Pełen Program Festiwalu

Dostępny również w wersji chronologicznej.

Blok Literacki - Geografia 14 Salem

Polska liga niezwykłych dam i dżentelmenów

Prowadzący: Krzysztof Piskorski

Epoka wiktoriańska i dziewiętnastowieczna literatura dały światu tyle ciekawych postaci, że Alan Moore nie miał problemu ze skompletowaniem swojej Ligi Niezwykłych Dżentelmenów, a wykorzystani przez niego bohaterowie przewijali się jeszcze wiele razy w filmach, serialach i grach. Czy Polska ma szansę im kogoś przeciwstawić? Czy podobną supergrupę da się stworzyć z bohaterów naszej, XIX–wiecznej historii oraz literatury? Krzysztof Piskorski podjął się tego zadania. Na jego prelekcji zobaczycie drużynę, jakiej nie widział jeszcze świat oraz poznacie wiele historycznych ciekawostek.

Z nurtem życia. Bogactwo twórczości Zdzisława Beksińskiego

Prowadzący: Lucyna Urbańska-Kidoń

Zdzisław Beksiński (1929-2005), artysta znany na całym świecie, zajmował się malarstwem, fotografią i grafiką komputerową. Jego różnorodne prace wykonywane były pod wpływem wielu impulsów twórczych i egzystencjalnych. Bogactwo tych źródeł stanowi o uniwersalnym i ponadczasowym języku artystycznym przemawiającym do wyobraźni licznych odbiorców. Dzieła Beksińskiego, często pełne dramatycznej deformacji, ukazują surrealne zmagania człowieka z codziennością i niecodziennością, są ponadto dowodem doskonale zaprojektowanych kompozycji. Dlatego to jego dorobek budzi ogromne zainteresowanie do chwili obecnej.

Spiski i śmieszne czapki, czyli historia tajnych stowarzyszeń

Prowadzący: Krzysztof Piskorski

Jeśli myślisz, że na masonach i cyklistach kończy się świat sekretnych stowarzyszeń, przyjdź na tę prelekcję. Poznasz najdziwniejsze bractwa, kluby i organizacje: od prawdziwych, po wymyślone. Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku, Ordo Templi Orientis, Czaszka i Kości, Towarzystwo Thule, Klub Befsztyka, Iluminaci, Reptilianie oraz wiele innych grup. Która z nich rządzi światem zza kulis? Kto nosi najdziwniejsze nakrycia głowy? Czyich rytów inicjacyjnych lepiej nie powtarzać w domu? Krzysztof Piskorski dzieli się ciekawostkami, wykopanymi podczas prac nad swoją najnowszą powieścią, „Czterdzieści i cztery”. Wstęp tylko dla znających sekretny uścisk dłoni. Eudfld uhswloldqlh ploh zlgcldql!

Fantastyczny świat słowian w polskiej literaturze historycznej

Prowadzący: Witold Jabłoński

Mityczna historia albo historia mitu. Witold Jabłoński, autor cyklu "Słowiańska Apokalipsa" ("Słowo i miecz", "Ślepy demon"), opowie o mniej lub bardziej fantastycznych wizjach Słowiańszczyzny w dziełach swych poprzedników, również tych niemal nieznanych i niesłusznie zapomnianych, jak "Baśń nad baśniami" Wojciecha Dzieduszyckiego.

Filozofia w fantastyce

Prowadzący: Marcin Przybyłek

Wolna wola, okręt Tezeusza, mózg w pudełku – to wszystko problemy zarówno filozoficzne, jak i omawiane w literaturze fantastycznej. Jak i gdzie – opowie Marcin Sergiusz Przybyłek, autor sagi sf „Gamedec” oraz powieści „CEO Slayer” i „Orzeł Biały”.

Spotkanie z Krzysztofem Piskorskim

Prowadzący: Krzysztof Piskorski

O swojej najnowszej książce oraz kilku poprzednich opowie gość Kapitularza, Krzysztof Piskorski.

Spotkanie z Marcinem Przybyłkiem

Prowadzący: Marcin Przybyłek

Spotkanie z gościem Kapitularza, autorem cyklu "GameDec", powieści "CEO Slayer" oraz "Orzeł biały".

Wschodzące gwiazdy fantastyki

Prowadzący: Marcin Zwierzchowski

Redaktor działu prozy zagranicznej "Nowej Fantastyki" przyjrzy się dla Was najbardziej obiecującym twórcom młodego pokolenia. Kto w przyszłości zastąpi Martina, Wattsa, Stephensona czy Sandersona? Weźcie notatniki, bo będziemy polecać wiele książek i opowiadań.

Post-apo w kółko i na okrągło - czy da się coś jeszcze wycisnąć bez popadania we wtórność?

Prowadzący: Michał Gołkowski

W przeciągu ostatnich lat powstało wiele książek, filmów i gier traktujących o świecie po apokalipsie. Czy można jeszcze opowiedzieć coś ciekawego w tej konwencji? W jaki sposób dodać coś od siebie, żeby stworzyć interesującą historię post-apo?

Czlowiek 2.0

Prowadzący: Andrzej Zimniak , dr Paweł Grabarczyk , Marcin Przybyłek , Martyna Raduchowska

Modyfikacje genetyczne i dalsze ulepszanie gatunków od wielu lat było jednym ze sztandarowych tematów literatury fantastyczno-naukowej. Jak to wygląda z punktu widzenia nauki i filozofii nauki? Jakie perspektywy stoją przed nami w tym temacie? Co nas może czekać w najbliższej i tej nieco bardziej odległej przyszłości?

Spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem

Prowadzący: Andrzej Pilipiuk

Spotkanie z gościem Kapitularza, autorem m.in. serii opowiadań o Jakubie Wędrowyczu oraz powieści z cyklu "Kuzynki" czy "Oko jelenia". Po spotkaniu będzie można otrzymać autograf od autora.

Polska fantastyka od A do Z, czyli spotkanie autorskie z Andrzejem Zimniakiem

Prowadzący: Andrzej Zimniak , dr Adam Mazurkiewicz

Aktywny na rynku czytelniczym od ponad trzech dekad Andrzej Zimniak jest jednym z niewielu autorów, którzy w równie znaczący sposób wpłynęli na kształt współczesnej fantastyki polskiej. Prekursor rodzimej fantastyki psychologicznej i twórca sięgający do różnych konwencji fantastycznych to zarazem organizator Nagrody im. Jerzego Żuławskiego (utworzonej w 2008 r.) — jedynej w Polsce przyznawanej nie przez fandom, a utytułowanych badaczy literatury i kultury, wywodzących się z różnych środowisk akademickich. Spotkanie będzie dobrą okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć pisarza, ale i namysłu nad kondycją polskiej fantastyki postrzeganej z perspektywy jednego z jej twórców.

Seks, gender i tabu w fantastyce [18+]

Prowadzący: Grzegorz Gajek , Marcin Przybyłek , Witold Jabłoński

Czy nie zastanawialiście się nigdy, co właściwie łączyło Froda, statecznego, starszego hobbita, z dziarskim młodym Samem? I jak to było z Legolasem i Gimlim? Czy nie zastanawialiście się, dlaczego Stephen King straszy nas pedofilami, a jeszcze 50 lat temu Frank Herbert najgorszego łotra w Diunie uczynił gejem? No i nie zapominajmy o naszym polskim poletku. Z kim cnotę straciła Ciri? Stosunek literatury fantastycznej do seksu i płci zmieniał się przez lata. Niektórzy fantaści wykorzystują bajkowość, żeby uciec przed zagadnieniami takimi jak gender czy homofobia, inni wręcz przeciwnie. Czy można powiedzieć, że któreś z tych podejść jest słuszne? Co jeszcze jest dla nas tabu? Co powinno nim być, a co nie?

Terry Pratchett na ekranie i scenie

Prowadzący: Grace Kościelna

Wprawdzie nie doczekaliśmy się jeszcze wielkiej hollywoodzkiej ekranizacji powieści ze "Świata Dysku", to jednak powstało już całkiem sporo filmów telewizyjnych opartych na twórczości Terry'ego Pratchetta. A kolejne produkcje wciąż powstają. Ponadto będzie okazja do obejrzenia wywiadu, który dla uczestników Kapitularza nagrał Stephen Briggs - reżyser teatralny oraz autor wielu książek na temat Dysku - w tym "Żółwia przypomnianego".

A Káosz káosza - czyli o literaturze fantastycznej i RPG na Węgrzech

Prowadzący: Agnieszka "JJ" Grzywacz

W co grają i co czytają Węgrzy? Ile pseudonimów może nosić jeden pisarz? Ile książek można napisać o chaosie i czy ktoś w postsocjalistycznym kraju będzie chciał je czytać? Kto jest kim w węgierskiej fantastyce, czy warto nauczyć się języka węgierskiego i dlaczego do każdej potrawy należy obowiązkowo dodawać smażoną cebulę - dowiedz się już dziś!

Salem: historia kontra popkultura

Prowadzący: Marek Grzywacz

XVII-wieczne procesy czarownic w Salem odcisnęły swoje piętno na historii Stanów Zjednoczonych i choć nie osiągnęły skali niektórych europejskich prześladowań tego typu, na zawsze pozostały symbolem masowej histerii. Przeniknęły do popkultury, w której do dziś przewijają się w najróżniejszych postaciach oraz interpretacjach. Przez zwierciadło popkultury wszystko ulega zniekształceniu – ile więc zostało prawdy o Salem w Salem fikcyjnym?

Opowieści o "zbrodni z dreszczykiem", czyli przepis na kryminał fantastyczny

Prowadzący: dr Adam Mazurkiewicz

Jednym z charakterystycznych dla współczesnej literatury popularnej zjawisk jest łączenie różnych gatunków. Powstają w tej sposób "hybrydy", w których odbiorcy mogą odnaleźć elementy konwencji charakterystyczne dla różnych nurtów pop literatury. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych pozostaje „kryminał paranormalny”. Wprowadzenie wątków irracjonalnych zaburza jego strukturę gatunkową, zarazem jednak pozwala na podjęcie gry z czytelnikiem w rozpoznanie wykorzystywanych w utworze wzorców gatunkowych oraz reguł ich modyfikacji. Proponowane przez twórców „kryminału fantastycznego” gry polegają na przełamywaniu jednorodności świata przedstawionego w różnoraki sposób, zależnie od poziomu, na którym się to rozgrywa. Różne są też cele takich zabiegów, zależnie od wykorzystywanych przez autorów mechanizmów łączenia kryminału i fantastyki.

Blok Popularno​naukowy - Geografia 221 Niewidoczny Uniwersytet

Magia Łodzi

Prowadzący: Bartosz Damian Mielniczek

Prezentacja magicznych, wspaniałych miejsc w niezwykłym mieście. Oto Łódź!

Jestem licencjonowanym przewodnikiem miejskim po Łodzi, kulturoznawcą – medioznawcą i filmoznawcą. Zapraszam do poznawania mojego ukochanego miasta.

Mitochondria, krowy i ryż - kto kogo wykorzystuje

Prowadzący: Istvan Vizvary

Ziemskie życie to oszałamiająco złożone, wzajemnie sprzężone systemy zaskakujących partnerów. Symbiotyczne bakterie wytwarzają energię dla komórek zwierząt, pierwotniaki trawią paszę krów, trawy wykorzystują człowieka do zdominowania planety. Biologia postawiona na głowie!

Najnowsze osiągnięcia medycyny

Prowadzący: Manuela Włodarczyk

Transplantacje twarzy, przełączanie genów, szczepionka przeciwko malarii… W XXI wieku rozwój medycyny osiągnął zawrotne tempo. Czy naprawdę potrafimy już hodować mózgi i skutecznie wyrolować raka? Na prelekcji poznasz najciekawsze odkrycia ostatnich lat.

Energia słoneczna - nie tak daleka przyszłość

Prowadzący: Aleksandra Mlonka (Lodz Solar Team) , Patryk Wacławiak (Lodz Solar Team)

Konstruktorzy pierwszego polskiego pojazdu napędzanego energią słoneczną, zdobywcy nagrody Safety Award w wyścigu Bridgestone World Solar Challenge 2015 w Australii opowiedzą o tym jak motoryzacyjna pasja zawiodła ich na koniec świata, gdzie udowodnili, że ekotechnologia w prosty sposób może zostać wykorzystana w codziennym życiu. Łącząc się na żywo z zespołem startującym w RPA, zdadzą relację z kolejnej wyprawy.

Teleportacja kwantowa tam i z powrotem. Czyli rzecz o informatyce kwantowej

Prowadzący: dr hab. inż. Piotr Gawron (Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk)

Chcesz wiedzieć czym różni się teleportacja kwantowa od klasycznej? Czy telepatia jest możliwa? Jak działają komputery kwantowe? Co to jest kryptografia kwantowa? Czy chcesz zrozumieć jak świat jest fascynująco zadziwiający i jak możemy to wykorzystać?

Przyszłość jest dzisiaj

Prowadzący: Michał "Milka" Milczarek

Przyszłość jest dzisiaj z dwóch powodów. Po pierwsze nasza technologia dogania science-fiction. Po drugie, jako cywilizacja musimy już teraz myśleć o zbliżających się zmianach, żeby ta przyszłość w ogóle nadeszła. Przemyślenia prelegenta na temat rozwoju technologii i tego jak niedawna fantastyka naukowa staje się rzeczywistością, a my nawet tego nie zauważamy. Podyskutujemy również o tym jak internet rzeczy, autonomiczne samochody, drony i loty w kosmos odmienią nasze życie w bliższej i dalszej perspektywie. Będzie o tym jak jako cywilizacja musimy na to reagować i dlaczego bez zmiany myślenia całych pokoleń nie przetrwamy.

O obrotach egzoplanet

Prowadzący: Mikołaj "Myles" Owczarzak

Słyszałeś o odkryciu planety Proxima Centauri b? Wiesz czym jest ekosfera? Co to tranzyt? Dowiedz się jak wyglądają obserwacje oraz jakimi technikami wykrywane są planety pozasłoneczne!

Kiedy powstała Polska? Odpowiedzi nieoczywiste

Prowadzący: dr Sebastian Adamkiewicz (Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Fundacja Nauk Humanistycznych)

Symboliczną datą powstania Polski jest rok 966. Chrzest uznano za przełom, który pozwolił na kształtowanie się państwowości. Odpowiedź nie jest jednak oczywista. Nazwa "Polska" pojawia się później, a świadomość odrębności dopiero pod koniec średniowiecza. Kiedy więc powstała Polska i czy możliwe, że dopiero na początku XX wieku?

Hajji Wilhelm - niemiecki cesarz zbawicielem muzułmanów

Prowadzący: dr Przemysław Piotr Damski (Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Fundacja Nauk Humanistycznych)

W końcu XIX w. Niemcy zaczęły rozglądać się za nowymi strefami wpływów i terytoriami. Wówczas też zainteresowały się światem muzułmańskim. Niemiecki cesarz Wilhelm II zaangażował się w tę politykę osobiście i uległ fascynacji islamem. Zdawał się cenić go wyżej od chrześcijaństwa, a wśród muzułmanów zaczęła się szerzyć legenda niemieckiego cesarza, ich zbawcy.

Skarby pod gipsem, czyli tajemnice łódzkich kamienic

Prowadzący: Katarzyna "Katka" Zielińska

Łatwiej zdjąć kilka warstw gipsu i farby niż odkryć historię nowo odkrytych, niezwykłych sztukaterii i malowideł. Co o nich wiemy, a co przypuszczamy? Co jeszcze kryją domy, które codziennie mijamy w Łodzi? Odkryjmy razem kolejne tajemnice łódzkich kamienic.

Mumie egipskie

Prowadzący: Andrzej Pilipiuk

Jak to naprawdę było z balsamowaniem zwłok w Egipcie oraz jak wyglądało odkrywanie starożytnych szczątków? Jak bardzo wizerunek wykreowany przez Hollywood odpowiada prawdzie? O wszystkim co wiemy i czego nie wiemy o egipskich mumiach opowie Andrzej Pilipiuk.

Alternatywne wizję XIX wiecznej historii – panel dyskusyjny

Prowadzący: dr Kamil Śmiechowski (Uniwersytet Łódzki, Fundacja Nauk Humanistycznych) , dr Przemysław Piotr Damski (Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Fundacja Nauk Humanistycznych) , Krzysztof Piskorski

XIX wiek - czas w którym tak wiele się zdarzyło, nastąpiło tak wiele przełomów. Czy wszystko musiało potoczyć się w znany nam z kart historii sposób? Co stałoby się gdyby Napoleon ostatecznie zwyciężył? Czy rewolucja przemysłowa była nieunikniona? Fascynujących pytań można postawić tysiące.

Co by było, gdyby Rzeczpospolita Obojga Narodów nie upadła? – panel dyskusyjny

Prowadzący: dr Kamil Śmiechowski (Uniwersytet Łódzki, Fundacja Nauk Humanistycznych) , dr Przemysław Piotr Damski (Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Fundacja Nauk Humanistycznych) , dr Sebastian Adamkiewicz (Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Fundacja Nauk Humanistycznych)

Czy Rzeczpospolita Obojga Narodów musiała upaść? Jak mogłyby potoczyć się jej losy, gdyby nie doszło do rozbiorów? Czy byłaby niewiele znaczącym, ubogim i cały czas uzależnionym od sąsiadów państwem na peryferiach kontynentu, a może mogłaby zostać jedną z europejskich potęg i państwem kolonialnym?

Kiedy algorytm może zabić?

Prowadzący: dr hab. inż. Piotr Gawron (Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk)

Komputery współcześnie podejmują decyzje w sposób coraz bardziej autonomiczny. Etyka nie jest obszarem wiedzy, który podlega prostemu skodyfikowaniu. Jednakże wciąż tworzymy algorytmy, które będą musiały rozwiązywać za nas problemy etyczne.

Musimy wspólnie zastanowić się jak konstruować takie algorytmy i co może się stać jeżeli popełnimy błędy. Jak wielu może zginąć?

Transhumanizm i spirytyzm - pseudonauka wiecznie żywa

Prowadzący: Istvan Vizvary

Transhumanizm z obietnicami życia praktycznie wiecznego jest awangardową gałęzią nauki XXI wieku. Wcześniej podobne nadzieje wiązano ze spirytyzmem, który usiłował naukowo badać zjawiska paranormalne. Obydwa te nurty wiele łączy. Warto przyjrzeć im się bliżej.

Badanie zjawisk paranormalnych

Prowadzący: Michał Gacek

Prelekcja będzie dotyczyła zjawisk paranormalnych w ujęciu naukowym. Zaprezentowane zostaną przykłady fenomenów, które poddawano systematycznym badaniom, takich jak prekognicja, telepatia, jasnowidzenie, czy chirurgia parapsychiczna. Wyniki badań zostaną omówione w odniesieniu do znanych przypadków osób, które (rzekomo) dysponowały tego rodzaju zdolnościami. Dokonane zostanie także zestawienie wyników badań naukowych z wybranymi przykładami z popularnych dzieł literackich i kinowych.

Sekty. Dlaczego nie?

Prowadzący: Ewa "Ruda" Żółkiewska

Najpierw zbombardują Cię miłością... a potem będzie jeszcze gorzej. Słów kilka o niebezpieczeństwach wewnątrz sekt religijnych i wokół nich.

Zróbmy sobie guru

Prowadzący: Ewa "Ruda" Żółkiewska

Profilowanie psychologiczne w odwrotnym kierunku, czyli próba odpowiedzi na pytanie "dlaczego przywódca sekty stał się przywódcą sekty?"

Podstawy astrofizyki, czyli nasze miejsce we wszechświecie. Podwójne słońce czyli czy pobliskie supernowe mogą spowodować masowe wymieranie?

Prowadzący: Konrad Dobosz

Podczas swojej prelekcji opowiem m. in. o planetach i ich budowie, o naszym miejscu we Wszechświecie czyli położeniu Układu Słonecznego w Drodze Mlecznej, a następnie Drogi Mlecznej w grupie lokalnej i dalej. Będzie też mowa o Betelgezie i eta Carinae jako potencjalnych supernowych. Skupimy się na tej pierwszej z racji bliskiej odległości oraz największego prawdopodobieństwa na jej przekształcenie w supernową. Czy stanowi dla nas zagrożenie i może spowodować masowe wymieranie?

Dawno dawno temu w odległej galaktyce - czyli zaglądamy w gwiazdy

Prowadzący: Mateusz Zybert

Gdy popatrzymy nocą w niebo widzimy dużo "jasnych punkcików", które wędrują po nieboskłonie, a gdy wiemy gdzie i jak szukać to naszym oczom mogą ukazać się naprawdę niesamowite obrazy... Chcesz dowiedzieć się więcej o obserwacjach astronomicznych, zarówno amatorskich jak i profesjonalnych? Zapraszam :)

Działalność Studenckiego Koła Astronautycznego - czyli jak będąc studentem, zbliżyć się do kosmosu?

Prowadzący: Emilia "Barriss" Węgrzyn

Podczas prelekcji opowiemy jak będąc na studiach staramy się na własną rękę "eksplorować" kosmos, poprzez budowę satelitów, rakiet, robotów oraz wysyłania misji balonów stratosferycznych.

Zaprezentujemy też jedną z naszych mniejszych konstrukcji Gaję - platformę testową do uzyskania autonomii.

Konkurs historyczny "1 z 10"

Prowadzący: dr Piotr Ossowski

Konkurs będzie wzorowany na telewizyjnym teleturnieju, prowadzonym przez Tadeusza Sznuka. Jednak pojawią się w nim pytania z jednej tylko dziedziny - historii. W zależności od liczby chętnych rozgrywka indywidualna lub drużynowa.

Strach przed atomem - czy rzeczywiście boimy się tego, czego powinniśmy

Prowadzący: Maciej Drabent

Opowieść pracownika dozoru jądrowego o popularnych mitach dotyczących katastrof i awarii w obiektach jądrowych oraz ich (bolesna!) konfrontacja z faktami.

Broń biologiczna, czyli wąglik i spółka

Prowadzący: Manuela Włodarczyk

Bakterie i wirusy odgrywały ważną rolę w wojnach od starożytności po czasy współczesne. Już w XIX wieku supermocarstwa produkowały w tajemnicy tysiące ton patogenów wywołujących m.in. tularemię, dżumę, wąglika. W jaki sposób atakują nasz organizm? Czy broń biologiczna jest idealnym narzędziem zagłady?

Blok popkulturowy - Geografia 421 Transylwania

Złap je wszystkie

Prowadzący: Marysia Olczyk

Wiesz z jakiego pokemona ewoluował Charizard? Nie jest Ci obca tematyka ewolucji pokemonów? Zapraszam! To wiedzówka właśnie dla Ciebie.

Komiksy Star Wars w Nowym Kanonie

Prowadzący: Michał "Komisarz Sev" Ogrodowicz

Prelekcja o obrazkach z dymkami ze świata Odległej Galaktyki. O tym co wychodzi w Polsce i na świecie, a także na co szczególnie warto zwrócić uwagę. Zażarta dyskusja w komplecie :)

Klasyka Filmów Postapo część 1

Prowadzący: Shperacze

Opowiemy wam o filmach które najmocniej nakreśliły dzisiejszą kulturę postapokaliptyczną, omówimy razem problematykę, symbolikę, fabułę oraz porównamy filmy produkcji amerykańskiej z europejskimi. W części 1 pokażemy fragmenty "Krwi Bohaterów" i "Chłopca i jego psa".

O co chodzi z tym „Doktorem Who”, czyli jak ogarnąć Wszechświat

Prowadzący: Magdalena "Lierre" Stonawska

Gallifrey.pl prezentuje przewodnik po Whoniversum: najpopularniejsze trasy, atrakcje turystyczne i dzielnice, w które lepiej się nie zapuszczać. Zastanawiasz się, czy warto sięgnąć po ten serial? Znasz nowe serie, ale boisz się Expanded Universe? Może ta prelekcja pomoże ci podjąć decyzję.

Potęga mitu: "Sandman" Neila Gaimana

Prowadzący: Damian Maksymowicz

Mity od zawsze były drogowskazami życia. Współczesny świat zmienia się tak szybko, że stare mity nie mają racji bytu. Potrzeba mitu globalnego i ten znajdziemy na kartach arcydzieła współczesnej literatury - "Sandmana".

Cosplay a występy sceniczne

Prowadzący: Norge

Szykujesz scenkę cosplayową? Myślisz o wyjściu na scenę, ale nie jesteś do końca pewien jak ugryźć ten temat i przygotować prezentację? Serdecznie zapraszam na mój panel, gdzie poruszymy tematy związane z tremą przed występem, ruchem scenicznym i odgrywaniem postaci. Panel połączony będzie z mini-warsztatami w oparciu o wcześniej omówione tematy. Niezależnie od tego, czy dopiero przygotowujesz się do pierwszego cosplayu czy masz już kilka występów za sobą, zapraszam na mój panel - codziennie można dowiedzieć się czegoś nowego!

Epizody VII-IX - co wiemy, co będzie i na co liczymy

Prowadzący: Michał "Komisarz Sev" Ogrodowicz

Początek kolejnej Trylogii ze świata Star Wars wzbudził wielkie poruszenie w świecie fanów Odległej Galaktyki, jak i również w świecie popkultury. Co już wiemy, a co pozostaje jeszcze w sferze naszych przypuszczeń i marzeń? Zapraszam do dyskusji, lekkiej kłótni i wspólnej zabawy!

Kobiety, homoseksualizm i mniejszości, czyli Star Wars a poprawność polityczna

Prowadzący: Michał "Komisarz Sev" Ogrodowicz

Dwa filmy z kobietami w rolach głównych, pojawienie się homoseksualizmu w książkach i komiksach oraz czarnoskóry szturmowiec rozpoczęły burzliwą dyskusję, jakiej dawno nie było w świecie Star Wars. Czy polityczna poprawność wkracza w świat Odległej Galaktyki? Zapraszam do dyskusji.

Cosplay w Europie

Prowadzący: Calypsen

Na prelekcji przedstawię największe wydarzenia związane z cosplayem w Europie, najpopularniejszych spośród coplayerów i różnice pomiędzy poszczególnymi krajami. Opowiem też trochę o własnych doświadczeniach, o tym gdzie warto się wybrać i jak przygotować się do wyjazdu.

Płomiennej chwały blask - zapomniana historia sterowców nad Londynem

Prowadzący: Michał Gołkowski

Sterowce – dla wielu najwspanialsze maszyny, które kiedykolwiek wzbiły się w powietrze. Jak wyglądała ich historia – jak powstały, dlaczego bardzo szybko zdobyły wielką popularność i jakie problemy oraz katastrofy sprawiły, że ich era przeminęła bezpowrotnie?

Nowy Kanon SW - o co chodzi i jak to się je?

Prowadzący: Michał "Komisarz Sev" Ogrodowicz , Srdjan "Jedi Nadiru Radena" Jovanovski

Fascynują Cię Gwiezdne Wojny, ale nie wiesz, jak podejść do tematu? Nowy i Stary Kanon to dla Ciebie abstrakcja z Odległej Galaktyki? Nic nie szkodzi! Przyjdź, zapytaj i podyskutuj o tym, jak bawić się w niesamowitym uniwersum Star Wars!

We are so screwed (konkurs) [18+]

Prowadzący: Maria "Marysia" Olczyk

Wiedzówka z Supernatural - brak ograniczenia miejsc. Pytania z 11 sezonów serialu. Do zobaczenia na polowaniu!

Klasyka Filmów Postapo część 2

Prowadzący: Shperacze

Opowiemy wam o filmach które najmocniej nakreśliły dzisiejszą kulturę postapokaliptyczną, omówimy razem problematykę, symbolikę, fabułę oraz porównamy filmy produkcji amerykańskiej z europejskimi. W części 2 pokażemy fragmenty polskiego filmu "O-bi, O-ba: Koniec Cywilizacji" oraz radzieckiego filmu "Stalker".

There is another... - Rouge One

Prowadzący: Michał "Komisarz Sev" Ogrodowicz

Film Rouge One jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii marki Star Wars. Film, który już teraz budzi sprzeczne uczucia wśród fanów i budzi wiele kontrowersji. Co w nim takiego wyjątkowego i dlaczego jest taki ważny? Zapraszam na prelekcję i do dyskusji.

Dlaczego dziewczynki muszą wpaść do studni, a chłopcy idą w głęboki las? Czyli o męskich i żeńskich wzorach inicjacji i przejścia w dorosłość w baśniach

Prowadzący: Anna "Wombat" Głomb

Dlaczego dziewczynki muszą wpaść do studni, a chłopcy stoją na rozdrożu. Motyw przejścia w dorosłość i inicjacji w baśniach. Kobiece i męskie drogi dorastania w subiektywnym przeglądzie baśni z ( prawie) całego świata przedstawi Anna Głomb

Jak wyrwać się spod wpływu ojca: "Lucyfer" Mike'a Careya

Prowadzący: Damian Maksymowicz

Czy syn jest w stanie wyrwać się spod wpływu ojca i żyć po swojemu? Nie jest to proste, gdy tym ojcem jest Bóg. Mimo to Lucyfer próbuje przestać być częścią planu i zaznać wolności. Krok pierwszy: stwarza własny wszechświat.

Killjoys, Dark Matter, The100. Seriale niczym gry fabularne

Prowadzący: Dagmara "Nelani" Wasilewska , Patryk "Roan" Mikołajczyk

Często bywa tak, że fani serialów sci-fi są również zapalonymi graczami RPG. Te dwie jakże przyjemne formy rozrywki często mają ze sobą sporo wspólnego. Zapraszamy na prelekcję poświęconą przenikaniu się tych światów, w dużej mierze na podstawie seriali Killjoys, Dark Matter i The 100.

Wizja Japonii w fantastyce zachodniej XX/XXI w.

Prowadzący: Witold "Mircea" Wybrański

Wykład poświęcony będzie wizji Japonii jako miejsca akcji dzieł fantastyki zachodniej - od początków, poprzez cyberpunk, aż do czasów najnowszych. Nie ograniczam się tylko do literatury, przyjrzę się również filmom.

Blok popkulturowy - Geografia 323 Whitechapel

Kinowe Uniwersum DC

Prowadzący: Bartosz "V" Piotrowski

Sukces Marvela sprawił, że kolejne studia filmowe podchwyciły pomysł na kreowanie spójnych światów dla swoich bohaterów. Nie dziwi zatem, że największy konkurent Domu Pomysłów także połasił się na takie rozwiązanie. Podczas tej prelekcji przyjrzymy się początkom kinowego uniwersum DC oraz jego przyszłości.

Londyn: miasto legend

Prowadzący: Maria "Żółw" Szawerna

Każde miasto, miasteczko, czy wieś ma swoje własne opowieści, legendy, przesądy. Jaka metropolia mogłaby mieć ich jednak więcej niż Londyn – największe miasto Europy Północnej, którego historia sięga niemal dwóch tysięcy lat wstecz. Opowiem pokrótce o co ciekawszych londyńskich legendach.

Czytając między kadrami. Analiza neoformalna filmu "Harry Potter i Czara Ognia"

Prowadzący: Justyna "Dama Trefl" Szaferska

Pomimo upływu niemal 20 lat, seria "Harry Potter" wciąż wzbudza emocje i pasjonuje kolejne pokolenia. W moim wystąpieniu chciałabym zachęcić do głębszego przyjrzenia się filmowi, a zwłaszcza jego technicznym aspektom, których na co dzień nie zauważamy.

Flopy, bomby i brzydkie kaczątka, czyli o historii porażek wytwórni filmowych słów kilka

Prowadzący: Maciej Żytowiecki

O wielkich nadziejach wielkich wytwórni na przestrzeni ostatnich stu lat. Nadziejach, które okazywały się finansowymi i artystycznymi koszmarami oraz o takich, które przyjęte z początku chłodno, z czasem zyskiwały status filmów kultowych. Opowieść o zrujnowanych karierach i chybionych decyzjach na przestrzeni dziejów Fabryki Snów w potrawce z garściami faktów i nutą ironii.

Co popkultura robi z mitologią?

Prowadzący: Wiktor "Wiktul" Werner

Filmy, gry oraz książki wyciągają rozmaitych herosów i ich historie z głębin niepamięci i akademickiej formaliny. Dlaczego nie zawsze wychodzi im to na dobre? Które ze współczesnych przedstawień podobają się nam najbardziej? Dyskusja słodko-gorzko-rozrywkowa.

Pop-przemiany społeczno-kulturowe

Prowadzący: Agata "Kapitan LLP" Sutkowska

Odrzućmy kulturę ,,wysoką” – to popkultura teraz kształtuje postawy i wartości społeczne! Jak to, co przekazywała, zmieniało się na przestrzeni lat i jak sama kultura popularna się zmieniała – o tym na tej prelekcji!

Strach się bać, czyli czarownica w służbie popkultury

Prowadzący: Aleksandra "Hibou" Szczepaniak

Czarownice po godzinach, czyli kulisy bajek, baśni, seriali i filmów.

Najciekawsze aktualne produkcje serialowe sf

Prowadzący: Marcin Zwierzchowski

W zalewie serialowych produkcji fantastycznych trudno jest wyłuskać te najciekawsze. Spróbujmy - redaktor serwisu naEKRANIE.pl zaprasza na przegląd tego, co fantastyka naukowa z małego ekranu miała w ostatnich latach najlepszego do pokazania.

Spotkanie Autorskie z Iloną "Kobietą Ślimak" Myszkowską

Prowadzący: Ilona "Kobieta Ślimak" Myszkowska

Chatolandia.pl - spotkanie autorskie. Ilona poopowiada o różnych swoich projektach, takich co nad nimi pracuje obecnie, takich co już je skończyła i może też takich, co je dopiero zacznie. Będzie np. o RPG Kotkach, Kawaii Scotland, Kapitan Szyszko.

Niezbędnik fana Doctora Who

Prowadzący: Maria "Żółw" Szawerna

Jeden z najdłuższych w historii seriali SF zdążył przez lata zgromadzić rzesze fanów. Na tej prelekcji chciałabym przedstawić kilka miejsc, które miłośnik "Doktora Who" może chcieć zwiedzić podczas wizyty w Wielkiej Brytanii, jak również wspomnieć o kilku co dziwniejszych gadżetach.

Fandom większy w środku: o polskich fanach „Doktora Who”

Prowadzący: Magdalena "Lierre" Stonawska

Dalekie krainy są fascynujące, ale czasami własne podwórko im nie ustępuje - dlatego Lierre postanowiła postawić na swój fandom i przeprowadziła badania etnograficzne wśród fanów „Doktora Who”. Czy łączy nas coś oprócz serialu? Czego w nim szukamy? Czy jest dla nas nadzieja?

Zewnętrzne zagrożenie: Przebudzenie Mocy vs. Nowa Era Jedi

Prowadzący: Dagmara "Nelani" Wasilewska , Patryk "Roan" Mikołajczyk

Ultrareligijni, wielbiący ból ekstremiści z innej galaktyki vs. smutny emo i jego rudy przyjaciel. Zło w Starym i Nowym Kanonie SW postrzegane jest inaczej. Z czego wynikają te różnice, co przyciągnie więcej ludzi do kina i dlaczego Yuzhann Vongowie są zbyt kontrowersyjni? Przyjdź i dowiedz się.

Konkurs muzyczny

Prowadzący: Anna "Mysza" Piotrowska

Masz ucho do serialowej muzyki? Lubisz słuchać ścieżek dźwiękowych z filmów fantasy, science-fiction i horrorów? Dobrze kojarzysz utwory wykorzystywane w grach? Sprawdź swoją muzyczną wiedzę w naszym konkursie!

Zło wcielone - płeć, orientacja i seksualność w Penny Dreadful [18+]

Prowadzący: Anna "Mysza" Piotrowska

Nieważne, czy mówimy o potwornej kobiecości czy queerowym podtekście - "Penny Dreadful", choć czerpie inspiracje z wiktoriańskiej wrażliwości, przedstawia bardzo współczesne podejście do wielu tematów dotyczących seksualności i płci. Niniejsza prezentacja postara się im przyjrzeć nieco bliżej.

Fani zrobią to lepiej – krótka historia fanowskiego poprawiania filmów

Prowadzący: Marek Grzywacz

Wielcy zawodzą. Czy to Lucas cyfrowo grzebiący w swoim gwiezdnowojennym dziedzictwie, czy to Scott prometeuszowo mącący swoich legendarnych Obcych – nieważne. Ważne, że niektórzy fani ich sztandarowych dokonań mają dość zapału i dość umiejętności, by widząc ich niezbyt udane działania wziąć sprawy w swoje ręce. A jak poprawiają swoich reżyserskich idoli?

Steampunk a sprawa polska

Prowadzący: Beata "Powiało Chłodem" Mróz

Skojarzenia ze steampunkiem? Wiadomo - wiktoriańska Anglia. Ale czy tylko? Czy burzliwa historia naszego kraju na przełomie XIX i XX wieku nie może stanowić inspiracji dla powieści dziejącej się na polskich ziemiach? Co więcej, czy sama Łódź nie zasługuje na taką książkę? Jeśli nurtują Cię takie i podobne pytania, zapraszam!

Rola muzyki Johna Williamsa na wybranych przykładach

Prowadzący: Julianna Siedler-Smuga

Rola muzyki Johna Williamsa - stosowane motywy przewodnie, utwory przypisane do postaci oraz muzyka w tle.

Wizerunek kobiet w komiksie superbohaterskim

Prowadzący: Martyna Łogin

W dniach, gdy co chwilę wybucha kolejna Wielka Wojna o Pojedynczy Obrazek, konieczne staje się zapoznanie się z pojęciami, które są rzucane podczas nich w formie argumentów ostatecznych. Na prelekcji przedstawimy kilka z nich, zwłaszcza tych dotyczących komiksowych kobiet.

X-men: filmy vs. komiksy

Prowadzący: Maria "Żółw" Szawerna

Kilka słów o jednej z najbardziej znanych franczyz Marvela, jej historii, ekranizacjach, i różnicach pomiędzy przygodami komiksowymi, a tymi znanymi z filmów - zarówno tych lepszych, jak i gorszych.

Blok Horroru - Geografia 205 R'lyeh

Najdziwniejsze zaginięcia

Prowadzący: Klaudia "Aina Linn" Dink

W samych Stanach Zjednoczonych rocznie bez wieści ginie około 900 000 osób, jednak większość z nich odnajduje się już po kilku dniach. A co z tymi osobami, których pomimo poszukiwań nie udaje się znaleźć? Na mojej prelekcji pokażę Wam kilka najdziwniejszych i najbardziej tajemniczych zaginięć.

Złe dzieci

Prowadzący: Klaudia "Aina Linn" Dink

Dzieci wyglądają słodko i niewinnie, nawet gdy mają złe zamiary… Przegląd filmów o morderczych dzieciach.

50 twarzy Frankensteina

Prowadzący: Beata "Powiało Chłodem" Mróz

Kiedy dwieście lat temu Mary Shelley tworzyła postać doktora Frankensteina i jego potwora, pewnie nie przewidziała jak ponadczasowe monstrum udało jej się wykreować. Dziś historia ta doczekała się licznych adaptacji, a sam stwór niezliczonych kreacji, nieraz znacznie różniących się od pierwowzoru.

Straszności na deskach

Prowadzący: Kamila Grabowska , Katarzyna Wolfke , Marysia "Merry" Piątkowska , Paweł Oliferuk , Piotr Jaszczuk

Straszności na tapecie czyli teksty grozy czytane przez "najlepszy, najjaśniejszy, najzabawniejszy, najmądrzejszy, najwspanialszy oraz najbardziej rozrywkowy zbiór mężczyzn i kobiet" - The Cheerful Hamlets.

Multimedialny konkurs wampiryczny

Prowadzący: Anna "Mysza" Piotrowska

Wiesz wszystko o wampirach w popkulturze? Sprawdź swoją wiedzę w multimedialnym konkursie! Nietypowe kategorie pytań będą wyzwaniem nawet dla wytrawnych znawców wampirzego tematu.

To w lustrze to niestety ja

Prowadzący: Grzegorz Gajek

Co jest strasznego w odbiciach, idolach, portretach i innych podobiznach człowieka? Jak motywem podobizny straszyli klasycy grozy tacy jak Lovecraft czy Le Fanu, a także autorzy po których byśmy się tego nie spodziewali - np. Prus, Lem czy Żwikiewicz.

Ghost story, czyli w poszukiwaniu korzeni horroru

Prowadzący: Grzegorz Gajek

Ludzie od wieków opowiadają sobie historie o duchach. W jaki sposób takie bajania przeniknęły do literatury? Ile współczesne powieści grozy mają jeszcze z nimi wspólnego? Przykłady opowieści o duchach, które wyrwały się z kanonu grozy i zawędrowały do innych gatunków literackich.

Konkurs wiedzy o kinie grozy

Prowadzący: Klaudia "Aina Linn" Dink

Lubisz oglądać horrory? Przekonaj się, jak wiele o nich wiesz! Czekają na Ciebie trzy kategorie: pytania, zdjęcia oraz zwiastuny. Znajdziesz tu zarówno filmy nowe, jak i stare, hity i kity.

Nawiedzone miejsca i jak je znaleźć

Prowadzący: Krzysztof Biliński , Michał Gacek , Michał Stonawski

17 lipca 2012 roku dwóch zapaleńców zaczęło pracę nad niezwykłą antologią, połączeniem beletrystyki i publicystyki - czymś, czego jeszcze nie było. Nikt nie wróżył powodzenia - rynek zbyt hermetyczny, antologia zbyt odmienna. Jednak do ekipy szybko dołączyli znani polscy autorzy grozy. Po latach zmagań z rynkiem wydawniczym, w pierwszej połowie 2015 roku książkę zdecydowało się wydać wydawnictwo Van Der Book. Opowiadanie „Jeździec” Michała Gacka, które ma ukazać się w antologii, posłużyło reżyserowi Markowi Broszkiewiczowi za podstawę do stworzenia krótkometrażowego filmu „Hipo”, zakwalifikowanego do Konkursu Młodego Kina podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Warsztat z opowiadań grozy

Prowadzący: Kazimierz Kyrcz , Michał J. Walczak

Krótki kurs pisania - (bez)cenne rady i porady w wykonaniu K. Kyrcza Jr. i Michała J. Walczaka (tajniki zabierania się za pisanie, konstruowania bohaterów i fabuły, a także wymyślania satysfakcjonującego zakończenia).

Miasto, miasto i po mieście

Prowadzący: Dariusz Barczewski , Kazimierz Kyrcz , Marek Grzywacz , Michał J. Walczak , Zeter Zelke

Groza miejska na kanwie wydania trzeciego tomu antologii City 3 (z udziałem autorów i redaktorów: Kazimierz Kyrcz Jr, Marek Grzywacz, Dariusz Barczewski, Michał J. Walczak i Zeter Zelke).

Straszności na tapecie

Prowadzący: Dariusz Barczewski , Kazimierz Kyrcz , Marek Grzywacz , Michał J. Walczak , Zeter Zelke

Straszności na tapecie czyli nowe teksty czytane przez autorów spod znaku mroku i krwi (z udziałem autorów i redaktorów: Kazimierz Kyrcz Jr, Marek Grzywacz, Dariusz Barczewski, Michał J. Walczak i Zeter Zelke).

Śniadanie z autorami horroru

Prowadzący: Kazimierz Kyrcz , Marek Grzywacz , Michał J. Walczak , Zeter Zelke

Obejmujące zarówno strawę duchową jak i inne delikatesy.

Stranger things

Prowadzący: Nina "Ktulu" Wilczyńska

Zapraszamy na prelekcję na temat tegorocznego serialowego hitu - Stranger Things. W pierwszej części spotkania opowiemy o czym ten serial jest, czym inspirowali się twórcy i dlaczego warto go obejrzeć. W drugiej chcielibyśmy natomiast przedstawić ciekawostki zawierające spoilery i podyskutować bardziej szczegółowo o fabule z tymi, którzy obejrzeli już cały sezon.

Granice Horroru

Prowadzący: Arkadiusz "DW" Grzeszczak

Bezsprzecznie każdy, nawet najbardziej niszowy, gatunek czy konwencję da się rozbić na drobne. Horror, jako pojęcie naprawdę rozległe, nie jest tu żadnym wyjątkiem. Można by się nawet pokusić o stwierdzenie, że jest on formułą tak rozległą, że dla fantasty niemal niesamodzielną. Pozostając więc wśród „samych swoich” spróbujemy rozmontować ten gatunek na części i pokazać jak różne kierunki potrafią one przyjąć, a także podyskutować o tym, które z nich wydają się najciekawsze.

Dlaczego nie znasz II WŚ

Prowadzący: Zbigniew "Zed" Zych

Historia, której uczono Cię w szkole to kłamstwo! A tak na serio, to II WŚ jest pełna niesamowitych faktów i historii, na które w szkole nie było czasu, a które mogą zmienić Twoją perspektywę. Wpadnij, dowiedz się więcej.

Blok RPG - Geografia 317 Arkadia

Dark Eras – settingi historyczne do Chronicles of Darkness/Nowego Świata Mroku

Prowadzący: Andrzej Skuza

Jeśli zastanawialiście się, jak poprowadzić huntera w czasach procesów czarownic w Salem, wilkołaka w czasach wikingów, demona w Imperium Azteckim czy maga w Neolicie, przyjdźcie i posłuchajcie.

Ziemia budzi się po raz czwarty!

Prowadzący: Michał "Kosmit" Kosmala

Earthdawn - prezentacja systemu. Mimo, że w rodzimym języku ukazała się tylko pierwsza edycja to zyskał on wiele fanów, którzy do tej pory w nią grają. Horrory, Pogrom, kaery, Theranie i Pasje. Przyjdź i dowiedz się co znaczą te nazwy. Starym wyjadaczom opowiem o zmianach jakie przyniosła czwarta edycja.

Onomastyka w grach fabularnych- warsztat z nadawania nazw i imion

Prowadzący: Tomasz Matera

Rozważania na temat tego, jak budować narrację za pomocą nazw i imion, jak wybierać nazwy, żeby zapadały w pamięć i służyły klimatowi scenariusza oraz dlaczego warto zadbać o spójne nazewnictwo w ramach świata gry. Słowo o tym, jak za pomocą nowych nazw odświeżyć stare pomysły i jak pogłębić immersję używając egzotycznych terminów.

Psychologia strachu w scenariuszach grozy

Prowadzący: Wiktor "Wiktul" Werner

Czy dzisiejszych graczy da się jeszcze nastraszyć? Jeśli tak, to co może nam w tym pomóc? Prelekcja nie tylko dla erpegowców - podstawy psychologii strachu bez akademickiego zadęcia, ABC dobrego scenariusza grozy i analiza najsłynniejszych "straszydeł" kina, literatury i RPG.

O zabijaniu w sesjach RPG

Prowadzący: Wiktor "Wiktul" Werner

Czy faktycznie zabijanie graczy to taka fajna zabawa? Kiedy może się to opłacać, a kiedy jest wręcz obowiązkiem Mistrza Gry? Co do powiedzenia mogą mieć ci, których spotyka straszliwe fatum krytycznych porażek w testach i ich śmiertelnych konsekwencji?

Śniadanie Erpegowców

Prowadzący: Toster & Czajnik

Mało kto lubi wcześnie wstawać na konwentach. My postaramy się, żeby skutecznie obudzić was zapachem tostów, świeżej kawy i odgłosem rozmów o najnowszych systemach, ciekawych pomysłach na sesje, czy opowiadaniem o najlepszych kampaniach. Zapraszamy!

Historia rynku RPG, czyli dlaczego D&D sprzedaje się najlepiej

Prowadzący: Krzysztof "Krzemień" Kaźmierczak

Od początków aż do 2016 roku, opis systemów, ich historii i trochę o trendach.

RPGowa blogosfera

Prowadzący: Krzysztof "Krzemień" Kaźmierczak

Co w Internecie czytać, czego nie czytać i co warto mieć w zakładkach - jednym słowem przegląd polskich i zagranicznych blogów o RPG.

Kickstarter od pomysłu do rezultatu

Prowadzący: Andrzej "Andre" Rylski

Kickstarter - cóż to takiego, z czym to się je i czemu każdy twórca powinien się tym tematem zainteresować. Autor dwóch zrealizowanych projektów opowie o wciąż mało znanym w naszym kraju, a całkiem przystępnym, sposobie pozyskiwania pieniędzy na produkt czy przedsięwzięcie swoich marzeń.

Tworzenie systemu RPG "od kuchni"

Prowadzący: Andrzej "Andre" Rylski

O blaskach i cieniach tworzenia własnego systemu RPG, o trudnościach i problemach jakie mogą wyniknąć podczas tego procesu oraz jak zminimalizować ich zgubny wpływ i szczęśliwie ukończyć swe dzieło - opowie autor gry fabularnej Diadem, posiłkując się także wnioskami z innych swoich projektów.

Czyja to właściwie jest sprawa?

Prowadzący: Zbigniew "Zed" Zych

Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak wielkim biurokratycznym molochem są organy ścigania w USA. Jurysdykcje, wydziały i departamenty mieszają się ze sobą nie będąc wstanie dojść do porozumienia. Jeżeli interesuje cię jak poprowadzić realistyczną sesję policyjną w Ameryce, to prelka dla Ciebie.

Software dla MG

Prowadzący: Piotr "Ślepy" Piotrowski

Dobry Mistrz Gry przygotuje i poprowadzi świetną sesję obudzony wiadrem wody w środku nocy, dysponując ogryzionym ołówkiem, kartką papieru i kilkoma kostkami. A co będzie jeśli dasz mu parę dni z dostępem do internetów, a w szczególności aplikacji, które chcę pokazać? Zapraszam, dowiedzcie się sami.

Uniwersalność światów RPG - prawda czy mit?

Prowadzący: Marysia "Merry" Piątkowska

Po co, skoro jest Warhammer? Czyli o uniwersalności settingów w RPG. Zastanowimy się nad granicami jakie stawiają nam poszczególne systemy, porozmawiamy o ich dopasowaniu pod konkretne oczekiwania graczy, a wszystko na koniec wypróbujemy w praktyce :)

Sesja w klimatach Gore [18+]

Prowadzący: Zbigniew "Zed" Zych

Gore to nie tylko krew i bebechy wylewające się na podłogę, ale sformalizowana estetyka rządząca się własnymi prawami. Łatwo jest zrobić śmieszną groteskę, trudniej obrzydliwą i przejmującą rzeź. Prelekcja dla ludzi o mocnych żołądkach!

RPG RAP BATTLE

Prowadzący: Airis Kamińska , Zbigniew "Zed" Zych

Konkurs opisu, freestylu i disu? Jeżeli nie boisz się składać rymów na zimno i masz choć odrobinę RPGowej wiedzy to wpadnij i sprawdź się. Dobra muzyka, dobry rap i dużo zabawy czeka na każdego kto wpadnie na RPG RAP BATTLE.

Śniadanie Erpegowców vol. 2

Prowadzący: Toster & Czajnik

Druga odsłona jedzenia tostów i picia kawy w miłym towarzystwie.

Zmiany w Nowym Świecie Mroku, czyli co to u diabła jest Chronicles of Darkness

Prowadzący: Andrzej Skuza

Ta prelekcja opowie historię starego i nowego świata mroku, ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich wydarzeń oraz wyjaśni cały ten bałagan z wydawnictwami, edycjami, nowy nazwami i dalszymi planami Whte Wolfa i Onyx Patha.

Japonia jako miejsce akcji sesji RPG

Prowadzący: Witold "Mircea" Wybrański

Jak wykorzystać japońskie wzorce kulturowe i mity, nie popadając w schematyczność? Kraj Wschodzącego Słońca jest bogaty w elementy, które mogą urozmaicić sesję w praktycznie każdym systemie - od średniowiecznej klasyki, poprzez budowanie narracji grozy a la Lovecraft, aż do futurystycznych wizji z pogranicza człowieka i maszyny. Na tej prelekcji poznacie kilka praktycznych pomysłów, które wzbogacą Waszą wizję Dalekiego Wschodu i przyciągną graczy do prowadzonej sesji czy kampanii.

Ręce precz od tego trupa - czyli słów kilka o różnorodności kulturowej

Prowadzący: Airis Kamińska

Dlaczego o stopach nie mówi się w towarzystwie? Skąd tik nerwowy na twarzy MG w scenie dramatycznego pożegnania z martwą ukochaną? Porozmawiajmy o tym, na co warto zwrócić uwagę przy grze postacią z innego kręgu kulturowego na przykładzie L5K i innych "wschodnich" systemów.

Bój się bogów!

Prowadzący: Wiktor "Wiktul" Werner

Po co nam bogowie? Jak ich rozumieć, by lepiej grać kapłanem, akolitą lub paladynem? Jak MG może używać i tworzyć ich na potrzeby sesji? Dlaczego termin "bóg" w niemal każdym RPG oznacza coś innego? Omówienie sylwetek najsłynniejszych bóstw kilku klasycznych systemów oraz analiza ich historycznych pierwowzorów.

Blok komputerowy - Geografia 318 Silent Hill

Czym jest gra osobista - studium przypadku "Neverending Nightmares"

Prowadzący: Marcin M. Chojnacki

Chciałbym przedstawić "Neverending Nightmares" jako ciekawy przykład gry stanowiącej interaktywną relację z przebiegu choroby raniącej umysł i ciało autora, Matta Gilgenbacha. Bohater uwięziony w stale powracających koszmarach doświadcza sytuacji symbolizujących depresję samego twórcy.

Gra ze strachem - środki wywoływania lęku u odbiorcy w grach wideo

Prowadzący: Marcin M. Chojnacki

Prelekcja przybliży zapożyczone z innych mediów oraz wypracowane przez gry wideo środki wywoływania krótkotrwałego lub nieustającego poczucia niepokoju w trakcie rozgrywki.

Grać i zwariować - szaleństwo w grach grozy

Prowadzący: Dominika Staszenko

Wystąpienie poświęcone jest survival horrorom, w których na pierwszy plan wysuwają się wątki związane z niepoczytalnością głównego bohatera oraz problemami w odróżnieniu rzeczywistości od świata wymyślonego lub urojonego.

Zombie w grach wideo

Prowadzący: Dominika Staszenko

Wystąpienie rozpocznie się od ogólnej charakterystyki figury zombie obecnej w kulturze popularnej. Następnie przejdę do omówienia jak postać zombie funkcjonuje w grach, jakie znaczenie niesie ze sobą dla fabuły i jak wpływa na kreowanie atmosfery grozy.

Wanna make games

Prowadzący: Łukasz Nizik

Poprowadzi Łukasz Nizik, pasjonat tworzenia gier, były programista CD Projekt RED. Po prelekcji usiądź do kompa i zacznij robić gry. Wprowadzenie dla każdego, kto zastanawia się, czy ma umiejętności potrzebne w branży gier wideo oraz chciałby się dowiedzieć, jak zacząć i co się może wydarzyć.

Gry Przygodowe. A z czym to się je?

Prowadzący: Dominik "Domino" Suska

Punkt programowy skierowany głównie - ale nie tylko - do osób nieznających tego gatunku gier. Prowadzący postara się odpowiedzieć na pytania, takie jak: Czym są gry przygodowe? Dlaczego kiedyś były bardzo popularne, a dziś są niszowym gatunkiem? A także jakie najlepiej polecić na początek przygody?

Przyszłość i perspektywy technologii VR

Prowadzący: dr Paweł Grabarczyk

Technologia VR (virtual reality) trafiła już do rąk odbiorców na całym świecie. Od drogich rozwiązań w rodzaju HTC Vive, po najtańsze kartonowe oprawki do telefonów, takie jak Google Cardboard VR. Co więcej, ostanie miesiące przyniosły ze sobą kolejną masową rewolucję - Pokemon Go, czyli rozwój technologii AR (augmented reality). Jest bardzo prawdopodobne, że znajdujemy się u progu sporych zmian kulturowych - zgody na rozszerzenie, czy powielenie "rzeczywistości", w których funkcjonujemy. Na czym dokładnie zmiany te mogą polegać? W jaki sposób może wyglądać społeczeństwo, które coraz częściej korzysta z wirtualnych zastępników rzeczywistości? Czy oprócz zagrożeń, które wielu podkreślało już dawno, technologie te niosą ze sobą nadzieje na postęp społeczny?

World of Warcraft

Prowadzący: Sebastian "Kei" Nowak

Zastanawiasz się jaka jest różnica w fabule pomiędzy filmem "Warcraft" a prawdziwą historią I wojny? Albo jesteś ciekaw kto to Sargeras? Przyjdź i popytaj, prelekcja dla każdego! Masz wiedzę o uniwersum "Warcraft"? Pochwal się! A może chcesz się czegoś dowiedzieć?

Warcraft - jak bardzo znasz uniwersum Warcrafta?

Prowadzący: Sebastian "Kei" Nowak

You are not prepared! A może jednak się mylę? Przyjdź i przekonaj się sam!

Inny magiczny świat - O baśniowości w grze Ni No Kuni

Prowadzący: Marcin M. Chojnacki

W swoim wystąpieniu chciałbym zaprezentować środki wyrazu, dzięki którym autorom udało się uzyskać efekt baśniowej, magicznej opowieści o chłopcu odbywającym podróż do równoległej rzeczywistości. Na przykładzie Ni No Kuni postaram się wykazać, że baśniowość stanowi swego rodzaju konwencję, rozpoznawalną niezależnie od medium w jakim jest realizowana czy też kręgu kulturowego w którym powstała.

Początki polskich gier komputerowych

Prowadzący: Artur "tr00per" Czajka

Jak powstała polska branża gier komputerowych? Obecnie polskie gry kojarzą się z Wiedźminem lub Dying Light. Tymczasem ich udokumentowane początki sięgają już 1958 r. Zobacz, co wydarzyło się po drodze!

Sonic i Komiksy

Prowadzący: Adam "Mroowa" Antolski

Niebieski jeż, maskotka SEGI, był bohaterem niezliczonej ilości komiksów różnych wydawców. Przyjdź i zobacz najciekawsze (i te najgorsze) rysunkowe przygody Sonica - na prelekcji dowiesz się o wczesnych adaptacjach mangowych, dziełach brytyjskiego wydawcy Fleetway, a także o współcześnie wydawanych komiksach Archie.

Pegasus - pradziadek rodzimego rynku konsolowego. Wciąż żywy

Prowadzący: Kamil "Dred" Kamiński-Stępak , Tomasz "dziat" Miecznikowski

Pegasus to pierwsza konsola ogólnodostępna w Polsce, a i w pewnym sensie - jest to polska konsola. W wychowanym na niej, już dorosłym pokoleniu, bez wątpienia wykształciła graczy. Jak miewa się Pegasus w roku pańskim 2016? Jedno jest pewne: żyje. A dzięki ekipie Contrabanda.eu która wciąż przeciera nowe szlaki na 8 bitowej scenie, ma się lepiej niż dobrze.

Gurgcon

Prowadzący: Jacek "Gurgie" Gabis

Gurgcon Autumn 2016 - czwarta już edycja Gurgconu! Autorska prelekcja Jacka "Gurgiego" Gabisa, na którym on, po swojemu, ogłasza dalsze plany dotyczące swojej twórczości oraz prezentuje ekskluzywne materiały.

Śniadanie z grami wideo

Prowadzący: Konrad Suprun

Rozmowa na tematy dotyczące gier wideo i całej branży.

Game Jam - prezentacja i omówienie wyników

Prowadzący: Game Jam Kapitularz

Prezentacja i omówienie gier, stworzonych podczas Game Jamu, ogłoszenie wyników jurorów i wyłonienie zwycięzców.

Blok Mangi i Anime - Geografia 305 Ikebukuro

Gryzonie w wierzeniach krajów azjatyckich

Prowadzący: Sorami

Wszyscy słyszeli, że w różnych kulturach świata czczone są psy, koty, a nawet ptaki. Jednak co mówi się o gryzoniach, jak mówi się o myszach, szczurach czy innych małych ssakach w krajach azjatyckich?

Improwizacyjne starcie Mangowo-Fantastyczne

Prowadzący: Hory-Portier

Należysz jedynie do grona fantastów bądź mangowców? Chcesz pokazać że improwizacja w twoim stylu wyjdzie zabawniej? Zobaczymy czy poradzisz sobie w scenariuszu przygotowanym przez przeciwnika. Uważaj, tutaj rywalizacja może szybko przerodzić się po prostu w dobrą zabawę!

Manga, manhwa i manhua

Prowadzący: Sorami

Komiksy w Chinach, Korei i Japonii - różnią się między sobą, ale widać między nimi też liczne podobieństwa, no i każdy z nich ma swój specyficzny urok. Jeśli chcesz wiedzieć czym się różni manhua, manhwa i manga - przyjdź i się przekonaj.

Sprawiedliwszy konkurs wiedzy z Mangi oraz Anime

Prowadzący: Hory-Portier

Irytują cię konkursy w których głównym czynnikiem decydującym o zwycięstwie jest to czy trafisz na znane ci serie? Chcesz przetestować swoją wiedzę i pamięć, a nie szczęście? Zajrzyj do nas i sam decyduj z czego chcesz odpowiadać, oraz banuj najłatwiejsze serie przeciwnikom!

Kagerou Project? O co w tym wszystkim chodzi?

Prowadzący: Alpaka , Misaki

Nie możesz się połapać, od czego zacząć? Anime? Manga? Novelka? A może piosenki? Skąd się to wszystko wzięło, co autor miał na myśli i ciekawostki, na te pytania będziemy starały się odpowiedzieć.

Romanse przez gatunki

Prowadzący: Marutiina

Jakby na to nie spojrzeć w każdym anime z każdego gatunku znajdziemy nutę romansu. Na tej prelekcji dokładnie zgłębimy ten temat. Uważasz że jest to zbędne mącenie serii i dodawanie niepotrzebnych dwuznaczności? Czy może ożywienie, urozmaicenie i dodanie im pikanterii?

Japonia na 4 ręce: jak pojechać i nie zwariować

Prowadzący: Fundacja Ai

Czy podróż po Japonii zorganizowana własnymi siłami to dobry pomysł? Czy pasjonat japońskiej kultury i kompletny laik mogą jechać razem i dobrze się bawić? Zapraszamy na opowieść z podróży widzianej naszymi oczyma. Chętnie pokażemy zdjęcia, opowiemy naszą historię i odpowiemy na wszystkie pytania.

Pomyśl, zanim zrobisz, czyli czego unikać podczas pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni

Prowadzący: Harumi

Prelekcja poświęcona zwykłym codziennym sytuacjom, które mogą zaskoczyć turystów, a ich reakcja może niekoniecznie zostać dobrze odebrana przez Japończyków. Tematyka to m.in. zwykłe gesty, zachowanie przy posiłku czy podczas podróży.

Bohater z zaburzeniami psychicznymi

Prowadzący: Lemuur

Zdrowo szurnięci bohaterowie często są bardzo lubiani. Chętnie oglądamy ich na ekranie, chętnie tworzymy takowych na potrzeby opowiadań czy sesji roleplayowych. A gdyby tak zajrzeć w głąb ich umysłów i zbadać co w nich może siedzieć i czym może to być spowodowane?

Najgorsze anime jakie znam

Prowadzący: Xenon

Tytuły których należy się wystrzegać, których oglądanie z przyjemnością ma niewiele wspólnego. Nielogiczne, nudne czy też kuriozalne albo po prostu głupie. Poznaj chociaż kilka, bo ta godzina zaoszczędzi ci później wielu męczarni.

Konkurs muzyczny op/end

Prowadzący: Hitsu

Standardowy konkurs rozpoznawania melodii rozpoczynających oraz kończących odcinki anime? No, może nie taki do końca standardowy. Żeby było ciekawiej, melodie zostały podzielone na dwie kategorie - dla oldfagów i newfagów. Serdecznie zapraszam jednych i drugich.

Anime inne niż inne

Prowadzący: Lemuur

Od czasu do czasu każdy trafia na wyjątkową serię. Anime, które wyraźnie różni się od wszystkiego, co do tej pory widzieliśmy na oczy, dzieło jedyne w swoim rodzaju. Popularne czy nie, udane czy nieudane, zawsze zapada w naszej pamięci. Właśnie takim seriom poświęcona będzie ta prelekcja.

Jak wygląda ślub w Japonii

Prowadzący: Harumi

Pokrótce przedstawimy możliwości wzięcia ślubu przez Japończyków. Pokażemy trendy, popularność (lub jej brak) pewnych form zawierania małżeństwa, a także pewne normy zachowywane od lat przy wybieraniu dat czy przyszłego małżonka.

Anime na weekend

Prowadzący: Hory-Portier

Zastanawiacie się za jakie anime się teraz zabrać? Chcecie posłuchać co nieco o paru ciekawych seriach, które warto pochłonąć? Zapraszam, obiecuję nie spoilerować.

Wiedzówka z Japonii

Prowadzący: Harumi

Pytania dotyczące wiedzy ogólnej o Kraju Wschodzącego Słońca. Każdy z uczestników za dobrą odpowiedź otrzymuje jeden punkt, za nieprawidłową nie ma karnych. Pytania są także muzyczne i obrazkowe.

NANI?!

Prowadzący: Consvl

Absurdalny panel o absurdalnych absurdach. Arakawa, Gurren Lagann, Jojo, Nichijou i temu podobne. Zapraszam!

Wielki turniej Jungle Speeda

Prowadzący: Hory-Portier

Sądzisz że twojej koordynacji wzrokowo-ruchowej pozazdrościłby niejeden ninja? Sprawdź się w grze na wysokim poziomie i zdobądź tytuł lokalnego Mistrza Jungle Speeda - przynajmniej do czasu następnego turnieju w tym mieście.

Zlot fanów "Gry o Tron" - Geografia 19 Królewska Przystań

Przygotowanie kandydatów na członków Nocnej Straży - warsztaty

Prowadzący: Daria "Tosiek" Kmieciak

A więc i Ciebie przygnała do nas chęć wstąpienia do Nocnej Straży. Czy jesteś gotów na wyzwania, jakie postawi przed Tobą los? Wyrzekniesz się wszystkiego, aby poświęcić się wspólnemu dobru, przywdziać czerń i stać się jednym z braci? Jeżeli tak to przyjdź posłuchać co w dniu sobotnim na ciebie czeka i wykonaj pierwsze zadanie!

Kolos na glinianych nogach, czyli o obecnej sytuacji Westeros

Prowadzący: Mateusz "Grozny" Górka

Prelekcja na temat aktualnej sytuacji geopolitycznej Westeros, spadku stabilności w Siedmiu Królestwach i historycznych przyczynach Wojny Pięciu Królów oraz Rebelii Roberta. Wszyscy dobrze wiedzą, że główną przyczyną był Szalony Król, ale czy bez niego Targaryenowie mogliby utrzymać tron?

Człowiek spoiler i inni, czyli aktorzy w „Grze o tron”

Prowadzący: Bartosz "V" Piotrowski

Fan „Gry o tron” patrząc na Seana Beana stwierdzi „O, Ned!”. Miłośnik „Władcy pierścieni” odpowie „Toż to Boromir!”. Ktoś inny może jednak zawołać „Odyseuszu!” Wniosek jest prosty: ten pan zagrał już wiele ról (i w wielu zginął). Podczas tej prelekcji wspólnie przyjrzymy się karierze aktorów znanych nam z serialu HBO oraz ich co ciekawszym występom.

Teleportem po Westeros, czyli subiektywny przegląd grzechów "Gry o tron"

Prowadzący: Karolina "Margaery" Wardak , Magdalena "Magda21" Lisińska

Weźmiemy pod lupę wątki 6. sezonu w poszukiwaniu nadziei na zbieżność z logiką i książkową fabułą. Marne szanse na sukces tej misji, ale jesteśmy na to przygotowane. Postaramy się jednak powstrzymać bezpodstawny hejt i podjąć się konstruktywnej krytyki wybranych przykładów geniuszu scenarzystów.

Westeroskie mamuty i smoki z Asshai

Prowadzący: Ewa "Esme" Kos

Smoki, krakeny, wilkory, gigantyczne żółwie i małe białe słoniki. Czyli cała menażeria świata George'a Martina.

Ale skąd właściwie w Westeros wzięły się mamuty? I dlaczego akurat mamuty? Jakie mityczne stworzenia mogą jeszcze zaskoczyć naszych bohaterów? I czy aby na pewno są mityczne?

Kalambury - Gra o tron oraz Pieśń Lodu i Ognia

Prowadzący: Magdalena "Maegi" Laskowska

Słowa to wiatr. Liczą się gesty! W tej grze zwyciężasz albo... dobrze się bawisz. :)

Sezon 6 "Gry o tron" - fanfik czy spoiler? Panel dyskusyjny

Prowadzący: Asia "Asiek" Witek , Karolina "Ayesha" Buczek , Michał Jakuszewski

Serial dogonił i przegonił wydarzenia książkowe i zapewne nie ma fana, który nie zastanawiałby się, które z wydarzeń przedstawionych w sezonie 6 "Gry o tron" zdradzają nam fabułę "Wichrów zimy". Zapraszamy do wspólnego rozważania, co jest fantazją twórców serialu, a co może się wydarzyć w 6 tomie.

Tysiąc prawników na dnie Wąskiego Morza

Prowadzący: Anna "Nimue" Pomykaj

Prelekcja o prawach i zwyczajach obowiązujących w uniwersum Pieśni Lodu i Ognia George R. R. Martina oraz ich wpływie na losy i wybory poszczególnych bohaterów, połączona z próbą odgadnięcia dalszych wydarzeń w oparciu o historię prawa.

I żywy stąd nie wyjdzie nikt

Prowadzący: Asia "Asiek" Witek

Twórczość George'a R. R. Martina jest przesycona okrucieństwem i nawet główni bohaterowie nie są pewni czy dożyją następnego dnia. Czy jest to uzasadnione, czy też Martin poświęca kolejne postacie dla rozrywki czytelników, spragnionych krwi i igrzysk?

Spiski Westeros - dyskusja pełna spoilerów PLiO

Prowadzący: Magdalena "Maegi" Laskowska

Teorie spiskowe w świecie "Pieśni Lodu i Ognia", czyli co też udało się czytelnikom dotąd wytropić? Śledztwo w pytaniach i odpowiedziach, w którym weźmie udział również Michał Jakuszewski, tłumacz twórczości George’a R. R. Martina.

Magia w Pieśni Lodu i Ognia

Prowadzący: Asia "Asiek" Witek

Obecność magii to niezbędny składnik literatury fantasy, tymczasem najpopularniejszy obecnie cykl doskonale się obywa bez spektakularnego udziału elementów nadprzyrodzonych. Czy na pewno?

Szlachetni rycerze i cnotliwe damy. Gra o tron jako kontrdyskurs romansu rycerskiego

Prowadzący: Daria Swędzioł (Koło naukowe badaczy kultury popularnej Matriks - Uniwersytet Śląski)

W bestsellerowej serii Martina nie brakuje nawiązań do okresu średniowiecza - jednym z czytelnych tropów jest forma romansu rycerskiego. Odwołania do tego gatunku stają się dla autora punktem wyjścia do gry nie tylko z konwencją, ale i czytelniczymi przyzwyczajeniami.

Konkurs wiedzy o serialu "Gra o Tron"

Prowadzący: Magdalena "Maegi" Laskowska

Quiz będzie wymagał od uczestników znajomości ekranizacji sagi George`a R. R. Martina – padną pytania m.in. o wydarzenia, postacie, lokacje i cytaty z produkcji HBO. Niemal 2h zmagań. Oglądasz serial? Lubisz "Grę o Tron"? Zawalcz o zwycięstwo!

Przychodzi lord do swatki - czyli rozważania o alternatywnych sojuszach małżeńskich w Westeros. Panel dyskusyjny

Prowadzący: Anna "Nimue" Pomykaj , Ewa "Esme" Kos

Westeros stoi sojuszem małżeńskim. Wybór towarzysza życia to przede wszystkim decyzja polityczna. Wyobraźcie sobie, jak potoczyłyby się losy królestwa, gdyby swego czasu zawarto inne małżeństwa? Zapraszamy do dyskusji podczas naszego panelu.

Turniej wiedzy o "Pieśni Lodu i Ognia" imienia Rodrika Harlawa - Edycja X

Prowadzący: Szymon Lech "Wicked Woodpecker of Westeros" Dzięcioł

Stań do walki o tytuł najbardziej uczonego wielbiciela prozy George'a R.R. Martina! Zakres konkursu:

- "Pieśń Lodu i Ognia" - "Rycerz Siedmiu Królestw" - "Księżniczka i królowa" oraz "Książę łotrzyk" - "Świat Lodu i Ognia"

Spotkanie z Michałem Jakuszewskim

Prowadzący: Krzysztof "Bombacjusz" Parafiński

Spotkanie z Michałem Jakuszewskim, tłumaczem Georga R. R. Martina i wielu innych pisarzy fantasy i SF.

Od żigola do Fetora. Postaci bez tożsamości, bez imienia i bez twarzy w świecie Gry o tron

Prowadzący: Justyna Skrzypnik (Koło naukowe badaczy kultury popularnej Matriks - Uniwersytet Śląski) , Mateusz Pniewski (Koło naukowe badaczy kultury popularnej Matriks - Uniwersytet Śląski)

Czy w Fetorze zostało jeszcze trochę żigola? Czy w nieśmiałej Alayne jest jeszcze doza rozmarzonej damy? Uniwersum Pieśni Lodu i Ognia obfituje w postaci niedookreślone i płynne.

TrekSfera - Geografia 419 Terok Nor

O JJ'owych trekach gorąca dyskusja

Prowadzący: Arkadiusz "Husker" Żydek

Próba ocenienia zresetowanego Uniwersum, które jest z nami już od 7 lat.

Poprawianie oryginału — o remasteringu słów kilka

Prowadzący: Arkadiusz "Husker" Żydek

Na czym polega odnawianie starych seriali? Jak to się robi, a czego powinno się unikać? Na te (i pewnie kilka innych) pytań postaram się odpowiedzieć na przykładzie Star Treka i Gwiezdnych Wojen.

Star Trek a religia

Prowadzący: Piotr "TheD" Domański

Twórca Star Treka, Gene Roddenberry wyobrażał sobie przyszłość ludzkości wolną od religii. W jaki sposób wizja ta wpłynęła na jego Magnum Opus? Jakie przesłanie odnośnie religii niesie Gwiezdna Wędrówka?

Biologia w ST - czy jest choć trochę logiczna?

Prowadzący: Luiza "Eviva" Dobrzyńska

Kolejne podejście do tematu z cyklu "Ale dlaczego oni wszyscy wyglądają jak ludzie?".

Trekowy konkurs filmowy

Prowadzący: Srdjan "Jedi Nadiru Radena" Jovanovski

Od The Motion Picture, przez Generations po Beyond, od obrazków, przez muzykę, po czystą wiedzę – pokaż, jak dobrze znasz trzynaście startrekowych filmów (i tylko filmów).

Star Trek W nieznane: Co czeka nas po erze Abramsa?

Prowadzący: Radosław "Radziu" Szalek

Widzieliśmy już przygody nowej załogi Abramsa. Ale co teraz, po 3 filmach, będzie dalej? Co zaprezentuje nam nadchodzący serial ST? Jaki powinien być? O tym z chęcią podyskutuję z wszystkimi zainteresowanymi ;-)

Charakteryzacja w filmach science fiction na przykładzie "Star Treka"

Prowadzący: Justyna "Menoa" Dużyk

Ale jak to Leonard Nimoy nie miał szpiczastych wolkańskich uszu? A te Orionki? Czy aby nie są zielone od zawsze? Może chociaż Andrew Robinson urodził się z łyżką na czole...? Podczas dwugodzinnej prelekcji postaram się przedstawić proces kreowania postaci w trekowym uniwersum oraz odpowiedzieć na wszelkie nurtujące Was pytania. Nie zabraknie również pokazu bezbolesnej transformacji w niektóre z Waszych ulubionych postaci.

Star Trek dla początkujących

Prowadzący: Arkadiusz "Husker" Żydek , Radosław "Radziu" Szalek

Chciałbyś rozpocząć przygodę z tym wspaniałym uniwersum? Już zacząłeś, ale nie jesteś pewien, że w dobry sposób? Chcesz dowiedzieć się w jakiej kolejności oglądać seriale i filmy? Czy warto sięgnąć po Expanded Universe? Zachęcamy do posłuchania naszego panelu dyskusyjnego.

Sesja zdjęciowa

Prowadzący: Oskar "Vashar" Sztajer

Tradycyjna sesja zdjęciowa, bo w niczym nie wygląda się tak dobrze, jak w mundurze Gwiezdnej Floty :)

Starcie Uniwersów

Prowadzący: Arkadiusz "Husker" Żydek

Miała to być kolejna odsłona (niekończącej się) wojny między Star Trekiem a Gwiezdnymi Wojnami ale... Gra o Tron postanowiła udowodnić obu zwaśnionym stronom kto tak na prawdę jest władcą serc Geeków całego świata.

Whose Trek Is It Anyway

Prowadzący: Tomasz "tonid" Nidecki

Weź udział w interaktywnej zabawie, w której możesz odgrywać znane postaci ze świata Star Treka. Odkryj przyjemność z improwizacji. Pośmiej się razem z nami.

Poprawianie oryginału — o remasteringu słów kilka.

Prowadzący: Arkadiusz "Husker" Żydek

Na czym polega odnawianie starych seriali? Jak to robić, a czego raczej unikać? Na te (i pewnie kilka innych) pytań postaram się odpowiedzieć na przykładzie Star Treka i Gwiezdnych Wojen.

Star Trek Arystotelesem popkultury

Prowadzący: Agata "Kapitan LLP" Sutkowska

Co ,,Star Trek” zmienił w kulturze popularnej? Jakie motywy wprowadził lub wypromował? Czemu jest kluczowy dla naukowej refleksji o fandomie? Oraz, być może najważniejsze – ile star trekowych memów krąży po sieci?! Na te pytania postaramy się odpowiedzieć!

Klingoni versus Mandalorianie

Prowadzący: Ariadna "Rangka'ra" Zalas , Ariadna "Rangka'ra" Zalas , Michał "Ryba" Rybicki

Mandalorianie w Gwiezdnych Wojnach oraz Klingoni w Star Treku są jednymi z najlepiej opisanych kultur w obu uniwersach. Te wojownicze cywilizacje na pierwszy rzut oka wydaje się więcej łączyć niż dzielić. Ale czy tak jest naprawdę? Jeśli chcesz się to dowiedzieć to zapraszamy na prelekcje o podobieństwach i różnicach pomiędzy Mandalorianami a Klingonami.

Debata Oksfordzka

Prowadzący: Finka Heynemann

O wyższości klingońskiego bożego narodzenia nad romulańskimi świętami wielkiej nocy, oraz o innych podobnych pytaniach podyskutujemy w sobotni poranek.

Gene Roddenberry - Wielki Ptak Galaktyki

Prowadzący: Finka Heynemann

Był twórcą Star Treka i wizjonerem. Kim jeszcze? Co robił, zanim stał się sławny w świecie telewizji? Tego wszystkiego dowiecie się w czasie prelekcji o postaci, bez której scena sci-fi wyglądałaby teraz zupełnie inaczej.

Dlaczego Star Trek: Deep Space Nine jest arcydziełem science-fiction?

Prowadzący: Radosław "Radziu" Szalek

Teza z tytułu może wydawać się zbyt śmiałym i ryzykownym twierdzeniem. Biorąc jednak pod uwagę jakość drobnych i dużych elementów, które składają się na każdy serial, jestem gotowy jej bronić do upadłego. Co czyni tę opowieść niemożliwą do zapomnienia? Powodującą zachwyt i inne niesamowite emocje? Jeśli jesteś ciekawy/-a odpowiedzi na te i inne pytania lub chciałbyś podjąć dyskusję, zachęcam do wzięcia udziału w mojej prelekcji.

Turniej klingońskich przekleństw

Prowadzący: Paweł "Fluor" Dąbrowski

Do udziału w konkursie nie jest wymagana znajomość Star Treka ani języka klingońskiego. Uczestnik zakończy konkurs z umiejętnością przeklinania po klingońsku, a zwycięzca turnieju zyska wieczną chwałę (i pewnie jakieś inne mniej istotne nagrody także).

Sala kreatywna - Geografia 223 Pracownia Pickmana

Makijaż w cosplayu

Prowadzący: Martyna "Marutiina" Krzystanek

Uważasz że make-up w cosplayu jest zbędny? Nic bardziej mylnego! To on często stanowi podstawę dobrego Cospa. Może po prostu nie wiesz jak go robić? Nie bój się, postaram się pomóc i odkryć przed tobą te wielką sztukę.

Harfiarze w fantastyce

Prowadzący: Barbara Karlik

Harfa to niezwykle magiczny instrument, nic dziwnego zatem, że wielu autorów sięga po nią w swoich książkach. Od Tolkiena po Jadowską, od fantastyki Mercedes Lackley aż po urban fantasy Tanyi Huff. W końcu nawet George R. R. Martin pisał, że w odpowiednich rękach harfa może być bardziej niebezpieczna niż miecz.

Potworne warsztaty cisteczkowe

Prowadzący: Joanna "Cyd" Petruczenko

Stwórz razem z nami ciasteczkowego Cthulhu, smoki, jednorożce i inne fantastyczne postacie! Na warsztatach nauczysz się jak namalować wszystkie te stwory lukrem królewskim (z białka jajek), a do tego poznasz najlepsze przepisy na lukier i ciasteczka. Ilość miejsc ograniczona, wszystkie materiały dostępne na miejscu, dzieci młodsze niż 9 lat tylko z opiekunem.

Podstawy Craftingu Postapo

Prowadzący: Shperacze

Czyli jak zrobić podstawowy strój na larpy postapokaliptyczne. Pokażemy wam jak je tyrać, tworzyć i jak sprawić aby wyglądały na takie, które przeżyły apokalipsę. Dodatkowo opowiemy o wykonywaniu pancerzy, w tym i o bardziej zaawansowanych metodach ich wytwarzania. Materiały i sprzęt na miejscu.

Warsztaty z tworzenia zbroi i planowanie cosplayu

Prowadzący: Calypsen

Zaprezentuję ogólnie pojęcie cosplayu i jego historię w Polsce, w Europie, jak również na świecie. Wytłumaczę jak wybrać postać, jak planować wykonanie stroju, opowiem jakich materiałów używam do cosplayu - głównie pianka eva, pvc oraz rodzaje worbli. Pokażę publiczności jak stworzyć mały element oraz zaproszę ochotnika aby spróbował z moją pomocą zrobić np. bransoletkę czy diadem. Podam też miejsca gdzie zdobywam materiały i wytłumaczę co do czego się przydaje.

Spotkanie z Geishą

Prowadzący: Katarzyna Lewandowska

Jeśli lubisz się bać, nie przychodź. To prelekcja o tym jak uwolnić strach przed faux pas. Project Geisha zaprasza na spotkanie z savoir-vivre po którym randka, spotkanie służbowe czy obiad przestaną być horrorem.

Instant Cosplay

Prowadzący: Martyna "Marutiina" Krzystanek

Masz ochotę wziąć udział w niepowtarzalnej zabawie? Więc przyjdź, wylosuj postać i postaraj się w ciągu godziny z rzeczy dostępnych na terenie konwentu jak najbardziej do niej upodobnić! Gotowy/a? Start!

Krótka historia wczesnej harfy celtyckiej

Prowadzący: Barbara Karlik

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o harfie z godła Irlandii, a baliście się zapytać. Od historii najmagiczniejszego instrumentu na świecie, przez struny ze srebra i złota, aż po anegdoty z życia harfiarzy - te o whiskey, duchach i złośliwych żartach robionych sobie nawzajem.

Drobna praktyczna pogadanka fotograficzna

Prowadzący: Studio Zahora

Jako że fotografia to bardzo rozległy temat ponownie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na drobną pogadankę w celu pogłębienia wiedzy w jej zakresie. Również osoby pozujące - będziemy starali się także omawiać zagadnienia związane właśnie z pozowaniem.

Kreatywne myślenie w ilustracji fantastycznej

Prowadzący: Piotr Chrzanowski

Piotr Chrzanowski pokaże jak wykorzystać kolaż do generowania nowych idei. Opowie i zaprezentuje na przykładach jak stosuje tę metodę w swojej pracy ilustratora. Nie zabraknie też ćwiczeń praktycznych.

Kawa z Chrzanem i przegląd waszych prac

Prowadzący: Piotr Chrzanowski

Czyli rozmowy o sztuce przy kawie i ciastkach. Do tego przegląd prac (tak, właśnie Twoich). Porady o tym jak przetrwać na trudnym rynku ilustracji i kawa. Uwaga: Ilość miejsc (i ciastek) ograniczona.

Warsztat wspólnego opowiadania historii

Prowadzący: Ilona "Kobieta Ślimak" Myszkowska

Chwila pogadanki o ogólnych zasadach pisania scenariuszy i radosne, wspólne tworzenie takowego, pod moderacją Ilony z Chaty Wuja Freda. Taka tam sobie zabawa kreatywna.

Mistrzowie szczegółów - zgadnij, co to za obraz

Prowadzący: Justa Borowska

Wiesz ile wąsów ma gronostaj na rękach Cecylli Gallerani? Jakiego koloru są kwiaty trzymane przez Wenus Tycjana? Jakimi kolorami posługiwał się Mondrian? Przyjdź i sprawdź swoją wiedzę w quizie rozpoznając najsławniejsze dzieła malarskie po ich fragmentach.

Fantastyczne czy dziwne? O książkach fantasy dla dzieci z lat 80

Prowadzący: Katarzyna "Katka" Zielińska

W latach 80. literatura dla dzieci stała się niezwykle ambitna. Skomplikowane fabuły, artystyczna oprawa. Zaskakujące, że większość z tych książek dziś jest zupełnie nieznana.Zbyt dziwne dla małego czytelnika z XXI w.? Zbyt trudne? A może tylko zapomniane?

Macki & szydełka - czyli najmroczniejsze warsztaty na Kapitularzu - przyjdź i sprawdź!

Prowadzący: Katarzyna Renik

Warsztaty zarówno dla tych zupełnie zielonych, jak i bardziej zaawansowanych. Włóczka i szydełka będą już na was czekać. Naszym celem jest by każdy z Was wyszedł ze swoim małym prywatnym Przedwiecznym Bogiem w kieszeni.

Blok LARP - Szkoła Podstawowa 36 Carcosa

Czym jest LARP i w co zagramy na Kapitularzu

Prowadzący: Paweł "Borek" Borkowski

Jeśli jesteś osobą zaczynającą swoją przygodę z LARPami, ta prelekcja jest najlepszym miejscem do rozpoczęcia swojej przygody. Dodatkowo w drugiej części zaprezentujemy gry w które będzie można zagrać na Kapitularzu.

Zapach Przyszłości

Prowadzący: Adam "Forest" Rodakowski

Wszystko zaczyna się w dość prosty sposób. List z propozycją uczestnictwa w eksperymencie socjalnym. Można zarobić trochę grosza, można zaspokoić swoją ciekawość. Jednak jak wiemy coś pójdzie nie tak. LARP przygotowany z myślą o początkujących graczach, ale i bardziej doświadczeni znajdą tu coś dla siebie.

Styks

Prowadzący: Adam "Forest" Rodakowski

"Zapraszam do baru Styks! Przyjazna atmosfera sprzyja omawianiu biznesowych spraw. Nie wierzcie w plotki, że stałymi bywalcami są demony. Od lat jestem tu barmanem, znam każdego klienta na wylot."

Jeepform: Gra detektywistyczna

Prowadzący: Urszula Kuśnieruk

Na wstępie: krótkie wprowadzenie "czym jest jeepform?" oraz warsztaty na rozgrzewkę. "Na deskach sceny rozegrał się dramat tuż po opadnięciu kurtyny. Przepiękna aktorka leży martwa z raną postrzałową" Kto zabił? Dlaczego? Czy zginęła właściwa osoba? - to są pytania, na które będą próbowali odpowiedzieć sobie gracze wkraczając w świat artystów, zawiści i sławy.

Jeepform: Gra Mistyczna

Prowadzący: Urszula Kuśnieruk

Na wstępie: krótkie wprowadzenie "czym jest jeepform?" oraz warsztaty na rozgrzewkę. "Opustoszałe ruiny kaplicy, kredą wyrysowany pentagram, coś przybyło na nasze wezwanie. Teraz to coś jest wśród nas i szepcze słowa pokus, które sami baliśmy się wyrazić" Gracze wcielą się w role kultystów, na szale będzie rzucona przyjaźń i pragnienia - co jest silniejsze? Kto ulegnie pokusie? Kto okaże się słaby, a czym okaże się być tajemnicza siła?

Jeepform: M jak Mdłości, czyli paradokument o charakterze romantycznej dramatotragikomedii

Prowadzący: Urszula Kuśnieruk

Na wstępie: krótkie wprowadzenie "czym jest jeepform?" oraz warsztaty na rozgrzewkę. Gracze wejdą w świat kreowany przez telenowele brazylijskie, polskie seriale oraz inne równie dziwne kreatury. Będzie romans, zdrada i kosmici - Samo Gnicie będzie mogło się uczyć scenariuszy jakie powstaną w czasie tej krótkiej opowieści. Mam nadzieję, że opis gry brzmi tak zachęcająco, że przed grą będziemy mogli zrobić casting i role obsadzić aktorami o odpowiedniej sile charakteru by nasz scenariusz nie skaził ich osobowości i później nikt nas po sądach nie ciągał za straty moralne.

Extreem Freeform

Prowadzący: Urszula Kuśnieruk

Na wstępie: krótkie wprowadzenie "czym jest jeepform?" oraz warsztaty na rozgrzewkę. Fundamentem tej gry będzie improwizacja, a brak zasad jedną z zasad - uczestnicy kierować się będą tylko pragnieniem stworzenia jak najbardziej intrygującej i niebanalnej rozgrywki. Wszystko - od określenia świata czy punku kulminacyjnego będzie zależeć od uczestników. Gracze będą mogli zmieniać czas rozgrywki, zamieniać się rolami i w pełni kształtować opowieść. Będzie to eksperyment, który wykaże: jak szybko umiemy reagować na zmianę, czy potrafimy współpracować z innymi oraz czy jesteśmy elastyczni.

Międzyrzecze - Minhiriath

Prowadzący: Radosław "Kompli" Kędzia

Akcja rozgrywa się w mieście-państwie od zawsze zamieszkanym zarówno przez elfy jak i ludzi. Między tymi dwiema rasami, które w nim koegzystują zaczęła nasilać się rywalizacja. Historia o intrygach, walce, polityce, interesach i konflikcie rasowym skierowana do miłośników fantasy.

Narada Chaosu

Prowadzący: Adam "Forest" Rodakowski

Flota wyznawców Chaosu szykuje atak na niewielką planetę Imperium. Jako generałowie i czempioni, mimo wzajemnej nienawiści, ogłaszacie naradę wojenną. Bogowie chętnie wynagrodzą szczególnie utalentowanych dowódców...

Inside the Vortex - LARP Doctor Who

Prowadzący: Joanna "Rena" Jakubowska

Doctor właśnie się regenerował, ale przez Missy stał się człowiekiem i stracił pamięć o sobie. Wszechświat się kończy i potrzebuje Doctora. Grupa jego towarzyszy zebranych przez Missy trafia do Vortexu i stara się odgadnąć, kto z obecnych jest prawdziwym Doctorem. LARP w świecie Doctora Who.

Styks

Prowadzący: Adam "Forest" Rodakowski

"Zapraszam do baru Styks! Przyjazna atmosfera sprzyja omawianiu biznesowych spraw. Nie wierzcie w plotki, że stałymi bywalcami są demony. Od lat jestem tu barmanem, znam każdego klienta na wylot."

Król nie żyje...

Prowadzący: Adam "Forest" Rodakowski

Królestwo ciężko znosi brak władcy. Generał przejął tron, wysłał żołnierzy do pilnowania porządku. Lordowie, zmęczeni takim stanem, potajemnie zwołują naradę. Najwyższy czas pozbyć się uzurpatora.

Blok LARP - Szkoła Podstawowa 36 Yuggoth

Bez Czasu na Przetrwanie

Prowadzący: Adam Bieńkowski

Świat po wojnie atomowej kontrolowany jest przez jedyną słuszną Korporację. Gracze wcielają się w postacie mieszkające w bunkrze. Mają oni dwa cele. Kręcić programy telewizyjne dla Korporacji i przeżyć szukając surowców na radioaktywnych pustkowiach.

Po szóste - nie zabijaj

Prowadzący: Agata Kiełb

Każdy popełnia w życiu błędy, mniejsze lub większe. Czasami się ich żałuje, czasami się przed nimi ucieka. Jednak co jeśli anioł popełni błąd zmieniając życie człowieka w piekło? Odpowie za swoje czyny czy też będzie unikał odpowiedzialności jak zwykły śmiertelnik? Larp immersyjny.

Cafe Hell

Prowadzący: Sylwia "Kitsu" Grzędzińska

Jest noc, na zewnątrz grasują wampiry, a wy znaleźliście schronienie w kawiarni w małym miasteczku Tuscon gdzieś przy granicy Teksasu z USA. Macie dwie opcje - zginąć, albo przetrwać do czasu przybycia wojska. Wszystko w waszych rękach. Ta epidemia już wymknęła się spod kontroli.

Świt Rewolucji - LARP Gra o Tron

Prowadzący: Piotr "Klucznik" Chmielewski

Kilka pokoleń temu, podczas Wielkiej Rebelii, doszło do prawdziwego rozpadu Westeros. Targaryenowie zostali wygnani, Lannisterowie praktycznie całkiem wyeliminowani, Starkowie zmuszeni do układów z Dzikimi, Greyjoyowie i Arrynowie zawiązali przymierze kulturowo-gospodarcze, Tyrellowie podporządkowali się nowemu Cesarzowi, zaś Martellowie stanęli u władzy.

Teraz więc , kiedy Imperium Dornijskie rozciąga się od Dorne do Dorzecza, mogłoby się wydawać, że w Westeros zapanował wreszcie stabilny pokój. I tej myśli wszyscy starają się kurczowo trzymać.

A tymczasem rośnie napięcie na Północy podzielonej między trzech władców. Przyszłość Unii Środka wisi na włosku. I ponadto wszędzie, w każdym mieście, w każdej wsi, da się usłyszeć niezadowolone głosy Ludu. Głosy pełne pasji i nadziei. Głosy mężczyzn i kobiet zawładniętych ideą głoszoną przez tajemniczego mężczyznę w Czarnej Masce, który chodzi po ulicach miast i nawołuje do buntu przeciw ciemiężycielom proletariatu. Do powstania i sięgnięcia po należną wszystkim wolność! I kto wie, czy już wkrótce całe Westeros nie stanie w płomieniach rozniecanych w imię swobody. W ogniu idącym wszędzie tam, gdzie pojawią się Czarne Sztandary Wolności.

Blok Dziecięcy - Geografia 127

I ty możesz zostać pionkiem w grze

Prowadzący: Maja Małecka , Marysia Olczyk

Nudzą Cię zwykle gry planszowe? Uważasz, że są mało interesujące? A może chcesz po prostu więcej przeżyć? Już teraz zapraszam Cię na planszówkę 3D. Nie może Cię tam zabraknąć!

Ruchome obrazy, czyli jak dobrze znasz postaci z bajek?

Prowadzący: Maja Małecka , Marysia Olczyk

Znasz piosenki z bajek? Wiesz jakie postaci w nich występują? Oto quiz dla Ciebie. Konkurs przeznaczony dla dzieci.

Warsztaty poprzedzające larp dziecięcy

Prowadzący: Joanna "Rena" Jakubowska

To tutaj pod okiem doświadczonego prowadzącego przygotujesz swój fantastyczny strój na grę potworkową oraz dowiesz się czym w ogóle są larpy.

Mała Transylwania, czyli larp dziecięcy

Prowadzący: Joanna "Rena" Jakubowska

Zapraszamy na serię gier i zabaw, stworzonych dla małych potworków. Przecież nikt nigdy nie powiedział, że w LARPy mogą grać tylko dorośli!

Bracia Grimm z Transylwanii

Prowadzący: Marysia Olczyk

Lubisz "Baśnie braci Grimm", ale uważasz, że mogłyby mieć lepsze zakończenie? Jeśli tak, to czekamy właśnie na Ciebie. Kreatywne czytanie bajek połączone z tworzeniem własnych zakończeń najbardziej popularnych opowieści Braci Grimm.

Mamo, a Mikołaj zeżarł nasze kostki, czyli jak wychować dziecko w fandomie

Prowadzący: Anna "Wombat" Głomb

Po raz pierwszy w bloku dziecięcym odbędzie się punkt dla dorosłych! Zapraszamy wszystkich rodziców, którzy chcieliby dowiedzieć się od których konwentów zacząć przygodę swojej pociechy z fantastyką, jak się do nich przygotować, czy jak zaznajomić dziecko z fandomem.

Sklejanki z papieru oraz zabawy z origami

Prowadzący: Leszek Cyfer

Zapraszam na sklejanie podstawowych modeli z papieru oraz tworzenie prostych origamiątek :)

Pierwsza pomoc dla wampira

Prowadzący: Magda Krajewska

Wampirowi już nie pomożesz, ale Twojemu koledze lub koleżance tak. Warto od małego wiedzieć, jak się zachować w sytuacji niebezpiecznej dla zdrowia. Punkt prowadzi studentka medycyny.

Aula - Historia 47 Elizjum

Pokaz dawnych europejskich sztuk walki

Prowadzący: Mordshlag Łódź

Zafascynowani historią średniowiecznych, europejskich sztuk walki podejmujemy starania by przywrócić utracone dziedzictwo. Średniowieczna Europa wykształciła niesłychanie bogatą kulturę walki, pojedynku i samoobrony za pomocą broni białej, od zapasów i sztyletu, poprzez kordy, puklerze, włócznie, aż na długim mieczu kończąc. Bazując na zachowanych traktatach nauczycieli z XIV, XV i XVI wieku poświęcamy swój czas i wysiłek by w praktyczny sposób odtwarzać i uczyć się walczyć bronią tak, jak nauczali naszych przodków Mistrzowie Fechtunku i Miecza Starego Kontynentu.

Grupa Mordschlag Łódź zajmuje się praktycznym trenowaniem i nauką sztuk walki średniowiecznej Europy – z naciskiem na fechtunek długim mieczem szkoły niemieckiej z XV wieku. Rozwijamy swoją wiedzę na temat dawnych szkół szermierczych, uczymy się stosować praktycznie zdobytą wiedzę w walkach i na zawodach. Istniejemy od 2008 r. i należymy do Polskiej Federacji Dawnych Europejskich Sztuk Walki „FEDER”.

Harfa fantastyczna - koncert piosenek z akompaniamentem wczesnej harfy celtyckiej

Prowadzący: Barbara Karlik

Barbara 'Maskotka' Karlik zagra na swojej replice XV-wiecznej harfy Królowej Marii i zaśpiewa piosenki filmowe z fantastycznych światów oraz z folkloru irlandzkiego i szkockiego. Sięgnie do historycznego repertuaru i zupełnie świeżych utworów własnych i zaczaruje magicznymi strunami harfy. Opowie także o instrumencie i samych utworach, a poza koncertem chętnie odpowie na wszelkie pytania.

Spektakl "SUPERHEROES" by Ian McWethy

Prowadzący: Cheerful Hamlets

For superheroes, saving the world is tough, but the time spent away from work is tougher. The Hulk has to do taxes, a crime-fighting sidekick joins a support group, and Batman goes stir-crazy without enough criminals to take down. SUPERHEROES is a funny, fast-paced series of vignettes that explores how the caped crusaders deal with life in street clothes.

Spektakl w języku angielskim.

The Cheerful Hamlets są teatralnym kołem naukowym działającym przy Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Nasze ego pozwala nam śmiało powiedzieć, że jesteśmy najlepszym anglojęzycznym teatrem w Warszawie, i to nie tylko dlatego, że jesteśmy jedyną taką grupą w okolicy, ale dlatego, że nasze spektakle są produkcjami najwyższej jakości połączonym z dobrym humorem.

Próba przed Wielkim Konkursem Strojów

Prowadzący: -

Próba zamknięta dla publiczności.

Wielki Konkurs Strojów

Prowadzący: -

Wielki konkurs fantastycznych strojów. Uczestnicy będą ubiegać się o nagrodę w dwóch kategoriach - za najlepszy strój oraz za odegranie najciekawszej sceny. Konkurs poprowadzi Joanna "Rena" Jakubowska, a wysiłki uczestników oceniać będą znane cosplayerki - Calypsen i Kairi.

Zaprzysiężenie Nocnej Straży

Prowadzący: Lord Dowódca

Lorda Dowódca ogłosił nabór nowych członków Nocnej Straży. Najwytrwalsi śmiałkowie, którzy przez cały dzień mierzyli się z strasznymi i wyczerpujących zadaniami, podczas wieczornej uroczystości dostąpią zaszczytu złożenia przysięgi i zostaną przyjęci w szeregi czarnych braci.

Warsztaty tańców folkowych

Prowadzący: Małgorzata "Margo" Ciećko

Warsztaty mają charakter "bal folku" - swobodnej potańcówki przy tradycyjnych tańcach z różnych stron Europy. Będzie okazja zatańczyć tańce bretońskie, francuskie, portugalskie, szwedzkie, polskie - wszystkie proste i wszystkie będziemy tłumaczyć. Jedyne, co musicie umieć, żeby się z nami bawić, to policzyć do czterech i odróżniać prawą nogę od lewej... Chociaż to drugie niekoniecznie - dla opornych mamy kolorowe wstążeczki (serio!). Strój dowolny, obuwie wygodne (dla Ciebie i innych tancerzy).

Turnieje gier planszowych - Historia, planszówkowa Sala turniejowa

Turniej Munchkina dla zaawansowanych

Sala: Historia, planszówkowa
Prowadzący: Radosław Kierzkowski

Macie dość już kolejnej, typowej sesji RPG? Zapraszamy na turniej Munchkina, który w niesamowity sposób parodiuje wszystkie oklepane schematy. Uwaga! Turniej odbędzie się na zasadach zaawansowanych i nienormalnych. Będzie się składał z 4 rund i finału. Liczba miejsc jest ograniczona wynosi 30 os

Turniej Summoner Wars

Sala: Turniejowa
Prowadzący: Sylwester "Silvan" Szewczyk

Turniej Mistrzów Przywolan w Łodzi! Przebywającie ze swoimi taliami i stawajcie do walki! Gramy w formacie Out of the box, w związku z czym do grania wystarczy tylko podstawowa talia. Będzie również możliwość udostępnienia talii przez organizatora (ilość ograniczona) oraz nauki gry przed turniejem.

Turniej “Gry o tron” planszowej

Prowadzący: Damian Czapla , Weronika Zarzycka

Planujemy zorganizować turniej na 12-24 osób. W zależności od ilości chętnych utworzą się 2,3 lub 4 stoły, na których będzie toczyła się rozgrywka. Ze względu na czas trwania jednej gry (około 4-5 godzin) postanowiliśmy nie organizować rundy finałowej, a wyłonić zwycięzców z każdej gry.

Turniej Ashes

Sala: Turniejowa
Prowadzący: Sylwester "Silvan" Szewczyk

Nauka gry i turniej w Ashes. Wprowadzimy Was w tajniki tej świetnej karcianki i będziecie mogli sprawdzić, który z Odrodzonych jest w Łodzi najlepszy! Istnieje możliwość udostępnienia tali na czas turnieju przez organizatora (ilość ograniczona). Zapraszamy!