Nocny Maraton Horrorowy

W piątkowy i sobotni wieczór zapraszamy was na niesamowite seanse. Pod osłoną nocy wspólnie wyruszymy w podróż w mroczne zakamarki szalonych umysłów, najeżonych zębami paszcz czy nieco niedorzecznych pomysłów.

W piątkowy wieczór w pierwszej sali zaprosimy Was na przerażające podróże w ramach maratonu „The train and the dead”, na który składać się będą filmy „Zombie Express”, „The Phantom Express”, „Horror Express” i „Night of the Living Dead”.

Jednocześnie w drugiej sali odbywać się będą projekcje dla miłośników wczesnego kina grozy - „Something classic this way comes”, czyli obrazy „Gabinet Doktora Caligari”, „The Golem”, „Nosferatu: A Symphony of Horror” i „The Phantom of the Opera”.

Sobotnia noc to również dwa maratony horrorów. Pierwszy z nich o nieco lżejszym charakterze - „Half joke, half alive”, złożony z filmów „Co robimy w ukryciu”, „The Little Shop of Horrors”, “The Wasp Woman” i „A Bucket of Blood”.

Drugi z nich przedstawi początki filmowej kariery późniejszych żywych trupów - „What’s in your head?”, w ramach którego zaprezentujemy filmy „The White Zombie”, „Revolt of the Zombies”, „King of the Zombies” i „Voodoo Man”.

Opisy atrakcji stałych.

Blok Star Wars

Wszystkich fanów Gwiezdnych Wojen zapraszamy na poświęcony im blok programowy. Specjaliści z Łódzkiego Fanklubu Gwiezdnych Wojen przedstawią Wam aktualne wieści z odległej galaktyki, a także poruszą mniej oczywiste tematy, związane z uniwersum Star Wars.

Legio XXI Rapaxx

Grupa rekonstrukcyjna Legio XXI Rapax zrzesza ponad 80 pasjonatów z kilku krajów, zainteresowanych historią starożytnego Rzymu. Ich celem jest odtwarzanie kultury materialnej, taktyki i walki oraz codziennego życia rzymskiego legionisty z II poł. I w.n.e.
Na Kapitularzu grupa przygotowała kilka prelekcji, na których będzie można poznać niektóre aspekty z wielowarstwowej kultury Rzymu. Zapraszamy również na pokazy odbywające się na zewnątrz budynku.

Mordschlag

Grupa Mordschlag Łódź rekonstruuje dawne europejskie sztuki walki bronią białą, bazując na dostępnych historycznych źródłach oraz szermierce sportowej z różnych okresów. Przy użyciu współczesnych replik i ochronnego sprzętu sportowego rozwijają i uczą szermierki historycznej broniami z XVI w., odtwarzając dawną kulturę pojedynków.

Mordschlag zaprasza zarówno na prelekcje poświęcone dawnym europejskim szkołom walki, jak również na praktyczne warsztaty, w ramach których będziecie mogli spróbować pieczołowicie zrekonstruowanej sztuki pojedynku.

Speed Dating

A gdyby tak na Kapitularzu poznać kogoś…szczególnego? Bądź po prostu dobrze się bawić, poznając interesujące osoby w formule Szybkich Randek? W tym roku zapraszamy na jedyny w swoim rodzaju Geek Speed Dating! Dzięki znanej od lat formule uczestnicy będą mogli poznać sporo nowych osób w krótkim czasie, a następnie zdecydować, z którymi z nich chcą dłużej porozmawiać. To dzięki waszej obecności klasyczna formuła nabierze zupełnie nieklasycznych kształtów - sala będzie aż huczała i napięciom nie będzie końca, gdy spotkają się fani tak różnych przejawów fantastyki. Ale to właśnie będzie w tym najpiękniejsze - Kapitularz łączy ludzi!

Virtual House

W życiu ważne jest, by zaspokajać swoje potrzeby. Dlatego, gdy po wysłuchaniu sobotniego panelu o wirtualnej rzeczywistości najdzie Was ochota by zasmakować VRu, będziecie mogli założyć gogle i przekonać się, o czym ci goście mówili. Wszystko dzięki ekipie z Virtual House, która przez całą sobotę prowadzić będzie dla Was stanowisko wirtualnej rzeczywistości, gdzie pod okiem specjalistów będziecie mogli spróbować VRu.

Zgredek’s War

Wciel się z skrzata domowego i tocz zaciekłe walki z innymi przedstawicielami swojego rodzaju! Twoją zbroją – skromny strój skrzata i dzielne serce. Twoją bronią – skarpeta z budyniem! Zapraszamy na (bez wątpienia) najbardziej oderwany od mugolskiej rzeczywistości turniej, o jakim mógłby marzyć fan uniwersum Harry’ego Pottera!

Mocne Granie Nocne

Najlepsze horrory dzieją się w nocy. Wszechobecna cisza i ciemność tworzą w końcu niepowtarzalny klimat. Dlatego Kapitularz 2017 po raz kolejny szykuje dla uczestników Mocne Granie Nocne – dwie noce festiwalowe wypełnione sesjami RPG. Podczas nich Mistrzowie Gry poprowadzą dla Was spędzające sen z powiek scenariusze pełne wypraw, walk, zagadek i zapadających w pamięć postaci. Każdy będzie mógł wziąć udział w niezapomnianej przygodzie, nie tracąc przy tym żadnej z atrakcji przygotowanych na dzienną część Kapitularza. Mocne Granie Nocne to najlepsza okazja do poznania nowych systemów, nowych sposobów prowadzenia i grania, a przede wszystkim do spędzenia Kapitularzowych nocy przy ulubionej rozrywce.

Bitewniaki

Klub Gier Bitewnych "Cztery Smoki" wraz ze sklepem Strategia CG wprowadzą wszystkich chętnych w świat figurek. To właśnie tu będzie okazja zobaczyć jak wygląda rozgrywka w Kings of War, a także spróbować swoich sił jako generał miniaturowej armii. Ponadto członkowie klubu przeprowadzą warsztaty z malowania modeli do gier oraz postarają się odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Dawne Komputery i Gry

Dawne Komputery i Gry - w strefie znajdziesz kilkanaście w pełni interaktywnych stanowisk ze sprzętem sprzed kilkunastu-kilkudziesięciu lat. Oczywiście wystawa będzie w pełni interaktywna, sprzęt będzie przygotowany do korzystania (i grania!). A na czym i w co będzie można grać? Będzie NES (Super Mario, Excitebike), SNES (Smerfy, Donkey Kong Country), Atari 2600 (Pac Man, Space Invaders), Amiga 500 (Lotus, Sensible Soccer), pecety z win98se spięte w sieć (Duke Nukem 3d, Worms Armageddon) i inne.

DDR

Turniej Dance Dance Revolution, którego celem jest wyłonienie najlepszego gracza na konwencie. Rozgrywka odbędzie się za pomocą programu Stepmania. Turniej zostanie przeprowadzony według zasad podwójnej eliminacji, bądź w przypadku dużej ilości zawodników, pojedynczej eliminacji. Poza turniejem gra Dance Dance Revolution dostępna będzie dla uczestników przez cały czas trwania festiwalu.

Ultrastar

Lubisz śpiewać? Kręcą cię punkty? A może po prostu chcesz posłać gardło w taki stan, nad którym konwentowi medycy tylko załamią ręce? Mamy odpowiedź na wszystkie trzy pytania - zapraszamy na UltraStara!

Centrum Druku 3D

Druk 3D przez większość ekspertów nowych technologii wskazywany jest jako jeden z najważniejszych trendów współczesnej techniki. Pasjonatów tego tematu, jak i wszystkich, którzy chcą się z nim zapoznać zapraszamy na poświęcone mu prelekcje, gdzie będzie można otrzymać odpowiedzi na wszystkie dręczące od lat pytania od ekspertów z Centrum Druku 3D. W sali poświęconej tej wciąż odkrywanej technologii, będzie można zobaczyć, jak pracują nowoczesne drukarki 3D różnych marek, obejrzeć galerię wydruków o tematyce fantasy i science fiction, porozmawiać ze specjalistami i dowiedzieć się, która drukarka powinna być pierwszą w domowej kolekcji!

Kocham Dziwne Kino

Lubicie filmy, które wyłamują się ze schematów? Zdarzyło się Wam powiedzieć “Kocham Dziwne Kino”? Jeśli tak, atrakcji dostarczy Wam Dawid Gryza - reżyser z pasji i maniak filmów dziwnych, współtwórca "PECADORa" i Festiwalu Filmowego "Kocham Dziwne Kino". Na Kapitularzu zaprosi Was do świata plakatów filmowych z Ghany oraz zaprezentuje filmy "Człowiek, który uratował świat", "Czarna lalka z piekła rodem" i "El Barón del terror" wraz z wprowadzeniem do nich.

Nitka Multiwersum

Jesteś czarodziejem, Luke-san - powiedział Spock z kabiny Gundama. - stań u mego boku, a razem będziemy rządzić 7 królestwami! - po czym odjechali w stronę zachodzącego słońca, w rytm "Carry on my wayward son". Jeśli w powyższym zdaniu coś wydało się Wam znajome, zapraszamy na nitkę programową Multiversum! Multiversum obejmuje 6 uniwersów: Star Trek, Star Wars, Supernatural, Harry Potter, Gra o Tron, Manga i Anime. Cała nitka zostanie zwieńczona Wielkim Konkursem Multiversum, do którego eliminacje zostaną przeprowadzone w ramach poszczególnych bloków.

Wielki Konkurs Multiwersum

Eliminacjami do Wielkiego Konkursu Multiwersum będą następujące konkursy:
Konkurs eliminacyjny do konkursu Multiwersum - piątek, godzina 19:00, sala Star Wars (0.39, poziom 0)
Kalambury Star Trek - piątek, godzina 21:00, sala Multiwersum (27, poziom -1)
"Taniec smoków" - konkurs wiedzy o "Pieśni Lodu i Ognia" George'a R. R. Martina - sobota godzina 11:00, sala Multiwersum (27, poziom -1)
Uroczyście przysięgam że knuję coś niedobrego - konkurs potterowski - sobota, godzina 14:00 sala Multiwersum (27, poziom -1)
Olimpiada mangowa - sobota, godzina 16:00, sala Kultury Dalekiego Wschodu 1 (0.11, poziom 0)
Konkurs wiedzy o Supernatural - jeden z dziesięciu - sobota, godzina 18:00, sala Multiwersum (27, poziom -1)

Sala Kreatywna

Jak co roku zapraszamy Was do Sali Kreatywnej - przestrzeni dla wszystkich, którzy pragną i lubią tworzyć. Czy jest to słowo pisane, rysunek, stroje, rekwizyty LARPowe, teatr czy taniec, na Kapitularzu znajdą atrakcje dla siebie.

Łucznictwo - Społem

Zawsze marzyliście o karierze Robin Hooda lub Legolasa? Na Kapitularzu macie okazję postawić pierwsze kroki w kierunku łuczniczego mistrzostwa! Zawodnicy Sekcji Łuczniczej KS Społem Łódź poprowadzą dla Was zajęcia, na których będziecie mieli okazję zarówno dowiedzieć się sporo o łucznictwie, jak i oczywiście samemu poćwiczyć strzelanie.

Verthandi

Goszcząca nie pierwszy raz na Kapitularzu Drużyna Słowian i Wikingów Verthandi Vilja przybliży Wam świat Normanów i Słowian wczesnego średniowiecza. Rekonstruktorzy zaprezentują pokaz walk, jak również zaproszą uczestników festiwalu do swojego obozu, gdzie zapoznać się będzie można z bronią czy strojami odtwarzającymi IX i X w.

Krwiobus

Zachęcamy do ratowania ludzkich żyć - w sobotę 2.09 na terenie Kapitularza będzie można udać się do punktu zbiórki krwi RCKiK, który w godzinach 10:00 - 13:30 będzie otwarty na terenie Festiwalu. Pamiętajcie, krew jest najcenniejszym darem, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi.

Shperacze - sala postapo

Grupa zapaleńców wcielających się we frakcje z najbardziej popularnych światów postapo (Neuroshima i S.T.A.L.K.E.R). Jeśli jak oni czujecie zew nuklearnych pustkowi, będziecie mogli zajrzeć do ich obozu, który ulokowany zostanie w jednej z sal uniwersytetu bądź przyjść na jedną z przygotowywanych przez nich prelekcji.grupa zapaleńców wcielających się we frakcje z najbardziej popularnych światów postapo (Neuroshima i S.T.A.L.K.E.R). Jeśli jak oni czujecie zew nuklearnych pustkowi, będziecie mogli zajrzeć do ich obozu, który ulokowany zostanie w jednej z sal uniwersytetu bądź przyjść na jedną z przygotowywanych przez nich prelekcji.

Ferment

Ferment na polskiej scenie impro pojawił się półtora roku temu. Występy tworzone są na bieżąco, bez wcześniej przygotowanego scenariusza. To widownia wybiera postaci, miejsca akcji oraz inne szczegóły sceny. W piątkowy wieczór Ferment przeniesie Was do świata fantastyki poprzez kabaretowe improwizacje.

Mecz Charytatywny (sobota godzina 14)

W sobotę o godzinie 14.00 odbędzie się charytatywny mecz piłki nożnej pomiędzy przedstawicielami fandomu i twórcami gier komputerowych. Sam w sobie będący niecodziennym wydarzeniem, zostanie on dodatkowo urozmaicony możliwymi do wprowadzenia w trakcie gry “usprawnieniami” jak płetwy zamiast adidasów, stroje sumo zamiast koszulki z Ronaldo czy też nerf guny wspomagające odbiór piłki. Zebrane środki zostaną przekazane na akcję dożywiania dzieci w szkołach, prowadzoną przez Fundację “W Człowieku Widzieć Brata”.

Games Room

Na Kapitularzu nie może zabraknąć oczywiście miejsca, w którym będziecie mogli bez ograniczeń pograć w gry planszowe. Dostępny przez całą dobę games room, organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników ERpegów i Fantastyki, pozwoli Wam zaspokoić wszelkie planszówkowe gusta. Zbierzcie ekipę, wypożyczcie jedną z setek dostępnych gier i bawcie się dobrze!

Artemis

Czy marzyłeś kiedykolwiek o tym, by stanąć na mostku jako członek załogi okrętu kosmicznego? Jeśli tak, masz możliwość spełnić swoje marzenie na Kapitularzu, biorąc udział w symulacji. Artemis: Spaceship Bridge Simulator umożliwia wcielenie się w oficera takiego statku w nietypowej grze, w której głębia immersji pozwala poczuć się, jakbyś należał do kadry oficerskiej USS Enterprise lub koreliańskiej fregaty.

Game Jam

Po raz kolejny zapraszamy na Kapitularzowy GameJam! Przez trzy dni imprezy Waszym zadaniem będzie stworzenie gry na zadany temat. W tym roku patronat objęło wydawnictwo Klabater, którego przedstawiciel będzie poszukiwał wyjątkowych talentów.

Konkurs Cosplay

Konkurs cosplay stał się nieodzownym elementem większości konwentów - nie może go zabraknąć i u nas! Na zwycięzców czekają: bon o wartości 500 zł od Włóknolandu oraz bon o wartości 400 zł od Funidelii. Oceniać Was będą Zofia “Zula” Skowrońska (Zula Costumes), Katarzyna “Kairi” Siedlecka (Kairi in Cosplayland) oraz Klaudia “Baltica” Wojnarowicz (Miss Baltica Cosplay).

Kapela Napięcie (warsztaty tańca + koncert)

Po raz pierwszy gości na Kapitularzu Kapela Napięcie - zespół folkowy rekonstruujący muzykę tradycyjną Polski Centralnej. Zespół zaprosi Was na warsztaty taneczne, które odbędą się w sobotę o godz. 13.00 w sali Kreatywnej 2, a przede wszystkim zarazi Was swoją energią podczas koncertu, który odbędzie się w sobotę o godzinie 14.30 w Auli A2

Balfolk

Odprawmy rytuał przyzwania! - Kolejny? Nuuuda. - To może zrobimy następną część kolczugi? - Nie, już nas palce bolą. A co powiecie na tańce przy ognisku? - Nie, znowu się pobujamy i zaraz damy sobie spokój. - Ale ja znam prawdziwe tańce, takie z obcych krain!”. Totalna Magia! - to właśnie przewodzi Balfolkowi, czyli zbieraninie tańców z całej Europy. Zabierzemy Was w taneczną wycieczkę po centralnej Francji, Bretanii, Gaskonii, Mołdawii, Izraelu a jeśli wystarczy czasu to też po Portugalii i Kraju Basków. Poznacie tańce korowodowe, parowe, w kole, w czwórkach oraz indywidualne. Dobra zabawa gwarantowana!

Dorigami

Dorigami to Poznańska inicjatywa artystyczna, działająca od ponad 5 lat. Mamy za sobą kilkanaście konwentów, imprez oraz setki pojedynczych warsztatów. Dzielimy się swoją pasją składania papieru ze wszystkimi - niezależnie od wieku i doświadczenia! Zajęcia prowadzą Dominik Kazuś i Adrianna Rykaluk

Wystawa

Wystawa prac Andrzeja Chętko przygotowana na Kapitularz 2017 składa się z 14 plakatów oraz okładek programów projektowanych dla festiwalu dokumentu filmowego „Człowiek w zagrożeniu”. Wszystkie pokazane na wystawie druki, zrealizowane zostały na zamówienie i w swoim czasie funkcjonowały w przestrzeni publicznej. Gdy informacyjne zadanie tego rodzaju produktu zostanie już spełnione, mógłby on, jak uważa autor, zostać zutylizowanym lub co najwyżej trafić do archiwum historii dizajnu. Jednak w wypadku prezentowanych tutaj prac, ich zasadnicza funkcja odkrywa się później, wyjawiając się jako część subiektywnej opowieści o historii miasta i świata. Stając się rozdziałem sekretnej autobiografii artysty.

Knajpa Konwentowa

Znużeni całodziennym programem pełnym atrakcji i nowo poznanych ludzi? Nie ma lepszego miejsca na kontynuowanie zażartych dyskusji, poznawanie kolejnych ludzi oraz zwyczajny chillout niż knajpa konwentowa!
W tym roku z przyjemnością ogłaszamy, że jest nią lokal K6, pierwszy w Łodzi pub planszówkowy przy ul. Piotrkowskiej 6.
W swojej kolekcji posiadają ponad 140 tytułów gier. Na każdego uczestnika, który okaże identyfikator czeka 10% zniżki na wszystko poza papierosami (bo palenie szkodzi! ). Zapewniamy - nie ma takiego drugiego miejsca w mieście!