dowiedzieć się, jak to wyglądało od zaplecza – przyjdź i posłuchaj.
17:00-18:00 Uzbrojenie Armii Rzymskiej
Legio XXI Rapax Michał Krasuski
rozwiń szczegóły
Legioniści nosili nie tylko segmentaty! Co z barbarzyńską kolczugą? A buty? Przyjdź, zobacz, posłuchaj, a może i przymierz to co noszono 2000 lat temu
Opis: Skórzane pancerze w starożytnym świecie? Dlaczego nie były one praktyczne? A co z skórami wilków? Przyjdź, a postaramy się się sprostować parę mitów o starożytnym świecie
19:00-20:00 Wiara Słowian okiem współczesnego wyznawcy
Marika Wojsława Matusiak
rozwiń szczegóły
Wiara Naszych przodków Słowian, sięga tysiącleci, a współczesne rodzimowiestwo słowiańskie jest ciągiem świętowania przemian jakie zachodzą w naturze, które dotyczą florę i faunę, ale i samego człowieka.
Aktualnie tereny tych ludów dzielimy na trzy grupy: zachodnich, wschodnich, południowych, Polacy należą do części Słowian Zachodnich. Łączy nas wszystkich wspólne wierzenia, kultura i pomimo szczątkowych informacji, przetrwały do dzisiaj w postaci folkloru oraz praktyk religijnych. Jak wyglądała wiara Słowian, w co wierzyli, a jak dziś to wygląda na przykładzie jednej z łódzkich wspólnot religijnych? Jak to się stało, że ja zostałam rodzimowiercą?
Sobota
10:00-11:00 Prezentacja Legio XXI Rapax
LegioXXI Rapax
rozwiń szczegóły
Zapraszamy na prelekcję, na której opowiemy wam o największej grupie starożytnej na świecie, oraz jak (nie) trudno jest zostać rzymskim legionistą.
11:00-12:00 Z ZSRR do dalekich Indii – działalność maharadży Jam Sahib Digvijaysinhjia na rzecz polskich dzieci w czasie II wojny światowej.
Agnieszka Pawlak-Damska
rozwiń szczegóły
Prelekcja opowiada o wojennych losach polskich dzieci ewakuowanych z terenów ZSRR w czasie II wojny światowej i ich podróży do ośrodka w Indiach zorganizowanego przez maharadżę Jam Sahib Digvijavsinhjia.
12:00-14:00 O podróży Apollo 13
Piotr i Michał Cholewa
rozwiń szczegóły
Postęp i rozwój ludzkości zależy od tych, którzy otwierają nowe drogi. Czy będą to ludzie kładący tory przez Amerykę, czy twórcy programu Apollo, który postawił ludzi na Księżycu. Zdarza się jednak, że spotka ich niepowodzenie – budowniczych napadną Indianie, albo w rakiecie wybuchnie zbiornik. O takim niepowodzeniu wielkiej wyprawy, jaką był lot Apollo 13, chcemy opowiedzieć. Jak do niej doszło, jakie miała skutki i co się działo w trakcie lotu.
14:00-15:00 Jak bez samochodu przejść Europę? Imperium Rzymskie in a nutshell
Michał Krasuski
rozwiń szczegóły
Gdy używamy teraz samolotów oraz szybkich aut nie umiemy sobie wyobrazić jak kiedyś można było na własnych nogach przejść z terenów Hiszpanii do Niemiec, a jednak to robiono!
Na prelekcji dowiecie się jak radzono sobie z trudami podróży 2000 lat temu
15:00-16:00 Walka na rapier i rapier z lewakiem jako kwintesencja broni kolnej
Aleksander Dynarek
rozwiń szczegóły
Rapier był szczytowym osiągnięciem pojedynkowej broni kolnej. Dziadek szpady, umożliwiał skuteczne i szybkie zabicie przeciwnika jednocześnie wymagając ogromnych umiejętności technicznych. Kunszt zapisany w dawnych źródłach i ożywiany przez współczesnych sportowców pokazuje niesłychane bogactwo i finezję tej broni, a także broni towarzyszącej – sztyletu zwanego lewakiem.
16:00-17:00 Walka długim mieczem – traktaty z XV/XVI kontra współczesne sporty walki
Aleksander Dynarek
rozwiń szczegóły
Traktaty z XV/XVI wieku opisujące walkę długim mieczem stanowią perłę w historii fechtunku – są to w zasadzie pierwsze, albo jedne z pierwszych, źródeł w literaturze europejskiej pokazujące Europejskie Sztuki Walki jako bardzo rozbudowany i przemyślany zestaw metod treningowych i szkoleniowych. Częściowo ożywiane dzisiaj przez rekonstruktorów i sportowców umożliwają nam współczesny fechtunek długim mieczem inny niż walki buhurtowe czy pojedynki na japońskie katany.
Blok filmowo-serialowy
Piątek
16:00-17:00 Zapomniany Skarb Sci-Fi – Bablilon 5
Daniel „Szary Grabarz” Chmielewski, Katarzyna Kosowska
rozwiń szczegóły
Zapomniany serial science fiction Babilon 5 pozostaje jedną z najlepszych produkcji z gatunku skierowaną do masowego odbiorcy. Niestety nie udało się odrodzić tego uniwersum w XXI wieku i głównie pamięta się go dzisiaj jako „Ten inny Star Trek” lub „Ten serial którego nie lubi Sheldon w BBT.”
Pomimo tego zapraszam was do wysłuchania jak serial nie mający za sobą popularnego poprzednika, nie bazujący na kultowej serii utrzymał się na antenie przez pięć sezonów i do dziś stanowi niedościgniony wzór tego jak prowadzić wątki postaci, utrzymać spójność fabularną i opowiedzieć fantastyczną historię pomimo ograniczeń budżetowych i technologicznych w latach 90. Poznajcie serial bez którego produkcje takie jak Mass Effect nigdy by nie powstały.
17:00-18:00
Niebezpieczne kobiety i szybkie pociągi. Rzecz o ekranizacjach twórczości Stefana Grabińskiego
Adam Rozmarynowski
rozwiń szczegóły
Stefan Grabiński twierdził, że filmowcy boją się fantastyki jak diabeł święconej wody. Nie każdy dziś pamięta, że okrzyknięty mianem polskiego E. A. Poego, czy polskiego H. P. Lovecrafta autor „Demona ruchu” miał wobec kina pewne określone plany. Postaram się zatem przypomnieć, jak twórcy filmowi na przestrzeni lat wykorzystywali teksty Grabińskiego, czy to jako podstawę scenariusza, czy też jako źródło bardziej luźnych nawiązań.
18:00-20:00
Godzilla jako alegoria
prof Tomasz Kłys
rozwiń szczegóły
Godzilla (1954) Ishiro Hondy to początek gatunku kaiju-eiga („film z potworami”), a zarazem wieloznaczna i wybitna artystycznie alegoria: Japonii, bomby atomowej i rządów militarystów. Paradoksalnie, ten niezwykle ważny w historii kina japońskiego film jest stosunkowo mało widowiskowy (taśma czarno-biała, klasyczny format kadru 4:3, dość oszczędnie stosowane efekty specjalne w technice suitmation), zachwyca za to paradokumentalnym stylem, trochę przypominającym włoski neorealizm.
20:00-22:00
Pokaz filmu – „Medium”
Kino BODO
rozwiń szczegóły
Zapraszamy na pokaz jednego z najlepszych polskich filmów grozy!
Sopot (Wolne Miasto Gdańsk), 3 października 1933 roku – równo trzydzieści sześć lat po tragedii,jaka rozegrała się w willi Stefana Orwicza, dzieją się w mieście dziwne rzeczy.
Komisarz Selin budzi się rankiem nad morzem w koszu plażowym, nie pamiętając jak się tam znalazł; nauczycielka Luiza w trakcie lekcji opuszcza szkołę i kradnie starą suknię z muzeum; Andrzej przybywa pociągiem z Warszawy, nie znając celu swego przybycia; garbaty Georg Netz przyjeżdża dzień wcześniej z Berlina i również nie pojmuje motywów swojego postępowania, zaś w tle tych wydarzeń nadchodzi zaćmienie Słońca.Tylko jedna osoba wyczuwa niesamowitość bieżącego dnia – to Greta, młodsza siostra okultysty Wagnera. Kobieta nawiązuje mediumiczny kontakt z nadawcą o niespotykanej mocy, który kieruje kilku osobami jednocześnie.
22:00-00:00
Pokaz filmu – „Korpo”
Kino BODO
rozwiń szczegóły
Młody prawnik z wielkiej korporacji Derek Cho zostaje niesłusznie oskarżony o błąd i zwolniony. Mężczyzna kipi gniewem i chce wyrównać rachunki z szefem.
Tymczasem biurowiec opanowuje wirus ID-7 –- osoby nim zakażone mają niekontrolowane napady agresji. Władze ogłaszają, że nikt nie będzie sądzony za przestępstwa popełnione podczas choroby ze względu na niepoczytalność. Derek postanawia wykorzystać epidemię, aby uniknąć kary za krwawą zemstę, którą planuje. zbrojony w młotek i dodatkowo rozjuszony za sprawą wirusa zmierza do biura zarządu w zamkniętym na czas kwarantanny budynku. Pomaga mu Melanie Cross, która też ma z firmą na pieńku. Na realizację planów mają tylko kilka godzin.
Sobota
10:00-11:00
Drugie dno, czyli Sion Sono obnażony?
Małgorzata Żmuda
rozwiń szczegóły
Sion Sono to twórca nieszablonowy; jego filmy się kocha albo nienawidzi – zarówno ze względu na niekonwencjonalność, jak i drugie dno, którego odczytanie nie jest do końca takie łatwe. Autorska interpretacja kilku jego dzieł; dla osób znających twórczość japońskiego reżysera, lecz także dla tych, którzy dotąd go nie znali.
11:00-13:00
Kosmicznie dziwne kino
Kino „BODO”
rozwiń szczegóły
Projekt Kosmicznie Dziwne Kino to wydarzenie, które promuje Festiwal
Filmowy Kocham Dziwne Kino. W ramach seansu zobaczą państwo teledysk
artysty kryjącego się pod pseudonimem Katod („Labirynth”), opartą na
faktach historię pierwszego spaceru w przestrzeni kosmicznej – laureata
Złotego Mola szóstej edycji KDK („Śniegi Kosmosu”), plastelinkową
animację o lądowaniu na Księżycu („Moon Landing”), perypetie UFO, które
wcześniej wylądowało w Emilcinie („Problem z głowy”) oraz starania pana
Kazimierza o udział w misji Mars One („Pierwszy Polak na Marsie”). Tego
nie można przegapić!!
13:00-15:00
Pokaz filmu – „Wilczyca”
Kino „BODO”
rozwiń szczegóły
Żona romantycznego XIX wiecznego patrioty Kacpra Wosińskiego, Maryna, żywi do swego męża głęboką niechęć. Tuż przed śmiercią przeklina swego męża, obiecując na nim zemstę. W niedługim czasie zaczyna ponownie nawiedzać okolice dworu, zmieniona w wilczycę.
Wkrótce zło Maryny zostaje przekazane hrabinie Julii, romansującej z kim popadnie: a to z dowódcą huzarów Otto von Furstenbergiem, a to znowuż ze swoją służącą. Wosiński odgaduje, że pojawiająca się nocą w okolicy wilczyca i hrabina to ta sama osoba – będąca zresztą efektem przekleństwa jego żony – i postanawia zadziałać za pomocą starej broni przeciw wilkołakom: srebrnych kul…
15:00-16:00
Pradawna otchłań bluźnierczego excela – pokaz filmu „Deadline”
Grzegorz Biały, Kamil Karolak, Jakub Stasiak
rozwiń szczegóły
„Deadline” to inspirowany gatunkiem weird fiction, krótkometrażowy horror korporacyjny mierzący się z codziennymi koszmarami, o których Howard Lovecraft nie miał nawet odwagi pisać. W ramach połączonego z dyskusją seansu całą ekipą postaramy się przybliżyć proces powstawania naszego pierwszego filmu amatorskiego i opowiedzieć, dlaczego każdy powinien w swoim życiu taki film nakręcić – ze szczególnym naciskiem na to, o czym w czasie takiej produkcji najłatwiej zapomnieć.
16:00-18:00
Pokaz Zwyrola Robot Monster
Kino „BODO”
rozwiń szczegóły
PORA ZWYROLA ma niezwykłą nieprzyjemność zagościć na Łódzkim Festiwalu Fantastyki KAPITULARZ, podczas którego zaprezentuje niezwykle zły filmpod jakże kosmicznym tytułem „Robot monster”.
18:00-20:00
Pokaz filmu – „Powrót wilczycy”
Kino „BODO”
rozwiń szczegóły
Kraków, schyłek XIX wieku. Kamil, poeta i malarz, przygotowuje się do ślubu z Krystyną, młodą dziewczyną nie znającą jego prawdziwej natury. Przybywają do pałacu hrabiny Julii, która straszyła pod postacią wilczycy, nim została zastrzelona świętą kulą.
Zostali zaproszeni przez Stefanię Ziembalską, kuzynkę malarza. W pałacu przebywają córki państwa Ziembalskich: Ania i Iza, guwernantka Ewelina, stara służąca Agata, która kiedyś opiekowała się Kamilem i pokojówka Pelasia. Pierwszą noc w pałacu Kamil i Krystyna spędzają w pokoju hrabiny Julii, specjalnie przygotowanym przez Stefanię. Kiedy Krystyna zostaje sama w pokoju, jej oczom ukazuje się straszne oblicze wilkołaka…
20:00-22:00
Pokaz filmu – „Wilkołak”
Kino „BODO”
rozwiń szczegóły
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w lipcu 2017 i były realizowane w Górach Stołowych, w Muzeum Molke w Ludwikowicach Kłodzkich oraz w pałacu w Bulowicach. Premiera filmu odbyła się 20 września 2018 r. w podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Fabuła filmu rozgrywa się w 1945 r. i opowiada o dzieciach wyzwolonych z obozu koncentracyjnego Gross Rosen, przebywających w położonym w lesie sierocińcu, zaadaptowanym po starym pałacu. Dziećmi opiekuje się dwudziestoletnia więźniarka Hanka.
Niedziela
10:00-12:00
„Powtórka z rozrywki” – Pokaz filmu – „Medium”
Kino BODO
rozwiń szczegóły
Zapraszamy na pokaz jednego z najlepszych polskich filmów grozy!
Sopot (Wolne Miasto Gdańsk), 3 października 1933 roku – równo trzydzieści sześć lat po tragedii,jaka rozegrała się w willi Stefana Orwicza, dzieją się w mieście dziwne rzeczy.
Komisarz Selin budzi się rankiem nad morzem w koszu plażowym, nie pamiętając jak się tam znalazł; nauczycielka Luiza w trakcie lekcji opuszcza szkołę i kradnie starą suknię z muzeum; Andrzej przybywa pociągiem z Warszawy, nie znając celu swego przybycia; garbaty Georg Netz przyjeżdża dzień wcześniej z Berlina i również nie pojmuje motywów swojego postępowania, zaś w tle tych wydarzeń nadchodzi zaćmienie Słońca.Tylko jedna osoba wyczuwa niesamowitość bieżącego dnia – to Greta, młodsza siostra okultysty Wagnera. Kobieta nawiązuje mediumiczny kontakt z nadawcą o niespotykanej mocy, który kieruje kilku osobami jednocześnie.
12:00-14:00
„Powtórka z rozrywki” – Pokaz filmu – „Korpo”
Kino BODO
rozwiń szczegóły
Młody prawnik z wielkiej korporacji Derek Cho zostaje niesłusznie oskarżony o błąd i zwolniony. Mężczyzna kipi gniewem i chce wyrównać rachunki z szefem.
Tymczasem biurowiec opanowuje wirus ID-7 –- osoby nim zakażone mają niekontrolowane napady agresji. Władze ogłaszają, że nikt nie będzie sądzony za przestępstwa popełnione podczas choroby ze względu na niepoczytalność. Derek postanawia wykorzystać epidemię, aby uniknąć kary za krwawą zemstę, którą planuje. zbrojony w młotek i dodatkowo rozjuszony za sprawą wirusa zmierza do biura zarządu w zamkniętym na czas kwarantanny budynku. Pomaga mu Melanie Cross, która też ma z firmą na pieńku. Na realizację planów mają tylko kilka godzin.
14:00-16:00
„Powtórka z rozrywki” – Pokaz filmu – „Wilkołak”
Kino „BODO”
rozwiń szczegóły
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w lipcu 2017 i były realizowane w Górach Stołowych, w Muzeum Molke w Ludwikowicach Kłodzkich oraz w pałacu w Bulowicach. Premiera filmu odbyła się 20 września 2018 r. w podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Fabuła filmu rozgrywa się w 1945 r. i opowiada o dzieciach wyzwolonych z obozu koncentracyjnego Gross Rosen, przebywających w położonym w lesie sierocińcu, zaadaptowanym po starym pałacu. Dziećmi opiekuje się dwudziestoletnia więźniarka Hanka.
Blok gwiezdnowojenny
Piątek
16:00-17:00 Style walki mieczem świetlnym W PRAWDZIWYM ŻYCIU
Ignacy Nowicki
rozwiń szczegóły
Saga Gwiezdnych Wojen jak do tej pory nie uchwyciła dobrze różnicy pomiędzy poszczególnymi formami walki mieczem świetlnym. Te formy są jednak dobrze opisane w książce, artykułach, filmikach i bazach fanów. Znając ich charakterystykę jesteśmy w stanie znaleźć ich odpowiedniki w rzeczywistości – możemy je zobaczyć, a także ćwiczyć pod okiem profesjonalistów.
(prelekcja nie dotyczy tzw. ,,szkół walki mieczem świetlnym”)
17:00-18:00 Gwiezdno Wojenny katalog planetarny
Maja „Mahiyana” Kędras
rozwiń szczegóły
Gorące słońca Tatooine czy mrozy Hoth? A może tętniący życiem Coruscant?
Bez względu na to czy planujesz wycieczkę dla siebie, czy zastanawiasz się, gdzie wysłać swojego wroga – zapraszam na moją prelekcję!
18:00-20:00 Ostatni Jedi okiem apologety
Daniel „Szary Grabarz” Chmielewski
rozwiń szczegóły
Epizod XVIII Gwiezdnych Wojen to film wzbudzający największe kontrowersje w historii serii. Wszyscy słyszeli jak „zabił on Star Wars i do reszty zniszczył dzieciństwo milionów”.
Dlatego zapraszam do wysłuchania interpretacji w wykonaniu apologety.
20:00-21:00 Merchandising Gwiezdno Wojenny – The Best Of
Mateusz Kowalski
rozwiń szczegóły
Gwiezdne Wojny bardzo szybko stały się maszynką do zarabiania pieniędzy i trwa to po dziś dzień. Gadżetów i bibelotów związanych z uniwersum Star Wars są tysiące, ciągle powstają nowe.
Niektóre z nich są śmieszne, niektóre beznadziejne, a jeszcze inne tak dziwne że nawet nie wiadomo, do czego mogą służyć. Na swojej prelekcji przedstawię zestawienie właśnie tych NAJ.
Sobota
10:00-11:00 Upadek i powrót w chwale? Jedi w Starym i Nowym Kanonie
Mateusz „Arneun” Osuch
rozwiń szczegóły
Epizody VII i VII przyniosły parę niespodzianek dla weteranów Expanded Universe, a także ciekawe rozwinięcie statusu Rycerzy Jedi w Odłegłej Galaktyce.
Porozmawiamy o różnicach w podejściu między „skasowanymi” przez Disneya opowieściami, a obecnie obowiązującym kanonem. Oprócz tego przyjrzymy się co ciekawszym wnioskom wyciągniętym przez Luke’a i temu, jak przełożyły się one na nowo formowany Zakon.
Z pewną dozą spekulacji… to nie tak, że znam fabułę epizodu IX.
11:00-12:00 Co nas czeka w Epizodzie IX?
Michał „Komisarz Sev” Ogrodowicz
rozwiń szczegóły
Epizod IX, czyli The Rise of Skywalker, zbliża się do nas wielkimi krokami. Coraz więcej materiałów informacyjnych, plotek i spekulacji pojawia się w społeczności fanów Star Wars.
Czas więc wspólnie zastanowić się i odpowiedzieć na pytanie – co nas czeka w Epizodzie IX?
12:00-13:00 Darth Vader w komiksach Star Wars
Michał „Komisarz Sev” Ogrodowic
rozwiń szczegóły
Darth Vader – bohater, którego nie trzeba przedstawiać prawie nikomu. Symbol zła, potęgi i niszczycielskiej siły nieustannie od 1977 roku jest w czołówce złych charakterów popkultury. Choć jest znany głównie z filmów kinowych, wielokrotnie gościł na kartach komiksów od wydawnictwa Marvel i Dark Horse.
Jak wyglądały jego przygody w tej formie i jak zmieniało się podejście poszczególnych scenarzystów i rysowników do postaci Mrocznego Lorda? Na te pytania postaramy się wspólnie odpowiedzieć podczas podróży przez całą historię komiksu Star Wars.
13:00-14:00 Krótka historia komiksów Star Wars
Wiktor „Elvis” Weprzędz
rozwiń szczegóły
Komiksy towarzyszyły fanom Star Wars już od początku istnienia tego świata.
Na tej prelekcji dowiecie się, jak zmieniały się historie na przestrzeni lat i jak wyglądały na początku za czasów Marvela – oraz jak odmieniło je po latach Dark Horse.
14:00-15:00 Historie komiksowe, które warto czytać
Wiktor „Elvis” Weprzędz
rozwiń szczegóły
Od których komiksów zacząć czytać Star Wars? Którymi wart się zainteresować? Które naprawdę poszerzają świat Star Wars, a które warto bez zastanowienia pominąć?
Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź na tej prelekcji.
15:00-16:00 Gwiezdne Wojny oczami dziecka
Mateusz Kowalski
rozwiń szczegóły
Podczas prelekcji dowiecie się, jak młode pokolenie widzi świat Gwiezdnych Wojen. Co im się podoba, a czego nie lubią, oraz z jakimi problemami muszą się borykać jako młodzi fani.
16:00-19:00 Wojny Gwiazd
Jakub Turkiewicz, Paweł “Amdir” Kumorek
rozwiń szczegóły
Zapraszamy na projekcja dokumentalnego filmu „Wojna Gwiazd” opowiadającego o pojawieniu się serii Star Wars w Polsce – od pierwszej oficjalnej zapowiedzi audiowizualnej w kraju, czyli odcinku Kroniki Filmowej WDFDiF z 1978 roku do ery lat 90-tych. Po seansie zapraszamy na spotkanie z Jakubem Turkiewiczem, jednych z twórców filmu.
19:00-20:00 Co pociąga nas w Ciemnej Stronie Mocy? Rozważania na podstawie historii Exara Kuna oraz Ulica Qel-Dromy z zeszytów Star Wars: Tales of the Jedi”
Michał „Suweren” Dąbrowski
rozwiń szczegóły
Czy to z chęci posłuchania o tragedii pewnego mądrego Lorda Sithów, czy z chęci wywarcia zemsty, czy może wreszcie popchnięci do działania przez miłość, często zbaczamy na niebezpieczne ścieżki. Ścieżki strachu i gniewu. Ścieżki usiane niebezpieczeństwami i cierpieniem, które paradoksalnie wciąż są pociągające. Było wielu, którzy popełnili ten błąd i dali się skusić Ciemnej Stronie Mocy. Przyjdź i dowiedz się, jak uniknąć pójścia w ich ślady…
20:00-21:00 Przegląd gier ze świata Gwiezdnych Wojen
Stanisław „Staszek” Gacki
rozwiń szczegóły
Nikt nie zaprzeczy, że świat Gwiezdnych Wojen jest ogromny. Nawet jeśli jego znaczna część trafiła do „Legends”, wciąż mamy ogrom gier, w które warto zagrać.
Na tek prelekcji postaram się pokazać moim zdaniem najciekawsze tytuły.
Niedziela
10:00-12:00 Gnoza według George’a Lucasa – Paralele gnostyczne w Gwiezdnych Wojnach
Daniel „Szary Grabarz” Chmielewski
rozwiń szczegóły
Prelekcja na temat wspólnych elementów pomiędzy założeniami chrześcijańskiej gnozy mistycznej a oryginalnymi sześcioma filmami serii Star Wars oraz wybranymi elementami Lore.
Dlaczego Rada Jedi jest tak niekompetentna? Dlaczego Qui-Gon Jinn jako pierwszy Jedi od wieków zjednoczył się z Mocą? Dlaczego Sithowie pozostają na świecie jako zjawy? Odpowiem na te i inne pytania podczas prelekcji.
12:00-14:00 Czy potrzebujemy więcej Gwiezdnych wojen?
Mikołaj „Nilson” Lewiński
rozwiń szczegóły
Czy Gwiezdne wojny to jeszcze wydarzenie czy już tylko kolejny odcinek kinowego serialu? Czy ideały, które przyświecały Lucasowi w latach siedemdziesiątych są dalej obecne przy tworzeniu nowych filmów? Co jest najważniejsze przy odbiorze filmu – fabuła, rozwój świata czy technologia, która umożliwia ich zrealizowanie? Od ponad 40 lat uwielbiana, kosmiczna saga towarzyszy fanom pod postacią nie tylko filmów ale i książek, komiksów czy seriali animowanych. Jednak paradoksalnie, coraz częściej krąży opinia o przesycie marką Star Wars a dalsze rozdrabnianie Gwiezdnych wojen na kolejne trylogię i seriale napawa obawą zniknięcia magii oryginalnych filmów.
14:00-15:00 Elementy Gwiezdnych Wojen w filmach i serialach
Mateusz Kowalski
rozwiń szczegóły
Jak wiele łączy George’a Lucasa i Stevena Spielberga? Co R2D2 ma wspólnego z kosmitami? Kreskówka na Tatooine? Gwiazda Śmierci ze złota?
Tak, to wszystko i wiele więcej zobaczycie na naszej prelekcji.
15:00-16:00 Motywy i morały „Ostatniego Jedi”
Filip „Phil” Ogrodowczyk
rozwiń szczegóły
Drugiego takiego Star Wars jak “Ostatni Jedi” nie będzie.
Ale prelekcji o nim może być milion. Opowiem o tym jak Epizod VIII odnosi się do reszty serii, o czym sam chce opowiedzieć i dlaczego jest jedyną w swoim rodzaju opowieścią Star Wars.
Blok konkursowy, sala A
Piątek
18:00-19:00
Konkurs wiedzy o serialu „The Expanse”
Kamila „Wata” Wanat, Jakub „Saint” Pawlica
rozwiń szczegóły
Mogłoby się wydawać, że w Układzie Słonecznym zapanował spokój, jednak na horyzoncie wyłania się data czwartego sezonu serii „The Expanse”! Dotychczasowe odcinki przyniosły mnóstwo zagadek i ciekawostek.
Jeśli znasz tajemnice Ziemi, Marsa i Pasa, a także głównych bohaterów – dołącz do naszej załogi podczas konkursu wiedzy z serialu „The Expanse” i zawalcz o tytuł Kapitana!
Uwaga! Konkurs dotyczy tylko serialu i obejmuje zakres trzech sezonów.
19:00-20:00
Ile wiesz o Star Wars? Konkurs filmowy
Mateusz Kowalski
rozwiń szczegóły
Konkurs – wiedzówka z filmów Star Wars. Jeśli wiesz, co wykonano z japoru lub czym jest Opee, to serdecznie zapraszam. Poziom średnio – łatwy.
20:00-22:00
Super Power Ninja Turbo Neo Ultra Hyper Mega Multi Alpha Meta Extra Uber Prefix Wiedzówka z Disneya
Kate „DisneyLady” Grobelniak, Anna „Erin” Szczepaniec
rozwiń szczegóły
Myślisz, że o Disneyu wiesz wszystko? Znasz się na animacjach, grach, komiksach? Byłeś w Disneylandach? Biografię Walta Disneya czytasz na dobranoc?
W takim razie przyjdź i zmierz się z ultra trudnymi pytaniami z dosłownie każdej dziedziny Disneya! (Nawet autorka przyznała się, że nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania :P)
Sobota
10:00-12:00
Arcyminibus
Magdalena „Vinga” Włochacz, Michał „Thorin” Tartanus
rozwiń szczegóły
Pytania od sasa do lasa, od wieków zamierzchłych do zaprzyszłych. Pełen przegląd fantastyki – tej z papieru i ekranu. Sprawdźcie się w ogólnofantastycznej wiedzówce z uniwersów znanych i lubianych, mniej znanych, mniej lubianych i zapomnianych
też. Kto zostanie Arcymnibusem?
Konkurs drużynowy.
12:00-14:00
„Wiec Entów II”
Małgorzata Błachnio-Pielat
rozwiń szczegóły
„Wiec Entów II” – konkurs wiedzy o Śródziemiu. Obejmuje „Władcę Pierścieni”, „Silmarillion” i „Hobbita” w tłumaczeniu Marii Skibniewskiej oraz ich ekranizacje. Wyzwanie dla prawdziwych hobbitów!
14:00-16:00
Gierczany konkurs muzyczny
Tomasz Jamny
rozwiń szczegóły
Ten konkurs jest przeznaczony dla graczy i audiofili.
Masz do wyboru: albo zmierzyć się z innymi, albo posłuchać dobrej muzyki z gier.
16:00-18:00
Muzyczny konkurs filmowo-serialowy
Tomasz Musiał, Angelika “Angel” Szewczyczak-Musiał
rozwiń szczegóły
Jeśli czasem, słysząc jakąś melodię, pierwszą Twoją myślą jest „Ej, to było w tym filmie”, to zapraszam na muzyczny konkurs filmowo-serialowy.
Zasady są proste – po kilkadziesiąt pytań z 3 kategorii (animacje, filmy, seriale). Jeśli odgadniesz, z czego jest dany utwór w ciągu 5 sekund – otrzymasz 3 punkty, w ciągu 15 sekund – 2 punkty, w ciągu 30 sekund – 1 punkt. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się popisać wiedzą!
Konkurs jest drużynowy i, zależnie od waszej frekwencji, drużyny będą 2 lub 3 osobowe.
18:00-20:00
Żelaznotronowa Wiedzówka
Wojciech Korona
rozwiń szczegóły
Jeżeli Westeros to twój drugi świat, a wojny rodów o królewska dominacje – chleb powszedni, stań do walki i zajmij należne ci miejsce na Żelaznym Tronie, po drodze pozbywając się konkurencji.
20:00-22:00
Gierczany konkurs screenowy
Tomasz Jamny
rozwiń szczegóły
Sprawdź się w konkursie rozpoznawania gier wideo. Nieważne, czy grałeś na Pegazusie, czy na komputerach z RTXem – każdy znajdzie coś dla siebie!
Niedziela
10:00-12:00
Republikanin czy rebeliant?
Kamila „Nuvrir Rakra” Kłos
rozwiń szczegóły
Rozpoznawanie postaci z The Clone Wars i Rebbels na podstawie zdjęcia lub kwestii wypowiedzianej przez daną postać.
12:00-14:00
Gwiezdne Wojny – konkurs z gier
Stanisław „Staszek” Gacki
rozwiń szczegóły
Pamiętasz każdą misję z Jedi Academy? Przeszedłeś KotOR na wszystkie możliwe sposoby?
Jeśli jesteś fanem gier Gwiezdnych Wojen, to ten konkurs jest dla Ciebie.
Blok konkursowy, sala B
Piątek
18:00-20:00
Skąd to intro?
Wojciech Korona
rozwiń szczegóły
Sobota
09:00-11:00
Konkurs anime openingi/endingi
Paulina Kozłowska & Magdalena ,,Aira” Sobierajska
rozwiń szczegóły
Znasz dobrze openingi/endingi z różnych anime? A czy oprócz podkładu muzycznego pamiętasz dobrze animacje w danym op/end? Zapraszamy na nasz konkurs, który nie tylko polega na odgadnięciu, z jakiego anime pochodzi dany utwór, ale też odpowiedzeniu na pytanie na temat animacji z konkretnego openingu/endingu.
11:00-13:00
Screenówka Filmowo – Serialowa
Wojciech Korona
rozwiń szczegóły
Udowodnij, że jesteś największym kinomaniakiem oraz serialoholikiem, odgadując jak najwięcej tytułów z lat 80/90 oraz współczesnych, najlepszych dzieł kinematografii i serialowych produkcji.
13:00-15:00
Potterowe 1 z 10
Angelika Szewczyczak-Musiał, Dominik „Vykk” Pańczyk
rozwiń szczegóły
Na których Mistrzostwach Świata w Quidditchu był Harry? Jak miała na imię siostra Albusa? Jeśli znasz odpowiedzi na te pytania i chcesz zmierzyć się z wieloma innymi, serdecznie zapraszamy na nasz konkurs.
UWAGA! Pytania dotyczą wyłącznie podstawowej serii (tomy 1-7). Nie uwzględniają innych publikacji dotyczących świata Harrego Pottera autorstwa J.K. Rowling ani filmów.
15:00-16:00
Czy znasz ten kadr? Quiz wiedzy filmowej
Katarzyna „Viper” Żmuda
rozwiń szczegóły
Jak dobrze znasz światowe filmy? Jesteś w stanie odgadnąć je po kadrze? Znasz reżysera i obsadę?
Jeżeli jesteś, tak jak ja, fanem kina – zapraszam do wzięcia udziału w quizie z wiedzy filmowej (nie tylko fantastyka).
16:00-18:00
Wszystko o Star Wars, czyli konkurs wiedzy z Oryginalnej Trylogii, Trylogii Prequeli, Nowej Trylogii oraz Spin-offów
Michał „Suweren” Dąbrowski
rozwiń szczegóły
Jeśli filmy gwiezdnej sagi oglądasz pasjami, znasz na pamięć kwestie wszystkich bohaterów i nie straszne Ci przytaczanie numerów seryjnych szturmowców maszerujących po Gwieździe Śmierci, to trafiłeś we właściwe miejsce.
Wystarczy wiedza z filmów. Szczegółowa, ale wystarczy.
18:00-20:00
Who’s that Sith?
Kamila „Nuvrir Rakra” Kłos
rozwiń szczegóły
Uważasz, że znasz ciemną stronę i jej użytkowników doskonale?
Przyjdź i przekonaj się, czy masz rację. Twoim zadaniem będzie rozpoznanie sitha (lub nie) po jego cieniu oraz orężu.
20:00-22:00
Karciane odgadywanki
Magdalena „Aira” Sobierajska
rozwiń szczegóły
Prosta gra karciana z połączeniem kalambur i opisywania postaci. Każdy uczestnik wybiera 1 bądź 2 talie z nazwą anime i 6 postaciami a następnie wszystkie wybrane serie trafiają do 2 puli. jedna z nazwami druga z postaciami. Postacie są rozdawane graczom zaś nazwy ma prowadzący. Zadaniem zawodników jest zdobycie jak największej ilości odgadniętych kart przy równoczesnym pozbywaniu się własnej ręki.
22:00-00:00
Rozpoznaj anime po pojeździe
Paweł „Mroczuś” Mroczkowski
rozwiń szczegóły
Konkurs dla fanów mangi i anime podczas którego trzeba będzie rozponawać serie po środkach lokomocji. Wiecie. Pociągi, samochody samoloty i inne bajery.
Niedziela
11:00-13:00
Kalambury filmowe
Katarzyna „Viper” Żmuda
rozwiń szczegóły
Lubisz grać w kalambury? A lubisz kino? A co powiesz na połączenie tego? Za pomocą gestów i wyobraźni przedstaw wylosowany tytuł filmu.
Blok RPG/LARP
Piątek
16:00-17:00
Sesje RPG przez neta? Jak zacząć granie online z tutorialem Roll20
„Kompania Czterech” Wiktor 'Chochlik’ Zaborowski
rozwiń szczegóły
Przeprowadzki, praca, rodzina, studia, słaby dojazd, zmęczenie, deszcz. Jest masa powodów, dla których porzucamy granie w RPG. Później słyszymy na okrągło “te erpegi były super, szkoda że nie mam już jak grać”.
My znaleźliśmy sposób. Gramy przez neta.
17:00-18:00
Przewodnik turystyczny po światach D&D. Forgotten Realms, Ravenloft i Ravnica
„Kompania Czterech” Joanna Reszewska, Jędrzej 'JJ’ Maciejowski
rozwiń szczegóły
Multiwersum Dungeons & Dragons od lat przyciąga podróżników swoją różnorodnością i przytłacza bogactwem światów. Młodzi miłośnicy RPG niejednokrotnie zastanawiają się, który z atrakcyjnych settingów obrać za cel swoich wypraw. Przewodnicy z Kompanii Czterech z chęcią pomogą Wam w odpowiedzi na to pytanie. Będziemy poruszać się po bezpiecznych strefach oficjalnych dodatków do 5 edycji gry.
Forgotten Realms to rozległy setting pełen różnorodnych krajobrazów oraz rozsławionych lokacji i zabytków, które znane są z wielu gier i gotowych przygód. To doskonałe miejsce zarówno dla miłośników klasycznych motywów oraz graczy preferujących znajome tereny.
Dla miłośników gór, mgieł, nocy oraz gotyckich wież dobrze sprawdzi się Ravenloft. Przyjrzymy się faunie i florze spotykanej w tej krainie oraz przestrzegamy przed zagrożeniami. Ci, którzy zagrywają się w Magic the Gathering lub czują nostalgię do franczyzy docenią tętniące życiem miasto magii – Ravnica powita ich gorąco.
18:00-19:00
Baśń interaktywna, czyli opowieść powstająca dzięki słuchaczom
Lena Kwiatkowska
rozwiń szczegóły
Nie od dzisiaj wiadomo, że najważniejszy jest ten, który słucha Opowieści, lecz zazwyczaj wybiera on niewiele.
Chciałabym zaproponować baśń, do której każdy z słuchaczy możne dołożyć własny element, stając się jej współtwórcą.
19:00-21:00
Skąd elfy biorą hajs na magiczne wierzchowce?
Weronika Janiec
rozwiń szczegóły
Czyli ekonomia i socjologia w worldbuildingu. Czy magiczne wierzchowce potrzebują okucia? Krasnoludy niewolniczo wykuwają podkowy? Kto pozystkuje metal? Czy główny bohater powinien się tym przejmować? Jak tworzyć światy, w których ekonomia ma sens a postaci zachowują się zgodnie z tym, jak określa ich wykreowane przez nas społeczeństwo?
Podczas bloku omówimy sobie podstawowe mechanizmy ekonomiczno-socjologiczne, które będziesz mógł wykorzystać przy tworzeniu swojego następnego scenariusza.
Sobota
11:00-12:00
RPG dla dzieci
Kamila 'Favi’ Zalewska-Firus
rozwiń szczegóły
Długa podróż z dzieckiem? Szpital? Korek? Poczekalnia? Jesteś opiekunem kolonijnym? Zagrajcie w gry fabularne! Dlaczego grać z dzieckiem, jak zacząć, gdzie pytać, jakie są gry i jak mieć je za darmo.
Prowadzi Favi z Fajerbola Juniora. Zabierz dzieciaki na wymarzoną przygodę! W drogę!
12:00-13:00
Jak wydałam swojego erpega
Kamila 'Favi’ Zalewska-Firus
rozwiń szczegóły
Opowiem o tym, jak wyglądała moja fantastyczna podróż do Jagodowego Lasu: o self-publishingu, „ekipie fajerbola”, organizacji zbiórki i o sklepiku na DriveThruRPG od kuchni.
Chcesz wydać grę? Interesuje Cię jak wygląda ścieżka samodzielnego wydawcy na przykładzie? Zapraszam!
13:00-14:00
Spotkanie z wydawnictwem GRAmel
Piotr Koryś
rozwiń szczegóły
Savage world i nie tylko
14:00-15:00
Gramy na gotowcach. Zalety gotowych scenariuszy i lista godnych polecenia
Kompania Czterech
rozwiń szczegóły
Budowanie własnych scenariuszy to niewątpliwa frajda. Wymaga jednak czasu, a tego
czasami jest niewiele. Bywa też tak, że Mistrz Gry bawi się doskonale przy innych
aspektach, a planowanie historii idzie ciężko. Albo tak, że akurat nadchodzi kryzys weny. Albo trwają poszukiwania inspiracji.
Widzimy dużą wartość w gotowych scenariuszach. Opowiemy o tym, czemu je lubimy i co z nich wyciągnęliśmy. Opowiemy też, gdzie ich szukać i na jakich polskich autorów warto zwrócić uwagę.
15:00-16:00
Bezpieczeństwo emocjonalne w grach storytellingowych
Klaudia Sowiak
rozwiń szczegóły
Jak działają emocje w grach? Czy są prawdziwe? Jak grać tak, żeby mieć z tego największą przyjemność? Kto był pierwszym twórcą LARPów i dlaczego robił to źle? Czy robienie warsztatów „jak wyjść z gry” ma sens? Dlaczego debriefing to nie wszystko? Kilka wskazówek o tym, o czym powinien pamiętać twórca i gracz, angażując się w gry storytellingowe.
16:00-17:00
Indyki uczą opowiadać
Marta Malinowska
rozwiń szczegóły
Czym są gry? Czym są opowieści? Czym jest rzeczywistość? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Na żadne z tych pytań nie znam odpowiedzi, ale w wypadku pierwszych dwóch jestem w stanie coś powiedzieć w temacie, zwłaszcza w temacie gier w opowieści. Uważam, że te gry mogą stawiaczy literek wiele nauczyć. Jeśli bardziej od dopuszczalnej liczby przecinków w akapicie i długości skupienia uwagi czytelnika na zdaniu złożonym interesuje cię jak dostosować strukturę historii do jej tematu, przyjdź i posłuchaj. W najgorszym wypadku poznasz parę fajnych gier.
17:00-18:00
Zew Cthulhu – Zgrozy
Marek Golonka
rozwiń szczegóły
13 marca tego roku, w rocznicę śmierci Lovecrafta, ogłosiłem z grupką znajomych projekt Zgróz – niezależnych dodatków do Zewu Cthulhu RPG. Od tej pory udało nam się wydać dziesięć dodatków, zdobyć dla nich tytuły światowych bestsellerów, zyskać rzeszę lojalnych fanów i chyba powiedzieć o lovecraftowskiej grozie coś nowego i ciekawego. Podczas prelekcji opowiem o tym, jak Zgrozy powstawały, co mają do zaoferowania i jak Wy możecie stworzyć podobną serię.
18:00-19:00
O tym jak grać w RPG, żeby nie przegrać
Konrad Mrozik
rozwiń szczegóły
Gry fabularne to niesamowity sposób spędzenia wolnego czasu, a myśląc o przyjemnościach dobrze jest skupić się na przyjemnych aspektach grania w RPG. Nie będę narzucał jedynej i słusznej prawdy, bo takiej nie ma, ale przedstawię mój punkt widzenia na gry fabularne, jako formy spędzania wolnego czasu w zespole, grupie, a przede wszystkim drużynie. Porozmawiamy o metagrze, tworzeniu bohaterów, a przede wszystkim o współpracy Graczy z Mistrzem Gry.
19:00-21:00
Zew Cthulhu – porady scenopisarskie
Marek Golonka
rozwiń szczegóły
Jestem doświadczonym autorem scenariuszy erpegowych, współtwórcą serii Zgrozy i autorem rozdziału o scenariuszach w Powrocie do R’lyeh. Na tej prelekcji pragnę podzielić się swoim doświadczeniem w pisaniu lovecraftowskich scenariszy. W jej pierwszej części pokażę Wam moje sposoby na pisanie takich tekstów i podam ćwiczenia, które pobudzają wyobraźnię do tworzenia lovecraftowskiej grozy. W drugiej zaś zaproszę Was do wspólnej pracy – pokażę schemat, według którego można zaprojektować szkic scenariusza w pół godziny, i każde z Was stworzy taki konspekt.
Blok Mangowy
Piątek
16:00-18:00
Manga & Anime Quiz
Wojciech „Wolf” Korona
rozwiń szczegóły
Zapraszam na ogólny konkurs wiedzy o mandze i anime mający w swoim asortymencie większość nowych i starych serii, najróżniejsze pytania i wiele odpowiedzi.
18:00-20:00
Koreańskie Dramy – w czym tkwi ta magia?
Ania „Taoshi” Zając
rozwiń szczegóły
Dramy są jak narkotyk. Mówisz: „Okej, ostatni odcinek” …po raz piąty. Zapraszam na pogadankę i podróż po kolorowym świecie dram wszelkiego rodzaju.
20:00-22:00
Memory Quiz
Agata „Aya” Szałkowska
rozwiń szczegóły
W tym konkursie nie potrzebujesz żadnej wiedzy z anime. Jedynie przydatna będzie dobra pamięć? Masz ją? Jesteś w stanie popisać się spostrzegawczością i bystrością umysłu? Jeśli tak, to przyjdź i przekonaj się, ile szczegółów jesteś w stanie zapamiętać z zaprezentowanego materiału filmowego.
22:00-23:00
Jaka to postać z anime?
Paulina Kozłowska & Magdalena ,,Aira” Sobierajska
rozwiń szczegóły
Jaka to postać z anime? Na obrazkach znajdują się postacie z anime. Na każdym z nich została wycięta głowa danej postaci. Czy odgadniesz, kto to jest?
23:00-00:00
Czy podróż musi mieć cel?
Paweł „Mroczuś” Mroczkowski
rozwiń szczegóły
Porozmawiamy o tym czy warto aby jednak protagoniści dotarli do celu czy nie. Na przykładzie kilku znanych japońskich serii animowanych.
Sobota
10:00-11:00
Conglaturations! – czyli trochę o Engrishu
Aleksandra „Aiko” Stasiak
rozwiń szczegóły
W świecie, gdzie prawdopodobnie najpopularniejszym zarówno w komunikacji, jak i popkulturze językiem stał się angielski, Japonia pozostaje w tyle. Jak wygląda tam nauka angielskiego? Na jakie trudności napotykają się chętni do zdobycia tej umiejętności? O tym, i o samym Engrishu, usłyszycie na tej prelekcji.
11:00-13:00
Historia polskiego fandomu mangi i anime
Łukasz „Shamp” Reczulski
rozwiń szczegóły
W prelekcji omówiona zostanie fascynująca i zadziwiająco długa historia polskiego fandomu mangi i anime. Z uwagi na miejsce odbywana się konwentu szczególny nacisk w prelekcji położony zostanie na środowisko łódzkie.
13:00-15:00
Kuźnia Bishów czy Cytadela Mieczy – panel o Touken Ranbu
Magdalena „Stokrot” Głowińska & Agata „Aya” Szałkowska
rozwiń szczegóły
Miecz, jaki jest, każdy widzi – a może wcale nie? Co począć, jeśli Twój miecz okaże się bishem? Więcej: co jeśli masz do dyspozycji całą zbrojownię bishów? Czy tu na pewno idzie tylko o walkę z Armią Rewizjonistów, która chce zmienić historię? Podczas naszego panelu obnażamy Miecze… to jest, rzecz jasna, całą prawdę o nich. Zapraszamy!
15:00-18:00
Random Dance Challenge
Ania „Taoshi” Zając & Karolina „Buritteł” Bukowicz
rozwiń szczegóły
Zapraszamy do wspólnej zabawy przy Waszych ulubionych k-popowych piosenkach na Random Dance Challenge!
18:00-20:00
Animjada
Łukasz ” Urlik” Burzyński & Mateusz „pytlus” Pytlewski
rozwiń szczegóły
„Jakie jest ulubione ciastko yaoistek? BISHkopt!
A skoro tradycyjny żart prowadzącego już za nami, cieszę się, że mogę powitać państwa w – jakże szczególnym, bo pierwszym! – odcinku naszej anime’owej Familiady. Dziś naprzeciw siebie staną dwie drużyny, niemniej nim przejdę do przedstawiania naszych zawodników, mam do Państwa gorącą prośbę. Mianowicie trzeba zapełnić owe drużyny, jak także samą widownię, więc przybywajcie, przybywajcie! Dla każdego znajdzie się coś dobrego!”
20:00-22:00
Kpop News – przegląd debiutów i comebacków tego roku
Ania „Taoshi” Zając & Karolina „Buritteł” Bukowicz
rozwiń szczegóły
Przegląd oraz omówienie wszystkich comebacków, debiutów oraz ważniejszych wydarzeń ze świata kpopu w pierwszej połowie 2019 roku.
22:00-24:00
Relacja z Japonii 2018
Wojciech „Wolf” Korona
rozwiń szczegóły
Pierwsza podróż do Japonii to nie lada przygoda. Jakie miejsca warto odwiedzić, a co lepiej odpuścić ? O czym należy pamiętać ? Zapraszam na opowieść Gaijina w pigułce
Niedziela
10:00-12:00
Katana. Barwna historia samurajskiego miecza.
Mariusz „Costan” Sołtysiak
rozwiń szczegóły
Katana – najważniejszy element samuraja, który wraz z mieczem wakiazashi stanowił jego duszę. Dzięki jej znaczeniu oraz nośnikom kultury takimi jak filmy i animacje broń ta urosła do rangi kultowej.Niestety przez to również obrosła w wiele mitów, które nie mają pokrycia ze stanem faktycznym. Podczas tej prelekcji przyjrzymy się tej fascynującej broni, porozmawiamy o historii japońskich mieczy, metodach tworzenia i obalimy przy okazji parę mitów. Serdecznie zapraszam!
12:00-14:00
Jaka to kazoodia? – anime edyszyn
Łukasz ” Urlik” Burzyński & Mateusz „pytlus” Pytlewski
rozwiń szczegóły
Czekaliście… ogryzaliście paznokcie w zniecierpliwieniu… i oto jest! Nowa edycja ,,Jaka to kazoodia?”! W tym wydaniu odtworzymy dobrze Wam znane konkursy OP&EDowe, dodatkowo wzbogacone o przeróżne ścieżki dźwiękowe z anime. Czy podołacie rozpoznaniu ulubionych kawałków wykonanych na memicznej piszczałce? Przekonajmy się… CO TCHU NA KAZOO!
14:00-16:00
Pixelmania
Artur „Pikachu” Hryniewicz
rozwiń szczegóły
Oto konkurs w którym przetestowane zostanie wasze postrzeganie szczegółów! Na podstawie kilku pikseli będziecie musieli rozpoznać postać bądź chociaż serię anime! Powodzenia bo tutaj kto pierwszy ten lepszy!
Blok warsztatowy
Piątek
17:00-20:00
Kaligrafia starowolkańska
Diana Deadamned Pawlicki
rozwiń szczegóły
Jedną z najważniejszych rzeczy w toku nauki w Wolkańskiej Akademii Nauk jest nauczenie się zachowywania porządku, bez którego poprawne funkcjonowanie w społeczeństwie nie jest możliwe. Kaligrafia wolkańska uczy i wymaga cierpliwości, staranności i panowania nad ruchem. Wszystko ma znaczenie.
Sobota
12:00-13:00 Scenariuszomancja warsztat / zabawa
Ilona „Kobieta-Ślimak” Myszkowska
rozwiń szczegóły
Ilona z chatolandia.pl wraz z publicznością uczynią wspólnie zarys jakiegoś scenariusza do opowieści / komiksu. Absurdalna podróż w krainę kreatywnego ogarniania historii.
13:00-16:00 Rynn Rysuje – warsztaty rysunkowe
Rynn Rysuje
rozwiń szczegóły
Nie umiesz rysować? Nic nie szkodzi! Przyjdź i z Rynn narysuj siebie lub swoją ulubioną postać w stylu Rynn Rysuje w podróży od dzieciństwa do dorosłości.
16:00-19:00 Fantasy art by Kit Buss – workshop
Kit Buss
rozwiń szczegóły
Zapraszamy na warsztaty rysunku prowadzone przez Kit Buss – autorkę aktualnie wydająca niezależny komiks „Cloven”, ilustratorkę kanału „Critical roll”