Program festiwalu 2 – 4 IX 2022

Jeśli masz pytania albo uwagi odnośnie programu, prosimy napisać na nasz adres program@kapitularz.pl.

Katedra imienia Stanisława Lema

Blok Literacki

Katedra imienia Terry’ego Pratchetta

Blok Literacki 2

Katedra imienia Katherine Johnson

Blok Naukowo-Historyczny

Katedra imienia Ursuli K. Le Guin

Kapitularzowy Klub Dyskusyjny

Katedra imienia Nichelle Nichols

Blok Popkulturowy 1

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego

Blok Popkulturowy 2

Katedra imienia Stanleya Kubricka

Blok Filmowy

Katedra imienia Mary Shelley

Blok Horroru i Grozy

Katedra imienia Carrie Fisher

Blok Star Wars

Katedra imienia Gary’ego Gygaxa

Blok RPG 1

Katedra imienia Grega Stafforda

Blok RPG 2

Katedra Orichalcum

Blok Earthdawn

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Panelowa

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Konkursowa

Katedra imienia Stanisława Lema

Piątek 2 IX

16:00 -17:00 Wizje Polski alternatywnej w literaturze
Marcin Podlewski

rozwiń szczegóły

Prelekcja na temat rozmaitych ujęć Polski w literaturze fantastycznej.

17:00-18:00 Spotkanie autorskie z Cezarym Czyżewskim
spotkanie poprowadzi Anna Dzięgielewska

rozwiń szczegóły

Rozmowa o najnowszej powieści „Ametyst. Książęca krew”. Kiedy wchodzisz na pokład „Ametysta”, twoje życie wiąże się z nim na dłużej, niż myślisz…

18:00-19:00 „Mrok w moich powieściach” – spotkanie autorskie z Thomasem Arnoldem
spotkanie poprowadzi Anna Dzięgielewska

rozwiń szczegóły

Jaką formę może przybrać „mrok” w powieściach kryminalnych, a jaką w świecie fantasy w uniwersum Archeonu? Tego i wiele więcej dowiecie się w czasie spotkania.

19:00-20:00 Spotkanie z autorem
Wojciech Miłoszewski

rozwiń szczegóły

Czy da się napisać ciekawą książkę / scenariusz

20:00-21:00 Warsztat jak powstaje książka: od rękopisu po gotową książkę.
Cezary Frąc

rozwiń szczegóły

Proces powstawania książki – autor, tłumacz, redaktor, skład i łamanie. Najczęściej popełniane błędy i sposoby by ich uniknąć. Warsztat oparty na książce której wszystkie etapy produkcji wykonała jedna osoba.

21:00-22:00 Fantastyczna Kreacja Świata
Feranos

rozwiń szczegóły

Prelekcja opowiadająca o jednej z ważniejszych kwestii podczas tworzenia fantastycznych światów, często pomijanej. Wspomniana będzie religia, geografia, polityka, geopolityka, meteorologia, geomorfologia, mikroklimat, makroklimat, fauna, flora, tworzenie ras.

Sobota 2 IX

10:00-11:00 Początki polskiej fantastyki
Tomasz Stępiński Kruszon

rozwiń szczegóły


Prelekcja przybliżająca historie polskiej fantastyki od roku 1785 roku do czasów współczesnych. Kruszon przybliży książki, które miały znaczny wpływ na rozwój literatury fantastycznej w Polsce oraz wspomni o pierwszych klubach, wydawnictwach, konwentach.

11:00-12:00 Monomit campbellowski
Bartek Biedrzycki

rozwiń szczegóły


O „podróży bohatera” czyli jak odwołując się do archetypu opowiedzieć historię w tekście literackim.

12:00-14:00 Chiny i chińska literatura fantastyczna
Jacek Strzelecki

rozwiń szczegóły


Prezentacja chińskiej fantastyki oraz co z literatury zagranicznej w Chinach jest modne.

14:00-15:00 Świat Zmroczy: zatargi magów, igraszki demonów
Agnieszka Hałas

rozwiń szczegóły


Wprowadzenie do uniwersum Zmroczy, w którym rozgrywa się pięciotomowy cykl „Teatr węży” (zdania są podzielone co do tego, czy to dark fantasy i jak bardzo dark). Autorka opowie o konstrukcji tego porzuconego przez bogów uniwersum, o Otchłani, demonach i sferach, o tym, jak narodził się mag znany jako Krzyczący w Ciemności, czy cykl jest zakończony (spojler: tak) i czy planowane są kolejne powieści z tego świata (spojler: tak). Podzieli się też anegdotami o perypetiach wydawniczych cyklu.

15:00-16:00 Niech stanie się świat
Anna Szumacher

rozwiń szczegóły


Jak nie wpaść w pułapkę nowej rzeczywistości? Tworzenie światów w high fantasy i urban fantasy to droga pełna pułapek i dziur… logicznych. Miejsce, w którym żyje nasz bohater to nieodzowna część fabuły, warto więc poświęcić chwilę na pytanie: „Gdzie jesteśmy i dokąd tuptamy?”.

16:00-17:00 Spotkanie z autorem sagi „Dzieci Czystej Krwi”
Marcin Masłowski Arkadiusz Orzeł – magazyn Hipogryf

rozwiń szczegóły


Spotkanie czytelników książek z autorem. Moderowana rozmowa na temat bogactwa wykreowanego w sadze świata, fabuły i dalszych losów bohaterów, pracy autora nad tekstem. Pytania od czytelników. Możliwość zakupu książek (opcjonalnie).

17:00-18:00 Spotkanie autorskie z Feliksem W.Kresem

rozwiń szczegóły


Spotkanie z twórcą cyklów Księgi Całości i Zjednoczone Królestwa.

18:00-19:00 Świat bez wojen. Świat bez kobiet. Świat bez mężczyzn. Niebezpieczne wizje Ursuli K. Le Guin
Dominika Oramus

rozwiń szczegóły


Ursula K. Le Guin zajmuje we współczesnej literaturze bardzo szczególne miejsce: jest to przestrzeń „pomiędzy”, literatura pogranicza. Jej pisarstwo plasowane było pomiędzy fantastyką a głównym nurtem, fantasy a science fiction, science fiction a speculative fiction, przeszłością i przyszłością. Debiutowała w okresie gwałtownych zmian science fiction, tak zwanej Nowej Fali, kiedy to młodzi twórcy fantastyki zrewolucjonizowali gatunek. Niebezpieczne wizje Ursuli K. Le Guin to eksperymenty myślowe – jej dwa najsłynniejsze utwory: opowiadanie „Słowo las znaczy świat” (z legendarnego tomu Harlana Ellisona „Dangerous Visions, Again”) oraz powieść „Lewa ręka ciemności” pisane w okresie wojny wietnamskiej są antropologicznymi i socjologicznymi spekulacjami. W „Słowo las znaczy świat” Le Guin zadała sobie pytanie o cywilizację, w której nie występuje agresja wewnątrzgatunkowa inteligentnej rasy. Czy może istnieć tam progres? Czy cywilizacja taka będzie skazana na zagładę przy pierwszym kontakcie z obcymi najeźdźcami? W „Lewej ręce ciemności” opisuje stworzoną dzięki modyfikacjom genetycznym cywilizację, w której podział na płci jest ograniczony do krótkiego okresu kemmeru (ludzkiego odpowiednika cyklicznej rui), a większość czasu każdy człowiek jest neutralny płciowo. W tym świecie panuje równouprawnienie, ale, zapewne, cel tego eksperymentu był inny – stworzenie świata, w którym nie są toczone wojny. Dlaczego? (wykład z prezentacją w powerpoint, dyskusja)

19:00-20:00 Literackie początki polskiej fantastyki w okresie dwudziestolecia międzywojennego
Marcin Masłowski

rozwiń szczegóły


Prelekcja dotycząca pierwszych polskich twórców literatury fantasy w okresie międzywojnia. Tematyka powieści i opowiadań, nawiązania do ówczesnej literatury światowej i polityki. Próba oceny twórczości. Czy ta literatura jest aktualna i może zaciekawić współczesnego czytelnika.

Niedziela 2 IX

11:00-12:00 Tolkien kontra Orient
Jagoda Witkowska Aayla

rozwiń szczegóły


Wszyscy znamy Haradrimów dosiadających olifantów z filmowego „Powrotu Króla” Petera Jacksona. Także oburzenie wokół nowego serialu Amazona nie jest nam obce. Czy słusznie? Jak to było w książkach? Czy J. R. R. Tolkien pozostawił w swoim świecie przestrzeń dla inspiracji nieeuropejskich? Czy brytyjski pisarz orientalizował Wschód i Południe? Czy Haradrimowie i Easterlingowie są stereotypowi? Czym tak naprawdę jest język krasnoludów, co wspólnego ma Gibraltar z Feanorem, gdzie w naszym świecie znajduje się Umbar oraz co w językach semickich oznacza Arda – tego dowiecie się na mojej prelekcji 🙂

12:00-14:00 Warsztaty z kreatywnego pisania kryminałów
Adam Widerski Natalia Gajek

rozwiń szczegóły


Chcesz napisać książkę, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Chodzi Ci po głowie pewna intryga, którą chciałbyś przedstawić czytelniczemu światu? W takim razie biegnę z pomocą! Warsztaty z kreatywnego pisania kryminałów pokażą Ci jak wygląda praca pisarza, od czego trzeba zacząć i co tak naprawdę jest najważniejsze w pisaniu kryminałów i nie tylko!

Katedra imienia Terry’ego Pratchetta

Sobota 2 IX

12:00-13:00  Tolkien, Władca Pierścieni, Księga zaginionych opowieści – Jak to przetłumaczyć?
Cezary Frąc

rozwiń szczegóły


Prelekcja o tłumaczeniach Tolkiena, problemach językowych i merytorycznych. Analiza dzieł Tolkiena z punktu widzenia tłumacza.

13:00-14:00 Między propagandą a historią, czyli średniowiecze i starożytność z zapomnianych powieści historycznych okresu PRLu.
Igor Banaszczyk Grafzero

rozwiń szczegóły

Średniowiecze i starożytność to epoki, które szczególnie mocno kuszą autorów powieści historycznych. Wszyscy znamy przecież „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a wielu z nas słyszało zapewne o „Krzyżowcach” Zofii Kossak, „Bolesławie Chrobrym” Gołubiewa czy twórczości Hanny Malewskiej lub Teodora Parnickiego. Obok tych wielkich tworzyła też cała rzesza pisarzy dziś już zupełnie zapomnianych. Dlaczego ich twórczość nie jest współcześnie wznawiana? Jakie wątki podejmowali? Jak radzili sobie z cenzurą? Czy ulegali wymogom propagandy? Jak rozumieli historię i co starali się przekazać swoim czytelnikom?

Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas swojego wystąpienia.

14:00-15:00 Od high fantasy do steampunka – ewolucja Świata Dysku.
Michał Górny

rozwiń szczegóły


Stworzony przez Terry’ego Pratchetta „Świat Dysku” to jeden z najciekawszych światów fantasy w historii, budowany przez ponad 30 lat. Zawsze będący satyrą, podróżujący na grzbiecie czterech słoni jadących na wielkim żółwiu Dysk zmieniał się jednak i ewoluował. Pierwotnie będący światem klasycznej „magii i miecza” z biegiem lat rozbudowywał się, idąc w stronę świata w którym normą była gazeta, kolej, kapitalizm i demokracja (ale tylko jednoosobowa). Podczas prelekcji prześledzimy ewolucję Dysku, począwszy od „Koloru Magii” gdzie poznajemy jednego z głównych bohaterów Pratchetta – Rincewinda, a kończąc na „Pasterskiej Koronie”, piątej powieści z cyklu o Tiffany Obolałej.

15:00-16:00 Tolkien się od niego uczył? Rzecz o twórczości Lorda Dunsany
Adam Rozmarynowski

rozwiń szczegóły


Powiedzmy to szczerze: Śródziemie nie wyrosło na dziewiczych bezkresach wyobraźni JRR Tolkiena, a on sam nie był wcale pierwszym – aczkolwiek pozostał zdecydowanie najbardziej znanym – twórcą literatury fantasy na świecie. Wśród osób, które wyprzedziły go na tym polu na szczególną uwagę zasługuje prawdziwy oryginał: arystokrata, żołnierz, sportsmen, szachista, polityk, wagabunda, wreszcie poeta, dramaturg i pisarz w jednej osobie. Mowa o jedynym i niepowtarzalnym Lordzie Dunsany, człowieku, którego twórczość znacząco wpłynęła na HP Lovecrafta,i Neila Gaimana i właśnie JRR Tolkiena. Zapraszam wszystkich miłośników fantastyki i humoru spod znaku Latającego Cyrku Monthy Pythona.

16:00-17:00 Pieśni, przepowiednie, przysięgi i ich znaczenie w świecie Tolkiena
Sławomir Miklas Bombadil

rozwiń szczegóły


Trzy ważne, a być może najważniejsze aspekty tolkienowskiego świata, które decydują o historii Ardy i jej mieszkańców. Czym są pieśni, przepowiednie i przysięgi u Tolkiena? Co oznaczają i jaki mają wpływ na losy elfów, krasnoludów, ludzi i hobbitów? Dlaczego piosenki Toma Bombadila wcale nie są absurdalne jak by się mogło wydawać na pierwszy rzut oka? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielę podczas mojej prelekcji.

17:00-18:00 Moje przygody ze Snergiem.
Marek Oramus

rozwiń szczegóły


Marek Oramus wspomina Adama Wiśniewskiego-Snerga – na poły zapomnianego, niezwykle oryginalnego pisarza-odludka, który debiutował w połowie lat 70. W polskiej fantastyce był to okres wyczekiwania. Po serii wspaniałych powieści SF opublikowanych w latach 60. Lem poszedł w eksperymenty literackie, zawodząc gusta bardziej konwencjonalnie nastawionych czytelników i fanów. Adama Wiśniewskiego-Snerga nikt wcześniej nie znał, jego debiut, powieść „Robot” była więc poniekąd jak grom z jasnego nieba. Krytycy sądzili, iż autor jest fizykiem ukrywającym się pod pseudonimem, czytelnicy mieli kłopoty z interpretacją dzieła, ale panowała powszechna zgoda, że w polskiej fantastyce zdarzyło się coś niezmiernie istotnego. Organizujący się wówczas ruch fanów z miejsca uznał Adama za swego i autor „Robota” zaczął regularnie pojawiać się na imprezach klubowych w Warszawie i w Polsce. To na kartach „Robota” Snerg sformułował teorię Nadistot, nazywał ją także teorią względności życia, a równie dobrze pasowałaby teoria hierarchii bytów. Snerg podzielił całe występujące na Ziemi życie na generacje, nadał im numerację oraz nazwy. I tak generacja zero, czyli chemiczna, obejmuje minerały, generacja 1 – botaniczna – rośliny; generacja 2, zoologiczna, grupuje zwierzęta i dopiero generacja 3, psychologiczna, uwzględnia umysły. Podział ten narzuca od razu dwie reguły: każda kolejna generacja żywi się poprzednią, a przedstawiciele niższych generacji nie postrzegają przedstawicieli generacji wyższych. Tych ostatnich Snerg określił właśnie jako nadistoty: tak więc rośliny są nadistotami minerałów, zwierzęta nadistotami roślin, a umysły nadistotami zwierząt. Czy umysły mają własne nadistoty, tego rozstrzygnąć nie jesteśmy w stanie, jako że postrzeganie ich pozostaje poza naszym zasięgiem. Ta hierarchia bytów przedłuża się w nieskończoność; kto znajduje się na jej końcu, my, umieszczeni na jej początku, możemy jedynie nieudolnie domniemywać. Podobnych zadziwiających pomysłów jest w twórczości Snerga więcej, a jednak mało kto go dziś czyta. Przed swoja samobójczą śmiercią opublikował jeszcze jedną, genialna powieść „Według łotra” i, jak twierdzą niektórzy, jego pomysłami inspirowali się bracia Wachowscy pisząc scenariusz „Matrix”. (prelekcja)

18:00-19:00 Jak stworzyć swój własny świat i nie zwariować? Czyli o pisaniu powieści high fantasy
Szymon Brennenstuhl, Katarzyna Janoska (Beshauke)

rozwiń szczegóły


              Wielu z nas zna ten schemat – tworzenie własnego, autorskiego świata, kreowanie postaci, wtłaczanie coraz większej cząstki siebie w każdy jego element… Aż w końcu sami już nie wiemy w co włożyć ręce! Na czym skupić się bardziej, czemu poświęcić czas, a co może okazać się niepotrzebnym wysiłkiem. A przede wszystkim – JAK PRZELAĆ TO NA PAPIER? Jak na kanwie misternie opracowanego świata stworzyć fabułę na tyle ciekawą, by przyciągnąć do niego innych? Co zrobić, by wszystkie elementy układanki zgrały się ze sobą w idealnym momencie? W temat zagłębią się młodzi autorzy, którzy z kreacją świata high-fantasy obcują na co dzień.

20:00-22:00 Honor Harrington czy John Geary – kto jest lepszym bohaterem militarnej s-f?
Tomasz Syta Szyszka brak

rozwiń szczegóły


Kosmiczne bitwy, rozpalają wyobraźnie. Serie Honorverse i Lost Fleet to pierwsze wielkie serie jakie poznali polscy czytelnicy z gatunku jaki możemy ogreślić jako „space opera”. Postaram się opisać i być może porównać obie serie i światy stworzone przez autorów.

Katedra imienia Katherine Johnson

Piątek 2 IX

17:00-18:00 Uzbrojenie żołnierza rzymskiego I wieku n.e.
Stinger

rozwiń szczegóły


Prezentacja i opis uzbrojenia żołnierza rzymskiego pierwszego wieku naszej ery oraz kilka słów o rekonstrukcji.

18:00-19:00 Supernowe
Harumi

rozwiń szczegóły


Krótkie wprowadzenie z astronomii o supernowych, czym one są, czy należy ich się bać. Betelgeza, gwiazda w stanie agonii, najbliższa możliwa supernowa.

19:00-20:00 Galaktografia
Marek Szymański

rozwiń szczegóły


Prelekcja na temat czytania map galaktycznych.

21:00-22:00 Samotni Pośród Gwiazd

Radosław Polański Rynvord
rozwiń szczegóły


Wszechświat ma w przybliżeniu 13,799 mld lat, a tylko w naszej galaktyce jest blisko 400 mld gwiazd. Mimo to wciąż nie natrafiliśmy na ślad obcych cywilizacji. Czemu pomimo tak długiego czasu oraz niezliczonej ilości potencjalnych planet zdolnych wytworzyć życie, wciąż nie udało nam się natrafić na żadną cywilizację obcych? Wspólnie przyjrzymy się potencjalnym odpowiedziom na tę zagadkę.

Sobota 2 IX

10:00-12:00 „Choose Your Fighter” – istniejące style walki w szermierce historycznej i sportowej
Aleksander Dynarek olkus

rozwiń szczegóły


Duelist, Rogue, Barbarian, Knight – prawdziwa szermierka pojedynkowa też ma swoją klasyfikację na różne style walki i różne typy psychologiczne i taktyczne szermierzy. Czy współcześnie wciąż istnieją szkoły szermiercze, trendy przekazywane z mistrza na ucznia? Zapraszamy na wykład o historycznych i współczesnych „klasach” postaci w szermierce, omówione będą konkretne przykłady pojedynkowiczów i zawodników z całego świata a także z naszego, Polskiego i łódzkiego, podwórka.

12:00-13:00 Oblężenia i fortyfikacje – historia i fikcja
Łukasz Sasuła Sas

rozwiń szczegóły


Czy w czasie szturmu faktycznie wdzierano się na mury po stosach trupów? Czy mury zamku można porąbać mieczem? I dlaczego te oblężenia były takie krwawe? A może wcale nie były – słów kilka o fortecach i ich dobywaniu, okiem historyka.

13:00-14:00 Filtry rzeczywistości
Marcin Podlewski

rozwiń szczegóły


Prelekcja na temat Sztucznej Inteligencji, symulacji, kwantyzacji i aparacie poznawczym na podstawie Stripsów.

14:00-15:00 Międzykonwentowy Poczet Władców – Konrad II
Piotr Wojnarowicz Voynar

rozwiń szczegóły


16 edycja MPW! Konrad II to władca, który z jednej strony może się kojarzyć kiepsko miłośnikom historii Polski. Jednak czy słusznie? Jego żywot i panowanie (i to jakie – w końcu był władcą trzech królestw, zaś na kolejnych kilka miał z racji swej pozycji ogromny wpływ!) obfite było w wielce ciekawe i mające wpływ na dalszą historię Europy wydarzenia. Czy był wrogiem, czy przyjacielem Polski? Co naprawdę osiągnął? Co mu się nie udało? Co po sobie zostawił? Takich wiadomości, przy muzyce z epoki, okraszonych anegdotami, a także poradami dla rekonstruktorów epoki i LARPowców możesz się spodziewać na tej prelekcji.

15:00-16:00 Procesy o czary w dawnej Rzeczypospolitej
Jacek Radzymiński

rozwiń szczegóły


Daleka zarówno od niemieckiej gorliwości w polowaniu na czarownice, jak i nieposiadająca zasobów rzymskiej czy hiszpańskiej inkwizycji w ściganiu zakazanych praktyk, dawna Rzeczpospolita miała swoją specyfikę w ściganiu czarów w epoce nowożytnej.

16:00-17:00 Pola dawnych bitew – głębia rowu Filipińskiego
Radosław Kot –

rozwiń szczegóły


Podczas operacji filipińskiej jesienią 1944 roku doszło do kilku ważnych bitew morskich. Jedna z nich, bitwa koło Samaru, została stoczona nad skrajem i główną głębią Rowu Filipińskiego. Jak dotąd z ośmiu utraconych tam przez obie strony okrętów odnalezione zostały wraki czterech, pozostałe, mogące znajdować się nawet na głębokości większej, niż 8 tysięcy metrów, czekają wciąż na odkrywcę. Chcę przedstawić stan prac poszukiwawczych w tym rejonie i stosowane tamże metody.

17:00-18:00 Powieść edukacyjna – co to za zwierzę?
Radosław Kot –

rozwiń szczegóły


Jak wykorzystywano, i jak się wykorzystuje, fantastykę naukową w celach edukacyjnych, propagandowych czy szerzej nawet, w programach inżynierii społecznej.

18:00 – 19:00 Eksperymenty myślowe – dźwignie wyobraźni czy manowce nauki
Istvan Visvary

rozwiń szczegóły


„Możemy sobie wyobrazić pokoje rozumiejące język chiński, mordercze wagoniki i dziewczynki, które nie znają koloru czerwonego. Ile jednak warta jest wiedza zdobyta w eksperymentach myślowych i czego tak naprawdę dotyczy: rzeczywistości czy tylko nas samych?


19:00-20:00 Astrobiologia okiem anarchisty
Istvan Visvary

rozwiń szczegóły


„Żywe jest to, co możesz zjeść albo co może zjeść ciebie. Tej definicji nie przyjmuje NASA, choć powinno, bo w kosmosie szuka życia typowo ziemskiego. Czy tylko dlatego, że innego nie umiałoby znaleźć? Czy jeśli we wszechświecie istnieje coś dużo ciekawszego niż komórki bawiące się łańcuchami węgla, będziemy to w ogóle w stanie dostrzec?


20:00-21:00 Ofiary w religii starożytnej Grecji
Jacek Radzymiński

rozwiń szczegóły


Od kaszy po córkę, od symbolicznej garści po setki zwierząt. Składanie ofiar bogom było podstawowym wymiarem przeżywania religijności przez starożytnych Greków. W czasie prelekcji przybliżymy wymagania poszczególnych bóstw i zmiany w podejściu na przestrzeni epok.

21:00-22:00 Megastruktury – ludzie jak bogowie
Marek Żelkowski –

rozwiń szczegóły


„Sceptycy twierdzą, że konstrukcje astroinżynieryjne o skali planetarnej i większej, to wyłącznie domena literatury science fiction. Tymczasem gros projektów megastruktur nie zrodziła się w umysłach pisarzy SF lecz w głowach naukowców rozważających możliwości eksploracji kosmosu.

Niedziela 2 IX

11:00-12:00 Syntezy i mechanizmy działania niektórych leków
Konrad Dobosz uran16

rozwiń szczegóły


Mechanizmy działania leków oraz metody ich otrzymywania. Wprowadzenie w świat chemii leków.

Katedra imienia Ursuli K. Le Guin

Piątek 2 IX

17:00-19:00 Prawdziwa historia Frankensteina
Witold Jabłoński, Sławomir Folkman

rozwiń szczegóły


O swojej książce opowiedzą Witold Jabłoński i Sławomir Folkman.

19:00-20:00 Do końca świata i o jeden dzień dłużej, a potem na drugą nóżkę
Michał Gołkowski

rozwiń szczegóły


Jak na przykładzie „Komornika” udowodnić, że nie ma czegoś takiego, jak zamknięta opowieść, a pomysły dosłownie leżą na ulicy.

20:00-21:00 Jak zabić postać
Agnieszka Hałas

rozwiń szczegóły


„Czasem bohater literacki ma przechlapane – musi umrzeć. No właśnie, czy musi? Co może stać za decyzją autora o zabiciu postaci? Jakie funkcje pełni śmierć w fabule i kiedy ma sens, a kiedy nie? Porozmawiajmy o logice wydarzeń i oczekiwaniach odbiorców, o zasłużonej karze, odkupieniu win i zjawisku katharsis, a także o tym, kiedy autorowi
grozi lincz z rąk zrozpaczonych fanów, a kiedy bezduszny czytelnik sięga po popcorn.”

Sobota 2 IX

10:00-12:00 Dlaczego lubimy wracać do szkoły?
Adam Widerski Anna Karnicka Agnieszka Hałas

rozwiń szczegóły


Panel dyskusyjny poświęcony częstemu motywowi szkoły w literaturze i filmie.  

12:00 – 14:00 Mitologiczni, arturiańscy i filmowi uczniowie czarnoksiężnika
Anna Karnicka Sławomir Jabłoński Anna Szumacher Robert M. Wegner

rozwiń szczegóły


Panel dyskusyjny poświęcony archetypowi ucznia czarnoksiężnika w literaturze i filmie.        

14:00-15:00 Spotkanie autorskie z Magdaleną Kozak, twórczynią cyklu „Nocarz”
Magdalena Kozak

rozwiń szczegóły


Spotkanie autorskie.

15:00-17:00 Marsz wilków – najbardziej traumatyczne filmowe scen
Robert M. Wegner Magdalena Kozak Agnieszka Hałas

rozwiń szczegóły


Panel dyskusyjny poświęcony scenom filmowym, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

17.00-18.00 Straszne przekłady
Kazimierz Kyrcz Kornel Mikołajczyk, Zeter Zelke

rozwiń szczegóły


Panel dyskusyjny poświęcony trudom, znojom i niebezpieczeństwom związanym z tłumaczeniami tekstów literackich, okraszony licznymi anegdotami z życia.

18:00-19:00 Spotkanie autorskie z Wiktorem Żwikiewiczem
Marek Żelkowski – Wiktor Żwikiewicz

rozwiń szczegóły


Spotkanie autorskie z legendą polskiego SF.

19:00-20:00 Spotkanie autorskie z twórcą cyklu Mekhańskie pogranicze
Robert M. Wegner

rozwiń szczegóły


Spotkanie autorskie.

20:00-22:00 Jak zestarzała się przyszłość?
Inglot, Oramus

rozwiń szczegóły


Już od czasów futurystycznych wizji H.G. Wellsa i zachwytu wynalazkami przyszłości na kartach powieści Juliusza Verne’a science fiction interesowała się futurologią. Nic jednak nie starzeje się tak szybko jak przyszłość – z perspektywy roku 2022 nie tylko prognozy sprzed ponad stulecia, ale nawet futurystyczne fantazje sprzed lat 10 czy 20, tracą aktualność. Zarówno Jacek Inglot („Polska 2.0”) jak i Marek Oramus („Siódme niebo’, „Kankan na wulkanie”) są autorami utworów rozgrywających się w Polsce w niedalekiej przyszłości, a pisanych przed epoką Sars-Cov-19 i powrotu zagrożeń zimnowojennych. Konspekt „Polski 2.0” powstał pod koniec 2012 roku a autor postawił sobie za cel przedstawić pozytywny i negatywny wariant przyszłości naszego kraju. Jak twierdził w wywiadach wyszła mu „książka-przestroga, przed przyszłością, która niekoniecznie może okazać się rajem”. Jednak, w roku opublikowania powieści miał nadzieję, „że ciągle jeszcze nie przekroczyliśmy „punktu nieodwracalności” i żaden wariant jeszcze nie został ostatecznie przesądzony… Być może decydujące okażą się najbliższe 3 – 4 lata. Choć równie dobrze może być i tak, że już przekroczyliśmy ten punkt i nasza przyszłość została 'zaprogramowana’”. Napisane prawie 20 lat temu do antologii „PL+50” „Siódme niebo” Oramusa przedstawia zdegenerowana społecznie i ekologicznie Europę połowy wieku XXI, którą rządzą najeźdźcy z Chin. „Kankan na wulkanie”, powieść z gatunku political fiction rozgrywa się zaś na przełomie drugiej i trzeciej dekady obecnego stulecia, czyli w naszej bliskiej przeszłości – w okresie pandemii. O tym, jak zestarzała się przyszłość z oboma pisarzami rozmawia literaturoznawczyni z UW Dominika Oramus. (rozmowa w trzy osoby)

Katedra imienia Nichelle Nichols

Piątek 2 IX

18:00-19:00 W obliczu ekokalipsy. Scenariusze po końcu świata
Jacek Inglot Jack

rozwiń szczegóły


Klamka zapadła i jak pisał swego czasu św. Paweł, postać świata właśnie przemija. Naszego świata. Stoimy obliczu nie tyle katastrofy, co apokalipsy ekologicznej, czyli tytułowej ekokalipsy (lansuję ten termin), uważanej przeze mnie za pewnik. Moim zdaniem Putin i to, co wyprawia – czego skutkiem gwałtowny renesans paliw kopalnych – postawił kropkę nad i. Tego kopniaka planeta już nie zniesie. Szalony dyktator wywalił w kosmos ostatnie szanse na nie tyle uniknięcie ekologicznego kataklizmu, co jakieś jego złagodzenie: czeka nas najgorsza – apokaliptyczna – wersja. W moim wystąpieniu zastanowię się, odwołując do fantastyki i zawartych w literaturze scenariuszy, co może w tej sytuacji nastąpić – bo to, co katastrofą dla jednego gatunku, może stać się szansą dla innych. Natura, jak wiadomo, nie znosi próżni i, w przeciwieństwie do ludzkości, zawsze ma jakiś plan B.

19:00-21:00 Gry bitewne III- generacji
Artur Szyndler

rozwiń szczegóły


Opowiemy o fundamentalnych zmianach jakie dzieją się w świecie gier bitewnych na naszych oczach, o historii bitewniaków i ich ogromnej roli na świecie. Będzie wiele unikatowych zdjęć i przykładów.

21:00-22:00 Zniszczyć ludzkość, czyli o dobrze przeprowadzonych inwazjach obcych na planetę ziemia
Adrian Niks Zło

rozwiń szczegóły


Jak w opisie, nie chce dawać żadnych spoilerów na temat ohydnych taktyk przebrzydłych obcych z mało znanych książek sci-fi.

Sobota 2 IX

10:00-11:00 SibirPunk od kuchni
Michał Gołkowski

rozwiń szczegóły


Historia powstania cudownego pomysłu na książkę, RPGa i grę wideo, czyli rzecz o tym, dlaczego najlepsze scenariusze pisze samo życie.   

11:00-12:00 Życie w innych światach
Edwin Sieredziński

rozwiń szczegóły

„Fryderyk Engels miał w przebłysku stwierdzić, iż życie jest formą istnienia białka. Pojawiały się różne definicje oraz różne pomysły, jak mogłoby wyglądać w innych światach. Różnorakie pomysły były rozwijane w ramach literatury s-f. W większości przypadków było ono jednak bardzo podobne do ziemskiego, już nam znanego. Rzadko trafiały się koncepcje takie jak żywe kryształy czy wręcz życie ferromagnetyczne. A prawie w ogóle nie zastanawiamy się, czy życie może występować głęboko wewnątrz planet czy gwiazd – takie pomysły wydają nam się zupełnie absurdalne.

Podczas tego punktu spróbujemy sobie wyobrazić i przeanalizować, jaki jest potencjalny zakres możliwych istot żywych. I niekoniecznie będziemy wychodzić o lansowanych koncepcji krzemoorganicznych? Co byście powiedzieli np. na żywą plazmę czy sprasowaną materię pod dużym ciśnieniem?”    

12:00-13:00 Po chrześcijaństwie „Gwiezdne Wojny”? Jedizm jako propozycja religii Nowej Ery
Jacek Inglot Jack

rozwiń szczegóły


Pod koniec XX wieku mawiano, że następne stulecie – po wieku skompromitowanych ideologii (komunizm, faszyzm) – będzie wiekiem religii. Ale czy rzeczywiście tak się dzieje? Czy chrześcijaństwo, odwieczna religia świata zachodniego, przetrwa obecny kryzys? A jeśli upadnie, to czy zostanie zastąpione przez niezmiennie modny od dekad twór popkultury, religię rycerzy Jedi, wymyśloną na potrzeby filmu i zdobywającą coraz liczniejszą rzeszę wyznawców? Czy stworzony przez George’a Lucasa popkulturowy mit ma szansę zastąpić mity zrodzone w starożytności? Kto wie, być może już za sto lat ludzie na naszym kontynencie będą nabożnie głosić „Jedna jest Moc i Lucas jest jej Prorokiem”. Czy żyjemy w epoce upadku klasycznej mitologii? Jeśli tak, to czy stary chrześcijański mit jest zastępowany przez nowy?

13:00-14:00 Przywłaszczenie kulturowe, cancel culture, orientalizm. Jak żyć i tworzyć w czasach poprawności politycznej?
Ewa Hofmann-Psuty

rozwiń szczegóły


„Co jeszcze można w dzisiejszym świecie, kiedy na każdym internetowym rogu czają się strażnicy moralności gotowi wytknąć nam, kogo znowu obraziliśmy? O czym można jeszcze pisać? Co tworzyć? W jaki sposób? Czy wolność słowa umarła? A może wręcz przeciwnie? Dzięki wprowadzeniu pewnych pojęć i zwróceniu uwagi na pewne problemy, kultura rozwija się jak nigdy wcześniej, a my jako młodzi twórcy wreszcie możemy opowiadać o każdym aspekcie życia?
Spotkanie ma na celu przybliżenie pojęć związanych z poprawnością polityczną w kulturze. Omówienie, czemu pewne dzieła mogą być obecnie uważane za problematyczne.
Oraz luźna dyskusja, jak temu wszystkiemu sprostać i nie zwariować.”

14:00-15:00 Asasyni z Alamutu – prawda, mity i legendy
Aleksy Strzembosz Vanitas

rozwiń szczegóły


Asasyni, czy też nizaryci, są jedną z odłamem islamu owianym czarną legendą zabójców i mistyków. Jednak ile w nich prawdy, ile zakłamań, a ile propagandy? Skąd się wzięła ich nazwa, czy faktycznie tyle zabijali, i co do tego wszystkiego ma Marco Polo? Będziemy mówić o tych i innych motywach z historii sekty, która dała początek kultowemu Assassin’s Creed.

15:00-16:00 Godzina lekcyjna! Jak promować fantastykę – sesja pytań i odpowiedzi
Dominika Tarczoń Nerd Kobieta

rozwiń szczegóły


„Masz problem z wydaniem swojej książki? Wbijaj na darmowe konsultacje dla wszystkich pisarzy, selfów, wydawców i czytelników z branży wydawniczej. To bezpłatna możliwość porozmawiania z osobą z branży na temat Twoich problemów i uzyskanie praktycznej porady od specjalisty. Bez żadnych kruczków! Bez potrzeby kupowania czegokolwiek! No, może poza wejściówką na konwent 🙂

Konsultacje w ramach wolontariatu prowadzi Nerd Kobieta, osoba z 10-letnim stażem w marketingu i branży wydawniczej. Prowadziła szkolenia dla takich wydawców, jak Powergraph czy Spisek Pisarzy, promowała książki Tolkiena, Le Guin i Kinga.”

16:00-17:00 Jak się dostać do game devu
Danuta Psuty Danka

rozwiń szczegóły


Wiele młodych osób chciałoby pracować w branży growej, która w Polsce jest wyjątkowo dobrze rozwinięta, z tytułami rozpoznawalnymi i sprzedawanymi na całym świecie. Danuta Psuty, weteranka branży z ponad 10 letnim doświadczeniem i 4 tytułami AAA na koncie chętnie podzieli się swoją wiedzą i opowie, jak wsadzić buta w przysłowiowe drzwi. Wyjaśni, jakie i czy w ogóle potrzebne są studia, jak przygotować portfolio i czego nie robić w czasie rozmowy rekrutacyjnej.

17:00-18:00 Jak wypromować książkę fantastyczną?
Dominika Tarczoń Nerd Kobieta

rozwiń szczegóły


10 lat doświadczenia w promocji fantastycznych bestsellerów skondensowane w pigułkę wiedzy! Prelekcja polecana jest zarówno początkującym autorom, jak i selfpublisherom czy osobom myślącym o napisaniu i wydaniu fantastyki.

19:00-20:00 Psychohistoria, czyli Asimov, geopolityka i space opera
Marek Żelkowski – –

rozwiń szczegóły


Psychohistoria to nauka stworzona przez Asimova na potrzeby cyklu Fundacja. Okazuje się, że ma ona zadziwiająco dużo wspólnego ze starożytnym chińskim dziełem o prowadzeniu wojny, współczesną geopolityką oraz sposobem myślenia autorów militarnej fantastyki dziejącej się „w odległej galaktyce”.

20:00-22:00 Nowożytne Telewizyjne Science-Fiction
Marcin Jędrecki Alucard

rozwiń szczegóły


Seriale Science-Fiction od początku lat 90tych do współczesności – konkurs wiedzowy

Niedziela 2 IX

11:00-12:00 Czy możliwa jest dobra komiksowa adaptacja literatury fantastycznej?
Tomasz Syta Szyszka

rozwiń szczegóły


Omówienie kilku adaptacji komiksowych wydanych na rynku polskim na przykładzie „Diuny” Franka Herberta, „Niezwyciężonego” Stanisława Lema, „Wiecznej wojny” Joe Haldemana, „Na skraju jutra” Hiroshi Sakurazaki oraz „Rzeźni numer pięć” Kurta Vonneguta.

12:00-13:00 Kartograficzne przygody
Andrzej Pilipiuk

rozwiń szczegóły


Legendy o dalekich krajach, nieistniejące lądy, wyprawy donikąd… Andrzej Pilipiuk opowie o tym co najciekawsze w historii odkryć geograficznych.             

13:00-14:00 Warsztaty tworzenia komiksu (scenariusz/rysunek) – Twórz z nami multiwersum ZŁEGO
Paweł Jóźwiak-Rodan

rozwiń szczegóły

Przedstawimy podstawy pisania scenariusza komiksu i opowiadania przez rysunek oraz przedstawimy nasz projekt całego multiwersum, które tworzymy na podstawie powieści ZŁY Leopolda Tyrmanda i do którego współtworzenia zapraszamy.

Poczuj klimat tej opowieści:

Ocalisz Miasto, czy będziesz jego katem? Tu nie ma łatwych odpowiedzi. Zło czai się za rogiem i w każdym z nas.

Zniszczone przez wojnę Miasto wraca do życia. Wśród gruzów zrujnowanych kamienic jedni z trudem, inni z łatwością odnajdują się w nowym świecie. Jego prawem jest prawo pięści, ale są jeszcze ci, który pamiętają o dawnym honorze. Poznaj wielowątkowe historie głównych bohaterów, bierz udział w ekscytujących walkach, rozwiązuj zagadki kryminalne lub po prostu ciesz się życiem w klimatycznym Mieście pełnym dymu z cygar, sączącej się wódki, tajemnic i kołyszących dźwięków swingu.

Stwórz komiks w tym uniwersum i wygraj kasę! Pula nagród w naszych konkursach to 15.000 zł! Chcesz dowiedzieć się więcej? Wpadnij na prelekcję i mini-warsztaty.

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego

Piątek 2 IX

18:00-19:00 Gry, które powinny wrócić
Piotr Nowacki Xenon

rozwiń szczegóły


Oto kilka zapomnianych gier bądź serii, które powinny dostać kolejną szansę. Gry które chcielibyśmy zobaczyć na współczesnych konsolach, bądź są na swój sposób oryginalne i dzisiaj mogłyby się dużo lepiej przyjąć.

19:00-20:00 Byliśmy w Dublinie – pokaz slajdów z 77. Worldconu
Radosław Polański Rynvord

rozwiń szczegóły


W oczekiwaniu na wyniki głosowania tegorocznego na organizatora Worldconu w 2024 (trzymając kciuki za Szkocję), przenieśmy się w czasie do roku 2019, sprzed światowej pandemii, by powspominać ostatni europejski Worldcon w Dublinie. Dowiecie się więcej o tym czy warto i jak dostać się na kolejny Worldcon!

20:00-21:00 Kapitularz 2012 – 2022 – garść wspomnień
Tomasz Kozłowski Tomasz Kozłowski

rozwiń szczegóły


Ciężko w to uwierzyć, ale to już ponad dziesięć lat od kiedy Kapitularz wrócił na konwentową mapę. Przez ten czas wydarzyło się tak wiele, powstało mnóstwo nieprawdopodobnych historii, z których część warto opowiedzieć. Zapraszam serdecznie na krótką opowieść o tym jak to Kapitularz powracał, z czym wiązało się tworzenie i uczestniczenie w konwencie z perspektywy wszystkich tych lat.

21:00-22:00 Mini-warsztaty tworzenia planszówki – Twórz z nami multiwersum ZŁEGO na podstawie kultowej powieści Leopolda Tyrmanda
Paweł Jóźwiak-Rodan

rozwiń szczegóły

Zapraszamy na Mini-warsztaty gdzie spróbujemy stworzyć jakieś podstawy prototypu gry planszowej oraz przedstawimy nasz projekt całego multiwersum, które tworzymy na podstawie powieści ZŁY Leopolda Tyrmanda i do którego współtworzenia zapraszamy. Poczuj klimat tej opowieści:

Ocalisz Miasto, czy będziesz jego katem? Tu nie ma łatwych odpowiedzi. Zło czai się za rogiem i w każdym z nas.

Zniszczone przez wojnę Miasto wraca do życia. Wśród gruzów zrujnowanych kamienic jedni z trudem, inni z łatwością odnajdują się w nowym świecie. Jego prawem jest prawo pięści, ale są jeszcze ci, który pamiętają o dawnym honorze. Poznaj wielowątkowe historie głównych bohaterów, bierz udział w ekscytujących walkach, rozwiązuj zagadki kryminalne lub po prostu ciesz się życiem w klimatycznym Mieście pełnym dymu z cygar, sączącej się wódki, tajemnic i kołyszących dźwięków swingu.

Stwórz prototyp planszówki do końca października i wygraj kasę! Pula nagród w naszych konkursach to 15.000 zł! Chcesz dowiedzieć się więcej? Wpadnij na prelekcję i mini-warsztaty.

Sobota 2 IX

10:00-11:00 Fantastyczność i realistyczność w urban fantasy
Rafał Dąbrowski MangaNeko

rozwiń szczegóły


„Fantastyka miejska jest często definiowana jako fantastyka dziejąca się we współczesnym świecie. Dzięki temu można wyróżnić dwa, opozycyjne względem siebie koncepty, które budują świat przedstawiony – fantastyczność i realistyczność. To właśnie one sprawiają, ze urban fantasy jest tym, czym jest.
I właśnie o nich zamierzam opowiedzieć.”

12:00-13:00 Wiedźmin – książki vs film i dwa seriale
Adam Rozmarynowski

rozwiń szczegóły


Dwa sezony serialowego „Wiedźmina” od Netfliksa za nami. Oczekiwania względem tej produkcji były wielkie. Czy i w jakim stopni zostały spełnione? A może polska wersja sprzed dwudziestu lat była lepsza? Podczas spotkania przypomnimy sobie o wszystkich wcieleniach Geralta z Rivii i spółki. Serdecznie zapraszam.

13:00-14:00 Czy książka była lepsza?
Mirosław P. Jabłoński

rozwiń szczegóły


Spotkanie wokół literackich pierwowzorów i ich filmowych adaptacji. Czy najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne, wykorzystywane do obróbki graficznej, są w stanie oddać wyobraźnię autora i urzeczywistnić fantastyczne światy, czy też – dzięki swoim możliwościom – przenoszą je swoją pomysłowością?

14:00-15:00 Absurdy w „Harrym Potterze”
Daniel Muniowski Strefa Czytacza

rozwiń szczegóły


Przegląd ciekawych błędów, absurdów czy pomyłek w cyklu o Harrym Potterze.

15:00-16:00 Meandry czasu
Radosław Polański Rynvord

rozwiń szczegóły


„Once restricted to fantasy and science fiction, time travel is now simply an engineering problem @Michio Kaku 2003

Porozmawiamy o tym dlaczego podróże w czasie mogą być bardziej istotne z punktu widzenia jednostek niż ogółu ludzkości, o tym jakie rozwiązania techniczne proponuje nam dziś nauka, o tym dlaczego Marty McFly nigdy nie wrócił z przeszłości oraz o nazwanych paradoksach związanych z podróżowaniem w czasie.”       

16:00-17:00 Historia w cieniu bliźniaczych wież WTC
Radosław Polański Rynvord

rozwiń szczegóły


Nic bardziej nie rozgrzewa wyobraźni ludzi jak teorie spiskowe. Jedne miewają zwolenników, inne z kolei swoich przeciwników, a jeszcze inne niemalże nikogo nie interesują. Ciężko jest jednakże przejść obojętnie wobec wydarzeń z 11/09/2001, gdyż skutki gospodarcze, polityczne i społeczne z tego pamiętnego dnia odczuliśmy wszyscy. Porozmawiamy więc o samym zamachu, jego przebiegu i wszystkich związanych z nim niejasnościach które rzucają szeroki cień na globalną historię świata.

17:00-18:00 Czy „Wiedźmin” to plagiat?
Daniel Muniowski Strefa Czytacza

rozwiń szczegóły


„Wiedźmin” zadebiutował w grudniowym numerze „Fantastyki” z 1986 roku. Na ogół budził zachwyt, jednak wśród czytelników znaleźli się i tacy, którzy zarzucali Andrzejowi Sapkowskiemu plagiat. Podczas prelekcji porównamy „Wiedźmina” ze „Strzygą” Romana Zmorskiego.

18:00-19:00 Od Loch Ness do bloop – potwory z głębin
Edwin Sieredziński

rozwiń szczegóły


Potwory z głębin – jeziornych lub morskich – pobudzają wyobraźnię ludzi od setek, jeśli nie tysięcy lat. Doniesienia o ich wystąpieniach w jeziorach oraz głębinach morskich pojawiają się od dawna – w postaci węży morskich, krakenów oraz wielkich bestii. Kryptozoolodzy wiążą te zwierzęta z dawno wymarłymi gadami morskimi oraz prawaleniami. Internautów swego czasu zelektryzował bloop – najpotężniejszy dźwięk zarejestrowany w historii. Niektórzy postulowali, że mógł być on dziełem istoty żywej. Podczas prelekcji dokonana zostanie analiza poszczególnych potworów. Warto dodać przy tej okazji, że legendarny kraken został w końcu połączony z olbrzymią kałamarnicą.

19:00-20:00 Efektywny Altruizm – jak czynić więcej dobra i co mówi nam o tym fantastyka?
Michał Kubiak

rozwiń szczegóły


Efektywny Altruizm to idea i międzynarodowy ruch, który stawia sobie za cel wykorzystanie precyzyjnego rozumowania i popartych dowodami naukowymi działań do tego, aby rozwiązywać najbardziej dotkliwe problemy świata – od globalnego ubóstwa, poprzez kwestie zdrowia publicznego, aż do zapobiegania globalnym katastrofom, które mogą oznaczać koniec ludzkości np. w wyniku wojny nuklearnej czy niekontrolowanego rozwoju AI. W ramach prelekcji chcielibyśmy przybliżyć koncepcje związane z Efektywnym Altruizmem i pokazać w jaki sposób każdy z nas może efektywnie zmieniać świat na lepsze – oczywiście nawiązując w trakcie do szeregu dzieł z gatunku fantasy i sci-fi.

20:00-21:00 Gry na wojnie czyli jak przedstawia sie II Wojnę Światową w FPSach.
Michał Górny

rozwiń szczegóły


Podczas prelekcji zwrócimy uwagę na to w jaki sposób ewoluowało podejście do tematyki II Wojny Światowej w klasycznych „strzelankach” czyli FPS. Od Wolfenstein 3D, poprzez Medal of Honor czy Call of Duty, zwrócimy uwagę na podejście twórców do wierności historycznej, a także zwrócimy uwagę na nowe trendy. Nie zabraknie także zagadnienia wojskowości polskiej, na przykładzie min. Enemy Front czy Land of War.

21:00-22:00 Nacje i Geopolityka w świecie Runeterry
Kamil Osiecki Chaos

rozwiń szczegóły


Opis nacji znajdujących się w uniwersum League of Legends, analiza warunków geograficznych państw i ich wpływu politykę. Potencjalne zagrożenia strategiczne dla omawianych państw.

Niedziela 2 IX

12:00-13:00 Superbohaterowie bez skrzydeł
Małgorzata Żmuda

rozwiń szczegóły


Mając supermoc nietrudno mierzyć się z antagonistami oraz przeciwnościami. Jednak – są też tacy, którzy nie potrzebują nadnaturalnych zdolności, aby czynić świat lepszym dla innych. Oto przegląd wybranych postaci z literatury oraz świata filmu, które pozostając zwykłymi ludźmi, robiły niezwykłe rzeczy.

12:00-13:00 Brudne sekrety Kaczogrodu/Myszogrodu
Paweł Jezierski Padre

rozwiń szczegóły


Prelekcja poświęcona nieznanym faktom, ciekawostkom i wstydliwie skrywanym sekretom z kaczogrodzkiego i myszogrodzkiego uniwersum komiksowego.

Katedra imienia Stanleya Kubricka

Piątek 2 IX

18:00-19:00 Zorro: Historia Legendy
Katarzyna Aleksandrzak

rozwiń szczegóły


Chyba każdy słyszał kiedyś o Zorro, czy nawet widział fragment jego przygód. Niedługo ruszy produkcja aż trzech nowych seriali o zamaskowanym bohaterze, tym bardziej więc warto sobie przypomnieć tę postać. Ale kto ją właściwie wymyślił? Kiedy powstał pierwszy film, anime, a nawet… telenowela? Który wielki hollywoodzki producent uznał, że dwóch gwiazdorów w serialu o Zorro to za dużo? I wreszcie, w której adaptacji Zorro była kobietą? Zapraszamy na prelekcję, podczas której dowiecie się, jak narodziła się legenda Zorro i jak kolejni twórcy dokładali do niej swoje cegiełki.

Sobota 2 IX

11:00-12:00 (Nie)Fanatastyczne kino Romana Polańskiego
Mirosław P. Jabłoński

rozwiń szczegóły


Roman Polański nie jest powszechnie kojarzony z filmem fantastycznym, ale ma w dorobku obrazy, które się o ten nurt ocierają, bądź do niego należą. Przykłedem takiego kina są np. „Dwaj ludzie z szafą”, „Nieustraszeni pogromcy wampirów”, czy „dziecko Rosemary”. Tematem prelekcji będzie omówienie tych, i innych, filmów Polańskiego.

12:00-13:30 Dlaczego „Gwiazdy w czerni” to nie „Stars in Black” i vice versa, czyli historia filmiku sprzed ery Youtube’a
Stanisław Mąderek Staszek „szybki jest”

rozwiń szczegóły


Staszek „szybki jest” Mąderek przybliży historię miniatury filmowej, która nigdy nigdzie nie miała pojawić się publicznie, a przypadkiem zrobiła niezłe zamieszanie w sieci i wciągnęła Staszka do świata konwentów.

14:00-16:00 Samuraje na ekranie. Długa historia kina jidai-geki
Artur Niewczas Hatto Danmari

rozwiń szczegóły

„Kino japońskie powstałe u schyłku XIX w. prężnie rozwija się do dziś, przechodząc liczne transformacje stylów. Filmy kostiumowe, „historyczne”, tworzone są już ponad 100 lat i wciąż otrzymują od krytyków oraz widzów pozytywne recenzje. Gatunek jidai-geki od początku miał bowiem specyficzną wartość dla japońskiego społeczeństwa, opartą na kodeksie bushido, filozofii zen a także dumie z własnej historii. I mimo, że obecnie filmy samurajskie odbierane są bardziej jako rozrywka, wciąż zajmują wysoką pozycję wśród innych gatunków, przyciągając do kin tłumy fanów.”

16:00-17:00 Nasze życie z Arnoldem
Bartek Biedrzycki Bruno Biedrzycki

rozwiń szczegóły


Geek dad – pisarz fantastyki oraz nerd son – gracz, omawiają swoje ulubione filmy z Arnoldem Schwarzeneggerem na przestrzeni lat. Potężna dawka fantastyki, humory i niedotrzymywania obietnic w kwestii terminu uśmiercenia.

17:00-18:30 Filmowe wykorzystanie gier komputerowych w domowych warunkach
Stanisław Mąderek Staszek „szybki jest”

rozwiń szczegóły


Staszek „szybki jest” Mąderek przedstawi najskuteczniejsze i najtańsze sposoby na wykorzystanie silnika gier Unreal Engine przy tworzeniu niezależnych produkcji filmowych.

19:00 – 20:00 Po drugiej stronie popkulturowego lustra. O mrokach codzienności w filmach Satoshi Kona    
Artur Niewczas Hatto Danmari Mariusz „Mario” Górski

rozwiń szczegóły


W japońskiej popkulturze twórca wyjątkowy. Konstruktor mrocznych światów w anime. Demaskator przesłodzonej kultury kawaii. Zmarły przedwcześnie wizjoner animacji. Satoshi Kon stworzył tylko kilka filmów, ale każdy z nich stał się symbolem geniuszu fabularnego i wizualnego. Dwóch fanów japońskiej popkultury Mariusz „Mario” oraz Artur „Hatto” opowiedzą Wam dlaczego stali się wyznawcami twórczości Kona.

Katedra imienia Mary Shelley

Piątek 2 IX

17:00-18:00 Historia egzorcyzmów Kościele Katolickim
Jacek Radzymiński

rozwiń szczegóły


Egzorcyzmy za sprawą popkultury stały się najbardziej rozpoznawalną w popkulturze wizytówką katolicyzmu. Na tle innych wyznań chrześcijańskim zrobiły rzeczywiście największą karierę. Historia wypędzania demonów jest jednak bardziej skomplikowana niż się ją przeważnie przedstawia.

19:00-20:00 O literatury nierównej walce z ludzi strachem przed śmiercią
Marcin Rusnak

rozwiń szczegóły


Śmierć, która przez tysiąclecia towarzyszyła ludziom i była dla nich zjawiskiem codziennym i do pewnego stopnia swojskim, na przestrzeni ostatnich stu lat przeistoczyła się w tabu i napawa znakomitą część populacji Zachodniego Świata panicznym strachem. O technikach, z których korzystają liczni autorzy, by oswoić czytelnika ze śmiercią i uczynić wizję końca życia mniej straszną opowie Marcin Rusnak, pisarz i doktor literaturoznawstwa.

19:00-20:00 Spotkanie autorskie z Szymonem Majcherowiczem
spotkanie poprowadzi Anna Dzięgielewska

rozwiń szczegóły


Jak traumy wpływają na postrzeganie świata? Będzie mrocznie i niepokojąco.

Sobota 2 IX

12:00-13:00 (Nie taka) Krótka historia zombi
Rafał Dąbrowski MangaNeko rozwiń szczegóły

„Zombiak jaki jest, każdy widzi. Ale czy na pewno?
W tej prelekcji chciałbym pokazać, jak zmieniał się wizerunek zombie, zaczynając od Haiti (a nawet wcześniej), a kończąc na współczesności, gdzie zombi można znaleźć z łatwością w wielu dziełach fantastycznych.”

13:00-14:00 Duchy polskie
Magda Kozłowska Cathia rozwiń szczegóły

Lubicie opowieści o duchach? No ba, kto nie lubi! Czy jednak znacie najciekawsze polskie opowieści o tych mrożących krew w żyłach zjawach? Nie? Idealnie! To jest prelekcja dla Was!

14:00-15:00 Zgrozy: ludzie Cthulhu
Marek Golonka rozwiń szczegóły

Lovecraft twierdził, że lepiej mu wychodzi opisywanie zjawisk, niż ludzi. A jednak kosmiczna groza jest naprawdę przejmująca tylko wtedy, gdy pokażemy, jak działa na ludzi. Na prelekcji zanalizuję, jak Samotnik z Providence podchodził do pokazywania w swoich opowiadaniach ludzkich reakcji na Mity Cthulhu, i opowiem, jak radzą sobie z tym zagadnieniem współtwórcy serii Zgrozy – w tym ja sam.

15:00-16:00 Zgrozy: Jak pisać lovecraftowskie erpegi?
Marek Golonka rozwiń szczegóły

„Zew Cthulhu” to jedna z najstarszych i najpopularniejszych gier fabularnych, istnieje także wiele innych systemów związanych z Mitami Cthulhu, a do tego odniesienia do twórczości Lovecrafta można znaleźć w praktycznie dowolnym systemie. Dziś, gdy twórczość Samotnika z Providence znajduje się w domenie publicznej, każdy może dodać swoje trzy grosze do bogatej biblioteki lovecraftowskich gier i dodatków. Jak to robić? Od czego zacząć? Czego oczekują fani? Postaram się odpowiedzieć na te pytania w oparciu o moje doświadczenia w wydawaniu serii Zgrozy oraz w kontakcie z polskimi i zagranicznymi wydawcami lovecraftowskich erpegów.

16:00-17:00 Świat Mroku – urban fantasy lat 90. które nie chce zdechnąć
Rafał Kalinowski Kość w Eterze rozwiń szczegóły

Wampiry, wilkołaki, ,agowie, duchy, wróżki i inne świeżaki są z nami od dawna. Kiedy Underworld, Blade czy inny True Blood zbierały sobie nowych fanów, ich twórcy bardzo wygodnie unikali dzielenia się źródła swojej inspiracji. Czas to zmienić!

17:00-18:00 Historia duchów i nawiedzonych miejsc w Europie
Jacek Radzymiński rozwiń szczegóły

Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej trwałego niż kontakty z duchami. Tymczasem na przestrzeni ostatnich dwóch tysięcy lat Europa przeszła kilka rewolucji w postrzeganiu zaświatów i powracających zmarłych.

18:00-19:00 Czy niedobre literki mogą być dobre?
Kazimierz Kyrcz Kornel Mikołajczyk, Zeter Zelke rozwiń szczegóły

Bizarro fiction od dekady szturmuje umysły czytelników w Polsce. O tym, co się udało, co udało się połowicznie, a także o planach dalszych batalii opowiedzą redaktorzy portalu Niedobre literki.

19:00-20:00 Spotkanie autorskie z Jarosławem Dobrowolskim
spotkanie poprowadzi Anna Dzięgielewska rozwiń szczegóły

Rozmowa o debiutanckiej powieści „Delirium”, która rozpoczyna cykl „Krwiopijca”. Zapraszamy w Bieszczady pełne dziwnych istot i obrzędów!


20:00-21:00 Spotkanie autorskie z Michałem Stonawskim
spotkanie poprowadzi Anna Dzięgielewska rozwiń szczegóły

Zjawiska paranormalne, nawiedzone miejsca, egzorcyzmy. A to jeszcze nie wszystko!

21:00-22:00 Spotkanie autorskie z Mariuszem Wojteczkiem
spotkanie poprowadzi Anna Dzięgielewska rozwiń szczegóły

Porozmawiamy o lękach, inspiracjach, popkulturze i grozie.

Niedziela 2 IX

12:00-13:00 Czego bano się przed Lovecraftem, czyli horror dla zuchwalych
Jarosław Witaszek-Wysocki Mogielnik

rozwiń szczegóły


Poszerzona wersja prelekcji odbytej na zeszłorocznym Opolconie. Czym różni się lęk w zglobalizowanym, wyspecjalizowanym świecie od pierwotnych lęków ludzkości?

13:00-14:00 Zew Hypnosa, czyli nienazwane oblicze Lovecrafta
Jarosław Witaszek-Wysocki Mogielnik

rozwiń szczegóły


W czasach gdy barany śnią o pierwszych hollywoodzkich owcach H. P. Lovecraft mierzy się z nieznanym gatunkiem… literackim. Twórczość oparta właśnie na osobliwych snach wyrasta na ostoję estetycznych wrażeń i wewnętrznej homeostazy, ale też matecznik nieznanej grozy. W cieniu artystyczego eskapizmu przyczaiła się świadomość zbrodni XX-wiecznych totalitaryzmów, które Lovecraft jako amerykański dziennikarz poznawał w bardzo niepełnych przekazach. Efekty tych kreatywnych zabiegów budzą dziś mieszane reakcje i przyczyniają się do odseparowania „dziwaka z Providence” od współczesnej popkultury.

Katedra imienia Carrie Fisher

Piątek 2 IX

16:00-17:00 Życie i śmierć w „Gwiezdnych Wojnach”
Maja Kędras Mahiyana

rozwiń szczegóły


Tematyka życia i śmierci jest nieodłączną częścią opowieści wojennych, zarówno tych prawdziwych, jak i tych związanych z fikcyjnymi światami. Nie inaczej jest w przypadku uniwersum „Gwiezdnych wojen”, które jak sugeruje sama nazwa, opowiada o konfliktach w przestrzeni kosmicznej. Na mojej prelekcji opowiem trochę o różnych postawach i zjawiskach przewijających się przez historie z Odległej Galaktyki. Czy faktycznie nie ma śmierci – jest Moc? Przekonajmy się razem!       

17:00-18:00 „Gwiezdne Wojny”, a „Diuna”, czyli co oba światy mają wspólnego poza pustynną planetą?
Wiktor Weprzędz Elvis

rozwiń szczegóły


latach 60-tych literackim fenomemem stała się powieść Franka Herberta, wydawana wpierw na łamach pulpowego magazynu. Niemniej jej bezpośredni wpływ na znaczące grono wątków w Gwiezdnych Wojnach jest widoczne, szczególnie w kultowej już klasycznej trylogii. Jakie motywy i wątki George Lucas mniej lub bardziej świadomie podebrał od Franka Herberta?

18:00-19:00 Filmowy konkurs Star Wars
Agnieszka Kowalska Vivianne

rozwiń szczegóły


Ze swoją wiedzą zmierz się i sprawdź czy strzelać potrafisz kiepsko jak szturmowiec, czy może jednak blastera jak Han Solo używasz, a może miecz świetlny to Twój atrybut Mocy. Koniecznie sprawdź! Poznać siebie musisz!

19:00-20:00 Plany Disney+ i przegląd dotychczasowej ramówki
Wiktor Weprzędz Elvis

rozwiń szczegóły


Czasy pandemiczne zmieniły rynek filmowo-serialowy. Wiele znaczących tytułów dla kin lądować zaczęło na streamingu, a wiele poszło w tak zwane limbo. Na tej prelekcji omówimy dotychczasową ramówkę Disneya na kolejne lata. Przedyskutujemy również o aktualnych poczynaniach platformy streamingowej i jakimi treściami przyciągają aktualnie widza.

20:00-21:00 Kalambury Star Wars
Agnieszka Kowalska Vivianne

rozwiń szczegóły


„Nic dodać, nic ująć.
Pokazujemy i odgadujemy hasła związane z Gwiezdnymi Wojnami.
Konkurs drużynowy.”

21:00-22:00 Nieścisłości w Kanonie „Star Wars” i czy mają one na coś wpływ?
Wiktor Weprzędz Elvis

rozwiń szczegóły


Grono twórców stoi za powstawaniem uniwersum Gwiezdnych Wojen, lecz niespójności były widoczne już od pierwszych dzieł ze znanego już uniwersum jako Legendy. Niemniej te występują również w kanonie, a uniwersum miało nieraz problem ze spójnością pomiędzy pojedynczymi historiami. Czy jednak warto zwracać aż tak uwagę na kanon i jego spójność, czy może liczy się po prostu angażująca historia, którą na celu ma opowiedzieć dany autor lub scenarzysta?

Sobota 2 IX

10:00-12:00 Czyj to uczeń?
Kamila Kłos Nuvrir Rakra

rozwiń szczegóły


Paru mistrzom zgubili się akolici i padawani. Pora sprawdzić czy wiesz, kto szkolił kogo. Konkurs obejmuje EU oraz kanon.

12:00-14:00 Warsztaty Pazaak
Grzegorz Olczyk Kirył

rozwiń szczegóły


Warsztaty, na których nauczysz się grać w karciankę ze Star Wars – Pazaaka, najlepiej znanego z legendarnych już gier Star Wars Knight of the… Turniej, na którym możesz sprawdzić jak dobrze umiesz grać w karciankę ze Star Wars – Pazaaka, najlepiej znanego z legendarnych już gier Star Wars Knight of the Old Republic Old Republic

14:00-16:00 Turniej Pazaaka
Grzegorz Olczyk Kirył

rozwiń szczegóły


Turniej, na którym możesz sprawdzić jak dobrze umiesz grać w karciankę ze „Star Wars” – Pazaaka, najlepiej znanego z legendarnych już gier :Star Wars Knight of the Old Republic”

16:00-17:00 Peter Cushing – legenda horroru
Magda Kozłowska Cathia

rozwiń szczegóły


Wielu fanom Peter Cushing kojarzy się obecnie tylko z Wielkim Moffem Tarkinem z „Gwiezdnych wojen”, jednak wielbiciele horroru znają to nazwisko z wielu dzieł uważanych obecnie za kultowe. W końcu Cushing wcielał się w role m.in. barona Frankensteina i samego Van Helsinga! Jak jednak zapatrywał się na swoją nieoczekiwaną popularność? Co sądził o tytule przyznanym mu przez samą Elżbietę II? Zajrzyjcie na tę prelkę, a Cathia postara się zaspokoić Waszą ciekawość.

17:00-18:00 Dlaczego chcemy zapomnieć o sequelach?
Magda Kozłowska Cathia

rozwiń szczegóły


Fani „Star Wars” są znani z tego, że uwielbiają krytykować swoją ulubioną Sagę, jednak często nie jest to krytyka dla samego krytykowania. Potrafią przyznać się do błędów, często potrafią uzasadnić, dlaczego coś im się nie podoba. Cathia zaprasza właśnie na taką prelekcję – na chłodno analizującą, co takiego nie „zagrało” w Epizodach VII-IX. To naprawdę nie będzie czysty hejt!

18:00-19:00 „Gwiezdne wojny” na papierze
Magda Kozłowska Cathia

rozwiń szczegóły


Sequele nie cieszyły się specjalną sympatią fanów, Disney i Lucasfilm postanowiły zatem zwrócić się w stronę seriali, książek i komiksów. Jak wygląda sytuacja na rynku wydawniczym i jak wypadają pozycje z nowego kanonu? Cathia postara się odpowiedzieć na te pytania.

19:00-20:00 Jaka to postać ze „Star Wars” – konkurs
Agnieszka Kowalska Vivianne

rozwiń szczegóły


Zadaniem Twoim będzie nazwanie postaci widocznej na zdjęciu.

20:00-21:00 10 rzeczy, które warto poznać w „nowych” „Gwiezdnych Wojnach
Michał Ogrodowicz Komisarz Sev

rozwiń szczegóły

Gwiezdne wojny od Disney’a kojarzą się głównie z gigantycznymi dyskusjami i dramami związanymi z odbiorem najnowszych filmów. Jednak to nie jedyny obraz tej marki, ponieważ Star Wars ma naprawdę wiele do zaoferowania. Podczas tej prelekcji postaram się przedstawić Wam kilka pozycji ze świata seriali, animacji, komiksów, książek i gier, które są dowodem na to, że wbrew wszelkim głosom z internetów, Star Wars nie umarło do końca 🙂

Prelekcja głównie skierowana do osób, które szukają punktu zaczepienia w uniwersum Star Wars.

21:00-22:00 10 lat „Star Wars” od Disney’a
Michał Ogrodowicz Komisarz Sev

rozwiń szczegóły


W roku 2022 obchodzimy pierwszą dekadę „nowych” Gwiezdnych wojen spod ręki Disney. W przeciągu tych 10 lat dostaliśmy sporo filmów, seriali, książek, komiksów czy gier. A jeszcze więcej kontrowersji, dramatów i wielkich dyskusji fanów, które trwają do dnia dzisiejszego. Podczas naszego spotkania postaramy się wspólnie odpowiedzieć na kilka pytań: gdzie jest i dokąd zmierza marka Star Wars? Czego możemy się spodziewać w przyszłości? I czy jest w ogóle na co czekać?      

Niedziela 2 IX

10:00-12:00 Dlaczego warto wybrać Mandalorian i dołączyć do Manda’Yaim?
Antoni Matuszewski Marik Awaud

rozwiń szczegóły


Prelekcja poświęcona historii i kulturze Mandalorian oraz polskiej społeczności Mandalorian

12:00-14:00 Name that ship!
Kamila Kłos Nuvrir Rakra

rozwiń szczegóły


Statki, okręty oraz shipy… Czy trzeba dużo więcej mówić? Idealne wypośrodkowanie między tym co w Star Wars i tym co wymyślił fandom. P.S. Prowadząca nie odpowiada za potrzebę oczu kąpieli po konkursie 😉

14:00-16:00 Walki na miecze świetlne: za co je kochamy, a za co niekoniecznie
Paweł Kumorek Amdir

rozwiń szczegóły


Miecz świetlny to ikona Star Warsów, więc walki z ich udziałem są nierozerwalną częścią Star Wars. Chciałbym pokrótce przedstawić skąd George Lucas czerpał inspiracje do walk na miecze świetlne i jak owe walki ewaluowały w ciągu ponad 40 historii SW. Chciałbym także porozmawiać o tym, co nam się w tych walkach podoba, a co niekoniecznie, czy naprawdę są one nierozerwalną cześć SW, czy też nie?.

Katedra imienia Gary’ego Gygaxa

Piątek 2 IX

17:00-18:00 Nieoczywiste inspiracje do tworzenia przygód w Śródziemiu
Hubert „Jankoś” Jankowski

rozwiń szczegóły


„””Choć wśród nowości wydawniczych nie ujrzymy już nazwiska Tolkiena, to jego świat nadal skrywa tajemnice, które czekają na odważnych Odkrywców. Skorzystajmy więc ze ścieżek, na których Mistrz pozostawił nam zaproszenia do Przygody. Pora podążyć za Błękitnymi Czarodziejami czy poszukać entowych żon.
„A droga wiedzie w przód i w przód
Choć zaczęła się tuż za progiem- (…)
A potem dokąd? – rzec nie mogę”

18:00-20:00 Wynaturzenia, obce monstra z „Dungeons & Dragons” (oraz źródło inspiracji dla ST)
Adrian „Zło” Niks

rozwiń szczegóły


„Wynaturzenia kategoria stworzeń zarezerwowana dla najbardziej groteskowych ras w realiach „Dungeons & Dragons”. Istoty te mają zawsze dziwaczną biologię i jeszcze bardziej obce umysły, pełne straszliwych idei i koncepcji, których wprowadzenie w życie zawsze kończy się katastrofą dla inteligentnych ras. PS. atrakcja polecana dla fanów „Strange Things” i Lovecrafta, będzie trochę o zapożyczeniach licznych konceptów oraz źródłach inspiracji.”

20:00-21:00 BG i BN – relacje między nimi jako dźwignia fabuły
Marcin „Ain Aak” Błaszczak

rozwiń szczegóły


Relacje między postaciami graczy, a postaciami niezależnymi dają duży backgroud i materiał do budowania kampanii, a ponad to pole do popisu dla MG – na przykładzie systemów Powered by the Apocalypse

Sobota 2 IX

10:00-11:00 Drowy, mroczne elfy z Dungeons & Dragons
Adrian „Zło” Niks

rozwiń szczegóły


Najpiękniejsze spośród wszystkich ras elfów, z duszami rodem z najczarniejszej otchłani. Wykład poświęcony władcom podziemnego świata, kolosalnego systemu jaskiń znanego jako Podmrok. Drowy, nazywane też mrocznymi elfami to jedna najciekawszych wariacji tolkienowskiego konceptu elfa. Będzie o ich kulturze, zwyczajach tworzonych przez nich cywilizacjach oraz bogach którym służą.

11:00-12:00 Śmierć postaci – warto czy nie warto?
Bartosz Czapnik

rozwiń szczegóły


Wielu z was pewnie zastanawia się – czy powinienem uśmiercić postać gracza? Jeśli wynika to z kości, jeśli po prostu chcemy mu dopiec, jeśli zwyczajnie tak będzie lepiej dla fabuły. Otóż, zapraszam was na prelekcję gdzie postaram się wyjaśnić w jaki sposób robić to dobrze i dlaczego czasem lepiej jest po prostu pogadać. Zapraszam.

12:00-13:00 Jak driftować dźwigiem, czyli o prowadzeniu ciężkich mechanicznie systemów
Sebastian „Basti” Wawrzyńczyk

rozwiń szczegóły


Są na rynku dostępne systemy, które uchodzą za o wiele bardziej skomplikowane od prostych, kilkunastostronicowych RPGów. Opasłe tomiszcza przerażają ilością mechaniki i zawartych w nich wyjątków, wywołują ból głowy szczegółowością zasad i mają wysoki próg wejścia. A mimo to ludzie w nie grają. Jak można się do takich systemów przekonać? Jak można je polubić i jak zainteresować nimi graczy przyzwyczajonych do nieużywania mechaniki? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

13:00-14:30 Baby w medialnym fandomie RPG – co w trawie piszczy?
Marcelina Falińska-Toboła

rozwiń szczegóły


Baby w medialnym fandomie RPG – co w trawie piszczy?

14:30-16:00
RPG, czyli Rodzina Przy Graniu”

Marcin „Fileus” Tarka

rozwiń szczegóły


„To nieoczywiste grać w gry z najbliższą rodziną, ale nie jest to wykluczone. A nawet może być to świetna zabawa. Posługując się przykładami z życia wziętymi postaram się podpowiedzieć jak zabrać się do gry w gronie najbliższych, jakie trudności można przy tym napotkać i jak nie stracić głowy i dobrego humoru, kiedy twój pierworodny upiera się, by grać tą samą postacią co ty.

16:00-17:00 Bardki, minstrele i osoby muzykanckie na larpach
Barbara „Harfiarka” Karlik

rozwiń szczegóły


Opowiem jak zwabić, dbać i czerpać korzyści z muzyków na larpiach. Garść praktycznych porad odnośnie warunków niezbędnych dla artystek i artystów by bezpiecznie i komfortowo „robić twoim graczom grę”, a także pomysły jak wykorzystać ich obecność na etapie projektowania gier i w czasie ich trwania.        

17:00-18:00 Smoki w „Dungeons & Dragons”
Adrian „Zło” Niks

rozwiń szczegóły


Dlaczego nigdy nie powinieneś próbować przekupić białego smoka tym, co posiadasz przy sobie? Jaki rodzaj skarbów najbardziej cenią czarne smoki? Dlaczego kłamstwo może uratować Ci życie w spotkaniu z zielonym smokiem? Te oraz inne pytania otrzymają odpowiedź na tej atrakcji. Będzie o zwyczajach godowych, sposobach polowań czy o tym, jak przekonać bydlę, by dało się dosiąść.

18:00-19:00 Planarność w „Dungeons & Dragons”
Adrian „Zło” Niks

rozwiń szczegóły


Plany to określenie na inne wymiary w realiach settingów do gry Dungeons & Dragons. Plany nie są alternatywnymi światami lub planetami, są materialnymi manifestacjami nurtów filozoficznych, moralnych oraz konceptów abstrakcyjnych, to krainy bogów oraz zaświaty dla wszystkich śmiertelnych ras. Zapraszam na podróż po tych zmaterializowanych konceptach takich skrajność jak dobro, zło, prawo czy chaos.

19:00-21:00 „Dlaczego każdy chciałby grać, a nikt nie chce prowadzić?

Marcin „Fileus” Tarka

rozwiń szczegóły


Skoro już przyciągnął twój wzrok ten click-baitowy tytuł, zastanów się proszę przez chwilę – ile razy byłeś w sytuacji, w której chętnie byś coś zagrał, ale nie masz z kim? Albo masz – ale żaden z twoich znajomych nie poczuwa się do prowadzenia, bo „Tobie wychodzi to najlepiej”?
Postaram się opowiedzieć o największych – w mojej ocenie – trudnościach i blokadach powstrzymujących ludzi przed prowadzeniem ogólnie i na przykładach konkretnych systemów postaram się podpowiedzieć, jak trudności te przezwyciężyć.
Jednocześnie ta prelekcja jest jedyną w środkowej Polsce okazją by zobaczyć na żywo podręcznik do D&D 3.5 po polsku i w doskonałym stanie.””

Niedziela 2 IX

10:00-11:00 Smutna sesja
Bartosz Czapnik

rozwiń szczegóły


Smutna sesja to coś, co wielu z nas widzi jako standard, bo w końcu gdzie lepiej stworzyć immersję niż w miejscu, gdzie ludzie przeżywają faktyczne emocje. Wychodzę wam naprzeciw, opowiem trochę o tym jak przeprowadzić smutną sesję aby zadziałała oraz o tym, czy warto robić to często, rzadko, a może nawet wcale. Zapraszam.

11:00-12:00 Mistrzu, a czy RPG i fanfiction można mieszać?
Izabela”Kin” Szymanek,
Agnieszka „”Aguu”” Wypchlak”

rozwiń szczegóły


Jesteście już wytrawnymi graczami RPG i powoli kończą Wam się systemy do ogrywania? Lub może tak kochacie jakieś anime, że chcielibyście wejść w jego świat? Nic prostszego, wystarczy jedno z drugim połączyć!

12:00-13:00 Zmowa milczenia. Jaką grą będzie „Omerta. Mafijna gra fabularna”?
Maciej „Szwagier” Szewczyk

rozwiń szczegóły


Opis systemu wydawanego niebawem przez Imaginarium RPG. „Omerta” to system pozwalający rozgrywać opowieści w świecie zorganizowanej przestępczości w różnych settingach: od yakuzy po mafię pruszkowską i kartele.

Katedra imienia Grega Stafforda

Sobota 2 IX

10:00-11:00 Gdzie podziało się RPG w cRPG
Marek Rogalski

rozwiń szczegóły


„””Mamy rok 2022 i tak jak obiecywano nam latające samochody, obiecywano też komputerowe gry fabularne. I gdzie one są? Gry fabularne oczywiście (kogo w ogóle obchodzą latające samochody). Zaznaczę tu że dopóki nie mogę wskoczyć na żyrandol i z obłąkańczym śmiechem naszczać na pozostałych gości balu, po kryjomu nasrać magowi do jego księgi czarów lub przynajmniej wziąć rodzinę księcia jako zakładników żeby wreszcie doprowadzić to przeklęte oblężenie do końca – dopóty nie nazwę tego grą fabularną.

Zapraszam na prelekcję z dyskusją. Opowiem o problemach technicznych i biznesowych, a także nowych technikach sztucznej inteligencji, które mogą okazać się rozwiązaniem ograniczeń mechanicznych komputerowych gier fabularnych.”””

15:00-16:00 Dobry/zły antagonista w „Jedyny Pierścień” RPG
Hubert „Jankoś” Jankowski

rozwiń szczegóły


W twórczości Tolkiena nie znajdziemy dużo ciekawych i wyrazistych antagonistów. Zło jest raczej bezimienne, stanowi bowiem zaprzeczenie dobra. Nie wiemy dużo o bohaterach negatywnych, chyba, że o tych, którzy niegdyś stąpali drogą dobra. W literaturze ten brak jasnego antagonisty wzmacnia jedynie działanie fabuły. Problem pojawia się jednak, gdy próbujemy napisać scenariusz do gry RPG i przeprowadzić go naszym graczom. Na tej prelekcji przedstawię wam kilka pomysłów i inspiracji jak stworzyć takiego oponenta dla naszej historii. Chciałbym także zaprosić was do dyskusji oraz rozmowy o waszych własnych pomysłach.

16:00-18:00 „ Kryształy Czasu” i RPG w Polsce
Artur Szyndler

rozwiń szczegóły


Twórca pierwszego polskiego systemu RPG opowie o sesjach toczonych kiedyś i dziś (różnicach, które nie są do pojęcia dla dzisiejszych graczy np sesje po kilkunastu graczy…). Opowie też o tworzeniu nowych RPG, oraz o RPG systemach, które tworzy. W tym 3 najnowsze…

18:00-19:00 RPG jest dla dzieci?
Marcelina Falińska-Toboła

rozwiń szczegóły


Gra z dzieckiem (7-15 l.) to nie lada sztuka, ale zaznaczam, że warto! Na tej prelekcji odpowiem na pytania takie jak: dziecko-gracz czyli co to właściwie znaczy i czemu nie można wrzucać tego do jednego wora? Jakie systemy można grać z dziećmi i czemu to nie muszą być tylko te predefiniowane dla młodych? Na co trzeba uważać, grając z młodymi fandomowiczami? Jakie są protipy do grania w takim gronie? Opowiem też o kilku swoich anegdotkach i pokażę, co dało mi RPG z młodymi graczami.

Katedra Orichalcum

Piątek 2 IX

17:00-18:00 Ogólna prezentacja systemu
Auraya

rozwiń szczegóły


Opowiem Wam, czym dla mnie jest Earthdawn. Przybliżę klimat świata i opowiem o tym, jakie przygody czekają na Was w dzikich zakamarkach prowincji.

18:00-20:00
Rasy Barsawii”

Auraya

rozwiń szczegóły


„Czemu wietrzniaki wcale nie są irytujące, co jedzą obsydianie czy jak zająć krasnoluda na długie godziny? Zapraszam na prelekcję o rasach zamieszkujących Barsawię.

Sobota 2 IX

10:00-11:00 Ogólna prezentacja systemu
Auraya

rozwiń szczegóły


Opowiem Wam, czym dla mnie jest Earthdawn. Przybliżę klimat świata i opowiem o tym, jakie przygody czekają na Was w dzikich zakamarkach prowincji.

11:00-13:00 „Kalambury RPG

Kabira

rozwiń szczegóły


„Zapraszamy na kalambury w klimacie Earthdawna.

13:00-15:00 Szkoła Mistrzowania – warsztaty dla chcących pisać przygody i prowadzić ED

Auraya i Basti

rozwiń szczegóły


„Jak wymyślać, spisywać i prowadzić sesje w ED, na co zwracać uwagę, skąd czerpać inspiracje i jak korzystać z mechaniki. Pogadanka dla MG.

15:00-16:00 Zaprojektuj swój Kaer
IbanezM

rozwiń szczegóły


Porozmawiamy z jakimi problemami borykali się budowniczowie kaerów, jak wygląda życie w kaerze i jak wykorzystać to w kampanii, tworząc swój własny, skrojony na miarę kaer.

16:00-17:00 Podstawy mechaniki „Earthdawn” 4 edycja
Basti

rozwiń szczegóły


Część osób uważa, że mechanika ED jest trudna. Na prelekcji postaram się Wam pokazać, że nie jest wcale tak skomplikowana jak uważają niektórzy.

17:00-18:00 Wszystko, co chcecie wiedzieć o zbiórce na czwartą edycję „Earthdawna”.
Auraya i Jankoś

rozwiń szczegóły


Panel dyskusyjny, na którym dowiecie się jak wygląda proces wydawniczy czwartej edycji w Polsce i będziecie mogli zadawać nurtujące Was pytania.

18:00-20:00 Dlaczego kochamy ED – wspomnienia

rozwiń szczegóły


„Luźna dyskusja o tym co nas urzekło w systemie Earthdawn. Powspominamy sesje, epickie przygody i wydarzenia, śmieszne sytuacje i podzielimy się wspólnie wspomnieniami na ten temat.

Niedziela 2 IX

10:00-11:00 Wyzwania na sesjach z kim i czym przyjdzie Wam się mierzyć w Barsawii, przeciwnicy itp.
Auraya

rozwiń szczegóły


Potwory? Wilki? Dzikie bestie? Nuuuda… Opowiem Wam jakie, nietypowe, wyzwania czekają na Was w świecie Earthdawna. Wszak nie samą eksterminacją szczurów Adept żyje.

11:00-12:00 Dyscypliny w Barsawii
Ainak

rozwiń szczegóły


Dyscyplinę można postrzegać jako profesję, jednak jest to coś więcej, to pewnego rodzaju okulary, przez które bohater patrzy na świat. Dla trubadura, życie to jeden wielki występ, a dla fechmistrza każda sytuacja będzie pojedynkiem. Każda dyscyplina posiada swoje rytuały i mistycyzm, zapraszam do podróży ścieżkami adeptów.

12:00-13:00 Siecz i rąb, czyli jak walczyć w „Earthdawn” 4 edycja
Basti

rozwiń szczegóły


Czy zastanawialiście się jak można uczynić walkę w Earthdawn ciekawszą? Jak konstruować potyczki by były zajmujące lub jak sprawić by nasza postać była postrachem przeciwników? Korzystając z mechaniki pokażę jak możecie to robić szybko i efektywnie.

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Panelowa

Piątek 2 IX

17:00-18:00 „Twisted Wonderland”
Taoshi

rozwiń szczegóły


„Temat szkoły magii jest w popkulturze dobrze znany. Jednak, co gdyby w jednej szkole znalazł się ogrom złoczyńców rodem z Disneya?
Twisted Wonderland jest kolaboracją, ktorej podjela się Yana Toboso, znana z tworzenia Kuroshitsuji.
Zabierzemy Was w niezwykłą podróż po pokręconym świecie magii, pelnym zagadek i niespodzianek. ”

18:00-19:00 Japonskie legendy i wierzenia Shintō
Taoshi

rozwiń szczegóły


Doskonale znamy współczesną Japonię. Znamy ją od strony nowoczesnej technologii, anime i mangi. Jednak Japonia ma dużo więcej do zaoferowania, niż moze się Wam wydawać. Zapraszamy na krótką pogadankę na temat pierwotnych wierzeń i legend prosto z kraju Kwitnącej Wiśni.

19:00-21:00 Anime tabu
Mateusz „pytlus” Pytlewski, Monitorek

rozwiń szczegóły


„Czy umiesz szybko kojarzyć fakty? Czy Ty i Twoi znajomi znacie sporo seri? Chcesz się przekonać jak wypadniesz na tle reszty?
Dostaniesz jedną postać z najpopularniejszych serii i będziesz miał za zadanie opisać ją innym tak by odgadli jej tożsamość nie używając wybranych fraz.
Przyjdź śmiało, zapraszamy już dziś~!”

21:00-22:00 Karciane odgadywanki
Magdalena „Aira” Sobierajska

rozwiń szczegóły


Prowadzący posiada talie składające się z 1 karty z nazwą anime i 6 postaciami tej serii. Każdy uczestnik wybiera jeden z dostępnych tytułów. Na środku zgromadzone są nazwy zaś postacie równo rozdane na graczy. Po odsłonięciu tytułu osoba mająca postać w swojej talii przedstawia ją ten kto zgadnie otrzymuje kartę i ustawia ją przed sobą jako punkt. Wygrywa ten kto zgromadzi najwięcej punktów.

Sobota 2 IX

10:00-10:45 Tworzenie/kupowanie cosplayu, co jest lepsze?
Magdalena „Nevya Quinn” Kędzierska

rozwiń szczegóły


Użyje ulubionej frazy informatyków „To zależy”. Pogadajmy o tym, dlaczego w niektórych przypadkach lepiej uszyć samemu a czasami lepiej po prostu kupić. Nie robimy wojny, kto jest lepszy kto gorszy, a raczej podejdźmy do tego w kwestii finansowej, bo cosplay lubi zabierać dużą ilość pieniędzy.

10:45-11:30 Czy muszę układać tę fryzurę? Sesja zdjęciowa w cosplayu. Social media a cosplayer
Magdalena „Nevya Quinn” Kędzierska

rozwiń szczegóły


Teoria układania wigów. Jakie narzędzia i produkty są warte uwagi przy stylizacji, co warto stylizować, a co warto zostawić. Jak nie przesadzić w drodze do tworzenia fryzury danej postaci.

11:30-12:15 Sesja zdjęciowa w cosplayu
Magdalena „Nevya Quinn” Kędzierska

rozwiń szczegóły


Jak się przygotować, o co pytać fotografa przed sesja zdjęciową, ile kosztuje i na co zwracać uwagę podczas trwania sesji oraz po niej.

12:15-13:00 Social media a cosplayer
Magdalena „Nevya Quinn” Kędzierska

rozwiń szczegóły


Korzystając z mojego 7-letniego doświadczenia w social mediach – widząc oraz doświadczając ich rozwój, przedstawię ogólnodostępną funkcje na każdej platformie oraz spróbuje uspokoić wasze myśli, że ktoś ma lepsze zasięgi.

13:00-14:00 Buble do walki
Agata „Aya” Szałkowska & Magdalena „Stokrot” Głowińska

rozwiń szczegóły


Witamy w telezakupach Akrot. Tutaj za niesamowicie śmieszną cenę możesz dostać każdą, nawet najbardziej niepraktyczną i absurdalną, broń. Czyżby zaciekawiło cię to śmiercionośne hula-hop z ery Sengoku? A może jednak spodobał ci się ten metalowy wachlarz? A może wolisz tę ogromną kosę Krusnika? Nieważne, co wybierzesz, bo jeśli zadzwonisz do nas wciągu najbliższej godziny, dostaniesz te zabytkowe srebrne sztućce za darmo.

14:00-16:00 Śluby konwentowe
Taoshi

rozwiń szczegóły


Chcesz oficjalnie mieć swoją waifu? Lub swojego husbando? A może chcesz poślubić swoją poduszkę? W takim razie zapraszamy na Śluby Konwentowe! Zapewniany certyfikat dla Ciebie jak i dla Twojej drugiej połówki.

16:00-17:00 Otome isekai czyli damy w opałach
Anna Szumacher

rozwiń szczegóły


Otome isekai to cudowny podgatunek wschodnich komiksów i animacji, w którym bohaterka w jakiś sposób przenosi się do innego świata (czasami bazującego na grze randkowej) i… jej kłopoty dopiero się zaczynają – bo na przykład reinkarnuje się jako główna antagonistka. Przejrzymy sobie, co ma do zaoferowania rynek i czego możemy się po takich seriach spodziewać. SPOILER: WSZYSTKIEGO

17:00-19:00 Webnovel według otaku – Zachodnie powieści mangowe
Hory-portier

rozwiń szczegóły


Mangowców na świecie jest sporo, nigdy nie wiadomo, kiedy któryś z nich zainspiruje się azjatyckimi powieściami, by stworzyć coś „po swojemu”. Czasem zaowocuje to niezłym dziełem, a czasem reinkarnacją jako… Bakłażan? Poznaj dzieła zachodu, od ambitnych, po absurdy. Dla każdego coś miłego 🙂

19:00-21:00 Mangowi „Milionerzy”
Mateusz „pytlus” Pytlewski, Monitorek

rozwiń szczegóły


Czy masz pierwiastek wiedzy i jesteś w stanie zapamiętać wszystkie szczegóły? Czy całe dnie spędzasz czytając mangi i oglądając anime? Czy znasz ich autorów i studia za nimi stojące, a może nawet i więcej? Jeśli myślisz, że odpowiedz na te pytania brzmi tak to przyjdź i sprawdź swoją wiedzę.

21:00-23:00 Anime smash or pass
Natalia Korzyńska & Zuzanna Piskorz

rozwiń szczegóły

Która waifu będzie piąć się po drabince rankingu na szczyt, depcząc po drodze swoich przeciwników i zajmie pierwsze miejsce?

Pojedynek waifu i husbando według głosów publiczności! Loli? Smash or pass? Dilfy? Smash or pass? Wszystkie postacie spod kategorii „”smash”” zmierzą się o wyżyny tier listy.

Niedziela 2 IX

10:00-12:00 Im mniej tym lepiej – gra konwentowa
Magdalena „Aira” Sobierajska

rozwiń szczegóły


Uczestnicy piszą 10 wybranych przez siebie serii anime a następnie wrzucają je oddzielnie do skarbonki. z wrzuconych kartek pierwszy uczestnik losuje jedną i stara się w jak najmniejszej ilości słów opisać anime. Gra kończy się z momentem wyjęcia wszystkich kartek lub upłynięcia czasu atrakcji. Na początku każdy uczestnik dostaje 100 pkt. za odgadnięcie tytułu +10 a każde wypowiedziane słowo opisu kosztuje -1.

12:00-14:00 Karty przeciw Otaku
Hory-portier

rozwiń szczegóły


Oto alternatywa dla wszechobecnych wiedzówek. Zmierz się z przeciwnikiem w tym nieszablonowym konkursie i wygraj czymś więcej niż samą wiedzą! Uważaj na pułapki, wyroluj przeciwników i zostań Zwycięzcą.

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Konkursowa

Piątek 2 IX

17:00-19:00 Gimby nie znajo, czyli retro wiedzówka z openingów
Agata „Aya” Szałkowska & Magdalena „Stokrot” Głowińska

rozwiń szczegóły


Urodziłeś się w czasach przed Potopem? Byłeś tam 3000 lat temu? To znakomicie. W takim razie nic nie zdoła cię zaskoczyć na tej retro wiedzówce z openingów. Przedział czasowy od Prehistorii do 2005 roku.

19:00-21:00 Czyj to strój?
Magdalena „Aira” Sobierajska & Paulina „Kuyu” Kozłowska

rozwiń szczegóły


Odgadywanie serii anime i postaci po mało znanych strojach. Scriny mają jedynie wycięte łowy postaci. punkty są przyznawane za nazwę anime, pobieżny opis postaci i imię i nazwisko.

21:00-23:00 Kreskówkowa skrinówka
Wojciech „Wolfik” Korona

rozwiń szczegóły


Jesteś dobrym obserwatorem? pamiętasz złote czasy Cartoon Network i Fox Kids, kiedy godzinami siedziałeś przed telewizorem i śledziłeś przygody swoich ulubionych bohaterów? Teraz masz okazję, aby przypomnieć sobie najlepsze lata swojego dzieciństwa i przy okazji wygrać konkurs!

Sobota 2 IX

09:00-11:00 Memory quiz
Agata „Aya” Szałkowska

rozwiń szczegóły


Pamięć cię nie zawodzi? Twoje spostrzegawcze oczy są w stanie wyłapać najmniejszy szczegół? Jesteś pewien? A może chcesz się przekonać? W tym konkursie liczą się detale, a ty musisz wyłapać je wszystkie. Znajomość konkretnych anime nieobowiązkowa.

11:00-13:00 Genshinowa wiedzówka
Agata „Aya” Szałkowska

rozwiń szczegóły


Do wzięcia udziału w tym konkursie nie potrzebujesz mory czy resinu. Zaoszczędzisz również na primogemach. I przysięgamy, nie będzie aż tak frustrująco, jak podczas farmienia artefaktów. Jedyne, co musicie zrobić, to odpowiedzieć na kilka pytań. Jeśli czujecie się w świecie Genshina jak Venti w Angel’s Share, to ten konkurs jest dla was.

13:00-15:00 Opy i edy z pytaniami
Magdalena „Aira” Sobierajska & Paulina „Kuyu” Kozłowska

rozwiń szczegóły


Odgadywanie openingów i endingów oraz odpowiadanie na pytania dotyczące tego co podczas nich dzieje się na ekranie. Punkty przyznawane są za anime, nazwę utworu i poprawną odpowiedź na pytanie.

15:00-17:00 Niezbyt sprawiedliwy konkurs nie-wiedzy mangowej
Hory-portier

rozwiń szczegóły


Oto alternatywa dla wszechobecnych wiedzówek. Zmierz się z przeciwnikiem w tym nieszablonowym konkursie i wygraj czymś więcej niż samą wiedzą! Uważaj na pułapki, wyroluj przeciwników i zostań Zwycięzcą.

17:00-19:00 Zgadnij anime po jedzeniu
Natalia Korzyńska & Zuzanna Piskorz

rozwiń szczegóły


Zapewne każdy z nas widział AMV z aesthetic jedzeniem z anime. Jednak czy zapada ono na tyle w pamięć, aby rozpoznać serię po jednej klatce? Ta screenówka może rozwiać wszelkie wątpliwości.

19:00-21:00 Animcowa skrinówka
Wojciech „Wolfik” Korona

rozwiń szczegóły


Przyjdź i spróbuj swoich sił w screenówkowym konkursie, odgadujac jak najwięcej tytułów anime po jednym kadrze. Brzmi latwo? Zapraszam!

21:00-23:00 Wiewiórkowe opy i edy
Wojciech „Wolfik” Korona

rozwiń szczegóły


Klasyczny konkurs muzyczny z openingów i endingów tym razem w dwukrotnym przyspieszeniu. Myślisz, że sobie poradzisz? Zapraszam do udziału.

Niedziela 2 IX

10:00-12:00 Nippon quiz
Wojciech „Wolfik” Korona

rozwiń szczegóły


Konkurs wszechwiedzy o Kraju Kwitnącej Wiśni. どういたしまして。