Program – wersja godzinowa

16:00-16:30 Otwarcie Festiwalu

Kapitularz Team

Aula Główna

rozwiń szczegóły

Oficjalne otwarcie tegorocznego Kapitularza. Jak przeżyć najbliższe 36 godzin? Gdzie są prysznice? Czemu należy nosić identyfikator w widocznym miejscu?

16:00-17:00 Życie i śmierć w Gwiezdnych Wojnach

Maja Kędras Mahiyana

Katedra imienia Carrie Fisher - Blok Star Wars

rozwiń szczegóły

Tematyka życia i śmierci jest nieodłączną częścią opowieści wojennych, zarówno tych prawdziwych, jak i tych związanych z fikcyjnymi światami. Nie inaczej jest w przypadku uniwersum Gwiezdnych Wojen, które jak sugeruje sama nazwa, opowiada o konfliktach w przestrzeni kosmicznej. Na mojej prelekcji opowiem trochę o różnych postawach i zjawiskach przewijających się przez historie z Odległej Galaktyki. Czy faktycznie nie ma śmierci - jest Moc? Przekonajmy się razem!

16:00-17:00 Kaligrafia japońska SHODO z YAKI KINGU

Daniel Gajewski YAKI KINGU

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego - lok Popkulturowy 2

rozwiń szczegóły

"Yumiko z Yaki Kingu, rodowita mieszkanka Sapporo na Hokkaido, wprowadzi Was z niesamowity świat japońskiej kaligraii SHODO. Z wykorzystaniem japońskich specjalnych pędzli i tuszu japońskiego, między innymi będziecie mieli okazję sami, pod czujnym okiem Sensei Yumiko, nauczyć się jak prawidłowo należy wykorzystać „sumi”, trzymać „fude” oraz jak naprawdę zapisać można Wasze imię po japońsku. Warsztaty prowadzone w języku japońskim i polskim, dla max 15 osób."

16:00-17:00 Jak wypromować książkę fantastyczną?

Dominika Tarczoń Nerd Kobieta

Katedra imienia Nichelle Nichols - Blok Popkulturowy 1

rozwiń szczegóły

10 lat doświadczenia w promocji fantastycznych bestsellerów skondensowane w pigułkę wiedzy! Prelekcja polecana jest zarówno początkującym autorom, jak i selfpublisherom czy osobom myślącym o napisaniu i wydaniu fantastyki.

17:00-18:00 Uzbrojenie żołnierza rzymskiego I wieku n.e.

Rafał Baczyński Mandatus Polus

Katedra imienia Katherine Johnson

rozwiń szczegóły

Prezentacja i opis uzbrojenia żołnierza rzymskiego pierwszego wieku naszej ery oraz kilka słów o rekonstrukcji.

17:00-18:00 Spotkanie autorskie z Cezarym Czyżewskim

spotkanie poprowadzi Anna Dzięgielewska

Katedra imienia Stanisława Lema - Blok Literacki 1

rozwiń szczegóły

Rozmowa o najnowszej powieści „Ametyst. Książęca krew”. Kiedy wchodzisz na pokład „Ametysta”, twoje życie wiąże się z nim na dłużej, niż myślisz…

17:00-18:00 Gwiezdne Wojny, a Diuna, czyli co oba światy mają wspólnego poza pustynną planetą?

Wiktor Weprzędz Elvis

Katedra imienia Carrie Fisher - Blok Star Wars

rozwiń szczegóły

W latach 60-tych, niewątpliwie literackim fenomemem stała się powieść Franka Herberta, wydawana wpierw na łamach pulpowego magazynu. Niemniej jej bezpośredni wpływ na znaczące grono wątków w Gwiezdnych Wojnach jest widoczne, szczególnie w kultowej już klasycznej trylogii. Jakie motywy i wątki George Lucas mniej lub bardziej świadomie podebrał od Franka Herberta?

17:00-18:00 Nieoczywiste inspiracje do tworzenia przygód w Śródziemiu

Hubert „Jankoś” Jankowski brak

Katedra imienia Gary’ego Gygaxa - Blok RPG 1

rozwiń szczegóły

"Choć wśród nowości wydawniczych nie ujrzymy już nazwiska Tolkiena, to jego świat nadal skrywa tajemnice, które czekają na odważnych Odkrywców. Skorzystajmy więc ze ścieżek, na których Mistrz pozostawił nam zaproszenia do Przygody. Pora podążyć za Błękitnymi Czarodziejami czy poszukać entowych żon. ""A droga wiedzie w przód i w przód Choć zaczęła się tuż za progiem- (...) A potem dokąd? - rzec nie mogę"""

17:00-18:00 Cosplay od kuchni – poradnik dla zielonych (i nie tylko)

Rylaike

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego - lok Popkulturowy 2

rozwiń szczegóły

Chcesz spróbować swoich sił w cosplayu, ale nie masz pojęcia, od czego zacząć? Chciałbyś zrobić własny strój, jednak nie umiesz zdecydować jaką postać wybrać? Wpadnij na prelekcję i poznaj podstawy cosplayowych technik, które pozwolą Ci upodobnić się do ulubionych bohaterów. Pogadamy też oczywiście o tym, co ułatwia, a co utrudnia wierne oddanie postaci, czego żaden szanujący się cosplayer nie powinien robić i w jaki sposób zachowywać się na konwentach. Na koniec wybierzemy się też w podróż w przeszłość i powspominamy początki historii cosplayu

17:00-18:00 Godzina lekcyjna! Jak promować fantastykę - sesja pytań i odpowiedzi

Dominika Tarczoń Nerd Kobieta

Katedra imienia Nichelle Nichols - Blok Popkulturowy 1

rozwiń szczegóły

"Masz problem z wydaniem swojej książki? Wbijaj na darmowe konsultacje dla wszystkich pisarzy, selfów, wydawców i czytelników z branży wydawniczej. To bezpłatna możliwość porozmawiania z osobą z branży na temat Twoich problemów i uzyskanie praktycznej porady od specjalisty. Bez żadnych kruczków! Bez potrzeby kupowania czegokolwiek! No, może poza wejściówką na konwent 🙂 -- Konsultacje w ramach wolontariatu prowadzi Nerd Kobieta, osoba z 10-letnim stażem w marketingu i branży wydawniczej. Prowadziła szkolenia dla takich wydawców, jak Powergraph czy Spisek Pisarzy, promowała książki Tolkiena, Le Guin i Kinga."

17:00-18:00 Ogólna prezentacja systemu

Auraya

Katedra Orichalcum

rozwiń szczegóły

Opowiem Wam, czym dla mnie jest Earthdawn. Przybliżę klimat świata i opowiem o tym, jakie przygody czekają na Was w dzikich zakamarkach prowincji.

17:00-18:00 Twisted Wonderland

Taoshi

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Panelowa

rozwiń szczegóły

"Temat szkoły magii jest w popkulturze dobrze znany. Jednak, co gdyby w jednej szkole znalazł się ogrom złoczyńców rodem z Disneya? Twisted Wonderland jest kolaboracją, ktorej podjela się Yana Toboso, znana z tworzenia Kuroshitsuji. Zabierzemy Was w niezwykłą podróż po pokręconym świecie magii, pelnym zagadek i niespodzianek."

17:00-19:00 Prawdziwa historia Frankensteina

Witold Jabłoński, Sławomir Folkman

Katedra imienia Ursuli K. Le Guin - Kapitularzowy Klub Dyskusyjny

rozwiń szczegóły

O swojej książce opowiedzą Witold Jabłoński i Sławomir Folkman.

17:00-19:00 Tańce z Czterech Stron Świata

Izabela Szymanek Kin Agnieszka "Aguu" Wypchlak

Aula główna

rozwiń szczegóły

"Od siedzenia na prelekcjach wasze szkielety odmawiają posłuszeństwa? Planujecie podnieść nieco skill tańca? A może chcielibyście wzbogacić swoje opowiadania, sesje lub LARPy o sceny taneczne? Bez względu na powody, rasy czy klasy, młodych i starych, magów i wojowników, ludzi i nieludzi, jednym słowem WSZYSTKICH, serdecznie zapraszamy na warsztaty Tańców z Czterech Stron Świata! Żadne umiejętności nie są wymagane, kroków nauczymy, zaopatrzcie się jedynie w wodę i wygodne buty. Jedyną rzeczą absolutnie konieczną jest... chęć wspólnej zabawy! Tak, belgijkę też zatańczymy ;)"

17:00-19:00 Quiz filmowy

Katarzyna Żmuda Viper

Katedra Egzaminacyjna

rozwiń szczegóły

Quiz dla fanów filmów. Nie tylko fantastyka. Odgadnij film po kadrze, a także odpowiedź na pytanie dotyczące fabuły. Zapraszam na wspólną zabawę.

17:00-19:00 Gimby nie znajo, czyli retro wiedzówka z openingów

Agata „Aya” Szałkowska & Magdalena „Stokrot” Głowińska

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Konkursowa

rozwiń szczegóły

Urodziłeś się w czasach przed Potopem? Byłeś tam 3000 lat temu? To znakomicie. W takim razie nic nie zdoła cię zaskoczyć na tej retro wiedzówce z openingów. Przedział czasowy od Prehistorii do 2005 roku.

18:00-19:00 Supernowe

Konrad Dobosz uran16

Katedra imienia Katherine Johnson

rozwiń szczegóły

Witam, chciałbym przedstawić z astronomii o supernowych, czym one są, czy należy ich się bać. Betelgeza, gwiazda w stanie agonii, najbliższa możliwa supernowa

18:00-19:00 Spotkanie z autorem

Wojciech Miłoszewski

Katedra imienia Stanisława Lema - Blok Literacki 1

rozwiń szczegóły

Czy da się napisać ciekawą książkę / scenariusz

18:00-19:00 Filmowy konkurs Star Wars

Agnieszka Kowalska Vivianne Mateusz Kowalski

Katedra imienia Carrie Fisher - Blok Star Wars

rozwiń szczegóły

Ze swoją wiedzą zmierz się i sprawdź czy strzelać potrafisz kiepsko jak szturmowiec, czy może jednak blastera jak Han Solo używasz, a może miecz świetlny to Twój atrybut Mocy. Koniecznie sprawdź! Poznać siebie musisz!

18:00-19:00 Gry, które powinny wrócić.

Piotr Nowacki Xenon

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego - lok Popkulturowy 2

rozwiń szczegóły

Oto kilka zapomnianych gier bądź serii, które powinny dostać kolejną szansę. Gry które chcielibyśmy zobaczyć na współczesnych konsolach, bądź są na swój sposób oryginalne i dzisiaj mogłyby się dużo lepiej przyjąć.

18:00-19:00 W obliczu ekokalipsy. Scenariusze po końcu świata

Jacek Inglot Jack

Katedra imienia Nichelle Nichols - Blok Popkulturowy 1

rozwiń szczegóły

Klamka zapadła i jak pisał swego czasu św. Paweł, postać świata właśnie przemija. Naszego świata. Stoimy obliczu nie tyle katastrofy, co apokalipsy ekologicznej, czyli tytułowej ekokalipsy (lansuję ten termin), uważanej przeze mnie za pewnik. Moim zdaniem Putin i to, co wyprawia – czego skutkiem gwałtowny renesans paliw kopalnych – postawił kropkę nad i. Tego kopniaka planeta już nie zniesie. Szalony dyktator wywalił w kosmos ostatnie szanse na nie tyle uniknięcie ekologicznego kataklizmu, co jakieś jego złagodzenie: czeka nas najgorsza – apokaliptyczna – wersja. W moim wystąpieniu zastanowię się, odwołując do fantastyki i zawartych w literaturze scenariuszy, co może w tej sytuacji nastąpić – bo to, co katastrofą dla jednego gatunku, może stać się szansą dla innych. Natura, jak wiadomo, nie znosi próżni i, w przeciwieństwie do ludzkości, zawsze ma jakiś plan B.

18:00-19:00 Zorro: Historia Legendy

Katarzyna Aleksandrzak brak 🙂 brak

Katedra imienia Stanleya Kubricka - Blok Filmowo-Serialowy

rozwiń szczegóły

Chyba każdy słyszał kiedyś o Zorro, czy nawet widział fragment jego przygód. Niedługo ruszy produkcja aż trzech nowych seriali o zamaskowanym bohaterze, tym bardziej więc warto sobie przypomnieć tę postać. Ale kto ją właściwie wymyślił? Kiedy powstał pierwszy film, anime, a nawet… telenowela? Który wielki hollywoodzki producent uznał, że dwóch gwiazdorów w serialu o Zorro to za dużo? I wreszcie, w której adaptacji Zorro była kobietą? Zapraszamy na prelekcję, podczas której dowiecie się, jak narodziła się legenda Zorro i jak kolejni twórcy dokładali do niej swoje cegiełki.

18:00-19:00 Japonskie legendy i wierzenia Shintō

Taoshi

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Panelowa

rozwiń szczegóły

Doskonale znamy współczesną Japonię. Znamy ją od strony nowoczesnej technologii, anime i mangi. Jednak Japonia ma dużo więcej do zaoferowania, niż moze się Wam wydawać. Zapraszamy na krótką pogadankę na temat pierwotnych wierzeń i legend prosto z kraju Kwitnącej Wiśni.

18:00-20:00 Wynaturzenia, obce monstra z Dungeons & Dragons(oraz źródło inspiracji dla ST)

Adrian Niks Zło brak

Katedra imienia Gary’ego Gygaxa - Blok RPG 1

rozwiń szczegóły

Wynaturzenia kategoria stworzeń zarezerowana dla najbardziej groteskowych ras w realiach dungeons & dragons. Istoty te mają zawsze dziwaczną biologię i jeszcze bardziej obce umysły, pełne straszliwych idei i koncepcji, których wprowadzenie w życie zawsze kończy się katastrofą dla inteligentnych ras. PS. atrakcja polecana dla fanów Strange Things i Lovecrafta, będzie trochę o zapożyczeniach licznych konceptów oraz źródłach inspiracji.

18:00-20:00 Rasy Barsawii

Auraya

Katedra Orichalcum

rozwiń szczegóły

Czemu wietrzniaki wcale nie są irytujące, co jedzą obsydianie czy jak zająć krasnoluda na długie godziny? Zapraszam na prelekcję o rasach zamieszkujących Barsawię.

19:00-20:00 Galaktografia

Marcin Podlewski

Katedra imienia Katherine Johnson

rozwiń szczegóły

Prelekcja na temat czytania map galaktycznych

19:00-20:00 Do końca świata i o jeden dzień dłużej, a potem na drugą nóżkę

Michał Gołkowski

Katedra imienia Ursuli K. Le Guin - Kapitularzowy Klub Dyskusyjny

rozwiń szczegóły

jak na przykładzie „Komornika” udowodnić, że nie ma czegoś takiego, jak zamknięta opowieść, a pomysły dosłownie leżą na ulicy

19:00-20:00 Konkurs Screenów z gier

Piotr Nowacki Xenon

Katedra Egzaminacyjna

rozwiń szczegóły

Poznasz grę po jednym kadrze? Masz rozległą wiedzę o grach? Grałeś w wiele gier w swoim życiu? Pokaż co potrafisz! Zapraszam na konkurs.

19:00-20:00 Plany Disney+ i przegląd dotychczasowej ramówki

Wiktor Weprzędz Elvis

Katedra imienia Carrie Fisher - Blok Star Wars

rozwiń szczegóły

Czasy pandemiczne zmieniły rynek filmowo-serialowy. Wiele znaczących tytułów dla kin lądować zaczęło na streamingu, a wiele poszło w tak zwane limbo. Na tej prelekcji omówimy dotychczasową ramówkę Disneya na kolejne lata. Przedyskutujemy również o aktualnych poczynaniach platformy streamingowej i jakimi treściami przyciągają aktualnie widza.

19:00-20:00 Byliśmy w Dublinie - pokaz slajdów z 77. Worldconu

Radosław Polański Rynvord

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego - lok Popkulturowy 2

rozwiń szczegóły

W oczekiwaniu na wyniki głosowania tegorocznego na organizatora Worldconu w 2024 (trzymając kciuki za Szkocję), przenieśmy się w czasie do roku 2019, sprzed światowej pandemii, by powspominać ostatni europejski Worldcon w Dublinie. Dowiecie się więcej o tym czy warto i jak dostać się na kolejny Worldcon!

19:00-20:00 O literatury nierównej walce z ludzi strachem przed śmiercią

Marcin Rusnak

Katedra imienia Mary Shelley - Blok Horroru i Grozy

rozwiń szczegóły

Śmierć, która przez tysiąclecia towarzyszyła ludziom i była dla nich zjawiskiem codziennym i do pewnego stopnia swojskim, na przestrzeni ostatnich stu lat przeistoczyła się w tabu i napawa znakomitą część populacji Zachodniego Świata panicznym strachem. O technikach, z których korzystają liczni autorzy, by oswoić czytelnika ze śmiercią i uczynić wizję końca życia mniej straszną opowie Marcin Rusnak, pisarz i doktor literaturoznawstwa.

19:00-21:00 Gry bitewne III- generacji

Artur Szyndler

Katedra imienia Nichelle Nichols - Blok Popkulturowy 1

rozwiń szczegóły

Opowiemy o fundamentalnych zmianach jakie dzieją się w świecie gier bitewnych na naszych oczach, o historii bitewniaków i ich ogromnej roli na świecie. Będzie wiele unikatowych zdjęć i przykładów.

19:00-21:00 Czyj to strój?

Magdalena „Aira” Sobierajska & Paulina „Kuyu” Kozłowska -

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Konkursowa

rozwiń szczegóły

Odgadywanie serii anime i postaci po mało znanych strojach. Scriny mają jedynie wycięte łowy postaci. punkty są przyznawane za nazwę anime, pobieżny opis postaci i imię i nazwisko.

19:00-21:00 Anime tabu

Mateusz „pytlus” Pytlewski, Monitorek

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Panelowa

rozwiń szczegóły

Czy umiesz szybko kojarzyć fakty? Czy Ty i Twoi znajomi znacie sporo seri? Chcesz się przekonać jak wypadniesz na tle reszty?

20:00-21:00 Jak powstaje książka - Warsztat: od rękopisu po gotową książkę

Cezary Frąc

Katedra imienia Stanisława Lema - Blok Literacki 1

rozwiń szczegóły

Proces powstawania książki - autor, tłumacz, redaktor, skład i łamanie. Najczęściej popełniane błędy i sposoby by ich uniknąć. Warsztat oparty na książce której wszystkie etapy produkcji wykonała jedna osoba

20:00-21:00 Jak zabić postać

Agnieszka Hałas brak

Katedra imienia Ursuli K. Le Guin - Kapitularzowy Klub Dyskusyjny

rozwiń szczegóły

"Czasem bohater literacki ma przechlapane - musi umrzeć. No właśnie, czy musi? Co może stać za decyzją autora o zabiciu postaci? Jakie funkcje pełni śmierć w fabule i kiedy ma sens, a kiedy nie? Porozmawiajmy o logice wydarzeń i oczekiwaniach odbiorców, o zasłużonej karze, odkupieniu win i zjawisku katharsis, a także o tym, kiedy autorowi grozi lincz z rąk zrozpaczonych fanów, a kiedy bezduszny czytelnik sięga po popcorn."

20:00-21:00 Kalambury Star Wars

Agnieszka Kowalska Vivianne Mateusz Kowalski

Katedra imienia Carrie Fisher - Blok Star Wars

rozwiń szczegóły

"Nic dodać, nic ująć. Pokazujemy i odgadujemy hasła związane z Gwiezdnymi Wojnami. Konkurs drużynowy."

20:00-21:00 BG i BN – relacje między nimi jako dźwignia fabuły

Marcin „Ain Aak” Błaszczak

Katedra imienia Gary’ego Gygaxa - Blok RPG 1

rozwiń szczegóły


20:00-21:00 Kapitularz 2012 - 2022 - garść wspomnień

Tomasz Kozłowski Tomasz Kozłowski

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego - lok Popkulturowy 2

rozwiń szczegóły

Ciężko w to uwierzyć, ale to już ponad dziesięć lat od kiedy Kapitularz wrócił na konwentową mapę. Przez ten czas wydarzyło się tak wiele, powstało mnóstwo nieprawdopodobnych historii, z których część warto opowiedzieć. Zapraszam serdecznie na krótką opowieść o tym jak to Kapitularz powracał, z czym wiązało się tworzenie i uczestniczenie w konwencie z perspektywy wszystkich tych lat.

20:00-22:00 I kto tu improwizuje? (Whose line is it anyway?)

Adam Moszkowicz Hory-portier

Katedra Egzaminacyjna

rozwiń szczegóły

Gotów? Nie? To zaczynamy! Przybądź na ten konkurs, w którym punkty są warte tyle samo co wejściówka na konwent, po jego zakończeniu. Czy jesteś gotów odegrać nieszablonową scenkę na nietypowych zasadach ku radości widowni albo chcesz zasiąść wygodnie na widowni i dyktować aktorom co mają odgrywać? A może po prostu spodobało ci się show "Whose line is it anyway" i chciałbyś zobaczyć jej konwentową wersję? Chodź do nas 😀

21:00-22:00 Samotni Pośród Gwiazd

Radosław Polański Rynvord

Katedra imienia Katherine Johnson

rozwiń szczegóły

"Wszechświat ma w przybliżeniu 13,799 mld lat, a tylko w naszej galaktyce jest blisko 400 mld gwiazd. Mimo to wciąż nie natrafiliśmy na ślad obcych cywilizacji. Czemu pomimo tak długiego czasu oraz niezliczonej ilości potencjalnych planet zdolnych wytworzyć życie, wciąż nie udało nam się natrafić na żadną cywilizację obcych? Wspólnie przyjrzymy się potencjalnym odpowiedziom na tę zagadkę. "

21:00-22:00 Fantastyczna Kreacja Świata

feranos feranos feranos

Katedra imienia Stanisława Lema - Blok Literacki 1

rozwiń szczegóły

Prelekcja opowiadająca o jednej z ważniejszych kwestii podczas tworzenia fantastycznych światów, często pomijana. Wspomniana będzie religia, geografia, polityka, geopolityka, meteorologia, geomorfologia, mikroklimat, makroklimat, fauna, flora, tworzenie ras.

21:00-22:00 Nieścisłości w Kanonie Star Wars i czy mają one na coś wpływ?

Wiktor Weprzędz Elvis

Katedra imienia Carrie Fisher - Blok Star Wars

rozwiń szczegóły

Grono twórców stoi za powstawaniem uniwersum Gwiezdnych Wojen, lecz niespójności były widoczne już od pierwszych dzieł ze znanego już uniwersum jako Legendy. Niemniej te występują również w kanonie, a uniwersum miało nieraz problem ze spójnością pomiędzy pojedynczymi historiami. Czy jednak warto zwracać aż tak uwagę na kanon i jego spójność, czy może liczy się po prostu angażująca historia, którą na celu ma opowiedzieć dany autor lub scenarzysta?

21:00-22:00 Mini-warsztaty tworzenia planszówki – Twórz z nami multiwersum ZŁEGO na podstawie kultowej powieści Leopolda Tyrmanda

Paweł Jóźwiak-Rodan

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego - lok Popkulturowy 2

rozwiń szczegóły

" Zapraszamy na Mini-warsztaty gdzie spróbujemy stworzyć jakieś podstawy prototypu gry planszowej oraz przedstawimy nasz projekt całego multiwersum, które tworzymy na podstawie powieści ZŁY Leopolda Tyrmanda i do którego współtworzenia zapraszamy. Poczuj klimat tej opowieści: Ocalisz Miasto, czy będziesz jego katem? Tu nie ma łatwych odpowiedzi. Zło czai się za rogiem i w każdym z nas. Zniszczone przez wojnę Miasto wraca do życia. Wśród gruzów zrujnowanych kamienic jedni z trudem, inni z łatwością odnajdują się w nowym świecie. Jego prawem jest prawo pięści, ale są jeszcze ci, który pamiętają o dawnym honorze. Poznaj wielowątkowe historie głównych bohaterów, bierz udział w ekscytujących walkach, rozwiązuj zagadki kryminalne lub po prostu ciesz się życiem w klimatycznym Mieście pełnym dymu z cygar, sączącej się wódki, tajemnic i kołyszących dźwięków swingu. Stwórz prototyp planszówki do końca października i wygraj kasę! Pula nagród w naszych konkursach to 15.000 zł! Chcesz dowiedzieć się więcej? Wpadnij na prelekcję i mini-warsztaty. "

21:00-22:00 Zniszczyć ludzkość, czyli o dobrze przeprowadzonych inzwazjach obcych na planetę ziemia

Adrian Niks Zło brak

Katedra imienia Nichelle Nichols - Blok Popkulturowy 1

rozwiń szczegóły

Jak w opisie, nie chce dawać żadnych spoilerów na temat ohydnych taktyk przebrzydłych obcych z mało znanych książek sci-fi.

21:00-22:00 Karciane odgadywanki

Magdalena Sobierajska Aira

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Panelowa

rozwiń szczegóły

Odgadywanie serii anime i postaci po mało znanych strojach. Screeny mają jedynie wycięte łowy postaci. punkty są przyznawane za nazwę anime, pobieżny opis postaci i imię i nazwisko.

21:00-23:00 Kreskówkowa skrinówka

Wojciech „Wolfik” Korona

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Konkursowa

rozwiń szczegóły

Jesteś dobrym obserwatorem? pamiętasz złote czasy Cartoon Network i Fox Kids, kiedy godzinami siedziałeś przed telewizorem i śledziłeś przygody swoich ulubionych bohaterów? Teraz masz okazję, aby przypomnieć sobie najlepsze lata swojego dzieciństwa i przy okazji wygrać konkurs!

22:00-00:00 Kapitularzowa Noc Filmowa - Man (2022)
thriller w reżyserii Alexa Garlanda

Katedra imienia Nichelle Nichols

rozwiń szczegóły


Młoda kobieta po śmierci męża wyjeżdża na samotne wakacje do angielskiej posiadłości, by pozbyć się prześladujących ją wspomnień. Zwiastun

09:00-11:00 Memory quiz

Agata „Aya” Szałkowska

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Konkursowa

rozwiń szczegóły

Pamięć cię nie zawodzi? Twoje spostrzegawcze oczy są w stanie wyłapać najmniejszy szczegół? Jesteś pewien? A może chcesz się przekonać? W tym konkursie liczą się detale, a ty musisz wyłapać je wszystkie. Znajomość konkretnych anime nieobowiązkowa.

10:00-10:45 Tworzenie/kupowanie cosplayu, co jest lepsze?

Magdalena „Nevya Quinn” Kędzierska

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Panelowa

rozwiń szczegóły

Użyje ulubionej frazy informatyków „To zależy”. Pogadajmy o tym, dlaczego w niektórych przypadkach lepiej uszyć samemu a czasami lepiej po prostu kupić. Nie robimy wojny, kto jest lepszy kto gorszy, a raczej podejdźmy do tego w kwestii finansowej, bo cosplay lubi zabierać dużą ilość pieniędzy.

10:00-11:00 Początki polskiej fantastyki

Tomasz Stępiński Kruszon

Katedra imienia Stanisława Lema - Blok Literacki 1

rozwiń szczegóły

Prelekcja przybliżająca historie polskiej fantastyki od roku 1785 roku do czasów współczesnych. Kruszon przybliżył książki, które miały znaczny wpływ na rozwój literatury fantastycznej w Polsce oraz wspomniał o pierwszych klubach, wydawnictwach, konwentach.

10:00-11:00 Quiz Marvel

Katarzyna Żmuda Viper

Katedra Egzaminacyjna

rozwiń szczegóły

Quiz przeznaczony dla wszystkich miłośników Marvela, tym komiksowych jak i tych z MCU. Zapraszam , poziom łatwy.

10:00-11:00 Drowy, mroczne elfy z Dungeons & Dragons

Adrian „Zło” Niks

Katedra imienia Gary’ego Gygaxa - Blok RPG 1

rozwiń szczegóły

Najpiękniejsze spośród wszystkich ras elfów, z duszami rodem z najczarniejszej otchłani. Wykład poświęcony władcom podziemnego świata, kolosalnego systemu jaskiń znanego jako Podmrok. Drowy, nazywane też mrocznymi elfami to jedna najciekawszych wariacji tolkienowskiego konceptu elfa. Będzie o ich kulturze, zwyczajach tworzonych przez nich cywilizacjach oraz bogach którym służą.

10:00-11:00 Fantastyczność i realistyczność w urban fantasy

Rafał Dąbrowski MangaNeko

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego - Blok Popkupturowy 2

rozwiń szczegóły

"Fantastyka miejska jest często definiowana jako fantastyka dziejąca się we współczesnym świecie. Dzięki temu można wyróżnić dwa, opozycyjne względem siebie koncepty, które budują świat przedstawiony - fantastyczność i realistyczność. To właśnie one sprawiają, ze urban fantasy jest tym, czym jest. I właśnie o nich zamierzam opowiedzieć."

10:00-11:00 Gdzie podziało się RPG w cRPG.

Marek Rogalski maf

Katedra imienia Grega Stafforda

rozwiń szczegóły

"Mamy rok 2022 i tak jak obiecywano nam latające samochody, obiecywano też komputerowe gry fabularne. I gdzie one są? Gry fabularne oczywiście (kogo w ogóle obchodzą latające samochody). Zaznaczę tu że dopóki nie mogę wskoczyć na żyrandol i z obłąkańczym śmiechem naszczać na pozostałych gości balu, po kryjomu nasrać magowi do jego księgi czarów lub przynajmniej wziąć rodzinę księcia jako zakładników żeby wreszcie doprowadzić to przeklęte oblężenie do końca - dopóty nie nazwę tego grą fabularną. Zapraszam na prelekcję z dyskusją. Opowiem o problemach technicznych i biznesowych, a także nowych technikach sztucznej inteligencji, które mogą okazać się rozwiązaniem ograniczeń mechanicznych komputerowych gier fabularnych."

10:00-11:00 SibirPunk od kuchni

Michał Gołkowski

Katedra imienia Nichelle Nichols - Blok Popkulturowy 1

rozwiń szczegóły

Historia powstania cudownego pomysłu na książkę, RPGa i grę wideo, czyli rzecz o tym, dlaczego najlepsze scenariusze pisze samo życie

10:00-11:00 Ogólna prezentacja systemu

Auraya

Katedra Orichalcum

rozwiń szczegóły

Opowiem Wam, czym dla mnie jest Earthdawn. Przybliżę klimat świata i opowiem o tym, jakie przygody czekają na Was w dzikich zakamarkach prowincji.

10:00-12:00 "Choose Your Fighter" - istniejące style walki w szermierce historycznej i sportowej

Klub Szermierki Historycznej Mordschlag Aleksander Dynarek Olkus

Katedra imienia Katherine Johnson

rozwiń szczegóły

Duelist, Rogue, Barbarian, Knight - prawdziwa szermierka pojedynkowa też ma swoją klasyfikację na różne style walki i różne typy psychologiczne i taktyczne szermierzy. Czy współcześnie wciąż istnieją szkoły szermiercze, trendy przekazywane z mistrza na ucznia? Zapraszamy na wykład o historycznych i współczesnych "klasach" postaci w szermierce, omówione będą konkretne przykłady pojedynkowiczów i zawodników z całego świata a także z naszego, Polskiego i łódzkiego, podwórka.

10:00-12:00 Dlaczego lubimy wracać do szkoły

Adam Widerski Anna Karnicka Agnieszka Hałas

Katedra imienia Ursuli K. Le Guin - Kapitularzowy Klub Dyskusyjny

rozwiń szczegóły

Panel dyskusyjny poświęcony częstemu motywowi szkoły w literaturze i filmie

10:00-12:00 Czyj to uczeń?

Kamila Kłos Nuvrir Rakra

Katedra imienia Carrie Fisher - Blok Star Wars

rozwiń szczegóły

Paru mistrzom zgubili się akolici i padawani. Pora sprawdzić czy wiesz, kto szkolił kogo. Konkurs obejmuje EU oraz kanon.

10:45-11:30 Czy muszę układać tę fryzurę? Sesja zdjęciowa w cosplayu. Social media a cosplayer

Magdalena „Nevya Quinn” Kędzierska

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Panelowa

rozwiń szczegóły

Teoria układania wigów. Jakie narzędzia i produkty są warte uwagi przy stylizacji, co warto stylizować, a co warto zostawić. Jak nie przesadzić w drodze do tworzenia fryzury danej postaci.

11:00-12:00 Monomit campbellowski

Bartek Biedrzycki

Katedra imienia Stanisława Lema - Blok Literacki 1

rozwiń szczegóły

O "podróży bohatera" czyli jak odwołując się do archetypu opowiedzieć historię w tekście literackim.

11:00-12:00 Świat Dysku

Barbara Sarbian Sarenka Wilkomir

Katedra Egzaminacyjna

rozwiń szczegóły

"Ten konkurs robiony jest dla zabawy. - KIM JEST ZABAWA? - Nie, zabawa to nie jest ktoś. Zabawę się ma. Najlepiej dobrą. - MY MAMY DOBRĄ ZABAWĘ? Będziemy mieli! A gdyby ktoś miał zastrzeżenia do punktacji, niech pamięta: NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. JEST TYLKO PROWADZĄCA ;)"

11:00-12:00 Śmierć postaci – warto czy nie warto?

Bartosz Czapnik

Katedra imienia Gary’ego Gygaxa - Blok RPG 1

rozwiń szczegóły

Wielu z was pewnie zastanawia się – czy powinienem uśmiercić postać gracza? Jeśli wynika to z kości, jeśli po prostu chcemy mu dopiec, jeśli zwyczajnie tak będzie lepiej dla fabuły. Otóż, zapraszam was na prelekcję gdzie postaram się wyjaśnić w jaki sposób robić to dobrze i dlaczego czasem lepiej jest po prostu pogadać. Zapraszam.

11:00-12:00 50 twarzy cosplayera

Magdalena „Nevya Quinn” Kędzierska

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego - Blok Popkupturowy 2

rozwiń szczegóły

Strój gotowy, wig przycięty, propy tylko czekają aż wziąć je w dłoń, ale… Twój strój okazuje się tak wystrzałowy, że Twoja twarz zaczyna zanikać wśród falbanek, pasków i loków peruki. A szkoda! Twarz to nie tylko nasza wizytówka, ale także niezwykle potężny element budowania cosplayu. Po tej prelekcji soczewki, wosk, eyelinery, podkłady, farbki a nawet papier toaletowy i klej nie będą mieć przed Wami tajemnic.

11:00-12:00 Zmowa milczenia. Jaką grą będzie „Omerta. Mafijna gra fabularna”?

Maciej „Szwagier” Szewczyk

Katedra imienia Grega Stafforda

rozwiń szczegóły

Opis systemu wydawanego niebawem przez Imaginarium RPG. „Omerta” to system pozwalający rozgrywać opowieści w świecie zorganizowanej przestępczości w różnych settingach: od yakuzy po mafię pruszkowską i kartele.

11:00-12:00 Życie w innych światach

Edwin Sieredziński

Katedra imienia Nichelle Nichols - Blok Popkulturowy 1

rozwiń szczegóły

Fryderyk Engels miał w przebłysku stwierdzić, iż życie jest formą istnienia białka. Pojawiały się różne definicje oraz różne pomysły, jak mogłoby wyglądać w innych światach. Różnorakie pomysły były rozwijane w ramach literatury s-f. W większości przypadków było ono jednak bardzo podobne do ziemskiego, już nam znanego. Rzadko trafiały się koncepcje takie jak żywe kryształy czy wręcz życie ferromagnetyczne. A prawie w ogóle nie zastanawiamy się, czy życie może występować głęboko wewnątrz planet czy gwiazd – takie pomysły wydają nam się zupełnie absurdalne.

11:00-12:00 (Nie)Fanatastyczne kino Romana Polańskiego

Mirosław P. Jabłoński

Katedra imienia Stanleya Kubricka - Blok Filmowo-Serialowy

rozwiń szczegóły


11:00-13:00 Kalambury RPG

Kabira

Katedra Orichalcum

rozwiń szczegóły

Podczas tego punktu spróbujemy sobie wyobrazić i przeanalizować, jaki jest potencjalny zakres możliwych istot żywych. I niekoniecznie będziemy wychodzić o lansowanych koncepcji krzemoorganicznych? Co byście powiedzieli np. na żywą plazmę czy sprasowaną materię pod dużym ciśnieniem?

11:00-13:00 Genshinowa wiedzówka

Agata „Aya” Szałkowska Magdalena „Stokrot” Głowińska

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Konkursowa

rozwiń szczegóły

o wzięcia udziału w tym konkursie nie potrzebujesz mory czy resinu. Zaoszczędzisz również na primogemach. I przysięgamy, nie będzie aż tak frustrująco, jak podczas farmienia artefaktów. Jedyne, co musicie zrobić, to odpowiedzieć na kilka pytań. Jeśli czujecie się w świecie Genshina jak Venti w Angel’s Share, to ten konkurs jest dla was.

11:30-12:15 Sesja zdjęciowa w cosplayu

Magdalena „Nevya Quinn” Kędzierska

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Panelowa

rozwiń szczegóły

Jak się przygotować, o co pytać fotografa przed sesja zdjęciową, ile kosztuje i na co zwracać uwagę podczas trwania sesji oraz po niej.

12:00-13:00 Oblężenia i fortyfikacje - historia i fikcja

Łukasz Sasuła Sas

Katedra imienia Katherine Johnson

rozwiń szczegóły

Czy w czasie szturmu faktycznie wdzierano się na mury po stosach trupów? Czy mury zamku można porąbać mieczem? I dlaczego te oblężenia były takie krwawe? A może wcale nie były - słów kilka o fortecach i ich dobywaniu, okiem historyka.

12:00-13:00 Tolkien, Władca Pierścieni, Księga zaginionych opowieści - Jak to przetłumaczyć?

Cezary Frąc

Katedra imienia Terry’ego Pratchetta - Blok Literacki 2

rozwiń szczegóły

Prelekcja o tłumaczeniach Tolkiena, problemach językowych i merytorycznych. Analiza dzieł Tolkiena z punktu widzenia tłumacza.

12:00-13:00 Konkurs wiedzy o wrogach ludzkości

Adrian Niks Zło

Druga Katedra Egzaminacyjna

rozwiń szczegóły

Mutanty, Kosmici i Maszyny. Każdy uczestnik wybiera w swojej rundzie jedno pytanie z tych trzech kategorii. Pytanie będą dotyczyć ponad 80+ settingów z gier, książek, seriali czy filmów.

12:00-13:00 Konkurs wiedźmiński

Barbara Sarbian Sarenka Wilkomir

Katedra Egzaminacyjna

rozwiń szczegóły

Kojarzycie te książki, co to je Sapkowski napisał na podstawie gier? No właśnie 😉 To może sobie o nich co nieco przypomnimy...?

12:00-13:00 Jak driftować dźwigiem, czyli o prowadzeniu ciężkich mechanicznie systemów

Sebastian „Basti” Wawrzyńczyk

Katedra imienia Gary’ego Gygaxa - Blok RPG 1

rozwiń szczegóły

Są na rynku dostępne systemy, które uchodzą za o wiele bardziej skomplikowane od prostych, kilkunastostronicowych RPGów. Opasłe tomiszcza przerażają ilością mechaniki i zawartych w nich wyjątków, wywołują ból głowy szczegółowością zasad i mają wysoki próg wejścia. A mimo to ludzie w nie grają. Jak można się do takich systemów przekonać? Jak można je polubić i jak zainteresować nimi graczy przyzwyczajonych do nieużywania mechaniki? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

12:00-13:00 Wiedźmin – książki vs film i dwa seriale

Adam Rozmarynowski

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego - Blok Popkupturowy 2

rozwiń szczegóły

Dwa sezony serialowego "Wiedźmina" od Netfliksa za nami. Oczekiwania względem tej produkcji były wielkie. Czy i w jakim stopni zostały spełnione? A może polska wersja sprzed dwudziestu lat była lepsza? Podczas spotkania przypomnimy sobie o wszystkich wcieleniach Geralta z Rivii i spółki. Serdecznie zapraszam.

12:00-13:00 (Nie taka) Krótka historia zombi

Rafał Dąbrowski MangaNeko

Katedra imienia Mary Shelley - Blok Horroru i Grozy

rozwiń szczegóły

"Zombiak jaki jest, każdy widzi. Ale czy na pewno? W tej prelekcji chciałbym pokazać, jak zmieniał się wizerunek zombie, zaczynając od Haiti (a nawet wcześniej), a kończąc na współczesności, gdzie zombi można znaleźć z łatwością w wielu dziełach fantastycznych."

12:00-13:00 Po chrześcijaństwie „Gwiezdne Wojny”? Jedizm jako propozycja religii Nowej Ery

Jacek Inglot Jack

Katedra imienia Nichelle Nichols - Blok Popkulturowy 1

rozwiń szczegóły

Pod koniec XX wieku mawiano, że następne stulecie – po wieku skompromitowanych ideologii (komunizm, faszyzm) – będzie wiekiem religii. Ale czy rzeczywiście tak się dzieje? Czy chrześcijaństwo, odwieczna religia świata zachodniego, przetrwa obecny kryzys? A jeśli upadnie, to czy zostanie zastąpione przez niezmiennie modny od dekad twór popkultury, religię rycerzy Jedi, wymyśloną na potrzeby filmu i zdobywającą coraz liczniejszą rzeszę wyznawców? Czy stworzony przez George’a Lucasa popkulturowy mit ma szansę zastąpić mity zrodzone w starożytności? Kto wie, być może już za sto lat ludzie na naszym kontynencie będą nabożnie głosić „Jedna jest Moc i Lucas jest jej Prorokiem”. Czy żyjemy w epoce upadku klasycznej mitologii? Jeśli tak, to czy stary chrześcijański mit jest zastępowany przez nowy?

12:00-13:30 Dlaczego "Gwiazdy w czerni" to nie "Stars in Black" i vice versa, czyli historia filmiku sprzed ery Youtube'a

Stanisław Mąderek Staszek "szybki jest"

Katedra imienia Stanleya Kubricka - Blok Filmowo-Serialowy

rozwiń szczegóły

Staszek "szybki jest" Mąderek przybliży historię miniatury filmowej, która nigdy nigdzie nie miała pojawić się publicznie, a przypadkiem zrobiła niezłe zamieszanie w sieci i wciągnęła Staszka do świata konwentów.

12:00-14:00 "Chińska literatura fantastyczna, czyli dlaczego Chińczycy są w tym mocni "

Jacek Strzelecki Nie

Katedra imienia Stanisława Lema - Blok Literacki 1

rozwiń szczegóły

Prezentacja chińskiej fantastyki oraz co z literatury zagranicznej w Chinach jest modne

12:00-14:00 Mitologiczni, arturiańscy i filmowi uczniowie czarnoksiężnika

Anna Karnicka Sławomir Jabłoński Anna Szumacher Wegner

Katedra imienia Ursuli K. Le Guin - Kapitularzowy Klub Dyskusyjny

rozwiń szczegóły

Panel dyskusyjny poświęcony archetypowi ucznia czrnoksiężnika w literaturze i filmie

12:00-14:00 Warsztaty Pazaak

Grzegorz Olczyk Kirył Miłosz "Milo" Jassowicz

Katedra imienia Carrie Fisher - Blok Star Wars

rozwiń szczegóły

Warsztaty, na których nauczysz się grać w karciankę ze Star Wars - Pazaaka, najlepiej znanego z legendarnych już gier Star Wars Knight of the Old Republic

12:15-13:00 Social media a cosplayer

Magdalena „Nevya Quinn” Kędzierska

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Panelowa

rozwiń szczegóły

Korzystając z mojego 7-letniego doświadczenia w social mediach – widząc oraz doświadczając ich rozwój, przedstawię ogólnodostępną funkcje na każdej platformie oraz spróbuje uspokoić wasze myśli, że ktoś ma lepsze zasięgi.

13:00-14:00 Filtry rzeczywistości

Marcin Podlewski

Katedra imienia Katherine Johnson

rozwiń szczegóły

Prelekcja na temat Sztucznej Inteligencji, symulacji, kwantyzacji i aparacie poznawczym na podstawie Stripsów

13:00-14:00 Między propagandą a historią, czyli średniowiecze i starożytność z zapomnianych powieści historycznych okresu PRLu

Igor Banaszczyk Grafzero

Katedra imienia Terry’ego Pratchetta - Blok Literacki 2

rozwiń szczegóły

"Średniowiecze i starożytność to epoki, które szczególnie mocno kuszą autorów powieści historycznych. Wszyscy znamy przecież ""Quo vadis"" Henryka Sienkiewicza, a wielu z nas słyszało zapewne o ""Krzyżowcach"" Zofii Kossak, ""Bolesławie Chrobrym"" Gołubiewa czy twórczości Hanny Malewskiej lub Teodora Parnickiego. Obok tych wielkich tworzyła też cała rzesza pisarzy dziś już zupełnie zapomnianych. Dlaczego ich twórczość nie jest współcześnie wznawiana? Jakie wątki podejmowali? Jak radzili sobie z cenzurą? Czy ulegali wymogom propagandy? Jak rozumieli historię i co starali się przekazać swoim czytelnikom? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas swojego wystąpienia."

13:00-14:00 Czy książka była lepsza?

Mirosław P. Jabłoński

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego - Blok Popkupturowy 2

rozwiń szczegóły

Spotkanie wokół literackich pierwowzorów i ich filmowych adaptacji. Czy najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne, wykorzystywane do obróbki graficznej, są w stanie oddać wyobraźnię autora i urzeczywistnić fantastyczne światy, czy też - dzięki swoim mozliwościom - przenoszą je swoją pomysłowością?

13:00-14:00 Duchy polskie

Magda Kozłowska Cathia

Katedra imienia Mary Shelley - Blok Horroru i Grozy

rozwiń szczegóły

Lubicie opowieści o duchach? No ba, kto nie lubi! Czy jednak znacie najciekawsze polskie opowieści o tych mrożących krew w żyłach zjawach? Nie? Idealnie! To jest prelekcja dla Was!

13:00-14:00 Przywłaszczenie kulturowe, cancel culture, orientalizm. Jak żyć i tworzyć w czasach poprawności politycznej?

Ewa Hofmann-Psuty Ewa Psuty

Katedra imienia Nichelle Nichols - Blok Popkulturowy 1

rozwiń szczegóły

"Co jeszcze można w dzisiejszym świecie, kiedy na każdym internetowym rogu czają się strażnicy moralności gotowi wytknąć nam, kogo znowu obraziliśmy? O czym można jeszcze pisać? Co tworzyć? W jaki sposób? Czy wolność słowa umarła? A może wręcz przeciwnie? Dzięki wprowadzeniu pewnych pojęć i zwróceniu uwagi na pewne problemy, kultura rozwija się jak nigdy wcześniej, a my jako młodzi twórcy wreszcie możemy opowiadać o każdym aspekcie życia? Spotkanie ma na celu przybliżenie pojęć związanych z poprawnością polityczną w kulturze. Omówienie, czemu pewne dzieła mogą być obecnie uważane za problematyczne. Oraz luźna dyskusja, jak temu wszystkiemu sprostać i nie zwariować."

13:00-14:00 Buble do walki

Agata „Aya” Szałkowska & Magdalena „Stokrot” Głowińska

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Panelowa

rozwiń szczegóły

Witamy w telezakupach Akrot. Tutaj za niesamowicie śmieszną cenę możesz dostać każdą, nawet najbardziej niepraktyczną i absurdalną, broń. Czyżby zaciekawiło cię to śmiercionośne hula-hop z ery Sengoku? A może jednak spodobał ci się ten metalowy wachlarz? A może wolisz tę ogromną kosę Krusnika? Nieważne, co wybierzesz, bo jeśli zadzwonisz do nas wciągu najbliższej godziny, dostaniesz te zabytkowe srebrne sztućce za darmo.

13:00-14:30 Baby w medialnym fandomie RPG - co w trawie piszczy?

Marcelina Falińska-Toboła Marcelina

Katedra imienia Gary’ego Gygaxa - Blok RPG 1

rozwiń szczegóły

Ostatnio jest o tym bardzo głośno. Są głosy, które mówią, że medialny fandom RPG to miejsce zagarnięte przez mężczyzn. Są takie, które mówią, że kobiet w fandomie jest po prostu mało. Na tej prelekcji postaram się przejść przez grono internetowych twórczyń contentu RPG i pokazać, że my baby też jesteśmy w sieci i robimy spoko rzeczy. Powiem też kilka słów o erpegowym feminizmie.

13:00-15:00 Who is that ork?! Absurdalny i pełen przemocy turniej wiedzy z popkultury wszelakiej

Adrian Niks Zło

Druga Katedra Egzaminacyjna

rozwiń szczegóły

Zasady są proste, musisz zgadnąć za kogo przebrany jest ork, bądź goblin, może to być postać z filmu, gry, memów, anime lub nawet kapeli muzycznej. Gwarantuje chaos, hałas i bezczelenie naigrawanie z twoich ulubionych elementów popkultury wszelakiej. Będą też specjalne heheszki dla publiczności w których będą można pomagać/przeszkadzać/przeszkadzać złośliwie dla uczestników. Nie zalecam jedzenie/picia podczas konkursu, nagłe wybuchu śmiechu/oburzenia kończyły zadławieniem. Zapraszam tak i młodych jak i zielonych, acz prosimy by krasnoludy czy inne elfy zostały za drzwiami.

13:00-15:00 Gimby nie znajo

Ewa Lasota Kapadocja

Katedra Egzaminacyjna

rozwiń szczegóły

Gimbów już co prawda nie ma, ale i tak nie znajo 😉 Ten konkurs to sentymentalna podróż po popkulturze dzieciaków, które wychowywały się na szarych blokowiskach lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Jeśli Twoja broda już siwieje, jeśli wiesz, co łączy kasetę i ołówek, jeśli dalej nadstawiasz ucha za dźwiękiem Family frost i umiesz tańczyć Macarenę, musisz przyjść! A jeśli nic z tego Cię nie dotyczy, przyjdź i sprawdź, czym jarał się stary fandom.

13:00-15:00 Szkoła Mistrzowania – warsztaty dla chcących pisać przygody i prowadzić Earthdawn

Auraya i Basti

Katedra Orichalcum

rozwiń szczegóły

ak wymyślać, spisywać i prowadzić sesje w ED, na co zwracać uwagę, skąd czerpać inspiracje i jak korzystać z mechaniki. Pogadanka dla MG.

13:00-15:00 Opy i edy z pytaniami

Magdalena „Aira” Sobierajska & Paulina „Kuyu” Kozłowska

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Konkursowa

rozwiń szczegóły

Odgadywanie openingów i endingów oraz odpowiadanie na pytania dotyczące tego co podczas nich dzieje się na ekranie. Punkty przyznawane są za anime, nazwę utworu i poprawną odpowiedź na pytanie.

14:00-15:00 Międzykonwentowy Poczet Władców - Konrad II

Piotr Wojnarowicz Voynar

Katedra imienia Katherine Johnson

rozwiń szczegóły

16 edycja MPW! Konrad II to władca, który z jednej strony może się kojarzyć kiepsko miłośnikom historii Polski. Jednak czy słusznie? Jego żywot i panowanie (i to jakie – w końcu był władcą trzech królestw, zaś na kolejnych kilka miał z racji swej pozycji ogromny wpływ!) obfite było w wielce ciekawe i mające wpływ na dalszą historię Europy wydarzenia. Czy był wrogiem, czy przyjacielem Polski? Co naprawdę osiągnął? Co mu się nie udało? Co po sobie zostawił? Takich wiadomości, przy muzyce z epoki, okraszonych anegdotami, a także poradami dla rekonstruktorów epoki i LARPowców możesz się spodziewać na tej prelekcji.

14:00-15:00 Świat Zmroczy: zatargi magów, igraszki demonów

Agnieszka Hałas

Katedra imienia Stanisława Lema - Blok Literacki 1

rozwiń szczegóły

Wprowadzenie do uniwersum Zmroczy, w którym rozgrywa się pięciotomowy cykl „Teatr węży” (zdania są podzielone co do tego, czy to dark fantasy i jak bardzo dark). Autorka opowie o konstrukcji tego porzuconego przez bogów uniwersum, o Otchłani, demonach i sferach, o tym, jak narodził się mag znany jako Krzyczący w Ciemności, czy cykl jest zakończony (spojler: tak) i czy planowane są kolejne powieści z tego świata (spojler: tak). Podzieli się też anegdotami o perypetiach wydawniczych cyklu.

14:00-15:00 Spotkanie autorskie z Magdaleną Kozak, twórczynia cyklu "Nocarz"

Magdalena Kozak

Katedra imienia Ursuli K. Le Guin - Kapitularzowy Klub Dyskusyjny

rozwiń szczegóły

Spotkanie autorskie

14:00-15:00 Absurdy w "Harrym Potterze"

Daniel Muniowski Strefa Czytacza

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego - Blok Popkupturowy 2

rozwiń szczegóły

Przegląd ciekawych błędów, absurdów czy pomyłek w cyklu o Harrym Potterze.

14:00-15:00 Zgrozy: ludzie Cthulhu

Marek Golonka

Katedra imienia Mary Shelley - Blok Horroru i Grozy

rozwiń szczegóły

Lovecraft twierdził, że lepiej mu wychodzi opisywanie zjawisk, niż ludzi. A jednak kosmiczna groza jest naprawdę przejmująca tylko wtedy, gdy pokażemy, jak działa na ludzi. Na prelekcji zanalizuję, jak Samotnik z Providence podchodził do pokazywania w swoich opowiadaniach ludzkich reakcji na Mity Cthulhu, i opowiem, jak radzą sobie z tym zagadnieniem współtwórcy serii Zgrozy - w tym ja sam.

14:00-15:00 Asasyni z Alamutu - prawda, mity i legendy

Aleksy Strzembosz Vanitas

Katedra imienia Nichelle Nichols - Blok Popkulturowy 1

rozwiń szczegóły

Asasyni, czy też nizaryci, są jedną z odłamem islamu owianym czarną legendą zabójców i mistyków. Jednak ile w nich prawdy, ile zakłamań, a ile propagandy? Skąd się wzięła ich nazwa, czy faktycznie tyle zabijali, i co do tego wszystkiego ma Marco Polo? O tych i innych motywach z historii sekty, która dała początek kultowemu Assassin's Creed, będziemy mówić.

14:00-16:00 Turniej Pazaaka

Grzegorz Olczyk Kirył Miłosz "Milo" Jassowicz

Katedra imienia Carrie Fisher - Blok Star Wars

rozwiń szczegóły

Turniej, na którym możesz sprawdzić jak dobrze umiesz grać w karciankę ze Star Wars - Pazaaka, najlepiej znanego z legendarnych już gier Star Wars Knight of the Old Republic

14:00-16:00 Samuraje na ekranie. Długa historia kina jidai-geki

Artur Niewczas Hatto Danmari

Katedra imienia Stanleya Kubricka - Blok Filmowo-Serialowy

rozwiń szczegóły

"Kino japońskie powstałe u schyłku XIX w. prężnie rozwija się do dziś, przechodząc liczne transformacje stylów. Filmy kostiumowe, „historyczne” tworzone są już ponad 100 lat i wciąż otrzymują od krytyków oraz widzów pozytywne recenzje. Gatunek jidai-geki od początku miał bowiem specyficzną wartość dla japońskiego społeczeństwa, opartą na kodeksie bushido, filozofii zen a także dumie z własnej historii. I mimo, że obecnie filmy samurajskie odbierane są bardziej jako rozrywka, wciąż zajmują wysoką pozycję wśród innych gatunków, przyciągając do kin tłumy fanów."

14:00-16:00 Śluby konwentowe

Taoshi

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Panelowa

rozwiń szczegóły

Chcesz oficjalnie mieć swoją waifu? Lub swojego husbando? A może chcesz poślubić swoją poduszkę? W takim razie zapraszamy na Śluby Konwentowe! Zapewniany certyfikat dla Ciebie jak i dla Twojej drugiej połówki.

14:30-16:00 RPG, czyli Rodzina Przy Graniu

Marcin Tarka Fileus -

Katedra imienia Gary’ego Gygaxa - Blok RPG 1

rozwiń szczegóły

To nieoczywiste grać w gry z najbliższą rodziną, ale nie jest to wykluczone. A nawet może być to świetna zabawa. Posługując się przykładami z życia wziętymi postaram się podpowiedzieć jak zabrać się do gry w gronie najbliższych, jakie trudności można przy tym napotkać i jak nie stracić głowy i dobrego humoru, kiedy twój pierworodny upiera się, by grać tą samą postacią co ty.

15:00-16:00 Niech stanie się świat

Anna Szumacher

Katedra imienia Stanisława Lema - Blok Literacki 1

rozwiń szczegóły

Jak nie wpaść w pułapkę nowej rzeczywistości? Tworzenie światów w high fantasy i urban fantasy to droga pełna pułapek i dziur... logicznych. Miejsce, w którym żyje nasz bohater to nieodzowna część fabuły, warto więc poświęcić chwilę na pytanie: "Gdzie jesteśmy i dokąd tuptamy?".

15:00-16:00 Tolkien się od niego uczył? Rzecz o twórczości Lorda Dunsany

Adam Rozmarynowski

Katedra imienia Terry’ego Pratchetta - Blok Literacki 2

rozwiń szczegóły

Powiedzmy to szczerze: Śródziemie nie wyrosło na dziewiczych bezkresach wyobraźni JRR Tolkiena, a on sam nie był wcale pierwszym – aczkolwiek pozostał zdecydowanie najbardziej znanym – twórcą literatury fantasy na świecie. Wśród osób, które wyprzedziły go na tym polu na szczególną uwagę zasługuje prawdziwy oryginał: arystokrata, żołnierz, sportsmen, szachista, polityk, wagabunda, wreszcie poeta, dramaturg i pisarz w jednej osobie. Mowa o jedynym i niepowtarzalnym Lordzie Dunsany, człowieku, którego twórczość znacząco wpłynęła na HP Lovecrafta,i Neila Gaimana i właśnie JRR Tolkiena. Zapraszam wszystkich miłośników fantastyki i humoru spod znaku Latającego Cyrku Monthy Pythona.

15:00-16:00 Pokaz Tribal Bellydance

Ewa Hofmann-Psuty Atelier Improwizacji Ewa Psuty Dorota Ścibiorek

Aula główna

rozwiń szczegóły

Pokaz tańca FCBD Style oraz tribal fusion przez różne łódzkie tancerki oraz szybkie warsztaty i wspólne tańce.

15:00-16:00 Wizje Polski alternatywnej w literaturze

Marcin Podlewski

Katedra imienia Katherine Johnson

rozwiń szczegóły

Prelekcja na temat rozmaitego ujęcia Polski w literaturze fantastycznej

15:00-16:00 Meandry Czasu

Radosław Polański Rynvord

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego - Blok Popkupturowy 2

rozwiń szczegóły

"Once restricted to fantasy and science fiction, time travel is now simply an engineering problem @Michio Kaku 2003 Porozmawiamy o tym dlaczego podróże w czasie mogą być bardziej istotne z punktu widzenia jednostek niż ogółu ludzkości, o tym jakie rozwiązania techniczne proponuje nam dziś nauka, o tym dlaczego Marty McFly nigdy nie wrócił z przeszłości oraz o nazwanych paradoksach związanych z podróżowaniem w czasie."

15:00-16:00 Tolkienowski quiz wiedzowy

Hubert Jankowski Jankoś

Katedra imienia Grega Stafforda

rozwiń szczegóły

"W twórczości Tolkiena nie znajdziemy dużo ciekawych i wyrazistych antagonistów. Zło jest raczej bezimienne, stanowi bowiem zaprzeczenie dobra. Nie wiemy dużo o bohaterach negatywnych, chyba, że o tych, którzy niegdyś stąpali drogą dobra. W literaturze ten brak jasnego antagonisty wzmacnia jedynie działanie fabuły. Problem pojawia się jednak, gdy próbujemy napisać scenariusz do gry RPG i przeprowadzić go naszym graczom. Na tej prelekcji przedstawię wam kilka pomysłów i inspiracji jak stworzyć takiego oponenta dla naszej historii. Chciałbym także zaprosić was do dyskusji oraz rozmowy o waszych własnych pomysłach. "

15:00-16:00 Zgrozy: Jak pisać lovecraftowskie erpegi?

Marek Golonka

Katedra imienia Mary Shelley - Blok Horroru i Grozy

rozwiń szczegóły

"""Zew Cthulhu"" to jedna z najstarszych i najpopularniejszych gier fabularnych, istnieje także wiele innych systemów związanych z Mitami Cthulhu, a do tego odniesienia do twórczości Lovecrafta można znaleźć w praktycznie dowolnym systemie. Dziś, gdy twórczość Samotnika z Providence znajduje się w domenie publicznej, każdy może dodać swoje trzy grosze do bogatej biblioteki lovecraftowskich gier i dodatków. Jak to robić? Od czego zacząć? Czego oczekują fani? Na prelekcji postaram się odpowiedzieć na te pytania w oparciu o moje doświadczenia w wydawaniu serii Zgrozy oraz w kontakcie z polskimi i zagranicznymi wydawcami lovecraftowskich erpegów."

15:00-16:00 Kaligrafia starowolkańska

Diana Pawlicki Deadamned

Katedra imienia Nichelle Nichols - Blok Popkulturowy 1

rozwiń szczegóły

Jedną z najważniejszych rzeczy w toku nauki w Wolkańskiej Akademii Nauk jest nauczenie się zachowywania porządku, bez którego poprawne funkcjonowanie w społeczeństwie nie jest możliwe. Kaligrafia wolkańska uczy i wymaga cierpliwości, staranności i panowania nad ruchem. Wszystko ma znaczenie.

15:00-16:00 Zaprojektuj swój Kaer

IbanezM

Katedra Orichalcum

rozwiń szczegóły

Porozmawiamy z jakimi problemami borykali się budowniczowie kaerów, jak wygląda życie w kaerze i jak wykorzystać to w kampanii, tworząc swój własny, skrojony na miarę kaer.

15:00-17:00 Marsz wilków - najbardziej traumatyczne filmowe scen

Wegner Magdalena Kozak Agnieszka Hałas

Katedra imienia Ursuli K. Le Guin - Kapitularzowy Klub Dyskusyjny

rozwiń szczegóły

Panel dyskusyjny poświęcony tym scenom filmowym!

15:00-17:00 Fantastyczny Konkurs Literacki

Łukasz Sasuła Sas

Druga Katedra Egzaminacyjna

rozwiń szczegóły

Od Tolkiena po Rowling, a może nawet od Dunsany'ego po Sapkowskiego - sprawdź swoją wiedzę w zakresie literatury fantastycznej. Pożerasz książki? Tutaj to one pożrą Ciebie (bądź smaczny - i punktualny!). Konkurs multimedialny!

15:00-17:00 The Orville - wiedzówka

Marcin Jędrecki Alucard

Katedra Egzaminacyjna

rozwiń szczegóły

"To nie jest Star Trek, choć można się pomylić. Konkurs wiedzy o serialu będącym hołdem dla sagi Star Trek, wizji Gene'a Roddenberry'ego i współczesnego telewizyjnego Science-Fiction"

15:00-17:00 Niezbyt sprawiedliwy konkurs nie-wiedzy mangowej

Hory-portier

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Konkursowa

rozwiń szczegóły

Niezbyt sprawiedliwy konkurs. Oto alternatywa dla wszechobecnych wiedzówek. Zmierz się z przeciwnikiem w tym nieszablonowym konkursie i wygraj czymś więcej niż samą wiedzą! Uważaj na pułapki, wyroluj przeciwników i zostań Zwycięzcą.nie-wiedzy mangowej

16:00-17:00 Pola dawnych bitew - głębia rowu Filipińskiego

Radosław Kot

Katedra imienia Katherine Johnson

rozwiń szczegóły

Podczas operacji filipińskiej jesienią 1944 roku doszło do kilku ważnych bitew morskich. Jedna z nich, bitwa koło Samaru, została stoczona nad skrajem i główną głębią Rowu Filipińskiego. Jak dotąd z ośmiu utraconych tam przez obie strony okrętów odnalezione zostały wraki czterech, pozostałe, mogące znajdować się nawet na głębokości większej, niż 8 tysięcy metrów, czekają wciąż na odkrywcę. Chcę przedstawić stan prac poszukiwawczych w tym rejonie i stosowane tamże metody.

16:00-17:00 Spotkanie z autorem sagi "Dzieci Czystej Krwi"

Marcin Masłowski Marcin Masłowski Arkadiusz Orzeł - magazyn Hipogryf

Katedra imienia Stanisława Lema - Blok Literacki 1

rozwiń szczegóły

Spotkanie czytelników książek z autorem. Moderowana rozmowa na temat bogactwa wykreowanego w sadze świata, fabuły i dalszych losów bohaterów, pracy autora nad tekstem. Pytania od czytelników. Możliwość zakupu książek (opcjonalnie)

16:00-17:00 Pieśni, przepowiednie, przysięgi i ich znaczenie w świecie Tolkiena

Sławomir Miklas Bombadil

Katedra imienia Terry’ego Pratchetta - Blok Literacki 2

rozwiń szczegóły

Trzy ważne, a być może najważniejsze aspekty tolkienowskiego świata, które decydują o historii Ardy i jej mieszkańców. Czym są pieśni, przepowiednie i przysięgi u Tolkiena? Co oznaczają i jaki mają wpływ na losy elfów, krasnoludów, ludzi i hobbitów? Dlaczego piosenki Toma Bombadila wcale nie są absurdalne jak by sir mogło wydawać na pierwszy rzut oka? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielę podczas mojej prelekcji.

16:00-17:00 Peter Cushing - legenda horroru

Magda Kozłowska Cathia

Katedra imienia Carrie Fisher - Blok Star Wars

rozwiń szczegóły

Wielu fanom Peter Cushing kojarzy się obecnie tylko z Wielkim Moffem Tarkinem z "Gwiezdnych wojen", jednak wielbiciele horroru znają to nazwisko z wielu dzieł uważanych obecnie za kultowe. W końcu Cushing wcielał się w role m.in. barona Frankensteina i samego Van Helsinga! Jak jednak zapatrywał się na swoją nieoczekiwaną popularność? Co sądził o tytule przyznanym mu przez samą Elżbietę II? Zajrzyjcie na tę prelkę, a Cathia postara się zaspokoić Waszą ciekawość.

16:00-17:00 Bardki, minstrele i osoby muzykanckie na larpiach

Barbara Karlik Harfiarka

Katedra imienia Gary’ego Gygaxa - Blok RPG 1

rozwiń szczegóły

Opowiem jak zwabić, dbać i czerpać korzyści z muzyków na larpiach. Garść praktycznych porad odnośnie warunków niezbędnych dla artystek i artystów by bezpiecznie i komfortowo "robić Twoim graczom grę", a także pomysły jak wykorzystać ich obecność na etapie projektowania gier i w czasie ich trwania.

16:00-17:00 Historia w cieniu bliźniaczych wież WTC

Radosław Polański Rynvord

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego - Blok Popkupturowy 2

rozwiń szczegóły

Nic bardziej nie rozgrzewa wyobraźni ludzi jak teorie spiskowe. Jedne miewają zwolenników, inne z kolei swoich przeciwników, a jeszcze inne niemalże nikogo nie interesują. Ciężko jest jednakże przejść obojętnie wobec wydarzeń z 11/09/2001, gdyż skutki gospodarcze, polityczne i społeczne z tego pamiętnego dnia odczuliśmy wszyscy. Porozmawiamy więc o samym zamachu, jego przebiegu i wszystkich związanych z nim niejasnościach które rzucają szeroki cień na globalną historię świata.

16:00-17:00 Świat Mroku - urban fantasy lat 90. które nie chce zdechnąć

Rafał Kalinowski Kość w Eterze

Katedra imienia Mary Shelley - Blok Horroru i Grozy

rozwiń szczegóły

Wampiry, Wilkołaki, Magowie, Duchy, Wróżki i inne świeżaki są z nami od dawna. Kiedy Underworld, Blade, czy inny True Blood zbierały sobie nowych fanów, ich twórcy bardzo wygodnie unikali dzielenia się źródła swojej inspiracji. Czas to zmienić!

16:00-17:00 Jak się dostać do game devu

Danuta Psuty Danka

Katedra imienia Nichelle Nichols - Blok Popkulturowy 1

rozwiń szczegóły

Wiele młodych osób chciałoby pracować w branży growej, która w Polsce jest wyjątkowo dobrze rozwinięta, z tytułami rozpoznawalnymi i sprzedawanymi na całym świecie. Danuta Psuty, weteranka branży z ponad 10 letnim doświadczeniem i 4 tytułami AAA na koncie chętnie podzieli się swoją wiedzą i opowie, jak wsadzić buta w przysłowiowe drzwi. Wyjaśni, jakie i czy w ogóle potrzebne są studia, jak przygotować portfolio i czego nie robić w czasie rozmowy rekrutacyjnej.

16:00-17:00 Nasze życie z Arnoldem

Bartek Biedrzycki Bruno Biedrzycki

Katedra imienia Stanleya Kubricka - Blok Filmowo-Serialowy

rozwiń szczegóły

Geek dad - pisarz fantastyki oraz nerd son - gracz, omawiają swoje ulubione filmy z Arnoldem Schwarzeneggerem na przestrzeni lat. Potężna dawka fantastyki, humory i niedotrzymywania obietnic w kwestii terminu uśmiercenia.

16:00-17:00 Podstawy mechaniki „Earthdawn” 4 edycja

Basti

Katedra Orichalcum

rozwiń szczegóły

Część osób uważa, że mechanika ED jest trudna. Na prelekcji postaram się Wam pokazać, że nie jest wcale tak skomplikowana jak uważają niektórzy.

16:00-17:00 Otome isekai czyli damy w opałach

Anna Szumacher

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Panelowa

rozwiń szczegóły

Otome isekai to cudowny podgatunek wschodnich komiksów i animacji, w którym bohaterka w jakiś sposób przenosi się do innego świata (czasami bazującego na grze randkowej) i... jej kłopoty dopiero się zaczynają - bo na przykład reinkarnuje się jako główna antagonistka. Przejrzymy sobie, co ma do zaoferowania rynek i czego możemy się po takich seriach spodziewać. SPOILER: WSZYSTKIEGO

16:00-18:00 Kryształy Czasu i RPG w Polsce

Artur Szyndler Autor Kryształów Czasu

Katedra imienia Grega Stafforda

rozwiń szczegóły

Twórca pierwszego polskiego systemu RPG opowie o sesjach toczonych kiedyś i dziś (różnicach, które nie są do pojęcia dla dzisiejszych graczy np sesje po kilkunastu graczy...). Opowie też o tworzeniu nowych RPG, oraz o RPG systemach, które tworzy. W tym 3 najnowsze...

17.00-18.00 Straszne przekłady

Kazimierz Kyrcz Kornel Mikołajczyk, Zeter Zelke

Katedra imienia Ursuli K. Le Guin - Kapitularzowy Klub Dyskusyjny

rozwiń szczegóły

Panel dyskusyjny poświęcony trudom, znojom i niebezpieczeństwom związanym z tłumaczeniami tekstów literackich, okraszony licznymi anegdotami z życia.

17:00-18:00 Powieść edukacyjna - co to za zwierzę?

Radosław Kot

Katedra imienia Katherine Johnson

rozwiń szczegóły

Jak wykorzystywano, i jak się wykorzystuje, fantastykę naukową w celach edukacyjnych, propagandowych czy szerzej nawet, w programach inżynierii społecznej.

17:00-18:00 Spotkanie Autorskie z Feliksem W. Kresem

Feliks W. Kres

Katedra imienia Stanisława Lema - Blok Literacki 1

rozwiń szczegóły

Spotkanie z twórcą cyklów Księgi Całości i Zjednoczone Królestwa.

17:00-18:00 Moje przygody ze Snergiem.

Marek Oramus

Katedra imienia Terry’ego Pratchetta - Blok Literacki 2

rozwiń szczegóły

Marek Oramus wspomina Adama Wiśniewskiego-Snerga - na poły zapomnianego, niezwykle oryginalnego pisarza-odludka, który debiutował w połowie lat 70. W polskiej fantastyce był to okres wyczekiwania. Po serii wspaniałych powieści SF opublikowanych w latach 60. Lem poszedł w eksperymenty literackie, zawodząc gusta bardziej konwencjonalnie nastawionych czytelników i fanów. Adama Wiśniewskiego-Snerga nikt wcześniej nie znał, jego debiut, powieść "Robot" była więc poniekąd jak grom z jasnego nieba. Krytycy sądzili, iż autor jest fizykiem ukrywającym się pod pseudonimem, czytelnicy mieli kłopoty z interpretacją dzieła, ale panowała powszechna zgoda, że w polskiej fantastyce zdarzyło się coś niezmiernie istotnego. Organizujący się wówczas ruch fanów z miejsca uznał Adama za swego i autor „Robota” zaczął regularnie pojawiać się na imprezach klubowych w Warszawie i w Polsce. To na kartach „Robota” Snerg sformułował teorię Nadistot, nazywał ją także teorią względności życia, a równie dobrze pasowałaby teoria hierarchii bytów. Snerg podzielił całe występujące na Ziemi życie na generacje, nadał im numerację oraz nazwy. I tak generacja zero, czyli chemiczna, obejmuje minerały, generacja 1 – botaniczna – rośliny; generacja 2, zoologiczna, grupuje zwierzęta i dopiero generacja 3, psychologiczna, uwzględnia umysły. Podział ten narzuca od razu dwie reguły: każda kolejna generacja żywi się poprzednią, a przedstawiciele niższych generacji nie postrzegają przedstawicieli generacji wyższych. Tych ostatnich Snerg określił właśnie jako nadistoty: tak więc rośliny są nadistotami minerałów, zwierzęta nadistotami roślin, a umysły nadistotami zwierząt. Czy umysły mają własne nadistoty, tego rozstrzygnąć nie jesteśmy w stanie, jako że postrzeganie ich pozostaje poza naszym zasięgiem. Ta hierarchia bytów przedłuża się w nieskończoność; kto znajduje się na jej końcu, my, umieszczeni na jej początku, możemy jedynie nieudolnie domniemywać. Podobnych zadziwiających pomysłów jest w twórczości Snerga więcej, a jednak mało kto go dziś czyta. Przed swoja samobójczą śmiercią opublikował jeszcze jedną, genialna powieść "Według łotra" i, jak twierdzą niektórzy, jego pomysłami inspirowali się bracia Wachowscy pisząc scenariusz "Matrix". (prelekcja)

17:00-18:00 Czy "Wiedźmin" to plagiat?

Daniel Muniowski Strefa Czytacza

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego - Blok Popkupturowy 2

rozwiń szczegóły

"Wiedźmin" zadebiutował w grudniowym numerze "Fantastyki" z 1986 roku. Na ogół budził zachwyt, jednak wśród czytelników znaleźli się i tacy, którzy zarzucali Andrzejowi Sapkowskiemu plagiat. Podczas prelekcji porównamy "Wiedźmina" ze "Strzygą" Romana Zmorskiego.

17:00-18:00 Konkurs wiedzy o Mass Effect

Marcin Samojłowicz Levi

Druga Katedra Egzaminacyjna

rozwiń szczegóły

Wezwanie dla całego personelu Przymierza Układów, bezzwłocznie stawić się na planecie Ziemia w celu ewaluacji wiedzy z uniwersum Mass Effect.

17:00-18:00 Dlaczego chcemy zapomnieć o sequelach?

Magda Kozłowska Cathia

Katedra imienia Carrie Fisher - Blok Star Wars

rozwiń szczegóły

Fani "Star Wars" są znani z tego, że uwielbiają krytykować swoją ulubioną Sagę, jednak często nie jest to krytyka dla samego krytykowania. Potrafią przyznać się do błędów, często potrafią uzasadnić, dlaczego coś im się nie podoba. Cathia zaprasza właśnie na taką prelekcję - na chłodno analizującą, co takiego nie "zagrało" w Epizodach VII-IX. To naprawdę nie będzie czysty hejt!

17:00-18:00 Smoki w Dungeons & Dragons

Adrian Niks Zło

Katedra imienia Gary’ego Gygaxa - Blok RPG 1

rozwiń szczegóły

"Dlaczego nigdy nie powinieneś próbować przekupić białego smoka tym, co posiadasz przy sobie? Jaki rodzaj skarbów najbardziej cenią czarne smoki? Dlaczego kłamstwo może uratować Ci życie w spotkaniu z zielonym smokiem? Te oraz inne pytania otrzymają odpowiedź na tej atrakcji. Będzie o zwyczajach godowych, sposobach polowań czy o tym, jak przekonać bydlę, by dało się dosiąść. "

17:00-18:00 Wszystko, co chcecie wiedzieć o zbiórce na czwartą edycję „Earthdawna”

Auraya i Jankoś

Katedra Orichalcum

rozwiń szczegóły

Panel dyskusyjny, na którym dowiecie się jak wygląda proces wydawniczy czwartej edycji w Polsce i będziecie mogli zadawać nurtujące Was pytania.

17:00-18:30 Filmowe wykorzystanie gier komputerowych w domowych warunkach

Stanisław Mąderek Staszek "szybki jest"

Katedra imienia Stanleya Kubricka - Blok Filmowo-Serialowy

rozwiń szczegóły

Staszek "szybki jest" Mąderek przedstawi najskuteczniejsze i najtańsze sposoby na wykorzystanie silnika gier Unreal Engine przy tworzeniu niezależnych produkcji filmowych.

17:00-19:00 Konkurs tolkienowski

Łukasz Szeląg leszli

Katedra Egzaminacyjna

rozwiń szczegóły

Formuła raczej klasyczna, pytania na trzech poziomach trudności, uzależnionych od zakresu książkowego (1 - WP i Hobbit; 2 - Silm, Niedokończone, życiorys Tolkiena, 3 - HoMe, NoMe i reszta.

17:00-19:00 Zgadnij anime po jedzeniu

Natalia Korzyńska & Zuzanna Piskorz

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Konkursowa

rozwiń szczegóły

Zapewne każdy z nas widział AMV z aesthetic jedzeniem z anime. Jednak czy zapada ono na tyle w pamięć, aby rozpoznać serię po jednej klatce? Ta screenówka może rozwiać wszelkie wątpliwości.

17:00-19:00 Webnovel według otaku – Zachodnie powieści mangowe

Hory-portier

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Panelowa

rozwiń szczegóły

Mangowców na świecie jest sporo, nigdy nie wiadomo, kiedy któryś z nich zainspiruje się azjatyckimi powieściami, by stworzyć coś „po swojemu”. Czasem zaowocuje to niezłym dziełem, a czasem reinkarnacją jako… Bakłażan? Poznaj dzieła zachodu, od ambitnych, po absurdy. Dla każdego coś miłego

18:00-19:00 Eksperymenty myślowe - dźwignie wyobraźni czy manowce nauki

Istvan Vizvary

Katedra imienia Katherine Johnson

rozwiń szczegóły

"Możemy sobie wyobrazić pokoje rozumiejące język chiński, mordercze wagoniki i dziewczynki, które nie znają koloru czerwonego. Ile jednak warta jest wiedza zdobyta w eksperymentach myślowych i czego tak naprawdę dotyczy: rzeczywistości czy tylko nas samych?

18:00-19:00 Świat bez wojen. Świat bez kobiet. Świat bez mężczyzn. Niebezpieczne wizje Ursuli K. Le Guin

Dominika Oramus

Katedra imienia Stanisława Lema - Blok Literacki 1

rozwiń szczegóły

Ursula K. Le Guin zajmuje we współczesnej literaturze bardzo szczególne miejsce: jest to przestrzeń "pomiędzy", literatura pogranicza. Jej pisarstwo plasowane było pomiędzy fantastyką a głównym nurtem, fantasy a science fiction, science fiction a speculative fiction, przeszłością i przyszłością. Debiutowała w okresie gwałtownych zmian science fiction, tak zwanej Nowej Fali, kiedy to młodzi twórcy fantastyki zrewolucjonizowali gatunek. Niebezpieczne wizje Ursuli K. Le Guin to eksperymenty myślowe - jej dwa najsłynniejsze utwory: opowiadanie "Słowo las znaczy świat" (z legendarnego tomu Harlana Ellisona "Dangerous Visions, Again") oraz powieść "Lewa ręka ciemności" pisane w okresie wojny wietnamskiej są antropologicznymi i socjologicznymi spekulacjami. W "Słowo las znaczy świat" Le Guin zadała sobie pytanie o cywilizację, w której nie występuje agresja wewnątrzgatunkowa inteligentnej rasy. Czy może istnieć tam progres? Czy cywilizacja taka będzie skazana na zagładę przy pierwszym kontakcie z obcymi najeźdźcami? W "Lewej ręce ciemności" opisuje stworzoną dzięki modyfikacjom genetycznym cywilizację, w której podział na płci jest ograniczony do krótkiego okresu kemmeru (ludzkiego odpowiednika cyklicznej rui), a większość czasu każdy człowiek jest neutralny płciowo. W tym świecie panuje równouprawnienie, ale, zapewne, cel tego eksperymentu był inny - stworzenie świata, w którym nie są toczone wojny. Dlaczego? (wykład z prezentacją w powerpoint, dyskusja)

18:00-19:00 Jak stworzyć swój własny świat i nie zwariować? Czyli o pisaniu powieści high fantasy.

Szymon Brennenstuhl, Katarzyna Janoska S. J. Brennenstuhl, K. W. Janoska (Beshauke)

Katedra imienia Terry’ego Pratchetta - Blok Literacki 2

rozwiń szczegóły

Wielu z nas zna ten schemat - tworzenie własnego, autorskiego świata, kreowanie postaci, wtłaczanie coraz większej cząstki siebie w każdy jego element... Aż w końcu sami już nie wiemy w co włożyć ręce! Na czym skupić się bardziej, czemu poświęcić czas, a co może okazać się niepotrzebnym wysiłkiem. A przede wszystkim - JAK PRZELAĆ TO NA PAPIER? Jak na kanwie misternie opracowanego świata stworzyć fabułę na tyle ciekawą, by przyciągnąć do niego innych? Co zrobić, by wszystkie elementy układanki zgrały się ze sobą w idealnym momencie? W temat zagłębią się młodzi autorzy, którzy z kreacją świata high-fantasy obcują na codzień.

18:00-19:00 Czy możliwa jest dobra komiksowa adaptacja literatury fantastycznej?

Tomasz Syta Szyszka

Katedra imienia Nichelle Nichols - Blok Popkulturowy 1

rozwiń szczegóły

Omówienie kilku adaptacji komiksowych wydanych na rynku polskim na przykładzie „Diuny” Franka Herberta, „Niezwyciężonego” Stanisława Lema, „Wiecznej wojny” Joe Haldemana, „Na skraju jutra” Hiroshi Sakurazaki oraz „Rzeźni numer pięć” Kurta Vonneguta.

18:00-19:00 Spotkanie o Wiktorze Żwikiewiczu – jednym najznamienitszych polskich pisarzy SF lat 70 i 80 XX wieku.

Marek Żelkowski

Katedra imienia Ursuli K. Le Guin - Kapitularzowy Klub Dyskusyjny

rozwiń szczegóły

Spotkanie poświęcone legendzie polskiego SF, twórcy między innymi „Delirium w Tharsys” i „Drugiej Jesieni”

18:00-19:00 Zombie zombie zombie

Joanna Trzaska Truposz

Druga Katedra Egzaminacyjna

rozwiń szczegóły

Krótki konkurs wiedzy o tematyce postapo

18:00-19:00 "Gwiezdne wojny" na papierze

Magda Kozłowska Cathia

Katedra imienia Carrie Fisher - Blok Star Wars

rozwiń szczegóły

Sequele nie cieszyły się specjalną sympatią fanów, Disney i Lucasfilm postanowiły zatem zwrócić się w stronę seriali, książek i komiksów. Jak wygląda sytuacja na rynku wydawniczym i jak wypadają pozycje z nowego kanonu? Cathia postara się odpowiedzieć na te pytania.

18:00-19:00 Planarność w Dungeons & Dragons

Adrian Niks Zło

Katedra imienia Gary’ego Gygaxa - Blok RPG 1

rozwiń szczegóły

"Plany to określenie na inne wymiary w realiach settingów do gry Dungeons & Dragons. Plany nie są alternatywnymi światami lub planetami, są materialnymi manifestacjami nurtów filozoficznych, moralnych oraz konceptów abstrakcyjnych, to krainy bogów oraz zaświaty dla wszystkich śmiertelnych ras. Zapraszam na podróż po tych zmaterializowanych konceptach takich skrajność jak dobro, zło, prawo czy chaos. "

18:00-19:00 Od Loch Ness do bloop - potwory z głębin

Edwin Sieredziński

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego - Blok Popkupturowy 2

rozwiń szczegóły

Potwory z głębin - jeziornych lub morskich - pobudzają wyobraźnię ludzi od setek, jeśli nie tysięcy lat. Doniesienia o ich wystąpieniach w jeziorach oraz głębinach morskich pojawiają się od dawna - w postaci węży morskich, krakenów oraz wielkich bestii. Kryptozoolodzy wiążą te zwierzęta z dawno wymarłymi gadami morskimi oraz prawaleniami. Internautów swego czasu zelektryzował bloop - najpotężniejszy dźwięk zarejestrowany w historii. Niektórzy postulowali, że mógł być on dziełem istoty żywej. Podczas prelekcji dokonana zostanie analiza poszczególnych potworów. Warto dodać przy tej okazji, że legendarny kraken został w końcu połączony z olbrzymią kałamarnicą.

18:00-19:00 RPG jest dla dzieci?

Marcelina Falińska-Toboła Marcelina

Katedra imienia Grega Stafforda

rozwiń szczegóły

Gra z dzieckiem (7-15 l.) to nie lada sztuka, ale zaznaczam, że warto! Na tej prelekcji odpowiem na pytania takie jak: dziecko-gracz czyli co to właściwie znaczy i czemu nie można wrzucać tego do jednego wora? Jakie systemy można grać z dziećmi i czemu to nie musza być tylko te predefiniowane dla młodych? Na co trzeba uważać, grając z młodymi fandomowiczami? Jakie są protipy do grania w takim gronie? Opowiem też o kilku swoich anegdotkach i pokażę, co dało mi RPG z młodymi graczami.

18:00-19:00 Czy niedobre literki mogą być dobre?

Kazimierz Kyrcz Kornel Mikołajczyk, Zeter Zelke

Katedra imienia Mary Shelley - Blok Horroru i Grozy

rozwiń szczegóły

Bizarro fiction od dekady szturmuje umysły czytelników w Polsce. O tym, co się udało, co udało się połowicznie, a także o planach dalszych batalii opowiedzą redaktorzy portalu Niedobre literki.

18:00-20:00 Finał i gala konkursu Cosplay

Kapitularz Team

Aula główna

rozwiń szczegóły

Finał tegorocznego konkursu Cosplay. Przyjdź zobaczyć najlepsze kostiumy!

18:00-20:00 Dlaczego kochamy Earthdawn – wspomnienia

Topory

Katedra Orichalcum

rozwiń szczegóły

Luźna dyskusja o tym co nas urzekło w systemie Earthdawn. Powspominamy sesje, epickie przygody i wydarzenia, śmieszne sytuacje i podzielimy się wspólnie wspomnieniami na ten temat.

19:00-20:00 Astrobiologia okiem anarchisty

Istvan Vizvary

Katedra imienia Katherine Johnson

rozwiń szczegóły

"Żywe jest to, co możesz zjeść albo co może zjeść ciebie. Tej definicji nie przyjmuje NASA, choć powinno, bo w kosmosie szuka życia typowo ziemskiego. Czy tylko dlatego, że innego nie umiałoby znaleźć? Czy jeśli we wszechświecie istnieje coś dużo ciekawszego niż komórki bawiące się łańcuchami węgla, będziemy to w ogóle w stanie dostrzec? Barter za stoisko Fantazmatów"

19:00-20:00 Literackie początki polskiej fantastyki w okresie dwudziestolecia międzywojennego

Marcin Masłowski Marcin Masłowski

Katedra imienia Stanisława Lema - Blok Literacki 1

rozwiń szczegóły

Prelekcja dotycząca pierwszych polskich twórców literatury fantasy w okresie międzywojnia. Tematyka powieści i opowiadań, nawiązania do ówczesnej literatury światowej i polityki. Próba oceny twórczości. Czy ta literatura jest aktualna i może zaciekawić współczesnego czytelnika.

19:00-20:00 Pozaszkolne alternatywy lekturowe, czyli (No) Back to School w turystyce literackiej

dr Magdalena Lachman

Katedra imienia Terry’ego Pratchetta - Blok Literacki 2

rozwiń szczegóły

" Spotkanie poświęcone będzie turystyce literackiej jako ciągle zyskującej na znaczeniu formie tworzenia alternatyw dla klasycznego szkolnego sposobu obcowania z dziełami mistrzów pióra. Chodzi o pokazanie, że lektura nie musi się ograniczać do biernego przyswajania treści zawartych w utworach, a impulsy z nich płynące mogą owocować m.in wielorakimi aktywnościami podróżniczo-eksploracyjnymi, które przybierają dziś bardzo urozmaicony kształt. Spontaniczne lub instytucjonalnie stymulowane wizyty w miejscach związanych z biografią i twórczością pisarzy, wędrówki śladami umiejscowień przestrzennych ważnych dla ich egzystencji i dorobku jawią się obecnie nie tylko jako sposób na popularyzację czytelnictwa czy narzędzie promocji konkretnych miast, regionów, obszarów geograficznych, ale i istotne dla odbiorców doświadczenia poznawcze, wpływające na poszerzanie literackiej i krajoznawczej wiedzy. To poniekąd współczesna szkoła życia na miarę literatury. Prelekcja skupi się na przeglądzie różnego typu działań, imprez i aktywności grupowanych pod szyldem turystyki literackiej, na ocenie ich kulturowej, edukacyjnej i rozrywkowej nośności, także na prognozach względem tego przedsięwzięć. Pokażę m.in., jak literackie horrory i powieści grozy stymulują do wizyt i promocji miejsc, w których (podobno) straszy; jaki typ literatury zasila wyobraźnię projektodawców parków tematycznych; jak fikcja literacka spod znaku fantastyki zmienia postrzeganie realnych przestrzeni; co literackie wizje placówek edukacyjnych zakodowane m.in. literaturze fantasy i science-fiction mogą wznieść do idei realnie funkcjonujących i tradycyjnie zorganizowanych muzeów szkoły i szkolnictwa."

19:00-20:00 Spotkanie autorskie z twórca cyklu Mekhańskie pogranicze

Robert M. Wegner

Katedra imienia Ursuli K. Le Guin - Kapitularzowy Klub Dyskusyjny

rozwiń szczegóły

Spotkanie autorskie

19:00-20:00 Księżniczki i nie tylko

Joanna Trzaska Truposz

Katedra Egzaminacyjna

rozwiń szczegóły

Konkurs wiedzy o księżniczkach Disneya i antagonistach

19:00-20:00 Jaka to postać ze Star Wars - konkurs

Agnieszka Kowalska Vivianne Mateusz Kowalski

Katedra imienia Carrie Fisher - Blok Star Wars

rozwiń szczegóły

Zadaniem Twoim będzie nazwanie postaci widocznej na zdjęciu.

19:00-20:00 Efektywny Altruizm - jak czynić więcej dobra i co mówi nam o tym fantastyka?

Efektywny Altruizm to idea i międzynarodowy ruch, który stawia sobie za cel wykorzystanie precyzyjnego rozumowania i popartych dowodami naukowymi działań do tego, aby rozwiązywać najbardziej dotkliwe problemy świata - od globalnego ubóstwa, poprzez kwestie zdrowia publicznego, aż do zapobiegania globalnym katastrofom, które mogą oznaczać koniec ludzkości np. w wyniku wojny nuklearnej czy niekontrolowanego rozwoju AI. W ramach prelekcji chcielibyśmy przybliżyć koncepcje związane z Efektywnym Altruizmem i pokazać w jaki sposób każdy z nas może efektywnie zmieniać świat na lepsze - oczywiście nawiązując w trakcie do szeregu dzieł z gatunku fantasy i sci-fi.

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego - Blok Popkupturowy 2

rozwiń szczegóły

Efektywny Altruizm to idea i międzynarodowy ruch, który stawia sobie za cel wykorzystanie precyzyjnego rozumowania i popartych dowodami naukowymi działań do tego, aby rozwiązywać najbardziej dotkliwe problemy świata - od globalnego ubóstwa, poprzez kwestie zdrowia publicznego, aż do zapobiegania globalnym katastrofom, które mogą oznaczać koniec ludzkości np. w wyniku wojny nuklearnej czy niekontrolowanego rozwoju AI. W ramach prelekcji chcielibyśmy przybliżyć koncepcje związane z Efektywnym Altruizmem i pokazać w jaki sposób każdy z nas może efektywnie zmieniać świat na lepsze - oczywiście nawiązując w trakcie do szeregu dzieł z gatunku fantasy i sci-fi.

19:00-20:00 Psychohistoria, czyli Asimov, geopolityka i space opera

Marek Żelkowski - -

Katedra imienia Nichelle Nichols - Blok Popkulturowy 1

rozwiń szczegóły

Psychohistoria to nauka stworzona przez Asimova na potrzeby cyklu Fundacja. Okazuje się, że ma ona zadziwiająco dużo wspólnego ze starożytnym chińskim dziełem o prowadzeniu wojny, współczesną geopolityką oraz sposobem myślenia autorów militarnej fantastyki dziejącej się "w odległej galaktyce".

19:00-20:00 Po drugiej stronie popkulturowego lustra. O mrokach codzienności w filmach Satoshi Kona.

Artur Niewczas Hatto Danmari Mariusz "Mario" Górski

Katedra imienia Stanleya Kubricka - Blok Filmowo-Serialowy

rozwiń szczegóły

W japońskiej popkulturze twórca wyjątkowy. Konstruktor mrocznych światów w anime. Demaskator przesłodzonej kultury kawaii. Zmarły przedwcześnie wizjoner animacji. Satoshi Kon stworzył tylko kilka filmów, ale każdy z nich stał się symbolem geniuszu fabularnego i wizualnego. Dwóch fanów japońskiej popkultury Mariusz "Mario" oraz Artur "Hatto" opowiedzą Wam dlaczego stali się wyznawcami twórczości Kona.

19:00-21:00 Dlaczego każdy chciałby grać, a nikt nie chce prowadzić?

Marcin Tarka Fileus -

Katedra imienia Gary’ego Gygaxa - Blok RPG 1

rozwiń szczegóły

"Skoro już przyciągnął twój wzrok ten click-baitowy tytuł, zastanów się proszę przez chwilę - ile razy byłeś w sytuacji, w której chętnie byś coś zagrał, ale nie masz z kim? Albo masz - ale żaden z twoich znajomych nie poczuwa się do prowadzenia, bo ""Tobie wychodzi to najlepiej""? Postaram się opowiedzieć o największych - w mojej ocenie - trudnościach i blokadach powstrzymujących ludzi przed prowadzeniem ogólnie i na przykładach konkretnych systemów postaram się podpowiedzieć, jak trudności te przezwyciężyć. Jednocześnie ta prelekcja jest jedyną w środkowej Polsce okazją by zobaczyć na żywo podręcznik do D&D 3.5 po polsku i w doskonałym stanie."

19:00-21:00 Animcowa skrinówka

Wojciech „Wolfik” Korona

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Konkursowa

rozwiń szczegóły

Przyjdź i spróbuj swoich sił w screenówkowym konkursie, odgadujac jak najwięcej tytułów anime po jednym kadrze. Brzmi latwo? Zapraszam!

19:00-21:00 Mangowi „Milionerzy”

Mateusz „pytlus” Pytlewski, Monitorek

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Panelowa

rozwiń szczegóły

Czy masz pierwiastek wiedzy i jesteś w stanie zapamiętać wszystkie szczegóły? Czy całe dnie spędzasz czytając mangi i oglądając anime? Czy znasz ich autorów i studia za nimi stojące, a może nawet i więcej? Jeśli myślisz, że odpowiedz na te pytania brzmi tak to przyjdź i sprawdź swoją wiedzę.

20:00-21:00 10 rzeczy, które warto poznać w "nowych" Gwiezdnych Wojnach

Michał Ogrodowicz Komisarz Sev

Katedra imienia Carrie Fisher - Blok Star Wars

rozwiń szczegóły

"Gwiezdne Wojny od Disney kojarzą się głównie z gigantycznymi dyskusjami i dramami związanymi z odbiorem najnowszych filmów. Jednak to nie jedyny obraz tej marki, ponieważ Star Wars ma naprawdę wiele do zaoferowania. Podczas tej prelekcji postaram się przedstawić Wam kilka pozycji ze świata seriali, animacji, komiksów, książek i gier, które są dowodem na to, że wbrew wszelkim głosom z internetów, Star Wars nie umarło do końca 🙂 Prelekcja głównie skierowana do osób, które szukają punktu zaczepienia w uniwersum Star Wars."

20:00-21:00 Co by było gdyby – historie alternatywne

Piotr W. Cholewa

Katedra imienia Stanisława Lema - Blok Literacki 1

rozwiń szczegóły

Historie alternatywne to całkiem spory dział fantastyki. Pozornie wydaje się atrakcyjny (Napoleon nie przegrywa pod Waterloo, ktoś zabija Hitlera, zanim ten będzie kanclerzem). Jednak często autorzy pomijają dodatkowe efekty zmian linii czasu. Postaram się zademonstrować lepsze czy gorsze, zabawniejsze czy poważne przykłady zmierzenia się z historią – zwykłą i alternatywną.

20:00-21:30 Koncert fantastyczny na harfę, głos i efeky magiczne

Barbara Karlik Harfiarka

Aula główna

rozwiń szczegóły

Przyjdź i posłuchaj jak dzieje się magia. W programie filk czyli folk światów wymyślonych i ludów zamieszkujących fandom, folk, oraz utwory muzyki dawnej. Historie z żyć przeżytych na larpiach, książek i nie tylko. Tak, będzie "Śmierć Kawalera". Przyjdź i daj się oczarować!

20:00-22:00 Honor Harrington czy John Geary – kto jest lepszym bohaterem militarnej s-f?

Tomasz Syta Szyszka

Katedra imienia Terry’ego Pratchetta - Blok Literacki 2

rozwiń szczegóły

Kosmiczne bitwy, rozpalają wyobraźnie. Serie Honorverse i Lost Fleet to pierwsze wielkie serie jakie poznali polscy czytelnicy z gatunku jaki możemy ogreślić jako "space opera". Postaram się opisac i być może porónać obie serie i światy swtorzone przez autorów.

20:00-22:00 Jak zestarzała się przyszłość.

Jacek Inglot, Marek Oramus

Katedra imienia Ursuli K. Le Guin - Kapitularzowy Klub Dyskusyjny

rozwiń szczegóły

Już od czasów futurystycznych wizji H.G. Wellsa i zachwytu wynalazkami przyszłości na kartach powieści Juliusza Verne'a science fiction interesowała się futurologią. Nic jednak nie starzeje się tak szybko jak przyszłość - z perspektywy roku 2022 nie tylko prognozy sprzed ponad stulecia, ale nawet futurystyczne fantazje sprzed lat 10 czy 20, tracą aktualność. Zarówno Jacek Inglot ("Polska 2.0") jak i Marek Oramus ("Siódme niebo', "Kankan na wulkanie") są autorami utworów rozgrywających się w Polsce w niedalekiej przyszłości, a pisanych przed epoką Sars-Cov-19 i powrotu zagrożeń zimnowojennych. Konspekt "Polski 2.0" powstał pod koniec 2012 roku a autor postawił sobie za cel przedstawić pozytywny i negatywny wariant przyszłości naszego kraju. Jak twierdził w wywiadach wyszła mu "książka-przestroga, przed przyszłością, która niekoniecznie może okazać się rajem". Jednak, w roku opublikowania powieści miał nadzieję, "że ciągle jeszcze nie przekroczyliśmy „punktu nieodwracalności” i żaden wariant jeszcze nie został ostatecznie przesądzony... Być może decydujące okażą się najbliższe 3 - 4 lata. Choć równie dobrze może być i tak, że już przekroczyliśmy ten punkt i nasza przyszłość została 'zaprogramowana'”. Napisane prawie 20 lat temu do antologii "PL+50" "Siódme niebo" Oramusa przedstawia zdegenerowana społecznie i ekologicznie Europę połowy wieku XXI, którą rządzą najeźdźcy z Chin. "Kankan na wulkanie", powieść z gatunku political fiction rozgrywa się zaś na przełomie drugiej i trzeciej dekady obecnego stulecia, czyli w naszej bliskiej przeszłości - w okresie pandemii. O tym, jak zestarzała się przyszłość z oboma pisarzami rozmawia literaturoznawczyni z UW Dominika Oramus.(rozmowa w trzy osoby)

20:00-22:00 Konkurs filmowy

Ewa Lasota Kapadocja

Katedra Egzaminacyjna

rozwiń szczegóły

Zapraszam na konkurs filmowy vol. 2022! Kto był na wcześniejszych edycjach, ten wie, że trzeba zaopatrzyć się w drużynę i prowiant na tydzień. Sprawdźmy, czy oglądacie coś poza Marvelkami 😉

21:00-22:00 Megastruktury – ludzie jak bogowie

Marek Żelkowski

Katedra imienia Katherine Johnson

rozwiń szczegóły

"Sceptycy twierdzą, że konstrukcje astroinżynieryjne o skali planetarnej i większej, to wyłącznie domena literatury science fiction. Tymczasem gros projektów megastruktur nie zrodziła się w umysłach pisarzy SF lecz w głowach naukowców rozważających możliwości eksploracji kosmosu. "

21:00-22:00 10 lat Star Wars od Disney

Michał Ogrodowicz Komisarz Sev

Katedra imienia Carrie Fisher - Blok Star Wars

rozwiń szczegóły

W roku 2022 obchodzimy pierwszą dekadę "nowych" Gwiezdnych Wojen spod ręki Disney. W przeciągu tych 10 lat dostaliśmy sporo filmów, seriali, książek, komiksów czy gier. A jeszcze więcej kontrowersji, dramatów i wielkich dyskusji fanów, które trwają do dnia dzisiejszego. Podczas naszego spotkania postaramy się wspólnie odpowiedzieć na kilka pytań: gdzie jest i dokąd zmierza marka Star Wars? Czego możemy się spodziewać w przyszłości? I czy jest w ogóle na co czekać?

21:00-22:00 Nacje i Geopolityka w świecie Runeterry

Kamil Osiecki Chaos

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego - Blok Popkupturowy 2

rozwiń szczegóły

Opis nacji znajdujących się w uniwersum League of Legends, analiza warunków geograficznych państw i ich wpływu politykę. Potencjalne zagrożenia strategiczne dla omawianych pańśtw.

21:00-23:00 Wiewiórkowe opy i edy

Wojciech „Wolfik” Korona

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Konkursowa

rozwiń szczegóły

Klasyczny konkurs muzyczny z openingów i endingów tym razem w dwukrotnym przyspieszeniu. Myślisz, że sobie poradzisz? Zapraszam do udziału.

21:00-23:00 Anime smash or pass

Natalia Korzyńska & Zuzanna Piskorz

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Panelowa

rozwiń szczegóły

"Która waifu będzie piąć się po drabince rankingu na szczyt, depcząc po drodze swoich przeciwników i zajmie pierwsze miejsce? Pojedynek waifu i husbando według głosów publiczności! Loli? Smash or pass? Dilfy? Smash or pass? Wszystkie postacie spod kategorii „smash” zmierzą się o wyżyny tier listy."

22:00-00:00 Kapitularzowa Noc Filmowa - Yang (2022)
dramat Sci-Fi w reżyserji Kogonada

Katedra imienia Nichelle Nichols

rozwiń szczegóły


Jake próbuje przywrócić do życia ukochanego towarzysza swojej córki i odkrywa, że android Yang ma swój sekretny dysk wspomnień. Zwiastun

10:00-11:00 Smutna sesja

Bartosz Czapnik

Katedra imienia Gary’ego Gygaxa - Blok RPG 1

rozwiń szczegóły

Smutna sesja to coś, co wielu z nas widzi jako standard, bo w końcu gdzie lepiej stworzyć immersję niż w miejscu, gdzie ludzie przeżywają faktyczne emocje. Wychodzę wam naprzeciw, opowiem trochę o tym jak przeprowadzić smutną sesję aby zadziałała oraz o tym, czy warto robić to często, rzadko, a może nawet wcale. Zapraszam.

10:00-11:00 Warsztaty Robienia Kanapek

Małgorzata Żmuda

Katedra imienia Katherine Johnson

rozwiń szczegóły

"Jeśli od zawsze nurtuje Cię kwestia, jaki jest sekret zrobienia najlepszej kanapki - przyjdź do nas i naucz się w praktyce! Ponieważ warsztaty są inicjatywą mającą na celu wspierać dzielenie się jedzeniem z potrzebującymi - po części warsztatowej, będzie oficjalne przeniesienie powstałych kanapek do najbliższej lodówki społecznej. Składniki będą już na miejscu, ale żeby kanapek powstało jak najwięcej, zachęcamy do przyniesienia też własnych produktów :)"

10:00-11:00 Wyzwania na sesjach z kim i czym przyjdzie Wam się mierzyć w Barsawii,

Auraya

Katedra Orichalcum

rozwiń szczegóły

Potwory? Wilki? Dzikie bestie? Nuuuda… Opowiem Wam jakie, nietypowe, wyzwania czekają na Was w świecie Earthdawna. Wszak nie samą eksterminacją szczurów Adept żyje.

10:00-12:00 Wojenna Ramka

Kamila Kłos BringSkyDown

Druga Katedra Egzaminacyjna

rozwiń szczegóły

Konkurs wiedzy z gry Warframe! Zbroje, questy, zasoby... Przyjdź i sprawdź ile wiesz 😉

10:00-12:00 Komiksowy konkurs wagi średniej.

Rafał Tomczyk Opus

Katedra Egzaminacyjna

rozwiń szczegóły

"Cztery drużyny zmierzą się w komiksowym konkursie. Odpowiadaj na pytania. Zbieraj punkty. Pokaż przeciwnikom, że wiesz o komikach więcej niż oni."

10:00-12:00 Dlaczego warto wybrać Mandalorian i dołączyć do Manda'Yaim?

Antoni Matuszewski Marik Awaud

Katedra imienia Carrie Fisher - Blok Star Wars

rozwiń szczegóły

Prelekcja poświęcona historii i kulturze Mandalorian oraz polskiej społeczności Mandalorian

10:00-12:00 Konsultacje cosplayowe

Nevya, Tima, Deadamned

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego - lok Popkulturowy 2

rozwiń szczegóły

Chcesz zrobić cosplay, ale nie radzisz sobie z jakimś elementem? Nie masz pomysłu jak zrobić tą irytującą część? Zapraszamy cosplayerów na konsultacje, służmy naszym doświadczeniem.

10:00-12:00 Nippon quiz

Wojciech „Wolfik” Korona

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Konkursowa

rozwiń szczegóły

Konkurs wszechwiedzy o Kraju Kwitnącej Wiśni. どういたしまして。

10:00-12:00 Im mniej tym lepiej – gra konwentowa

Magdalena „Aira” Sobierajska

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Panelowa

rozwiń szczegóły

Uczestnicy piszą 10 wybranych przez siebie serii anime a następnie wrzucają je oddzielnie do skarbonki. z wrzuconych kartek pierwszy uczestnik losuje jedną i stara się w jak najmniejszej ilości słów opisać anime. Gra kończy się z momentem wyjęcia wszystkich kartek lub upłynięcia czasu atrakcji. Na początku każdy uczestnik dostaje 100 pkt. za odgadnięcie tytułu +10 a każde wypowiedziane słowo opisu kosztuje -1.

11:00-12:00 Karciane odgadywanki

Izabela Szymanek Kin Agnieszka "Aguu" Wypchlak

Katedra imienia Gary’ego Gygaxa - Blok RPG 1

rozwiń szczegóły

Prowadzący posiada talie składające się z 1 karty z nazwą anime i 6 postaciami tej serii. Każdy uczestnik wybiera jeden z dostępnych tytułów. Na środku zgromadzone są nazwy zaś postacie równo rozdane na graczy. Po odsłonięciu tytułu osoba mająca postać w swojej talii przedstawia ją ten kto zgadnie otrzymuje kartę i ustawia ją przed sobą jako punkt. Wygrywa ten kto zgromadzi najwięcej punktów.

11:00-12:00 Syntezy i mechanizmy działania niektórych leków

Konrad Dobosz uran16

Katedra imienia Katherine Johnson

rozwiń szczegóły

Mechanizmy działania leków oraz metody ich otrzymywania. Wprowadzenie w świat chemii leków.

11:00-12:00 Warsztat: Komiks od pomysłu do realizacji

Pracownia Artystyczna Probe Justyna Bazylewicz

Katedra imienia Nichelle Nichols - Blok Popkulturowy 1

rozwiń szczegóły

Podczas warsztatu dowiesz się, jak w kilka kroków stworzyć klimat mangowego komiksu. Pokażę Ci, jak rysować najważniejsze aspekty mangowej ilustracji. Kiedy poznamy podstawy rysunku mangi, pokażę Ci jak stworzyć własną opowieść graficzną. Podczas warsztatu pracuję z każdym indywidualnie. Zakres pracy podczas warsztatów, to: -scenariusz i postaci bohaterów; -układ kadrów, kompozycja i dymki; -komponowanie całości i korekta prac. Zapewne nie skończysz swojego komiksu na miejscu, ale zabierzesz z sobą strony z zaplanowanymi kadrami, oparte na wymyślonym przez Ciebie scenariuszu.

11:00-12:00 Dyscypliny w Barsawii

Ainak

Katedra Orichalcum

rozwiń szczegóły

Dyscyplinę można postrzegać jako profesję, jednak jest to coś więcej, to pewnego rodzaju okulary, przez które bohater patrzy na świat. Dla trubadura, życie to jeden wielki występ, a dla fechmistrza każda sytuacja będzie pojedynkiem. Każda dyscyplina posiada swoje rytuały i mistycyzm, zapraszam do podróży ścieżkami adeptów.

12:00-13:00 Spotkanie autorskie z Przemysławem Dudą

Spotkanie poprowadzi Anna Dzięgielewska

Katedra imienia Terry’ego Pratchetta - Blok Literacki 2

rozwiń szczegóły

Rozmowa o trylogii „Więzień Oswobodzony”. Zapraszamy do świata Hildórien.

12:00-13:00 Superbohaterowie bez skrzydeł

Małgorzata Żmuda

Katedra imienia Gene’a Rodenberry’ego - lok Popkulturowy 2

rozwiń szczegóły

Mając supermoc nietrudno mierzyć się z antagonistami oraz przeciwnościami. Jednak - są też tacy, którzy nie potrzebują nadnaturalnych zdolności, aby czynić świat lepszym dla innych. Oto przegląd wybranych postaci z literatury oraz świata filmu, które pozostając zwykłymi ludźmi, robiły niezwykłe rzeczy.

12:00-13:00 Czego bano się przed Lovecraftem, czyli horror dla zuchwalych

Jarosław Witaszek-Wysocki Mogielnik

Katedra imienia Mary Shelley - Blok Horroru i Grozy

rozwiń szczegóły

Poszerzona wersja prelekcji odbytej na zeszłorocznym Opolconie. Czym różni się lęk w zglobalizowanym, wyspecjalizowanym świecie od pierwotnych lęków ludzkości?

12:00-13:00 Kartograficzne przygody

Andrzej Pilipiuk

Katedra imienia Nichelle Nichols - Blok Popkulturowy 1

rozwiń szczegóły

Legendy o dalekich krajach, nieistniejące lądy, wyprawy donikąd... Andrzej Pilipiuk opowie o tym co najciekawsze w historii odkryć geograficznych...

12:00-13:00 Siecz i rąb, czyli jak walczyć w „Earthdawn” 4 edycja

Basti

Katedra Orichalcum

rozwiń szczegóły

Czy zastanawialiście się jak można uczynić walkę w Earthdawn ciekawszą? Jak konstruować potyczki by były zajmujące lub jak sprawić by nasza postać była postrachem przeciwników? Korzystając z mechaniki pokażę jak możecie to robić szybko i efektywnie.

12:00-14:00 Warsztaty z kreatywnego pisania kryminałów

Adam Widerski Natalia Gajek

Katedra imienia Stanisława Lema - Blok Literacki 1

rozwiń szczegóły

Chcesz napisać książkę, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Chodzi Ci po głowie pewna intryga, którą chciałbyś przedstawić czytelniczemu światu? W takim razie biegnę z pomocą! Warsztaty z kreatywnego pisania kryminałów pokażą Ci jak wygląda praca pisarza, od czego trzeba zacząć i co tak naprawdę jest najważniejsze w pisaniu kryminałów i nie tylko!

12:00-14:00 Spotkanie z Wojciechem Siudmakiem

Kapitularz Team Prowadzimy we dwójkę

Aula główna

rozwiń szczegóły

Spotkanie z jednym z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu fantastycznego, Wojciechem Siudmakiem. W trakcie festiwalu będzie można także podziwiac wystawe jego prac związanych z nowym wydaniem „Diuny”

12:00-14:00 Kalambury filmowe

Katarzyna Żmuda Viper

Katedra Egzaminacyjna

rozwiń szczegóły

Zabawa polega na losowaniu hasła, w tym przypadku tytułu filmu i przedstawienie go tak aby osoba z drużyny odgadła.

12:00-14:00 Name that ship!

Kamila Kłos Nuvrir Rakra

Katedra imienia Carrie Fisher - Blok Star Wars

rozwiń szczegóły

Statki, okręty oraz shipy... Czy trzeba dużo więcej mówić? Idealne wypośrodkowanie między tym co w Star Wars i tym co wymyślił fandom. P.S. Prowadząca nie odpowiada za potrzebę oczu kąpieli po konkursie 😉

12:00-14:00 Karty przeciw Otaku

Hory-portier

Wydział Rysunku i Animacji – Katedra Panelowa

rozwiń szczegóły

Oto alternatywa dla wszechobecnych wiedzówek. Zmierz się z przeciwnikiem w tym nieszablonowym konkursie i wygraj czymś więcej niż samą wiedzą! Uważaj na pułapki, wyroluj przeciwników i zostań Zwycięzcą.

13:00-14:00 Zew Hypnosa, czyli nienazwane oblicze Lovecrafta

Jarosław Witaszek-Wysocki Mogielnik

Katedra imienia Mary Shelley - Blok Horroru i Grozy

rozwiń szczegóły

W czasach gdy barany śnią o pierwszych hollywoodzkich owcach H. P. Lovecraft mierzy się z nieznanym gatunkiem... literackim. Twórczość oparta właśnie na osobliwych snach wyrasta na ostoję estetycznych wrażeń i wewnętrznej homeostazy, ale też matecznik nieznanej grozy. W cieniu artystyczego eskapizmu przyczaiła się świadomość zbrodni XX-wiecznych totalitaryzmów, które Lovecraft jako amerykański dziennikarz poznawał w bardzo niepełnych przekazach. Efekty tych kreatywnych zabiegów budzą dziś mieszane reakcje i przyczyniają się do odseparowania "dziwaka z Providence" od współczesnej popkultury.

13:00-14:00 Warsztaty tworzenia komiksu (scenariusz/rysunek) – Twórz z nami multiwersum ZŁEGO

Paweł Jóźwiak-Rodan

Katedra imienia Nichelle Nichols - Blok Popkulturowy 1

rozwiń szczegóły

" Przedstawimy podstawy pisania scenariusza komiksu i opowiadania przez rysunek oraz przedstawimy nasz projekt całego multiwersum, które tworzymy na podstawie powieści ZŁY Leopolda Tyrmanda i do którego współtworzenia zapraszamy. Poczuj klimat tej opowieści: Ocalisz Miasto, czy będziesz jego katem? Tu nie ma łatwych odpowiedzi. Zło czai się za rogiem i w każdym z nas. Zniszczone przez wojnę Miasto wraca do życia. Wśród gruzów zrujnowanych kamienic jedni z trudem, inni z łatwością odnajdują się w nowym świecie. Jego prawem jest prawo pięści, ale są jeszcze ci, który pamiętają o dawnym honorze. Poznaj wielowątkowe historie głównych bohaterów, bierz udział w ekscytujących walkach, rozwiązuj zagadki kryminalne lub po prostu ciesz się życiem w klimatycznym Mieście pełnym dymu z cygar, sączącej się wódki, tajemnic i kołyszących dźwięków swingu. Stwórz komiks w tym uniwersum i wygraj kasę! Pula nagród w naszych konkursach to 15.000 zł! Chcesz dowiedzieć się więcej? Wpadnij na prelekcję i mini-warsztaty. "

14:00-16:00 Walki na miecze świetlne: za co je kochamy, a za co niekoniecznie

Paweł Kumorek Amdir

Katedra imienia Carrie Fisher - Blok Star Wars

rozwiń szczegóły

Miecz świetlny to ikona Star Warsów, więc walki z ich udziałem są nierozerwalną częścią Star Wars. Chciałbym pokrótce przedstawić skąd George Lucas czerpał inspiracje do walk na miecze świetlne i jak owe walki ewaluowały w ciągu ponad 40 historii SW. Chciałbym także porozmawiać o tym, co nam się w tych walkach podoba, a co niekoniecznie, czy naprawdę są one nierozerwalną cześć SW, czy też nie?