Program 2020

Program festiwalu 5 – 6 IX 2020

Blok RPG
Blok popkulturowy
Blok naukowo-historyczny
Sesje I
Sesje II

Blok RPG

Sobota (5IX)

10:00-11:00 Robimy sandbox (dla dzieci)
Kamila „Favi” Zalewska-Firus

rozwiń szczegóły

Jak stworzyć świat, „piaskownicę” w którym nasi gracze będą mieli co robić? Omówimy na przykładzie dla dzieci, ale metoda jest uniwersalna.

11:00-12:00 Dlaczego hard sf jest takie trudne w RPG?
Tomek Kreczmar

rozwiń szczegóły

Tajemnice collapsarów. Niezwykłości fizyki nierelatywistycznej. Sekrety podróży międzygwiezdnych. Czarne dziury, czerwone karły, terminatory, pustka kosmosu i pełnia jego możliwości. Wskazówki, porady, sugestie oraz subiektywne przemyślenia dotyczące prowadzenia gier fabularnych w klimacie hard sf

12:00-13:00 Jak prowadzić gry z serii Powered by the Apocalypse.
Paweł „Pablo” Sołowczuk

rozwiń szczegóły


Wraz z coraz większą dostępnością tytułów napisanych pod Powered by the Apocalypse dostępny po polsku chciałbym wam przybliżyć i podzielić się sposobami jak podejść do prowadzenia gier takich jak Potwór tygodnia, Dungeon World czy sam Świat Apokalipsy. Jak z Mistrza Gry stać się Mistrzem Ceremonii.
Podzielę się też z wami moim podejściem co tak naprawdę oznacza miss na kościach oraz jak dowieść sesję na której gracze rzucają same 6- lub 10+”

13:00-14:00 Ten dziwny Warhammer
Krzysztof „Jaxa” Rudek

rozwiń szczegóły

„Gdy pojawił się na rynku, Age of Sigmar wywołał ryk bólu u wielu fanów bitewniaków. Teraz po latach, gra figurkowa okrzepła i doczekała się swojego młodszego RPGowego brata – grę „”Soulbound””
Jeżeli interesuje Cię czy można grać elfo-syreno-wampirem, dlaczego Sigmar jest zdrajcą i czym różnią się Gromowieczni od Kosmicznych Marines – zajrzyj na prelekcję Jaxy i poznaj grę Soulbound!”

14:00-15:00 Jak grać aby zobaczyć co się stanie?
Paweł „Pablo” Sołowczuk

rozwiń szczegóły

„Jednym z głównych punktów we wszystkich grach napisanych w duchu Powered by the Apocalypse jest „”graj aby zobaczyć co się stanie””. Co to tak naprawdę oznacza? Jak to robić? Jak przejść od grania scenariuszy i questów na takie otwarte podejście do grani?
Opowiem o tym jak razem z graczami przygotować sytuację początkową, jak wspierają nas w tym różne gry oraz jak zadawać leading questions.”

15:00-16:00 Zgrozy: nieliniowe horrory
Marek Golonka

rozwiń szczegóły


Sesje grozy opierają się w dużej mierze na odpowiednim budowaniu napięcia i stopniowaniu atmosfery. Jak pogodzić to z otwartą, nieliniową konstrukcją scenariusza, w którym gracze będą mieć duży wpływ na wydarzenia? O tym właśnie opowiem na prelekcji. Będę posługiwał się przykładami ze Zgróz – serii dodatków do Zewu Cthulhu, którą koordynuję – oraz rozwiązaniami z systemów grozy, które z założenia służą do prowadzenia nieliniowych sesji.”

16:00-17:00 Imersja Mistrza Gry
Mateusz Tondera

rozwiń szczegóły


Imersja to jeden z TYCH tematów, ale w prelekcji nie zamierzam rozgrzebywać rytualnych sporów tylko zastanowić się nad czymś nieco innym – czy może mówić o różnym stopniu zanurzenia MG w kreowany świat? A jeśli tak to co z tego wynika dla samej gry i dla jakości zabawy samego MG? Przetrzyjmy ten szlak”

17:00-18:00 Zgrozy: odświeżanie Lovecrafta
Marek Golonka

rozwiń szczegóły

Horror lovecraftowski jest paradoksalny – twórczość Samotnika z Providence oddziaływała na czytelników między innymi swoją innością i nietypowością, by więc powtórzyć sukces Lovecrafta, trzeba nie powtarzać jego konkretnych rozwiązań. To jedno z kluczowych założeń, z którymi podchodzę do projektowania Zgróz – serii dodatków do Zewu Cthulhu. Na prelekcji opowiem na kilku przykładach, jak ja i inni twórcy Zgróz odświeżamy lovecraftowski horror i doradzę, jak Wy możecie to robić na Waszych sesjach.

18:00-20:00+ Narodziny i złote lata cyberpunku
Tomek Kreczmar

rozwiń szczegóły

Czym jest cyberpunk? Jak się narodził? Jakich doświadczył przełomów? Przegląd historii gatunku od jego zarania aż po rok 2000. Przykłady z literatury, komiksu, kina oraz RPG.

20:00-22:00 Wprowadzenie do światotworzenia
Łukasz “Skavenloft” Kołodziej

rozwiń szczegóły

Są to warsztaty dla osób początkujących, które nigdy wcześniej nie tworzyły fikcyjnych uniwersów albo nie odniosły na tym polu szczególnych sukcesów. W ich trakcie uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z podstawowymi metodami, narzędziami i elementami przydatnymi przy tworzeniu uniwersów, oraz przetestować zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce. Coś dla siebie znajdą tutaj fani gier fabularnych, książek, filmów i komiksów, ale dla osób z dużym doświadczeniem będzie to pewnie raczej powtórzenie i odświeżenie informacji, niż coś zupełnie nowego.

Blok popkulturowy

Sobota (5IX)

10:30-11:00 Boska demolka – Perun vs. Thor
Grzegorz Gajek

rozwiń szczegóły

„Dwa potężne bóstwa, dwaj władcy piorunów. Który z nich zwycięży? Boska demolka to mockument mający na celu w przyjazny sposób zapoznać odbiorców (zwłaszcza tych młodszych) z mitologią i wierzeniami dawnych Słowian.”

11:00-12:00 Tolkien jako potomek Easterlingów, czyli kilka ciekawostek genealogicznych
Ryszard „Galadhorn” Derdziński

rozwiń szczegóły

Prezentacja najciekawszych odkryć z wielkiej przygody badawczej, jaką jest zgłębianie genealogii J. R. R. Tolkiena

12:00-13:00 Nieporadnik młodego autora
Agnieszka Hałas

rozwiń szczegóły

W wolnych chwilach wymyślasz i piszesz historie, bardzo chcesz debiutować, ale boisz się, że tekst zostanie odrzucony albo czytelnicy zmiażdżą go krytyką? A może właśnie odrzucono Ci kolejne opowiadanie i nie wiesz, co robisz źle? Czy też jesteś już po debiucie, ale chętnie posłuchasz garści praktycznych rad i przestróg? Dowiedz się, czy można zanurzyć pióro w bakałarzu, czego potrzebuje fabuła i na ile sposobów można spaprać zakończenie.

13:00-15:00 Straszydła z betonu, szkła i cegieł, czyli słów kilka o grozie miejskiej
Kazimierz Kyrcz Jr, Zeter Zelke

rozwiń szczegóły

Panel dyskusyjny poświęcony literackim, ale także filmowym i komiksowym zmaganiom z zamieszkującym miasta złem, dla którego pretekstem stała się piąta już odsłona antologii City.

15:00-16:00 Gaslight albo mroczne sekrety wiktoriańskiego Londynu w literaturze i filmie.
Adam Rozmarynowski

rozwiń szczegóły

Epoka wiktoriańska kojarzy się zwykle ze spokojem i elegancją. Z dystyngowanymi dżentelmenami i damami w gorsetach. I z lampami gazowymi oświetlającymi wąskie ulice, rzecz jasna. A co jeśli to wszystko tylko fasada, pod którą kryją się naprawdę mroczne sekrety? Tak się składa, że pewien brytyjski bibliofil zgromadził całą kolekcję materiałów z epoki dotyczących pornografii, prostytucji i ogólnie rozumianego nocnego życia w XIX-wiecznym Londynie. W mojej prelekcji opowiem o zbiorach Michaela Sadleira, ich literackim i filmowym wykorzystaniu oraz o „modzie” na Anglię czasów królowej Wiktorii, która bez mała trwa do dziś.

16:00-18:00 Tolkienowskie archiwum X – czyli o niewyjaśnionych tajemnicach Ardy
Poznańskie Towarzystwo Miłośników Tolkiena „Drużyna Pyrlandii” (grupa nieformalna)

rozwiń szczegóły

Prelekcja ma na celu opisanie świata Tolkiena od strony aspektów niewyjaśnionych oficjalnie przez Profesora. Zajmiemy się tym co nie jest do końca jasne i jednoznaczne

18:00-19:00 Koncert Basi Karlik – Harfiarki
Barbara Karlik

rozwiń szczegóły

„Progi, delty rzek, wzgórza faerie, pas mokrego piasku między lądem a morzem – miejsca pomiędzy światami,
które w mitologii celtów miały szczególne, magiczne znaczenie.
Za pomocą harfy, łączącej w sobie to co ludzkie i to, co magiczne poznamy sposoby na to, by zanurzyć się w drugim świecie – i z niego wrócić.
Tradycyjne pieśni z Irlandii i Szkocji, muzyka dawna i filk, które łączy jedno – zabierają w podróż i
pozwalają bezpiecznie przekroczyć granicę – bez paszportu!”

19:00-20:00  Jak Godar Czarnobrody zdobył Cloigeann

Bartek Biedrzycki
rozwiń szczegóły

Bartek Biedrzycki czyta fragmenty swojej niepublikowanej powieści „Godar i dar Volta” o przygodach barbarzyńcy znad Litorynu w dzikich scenariach nad Morzem Wewnętrznym.

20:00-21:00 Dzieeeń dobry, NeoSybirsk – spacer z przewodnikiem po cyberpunkowej Rosji
Michał Gołkowski

rozwiń szczegóły

Jedyna, niepowtarzalna szansa zanurzenia się w klimat iście słowiańskiego cyberpunka – przyszłość, o jaką nikt nie prosił, ale na jaką wszyscy zasługujemy!

Niedziela (6IX)

9:00-10:00 Zaklęte w lalkach opowieści dworskie
Harumi

rozwiń szczegóły

Jak przebiegała waśń między dwórkami o kochanka w epoce Heian? Czym skończyło się powiedzenie żyć jak pies z kotem na dworze cesarza? A może ciekawią Cię misterne intrygi kanclerza japońskiego w celu utrzymania niemal całej władzy w swoich rękach? Zapraszam do wysłuchania prelekcji na temat tych oraz innych opowieści dworskich z epoki heian

10:00-11:00 Jak pojechać do Japonii i nie zwariować
Katarzyna „Azik” Braciak

rozwiń szczegóły

Jeśli marzy Ci się wyjazd do Kraju Kwitnącej Wiśni, to ta prelekcja jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się jak zaplanować wyjazd, budżet i nie płacić za niego milionów złotych monet.

11:00-12:00 Steampunk i ja – love-hate relationship
Krystyna Chodorowska

rozwiń szczegóły

Steampunk, przez jakiś czas promowany jako najbardziej obiecujący podgatunek w fantastyce, zawojował świat swoją charakterystyczną estetyką: przez wszystkie konwenty świata przelał się nieskończony strumień gogli, zegarków, gorsetów, obfitych spódnic i obcisłych pantalonów. A jednak epoka, która go zainspirowała, nie składa się w ładny obrazek. Powiedzmy sobie szczerze – steampunkowa królowa jest naga i nie ma na sobie nowych szat, nawet gorsetu. Moja fascynacja rewolucją przemysłową od lat dorównuje tylko mojej irytacji steampunkiem. Rozbierzmy ten mechanizm na części i przekonajmy się, czy pod stertą pozłacanych zębatek jest jeszcze jakaś para.

12:00-13:00 Jak Popiel powstał z popiołów
Witek Jabłoński

rozwiń szczegóły

Jak Popiel powstał z popiołów – Witold Jabłoński opowie o swej najnowszej książce „Popiel”, o materiałach legendarnych i literackich, z jakich korzystał przy jej tworzeniu, nie tylko w kwestii Popiela, ale też smoczej klątwy rodu Kraka i Piastowskiego Koła Dziejów. Prelekcja połączona z prezentacją fragmentów słuchowisk Audioteki: „Dary bogów” i „Popiel syn popiołów”.

13:00-14:00 Ale co to są te Blejdsy? Czyli dlaczego Ostrza w mroku sa tak popularne? (Warsztat RPG)
Ariel Sawicki
rozwiń szczegóły

Blades in the dark zyskuje ogromna popularność w ekspresowym tempie. Na pewno przyczynił się do tego Tomasz Chmielik zdobywając licencję i tłumacząc ten system na język Polski ale czy to jedyny powód, że depcze po piętach najpopularniejszym systemom na polskim rynku? A może jest w tym coś więcej? Przyjrzyjmy się razem mechanice tego fenomenalnego systemu i zastanówmy się wspólnie czy nie przyszedł czas na rewizję tego jak widzimy RPG?

14:00-15:00 K(w)aidan – czyli jak chłodzono się w Kraju Kwitnacej Wiśni podczas upałów
Harumi

rozwiń szczegóły

Zapraszam na przekrój japońskich opowieści niesamowitych. Przedstawię również, jak wyglądały niegdyś spotkania, podczas których przedstawiano owe historie oraz jak broniono się przed wizytami gości z zaświatów

15:00-16:00 Nick Primeon – spotkanie z autorem
Marek Szymański

rozwiń szczegóły

Przybliżenie tematyki powieści, a także samego procesu twórczego od pomysłu do wydania książki.

16:00-17:00 Gaslight albo mroczne sekrety wiktoriańskiego Londynu w literaturze i filmie.
Adam Rozmarynowski

rozwiń szczegóły

Epoka wiktoriańska kojarzy się zwykle ze spokojem i elegancją. Z dystyngowanymi dżentelmenami i damami w gorsetach. I z lampami gazowymi oświetlającymi wąskie ulice, rzecz jasna. A co jeśli to wszystko tylko fasada, pod którą kryją się naprawdę mroczne sekrety? Tak się składa, że pewien brytyjski bibliofil zgromadził całą kolekcję materiałów z epoki dotyczących pornografii, prostytucji i ogólnie rozumianego nocnego życia w XIX-wiecznym Londynie. W mojej prelekcji opowiem o zbiorach Michaela Sadleira, ich literackim i filmowym wykorzystaniu oraz o „modzie” na Anglię czasów królowej Wiktorii, która bez mała trwa do dziś.

Blok naukowo – historyczny

Sobota (5IX)

14:00-15:00 Z gościńca na szubienicę – o marginesie społecznym w dawnych wiekach
Jacek Radzymiński

rozwiń szczegóły

Prelekcja o ludziach marginesu. O włóczęgach i prostytutkach, o wyrzutkach i bękartach. O gildiach żebraków i kodeksie złodziejskim.

15:00-16:00 Pierwsi w kosmosie
Bartek Biedrzycki

rozwiń szczegóły

Pierwsza rakieta w kosmosie, pierwszy pies, pierwszy człowiek… Kto zaczął a kto wygrał wyścig kosmiczny? Czemu szefa ameryakńśkiego programu pytano o Londyn? Kto pospawał wojskowy kadłub z cywilnym silnikiem? Na te i inne pytania odpowiedzi usłyszecie w tej prelekcji.

16:00-17:00 Polska – państwo ze stosami
Jacek Radzymiński

rozwiń szczegóły


Rzeczpospolitą często przedstawia się jako wyspę tolerancji w mordującej się wzajemnie Europie. Niestety, chociaż rzeczywiście byliśmy wyjątkowi, to z czasem straciliśmy wiele z tej wyjątkowości. O czarach i stosach, o herezjach i o tym, że Łysa Góra to stan umysłu.”

18:00-19:00 Jak chronić się przed zarazami – prawdziwe, staropolskie sposoby
Jacek Radzymiński

rozwiń szczegóły

W dobie zupełnie współczesnej pandemii warto porównać, czy radzimy sobie lepiej, czy gorzej od naszych przodków. O amuletach, plądrowaniu sklepów, rzucaniu kamieniami w mieszkańców zadżumionych miast i jak w takich czasach zostać świętym.

Niedziela (6IX)

13:00-14:00 Ci wspaniai mężczyźni na swych latających maszynach – Bitwa o Anglię
Piotr W. Cholewa, Michał Cholewa

rozwiń szczegóły

O bitwie o Anglię słyszeli – choć troche – wszyscy. Wszyscy tez wiedzą, że rozegrała się przy użyciu samolotów. Dalej jednak cała sprawa robi sie nieco rozmyta – i my zamierzamy tę lukę wypełnić! O co chodziło z osławionym nalotem na Coventry ,jak szło naszym pilotom, jak wygladała walka radarowa, jak poszło pierwszym pociskom dalekiego zasięgu – oraz przede wszystkim co z tym wszystkim miała wspólnego strusia noga biskupa – o tym własnie będzie na tej prelekcji.

14:00-15:00 Kozacy – legenda dzikiego wschodu.
Andrzej Pilipiuk

rozwiń szczegóły

Ataman Bajda, Samiłło Niemirycz, Ojczulek Konon – to nazwiska owiane dziś mgłą niepamięci. Dzieje legendarnych kozackich watażków, oraz kulturę kwitnącą na Dzikich Polach przybliży Andrzej Pilipiuk

Sesje I

Sobota (5IX)

14:00-18:00 W mroku kopalni
Archival31

rozwiń szczegóły

„Potrzebuję SPECJALISTÓW OD ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW!
Górnicy boją się wejść do kopalni po „”incydencie”” i odmawiają pracy! Sowicie wynagrodzę (w kwocie zależnej od skali problemu) za wyprowadzenie tych, którzy z kopalni nie wrócili (jeśli żyją) i za upewnienie się, że dalsze prace wydobywcze będą mogły być bezpieczne kontynuowane!

Arhalis Karshakar, właściciel kopalni. System – „”Eternal Steel””, 3 -4 osoby, doświadczenie nie wymagane.”

18:00-22:00 Po zmroku
Mateusz 'Beger’ Beger

rozwiń szczegóły

„Runner’s Thigh… Straszne zadupie… Małe miasteczko na północy USA. Niegdyś prosperujące – teraz zapomniane przez wszystkich, poza osobami które zabłądziły tu przypadkiem… Taką grupą jesteście Wy. Ktoś tu źle zaplanował drogę, ktoś może pomylił skręt. Wypadło na to że z prawie pustym bakiem odbiliście się od niedalekiej od miasteczka wiekowej stacji benzynowej, słysząc tylko że „”paliwo, jak będzie – może już pojutrze””. Zajechaliście więc w poszukiwaniu miejsca na nocleg. Powoli zmierzchało, ludzie zmierzają do swoich domów. Drzwi niskich domostw zamykają się jedne za drugimi, nikt nie zastaje na ulicy. Zajeżdżacie na oparach pod hostel. Starzy pan w recepcji wita was niedowidzącym wzrokiem i szczerbatym uśmiechem. Dostajecie klucze do pokoju i uprzejmą radę – lepiej nie wychodzić nocą… Chłodna noc, mimo ciepłego lata. Słychać jedynie w oddali wycie. Ciarki przechodzą po plecach, a aura tego miejsca jest wręcz dusząca. Idealna. Pomylona droga nie była jednak pechem. To los posłał was tam, gdzie widocznie przyda się wasza pomoc. Aż czuć w powietrzu, że coś jest nie tak. Że przyda się grupa Łowców… Taka jak wasza…” System – „Świat Mroku”, dla 5 osób, doświadczenie nie wymagane.

Niedziela (6IX)

10:00-14:00 Potwory
Mrówek

rozwiń szczegóły

Koteria czterech młodych wampirów zostaje wysłana do małego miasteczka gdzie dochodzi do zagadkowych morderstw mogących zagrozić maskaradzie. Kluczowej zasadzie nieumarłych utrzymującej ich istnienie w tajemnicy przed śmiertelnymi. Co za bestia dokonuje brutalnych morderstw? Jakie są jej motywy? Czy uda wam się to odkryć na czas? System – „”Wampir: Maskarada”” 5 edycja, dla czterech osób, od lat 18, dla osób zaznajomionych z systemem.”

Sesje II

Sobota (5IX)

12:00-16:00 Zmiażdżyć i spalić
Radosław Bożek

rozwiń szczegóły

Grupa bohaterów, których dusze zostały związane, wyrusza w podróż z podniebną flotą Kharadronów do miasta Hammerhal Aqsha. Jakie czekają ich przygody? Zapraszam do zagrania w oficjalną przygodę „”Crush & Burn”” do systemu „”Age of Sigmar: Soulbound””. System – „”Age of SIgmar””, 4 osoby, doświadczenie nie wymagane.”

16:00-20:00 Pałac Snów
Łukasz „Hans” Smurzyński

rozwiń szczegóły

„rok 1956, gorące lato i nigdzie ochłody, w radiu leci Elvis Presley, a czerwony Cadillac pędzi przez stanowe drogi w kierunku stanu Maine.

Grupa przyjaciół, młodych ludzi dopiero po studiach wybiera się na pełen przygód weekend. Jeden z nich dostaje spadek w postaci posiadłości w miejscowości Darnfaast, 23 mile od Salem. Przyjaciele uznali, że podróż w celu sprawdzenia domu i ew. odsprzedaży go to idealna okazja do wspólnej zabawy.

Nie biorą jednak pod uwagę faktu, że owy wuj zaginął 10 lat temu w niewyjaśnionych okolicznościach, a dom według wiele jest nawiedzony… System – „”Zew Cthulhu”” 7 edycja, 5 osób, od lat 18, doświadczenie nie wymagane.”

Niedziela (6IX)

12:00-16:00 Zmiażdżyć i spalić
Radosław Bożek

rozwiń szczegóły

Grupa bohaterów, których dusze zostały związane, wyrusza w podróż z podniebną flotą Kharadronów do miasta Hammerhal Aqsha. Jakie czekają ich przygody? Zapraszam do zagrania w oficjalną przygodę „”Crush & Burn”” do systemu „”Age of Sigmar: Soulbound””. System – „”Age of SIgmar””, 4 osoby, doświadczenie nie wymagane.”