Program 2021

Program festiwalu 11 – 12 IX 2021

Jeśli masz pytania albo uwagi odnośnie programu, prosimy napisać na nasz adres program@kapitularz.pl.

Blok RPG 1
Blok RPG 2
Blok Niezwyciężony
Blok Pirx
Blok Solaris

Spotkanie specjalne

Piątek

18:00- 19:00 Sir Terry – wspomnienie
Piotr W. Cholewa
rozwiń szczegóły

Minęło kilka lat od śmierci Terry’ego Pratchetta, ale wspomnienie o tym nadal jest bolesne. Postaram się przypomnieć jego postać, jego dzieła, jego aforyzmy, kilka anegdot… a także opowiedzieć, co dzieje się nowego z jego światem.

RPG 1

Sobota 11 IX

10:00-11:00, Sobota Narracyjne techniki dla MG i graczy
Radek Ganczarek
rozwiń szczegóły

Chcesz przeżywać na sesjach ciekawe przygody? Lubisz gdy gracze nie tylko siedzą i potakują, ale również uczestniczą w tworzeniu sesji? Zapraszam na moją prelekcję, na której dowiesz się, jak zaangażować cała ekipę w tworzenie niezapomnianych przygód! Opowiem o tym na bazie doświadczeń z mojej kampanii w Fate Core, w której bardzo wzięliśmy sobie do serca zasady narracyjnego stylu gry i stworzyliśmy coś niesamowitego. Zapraszam!

11:00-12:30, Sobota Początki gier fabularnych
Marcin Segit
rozwiń szczegóły

Skąd wzięły się gry fabularne? Kto je wymyślił? Kiedy zagrano pierwszą sesję? Jak grywano w latach 70. XX wieku? Skromne początki branży i hobby wciąż nie zostały dobrze udokumentowane, a wokół genezy RPG narosło sporo mitów i przekłamań. Na szczęście dzięki grupie zapaleńców znamy coraz więcej informacji na ten temat, m.in. za sprawą wspomnień oryginalnych graczy Dave’a Arnesona oraz mrówczej pracy Jona Petersona. Będą daty i nazwiska. 😉

12:30-14:00, Sobota Gdzie kończy się pomaganie, a zaczyna metagaming
Marcin Fileus Tarka (Fileus Zero)
rozwiń szczegóły

Wszyscy to znacie – siadamy do stołu, chętni i rozentuzjazmowani, ale w miarę sesji okazuje się, że tylko jedna osoba poza GMem tak na prawdę kiedykolwiek grała w ten system. Dobrze mieć doświadczenie, ale co zrobić, gdy po raz kolejny słyszymy od takiego gracza „Zrób to, to najlepsza opcja.”, albo „Przecież powinieneś mieć tą zdolność, czemu jej nie użyłeś?”…?

14:00-15:00, Sobota Polskie RPG czyli cudze chwalicie, swego nie znacie
Jakub „Sil” Węgrzynowicz (Polskie erpegowanie)
rozwiń szczegóły

Krótko i na temat, godzina lekcyjna informacji o tym w co warto zagrać lub sprawdzić – po polsku, z Polski.

15:00-16:00, Sobota Improwizacja w kosmosie – Ten Candles
Coen (CoensCave)
rozwiń szczegóły

Z użyciem mechaniki „Ten Candles” pokaże Wam jak szybko i łatwo improwizować, budować wspólnie fabułę i bawić się storytellingiem bez rezygnowania z elementu losowego.
Niezależnie od świata i settingu – pobawimy się w kreowanie historii postaci, ich losu, budowaniu przeciwników i zmiennych świata. Ten Candles to uznana przez środowiska gra RPG która w 2016 roku walczyła o laury na ENnie Award – podczas warsztatów poznacie jej podstawową mechanikę oraz zalety tego cudownie prostego Horroru.

16:00-17:00, Sobota Gwiazdy są w porządku. Settingi apokaliptyczne w Zewie Cthulhu
Kacper z podcastu Moje Cthulhu (Moje Cthulhu)
rozwiń szczegóły

Stary Whateley mówił, że któregoś dnia usłyszymy dziecko Lavinii wykrzykujące imię swego ojca na szczycie Sentinel Hill. Nie każdej katastrofie da się zapobiec. Porażka Badaczy Tajemnic w konfrontacji z globalnym kultem Nyarlathotepa albo nawet z lokalnym kultem Shubb-Niggurath oznacza zagładę, apokalipsę. A co, jeśli ta katastrofa będzie miała wymiar globalny i Wielcy Przedwieczni powrócą na Ziemię, by zniewolić wszelkie życie? Czy uciekniemy w kosmos by przetrwać? O tym jak pisać i prowadzić przygody w cthulhowych settingach postapokaliptycznych opowie Kacper z podcastu Moje Cthulhu.

17:00-18:00, Sobota Dzieci i erpegi – z dziennika polonistki
Marcelina Falińska-Toboła/ Marcelina (Fileus Zero)
rozwiń szczegóły

Czy dziecku wolno w Warhammeru? Czy ogarnie Dedeku? A może tylko systemy stricte dziecięce? Kiedy młody człowiek przechodzi przez magiczną granicę pt. „Możesz grać w dorosłego erpeżka”? Jak prowadzić dzieciakom 7-9 i 10+? Podczas tej prelekcji usłyszysz to o tym wszystkim, a dodatkowo poznasz anegdotki z życia Mistrzyni Gry na etacie.

18:00-19:00, Sobota Kolos na glinianych nogach – czyli z czym DnD sobie nie radzi
Tomasz Guzik (Naturalne 20)
rozwiń szczegóły

Na tej prelekcji dowiecie się jaki jest problem DnD, gdzie leży część jego słabych punktów oraz jak nie krzywdzić siebie oraz graczy tym systemem.

19:00-20:00, Sobota Czy można grać bez BHSu?
Jakub „Wafergix” Kucharzewski (eRPeGi od kuchni)
rozwiń szczegóły

Bezpieczeństwo i Higiena Sesji to ostatnio popularny i kontrowersyjny temat. Czy zasłużenie? Czy możemy erpegować bez tych wszystkich kart X, linii, zasłon i kolorów? Spróbuję uzasadnić od czego to zależy 😉

20:00-21:00, Sobota Loch, jako potencjał doskonałej formy scenariusza
Konrad 'Harry’ Mrozik (Graj! Kolektyw)
rozwiń szczegóły

Loch nie zawsze musi być kompleksem podziemnych korytarzy, a pułapka pędzącym na bohaterów okrągłym głazem. To przede wszystkim forma scenariusza. O niej, jej zastosowaniach, wariantach i możliwościach opowiem właśnie w czasie prelekcji.

21:00-22:00, Sobota O tym jak grać w RPG, aby nie przegrać
Konrad 'Harry’ Mrozik (Graj! Kolektyw)
rozwiń szczegóły

Gry fabularne to niesamowity sposób spędzenia wolnego czasu, a myśląc o przyjemnościach dobrze jest skupić się na przyjemnych aspektach grania w RPG. Nie będę narzucał jedynej i słusznej prawdy, bo takiej nie ma, ale przedstawię mój punkt widzenia na gry fabularne, jako formy spędzania wolnego czasu w zespole, grupie, a przede wszystkim drużynie. Porozmawiamy o metagrze, tworzeniu bohaterów, a przede wszystkim o współpracy Graczy z Mistrzem Gry.

Niedziela 12 IX

10:00-11:00, Niedziela Kosmiczny Horror w Solaris: co Lem ma wspólnego z Lovecraftem?
Szatan (Ucieczka z Arkham)
rozwiń szczegóły

Lem jest asem prawdziwego science fiction, jednak w jego dziełach czasem spod tej pierwszej warstwy wydziera druga – straszna i przerażająca. Porusza on w swoich powieściach tematy, które przyprawiają nas o gęsią skórkę. Przykładem może być „Solaris”, który jest idealnym przykładem cosmic horroru. Na czym polega ten strach i dlaczego ta powieść nas porusza.

11:00-12:00, Niedziela Obcy – Ogromny świat to nie tylko Obcy
Marek Kozłowski (Rzucaj Nie Gadaj)
rozwiń szczegóły

Pokażemy co możecie znaleźć w uniwersum Obcego, każda sesja nie musi kręcić się wokół ksenomorfów.

12:00-13:00, Niedziela Granie Online co jak i gdzie?
Ikeo (WRPG)
rozwiń szczegóły

Jak grać online, na jakich platformach, co potrzebujemy żeby zacząć i podstawy etykiety grania online.

13:00-14:00, Niedziela Sztuka dobrego roleplay
Katarzyna „Yassamet” Płukar
rozwiń szczegóły

Piszesz rp, a może chcesz zacząć? Kręcisz się po forach lub discordzie, obserwując, jak ludzie prowadzą postaci? Myślisz czasem o tym, jak robić to lepiej, a może chcesz podzielić się wrażeniami? Ta prelka będzie dla ciebie~

14:00-15:00, Niedziela Kult Stołu
Jacek Mikulski (Mój Loch: https://www.youtube.com/channel/UCa2w8c6_a1_W5e0e2-a3pWA)
rozwiń szczegóły

Kult stołu

Świetna sesja to nie robota genialnego mistrza gry.
To też nie robota jednego gracza, co doskonale rolplejuje swoją postać. Świetna sesja to zasługa CAŁEGO stołu.
Kult mistrza gry, jako alfy i omegi powoli odchodzi do historii – i dobrze, bardzo się z tego cieszę. Mimo to, kult jednostki cały czas jest w nas silny i z jego perspektywy podchodzimy często do gry. Uczestniczymy w sesji, jako pojedyncze jednostki, które starają się znaleźć swoją prywatną rozrywkę w trakcie przygody. Tak jakbyśmy odpalili gierkę na kompie, stworzyli swojego awatara, a potem wchodzili w interakcje z tym, co się pojawi.
Dużo ciekawiej jednak dzieje się przy stole, jeśli potraktujemy wszystkich grających jako ZESPÓŁ. Nasze interakcje mają się uzupełniać. Musimy WSZYSCY myśleć: o opowieści, o mechanice, o komforcie innych graczy. Wszyscy za siebie nawzajem odpowiadamy. Siadając do stołu tworzymy małą wspólnotę, która razem stworzy nową rzeczywistość – nową opowieść.
Precz z indywidualizmem, liczy się STÓŁ!

RPG 2

Sobota 11 IX

10:00-12:00, Sobota Wolsung po babsku – czyli wszystko o świecie pary
Kanał Zębatka (ZębatkaRPG (IG), Zebatka (fb), Jakub Król Zębatka RPG (yt))
rozwiń szczegóły

„Wolsung? Ta, słyszałem, jest taki system. Ale w sumie to nic nie wiem.”
Brzmi znajomo? Kumpel grałl w Wolsunga, polecał, ale w sumie nie było okazji zagrać? A może ktoś rzucał śmieszki i fajne byłoby to zrozumieć?
Jako babska reprezentacja kanału Zębatka oferujemy prelekcję, na której omówimy wszystko od A do Z, zarówno z lore, jak i mechanicznie. Steampunk fantasy, kto tego nie lubi? Zapraszamy!

12:00-13:00, Sobota Co zrobić, by Twój bohater nie był postacią drugoplanową na sesji?
Mateusz Bartosik (www.ilepedekow.pl)
rozwiń szczegóły

Czy masz czasem wrażenie, że Twoja postać gra poboczną rolę w historii Bohaterów Niezależnych? Czy ta historia w ogóle jest o Tobie i Twojej postaci? Czy gdyby wymienić Bohaterów Graczy na innych, coś by się istotnie zmieniło w przebiegu wydarzeń? Z prelekcji dowiemy się tego, jak MG i Gracze mogą budować sesje wokół wątków postaci – albo jako uzupełnienie tzw. „wątku głównego”, albo nawet jako główny motyw opowieści. Przyjrzymy się mechanikom systemów Genesys, Fate, Burning Wheel i The Shadow of Yesterday, które wprowadziły narzędzia pomocne do pokierowania spotlightu na Bohaterów Graczy i skupienia przynajmniej części sesji na tym, na czym im zależy. Zobaczymy też, jak Gracze mogą pomóc Mistrzowi Gry tworząc przed sesją lub w jej trakcie takie postacie, by wątki dotyczące świata i BN-ów nie były kluczowe dla ciekawej i emocjonującej kampanii. Prelekcja będzie uzupełniona o przykłady tworzenia wątków postaci z bieżących kampanii.

13:00-14:00, Sobota RPG na żywo vs przez sieć
Katarzyna „Yassamet” Płukar (Zębatka RPG)
rozwiń szczegóły

Wady i zalety każdego z podejść. Jak to jest, kiedy gra się bezpośrednio, a kiedy online? Co jest lepsze, co gorsze? Jak działa immersja? Prelekcja połączona z dyskusją, zapraszam!

14:00-15:30, Sobota Czy z „Lalki” Prusa można zrobić sesję RPG?
Marcelina Falińska-Toboła / Marcelina (Fileus Zero)
rozwiń szczegóły

Do czego przydaje się wiedza o literaturze? Twój polonista/tka powie ci pewnie, że do zdanej matury. Ja ci powiem, że do prowadzenia erpeżków. Dziwne? Nie tak bardzo! Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś/łeś się, co rzucić graczom na kolejną sesję, ta prelekcja jest dla ciebie! Spojrzymy sobie na kanon lektur szkolnych jak na wybawienie, które każdy zna i (mam nadzieję, że od tej prelekcji) każdy polubi!

15:30-17:00, Sobota Kraina Loor – system RPG. Jak przetrwać w świecie kierowanym przez siły Entropii.
Kovalsky (https://www.facebook.com/cellarstudiofp)
rozwiń szczegóły

Grupa CellarStudio opowie o kolejnym projekcie który obecnie prowadzi. Kraina Loor to nasz autorski system RPG nad którym pracuje nasz zespół. Z chęcią uchylimy rąbka tajemnicy systemu który tworzymy specjalnie dla Was, nerdów potrzebujących nie tylko czegoś innowacyjnego ale też dobrego jakościowo! ^^ O systemie i świecie Krainy Loor opowie Kovalsky i B3RN1E

17:00-18:00, Sobota Rozmawiajmy
Konrad Chmiel
rozwiń szczegóły

Jak rozmowami poprawić jakość swoich sesji i w jaki sposób je prowadzić.

18:00-19:00, Sobota Muzyka na sesjach RPG, jako nieodłączny element tworzenia opowieści
Konrad 'Harry’ Mrozik (Graj! Kolektyw)
rozwiń szczegóły

Mistrzynie i mistrzowie gry mają wiele narzędzi pod ręką, które pomagają lepiej stworzyć odpowiednią atmosferę przy stole i wesprzeć opowieść tworzoną w drużynie. Jednak, czy chcąc dać graczom rekwizyt w postaci listu ze świata gry, dajemy im napisane na kolanie bazgroły na kartce wyrwanej z zeszytu? To dlaczego muzyką na sesji często jest losowa playlista na spotify, która „ma sobie lecieć w tle”, a tylko przeszkadza i rozprasza? Jeżeli chcesz wiedzieć, jak sprawiam, że muzyka jest nieodłącznym i wspomagającym elementem opowieści – posłuchaj prelekcji o jej sile.

19:00-21:00, Sobota Panel: Gracze z internetu – o tym jak zmieniło nas granie online
Jakub „Sil” Węgrzynowicz (Polskie erpegowanie), Ikeo (WRPG), Katarzyna „Yassamet” Płukar (Zębatka RPG), Marcelina (Fileus Zero)
rozwiń szczegóły

Dużo słów powiedziano już o graniu online, nawet na tym konwencie. Poruszaliśmy technikalia, zmiany w prowadzeniu sesji i pomysły na to, aby mimo dzielących nas ekranów grało się w miarę przyjemnie. Tutaj porozmawiamy o graniu online z perspektywy czasu oraz ludzi. Zapytamy o to, co zmieniło się na naszych sesjach, jakie niespodziewane problemy albo usprawnienia przyniosło nam granie przez internet i jak my – gracze i MG – czujemy się w nowej rzeczywistości. Zapraszamy do posłuchania naszej dyskusji!

21:00-22:30, Sobota „Jak rozwinąć postać i nie zwariować? – poradnik dla opornych”
Kaczka (Naturalne 20)
rozwiń szczegóły

Jak zaaplikować historię postaci w RPG, nie gubiąc się przy tym oraz nie sprawiając by MG łapał się za głowę, bazując na teorii zawartej w książce „Weiland”.

Niedziela 12 IX

10:00-12:00, Niedziela Dlaczego każdy chciałby grać, a nikt nie chce prowadzić?
Marcin Fileus Tarka (Fileus Zero)
rozwiń szczegóły

Co jakiś czas wpada nam genialny pomysł na postać. Czy jest to prawy wojownik z Hyperborei, kosmiczny kowboj z laserowym biczem, czy amazonka zbrojna w karabin – chcemy to jak najszybciej odegrać! Ale co z tego, skoro graczy wielu, a prowadzić spotkania nie ma komu? A gdy pytamy pośród znajomych nikt nie czuje się chętny by „mistrzować” i ostatecznie, jeśli chcemy naszą wymarzoną postać zobaczyć w akcji, pozostaje użycie jej jako NPC w kolejne prowadzonej przez siebie przygodzie…
Dlaczego tyle osób chce grać, a niewiele chce prowadzić. Omówienie lęku przed prowadzeniem, jakichś typowych blokad młodych mistrzów gry i że wcale nie ma się czego bać.

12:00-14:00, Niedziela Panel: O magicznej sztuce opowieści – Narracja w RPG
Coen (CoensCave), Marcin Fileus Tarka (Fileus Zero), Mateusz Bartosik (www.ilepedekow.pl), Szatan (Ucieczka z Arkham)
rozwiń szczegóły

Czterech mistrzów gry, porozmawia o tym czym jest Narracja. Odpowiedzą na kilka nurtujących fandom pytań.
Czy przekazywać opowieść w ręce graczy?
Jak długo cyzelować opis?
Gdzie jest granica za którą chowa się torodrogowanie?
Rozmowa przeznaczona zarówno dla mistrzów gry jak i graczy.

Blok Niezwyciężony

Sobota

10:00-11:00, Sobota Lem dla opornych
Marta Kładź-Kocot
rozwiń szczegóły

W setną rocznicę urodzin Stanisława Lema porozmawiajmy sobie o tym, co w jego twórczości może być dla współczesnego czytelnika zaskakujące, niespodziewane, odkrywcze. Jak może czuć się ten, kto dopiero przybywa na „planetę Lem”?

11:00-12:00, Sobota Lem w komiksach. O dwóch zapomnianych wrocławskich komiksowych adaptacjach prozy Stanisława Lema
Wojciech Birek (Uniwersytet Rzeszowski)
rozwiń szczegóły

Krótka prelekcja o dwóch adaptacjach Lema z lat 70. autorstwa Krystyny Wójcik, opublikowanych w odcinkach we wrocławskich „Wiadomościach”. Przy okazji parę słów o autorce i jej dorobku oraz o nowych odczytaniach Lema.

12:00-13:30, Sobota Geniusz drugiej klasy
Władimir Borisow (tłumacz: Michał Gołkowski, prowadzenie – Serhij Palcun)
rozwiń szczegóły

Naszym gościem z Rosji będzie Władimir Borisow (Владимир Борисов), biograf Stanisława Lema. W swojej bibliotece ma około 1000 książek Lema w różnych językach świata.
Władimir Iwanowicz Borisow, rocznik 1951, bibliograf, krytyk literacki, tłumacz, informatyk. Mieszka w syberyjskim mieście Abakan, stolicy autonomicznej republiki Chakasji, gdzie rzeka Abakan wpada do Jeniseju, pięć stref czasowych od Polski. Laureat nagrody ABS (2016) za książkę „Stanisław Lem” (z G. Praszkiewiczem) oraz nagody im. I. Jefremowa (2001) za za wkład w rozwój i promocję fantastyki. Organizator kilku klubów miłośników fantastyki w Abakanie: „Gonguri, „Centaurus”, „Massaraksz”. Jest wicekoordynatorem grupy Ludens, która bada twórczość braci Strugackich. Jeden z autorów pierwszej rosyjskiej „Encyklopedii Fantastyki” (1994) i kompilator dwutomowej encyklopedii „Światy braci Strugackich” (1999).

14:00-15:00, Sobota Spotkanie autorskie z Andrzejem Ziemiańskim
Andrzej Ziemiański
rozwiń szczegóły

Zapraszamy na spotkanie z autorem „Wojen Urojonych”, cyklu „Achaja”, współautorem „Nostalgii za Sluag Sidei wielu innych popularnych powieści.

15:00-16:00, Sobota Jak „rozmawiają” rośliny – między nauką a SF.
Beatrycze Nowicka
rozwiń szczegóły

Prezentacja dotyczy ciekawostek na temat sygnalizacji i komunikacji, głównie sygnalizacji elektrycznej i chemicznej u roślin.

16:00-17:00, Sobota Trzydzieści lat później: ukraiński fandom pomiędzy Imperium i Wojną
Serhij Łeheza
rozwiń szczegóły

W czym tkwi specyfika ukraińskiego fandomu – i czy taka w ogóle jest? Kiedy i jak on powstał? Dlaczego w Związku Radzieckim bycie fanem było ryzykowne? Jak zmienił się ukraiński fandom przez 30 lat niezależności i w czym on stał się UKRAIŃSKIM? Dlaczego fandom można podzielić na „stary” i „nowy” i gdzie jest granica pomiędzy nimi? I czy ukraiński fandom zmieniła wojna ukraińsko-rosyjska ?

17:00-18:00, Sobota Zmiennokształtni są wśród nas – popkulturowe lęki i nadzieje.
Mirosław Gołuński
rozwiń szczegóły

Począwszy od „Metamorfoz” Owidiusza motyw przemiany jest obecny w naszej literaturze. Ale o ile Owidiusz uczynił ją najczęściej pozytywną, XX-wieczna popkultura (szczególnie fantastyka) takich postaci się bałą albo czyniła je negatywnymi bohaterami swoich opowieści („Kroniki Majiporu” Silverberga). W swojej prelekcji, zaglądając do zaledwie kilku możliwych postaci, chciałbym opowiedzieć, dlaczego te postacie wywołują w nas lęk i co – wprowadzając je do tekstów – staramy się przy ich pomocy oswoić, a może napiętnować? Zwrócę również uwagę, że w ostatnich dekadach pozycja zmiennoksztatłtnych się zmienia (począwszy od opowiadania wiedźmińskiego Sapkowskiego, a na „Innych” Anne Bishop kończąc).
Jak zawsze, moja prelekcja to połączenie tego, co mam do powiedzenia i rozmowy z moimi gośćmi, których serdecznie zapraszam.

18:00-19:00, Sobota Wiktor Bukato, tłumacz fan, wydawca. Wspomnienie
Krzysztof Sokołowski
rozwiń szczegóły

Wspomnienie o Wiktorze Bukato – człowiekiem, który dokonał czegoś, czego nie dokonał nikt i nic, nawet Skynet – powstrzymał Schwarzeneggera

19:00-20:00, Sobota Rok Lema czy twórczości Lema? Słowo o słabości krytyki fandomowej
Krzysztof Sokołowski
rozwiń szczegóły

Czy w Roku Lema czcimy osobę, czy analizujemy twórczość pisarza. Jeśli to pierwsze, to dziękuję. Jeśli to drugie, to nie mamy nawet kompetentnego inwentarza dzieła Stanisława Lema. I nie wygląda na to, by ten stan rzeczy miał się zmienić, a z pewnością nie w Roku Ku Czci.

20:00-21:00, Sobota Polecam Lema polecanie, czyli wokół serii wydawniczej „Stanisław Lem poleca”
Adam Rozmarynowski (kanał na YT – Sigma Draconis literacki głos z kosmosu ; fanpage na FB – Sigma Draconis)
rozwiń szczegóły

Dlaczego Philip K. Dick zadenuncjował Stanisława Lema do FBI i co z tego (nie) wynikło?
Skąd pomysł, żeby polski przekład „Czarnoksiężnika z Archipelagu” opatrzyć nazwiskiem żony tłumacza i czemu ten fortel na nic się nie zdał?
Czy w oczach cenzury PRL polski imperializm był lepszy od amerykańskiego i co, do licha, ma to wspólnego ze space operą?
I w końcu: jak do tego doszło, że w serii, której patronem był światowej sławy pisarz sf, ukazały się tylko cztery tytuły?
Rok Stanisława Lema to najlepszy czas, by zadać wszystkie te pytania. Zapraszam na moją prelekcję, podczas której opowiem o zawikłanych losach serii wydawniczej „Stanisław Lem poleca” i o wyjątkowych tytułach, które planowano w niej wydać. Dziś już na całe szczęście są one powszechnie dostępne dla czytelnika w polskim tłumaczeniu. Jednak w latach 70. XX wieku na ich losie potrafiły zaważyć najróżniejsze, czasem naprawdę dziwne, sprawy.
Czas trwania: ok 40 min.

21:00-22:00, Sobota Czarnobyl: co wydarzyło się w reaktorze numer cztery
Marta Magdalena Lasik (Ślaski Klub Fantastyki)
rozwiń szczegóły

Co wydarzyło się w reaktorze numer cztery elektrowni jądrowej w Czarnobylu w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986. Bez polityki.

Niedziela

https://zoom.us/j/98985657652?pwd=RjVxUzNJNGVueE1tUUYwY21YNkNIZz09

10:00-11:00, Niedziela Lem w komiksie i mandze
Mariusz Górski (Tak)
rozwiń szczegóły

Mariusz „Mario” Górski – absolwent politologii na UAM w Poznaniu. Szef działu mangi & anime w Klubie Miłośników Fantastyki „Sagitta”, działającym przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Youtuber prowadzący kanał oraz fanpage Komiksem po łapach. Pierwsze kroki stawiał na początku XXI wieku w Klubie Mangi w Sieradzu. Zainteresowany kulturą Wschodu. Pasjonat komiksu, mangi, polityki i historii. Znawca twórczości Osamu Tezuki. Członek zespołu tworzącego podkast „Stacja Sagitta”.

11:00-12:00, NIedziela „Studencie, załóż Czapkę” – o tradycjach studenckich

Mateusz „Jezus” Tomczyk

rozwiń szczegóły
Wiele osób studiuje i zapewne się zgodzi, że to magiczny okres w życiu. Jednak niestety w dzisiejszych czasach z dawnych studenckich tradycji niewiele zostało. Chcielibyście się dowiedzieć, jak to było kiedyś? Czemu Węgrzy bili młodszych studentów z okazji Bożego Narodzenia, do czego mogła przydać się broń studentowi i na czym polegało bycie Beanem? Jeśli chcecie się dowiedzieć – serdecznie zapraszam na prelekcję!

12:00-13:00, Niedziela Twórczość Stanisława Lema w komiksowych kadrach
Magdalena Lachman
rozwiń szczegóły

Prelekcja poświęcona będzie próbie odpowiedzi na pytanie, jak przedstawiciele świata komiksu ustosunkowują się do dorobku Stanisława Lema. Chodzi nie tylko o omówienie istniejących adaptacji prozy autora „Cyberiady”, ale też o próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego ta literatura nie doczekała się specjalnie obfitej reprezentacji w pracach komiksowych, a także o prognostykę, jakie jeszcze potencjalnie kierunki może obrać w przyszłości obecność i recepcja twórczości Lema w komiksie.

14:00-16:00, Niedziela Polski folklor w SF&F
Aneta Jadowska, Witold Jabłoński i Anna Szumacher
rozwiń szczegóły

Panel dyskusyjny w którym wezmą udział twórcy fantastyki – Aneta Jadowska, Witold Jabłoński i Anna Szumacher

16:00-17:00, Niedziela Stanisław Lem jako twórca literackiego horroru
Wojciech Gunia
rozwiń szczegóły

Choć Stanisław Lem jest znany jako najwybitniejszy polski pisarz science fiction, w swojej bibliografii ma także utwory, które pełnymi garściami czerpią z poetyki horroru, i robią to tak dobrze, że Lema można postawić na równi z wielkim klasykiem polskiej literatury niesamowitej, Stefanem Grabińskim. Jakie teksty Lema są „strukturalnie” horrorami, i jakie tematy krakowski pisarz czytał przez pryzmat literackiej grozy? Co łączy Lema z Lovecraftem, i na ile horror Lema jest związany z jego poglądami filozoficznymi? Na te pytania odpowie Wojciech Gunia, jeden z najbardziej znanych polskich twórców literackiego horroru i jednocześnie znawca twórczości Stanisława Lema.

Blok Pirx

Sobota

10:00-11:00 Straszny opis (przyrody) czy straszenie opisem (przyrody)?
Kuba Bielawski (https://www.facebook.com/BielawskiPiszeIUczy)
rozwiń szczegóły

Co straszy bardziej: opis zamku hrabiego Draculi, czy też zalesione brzegi rozciągnięte ,,Nad Niemnem”? Jak bardzo straszy nas główny antagonista horroru, a jak cały jego anturaż? Czy w XXI wieku jest jeszcze miejsce dla kolejnych domów Marstenów? Warto zastanowić się czy straszny, sugestywny opis jest jeszcze potrzebny w literaturze niesamowitej, czy też powinien przejść do lamusa razem z resztą zużytych, dziwiętnastowiecznych chwytów literackich.

11:00-12:00 „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Sknerusie McKwaczu, ale nie mieliście odwagi zapytać”.
Paweł „Padre” Jezierski (Blog Klubu Miłośników Fantastyki „Sagitta” https://pbp.sieradz.pl/kmf/ Profil FB https://www.facebook.com/klubsagitta Kanał YT https://www.youtube.com/channel/UCUH6gH7snAZ1sn3EeYe-rqg)
rozwiń szczegóły

Krótki opis uniwersum, życiorys oraz ciekawostki związane ze Sknerusem McKwaczem.

Paweł „Padre” Jezierski – z wykształcenia historyk, socjolog i bibliotekoznawca. Współtwórca i moderator Klubu Miłośników Fantastyki „Sagitta”, działającego przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu w ramach Dyskusyjnych Klubów Ksiażki. Poszukiwacz popkultury w każdym ziarnku rzeczywistości wszelakiej. Miłośnik historii alternatywnej, fantastyki dziwnej i dziwacznej oraz przedwojennych filmów polskich. Namiętny czytacz kryminałów retro i komiksów wszelakich, szczególnie twórczości Tadeusza Baranowskiego oraz fan uniwersów Kaczogrodu i Myszogrodu. Członek zespołu tworzącego podkast „Stacja Sagitta”.

12:00-13:00 Filatelistyczne przygody
osobiście (https://www.facebook.com/groups/A.Pilipiuk/)
rozwiń szczegóły

Andrzej Pilipiuk opowie o znaczkach pocztowych – najciekawszych, najdziwniejszych, oraz o przygodach ludzi którzy je zbierali.

13:00-14:00 Dziecięce lektury jako źródła (naszych) dorosłych lęków.
Kuba Bielawski (https://www.facebook.com/BielawskiPiszeIUczy)
rozwiń szczegóły

Kto się boi złego wilka w ciemnym lesie? Dlaczego w ogóle mamy się bać tego złego wilka w ciemnym lesie? Jak wiele mają ze sobą wspólnego historie czytane kilkuletnim ,,nam” do poduszki ze strasznymi opowieściami wypełnionymi mackami, wampirami i opuszczonymi domami? Poszukajmy wspólnie nici łączących braci Grimm z Neilem Gaimanem, Edgarem Allanem Poe i Howardem Lovecraftem.

14:00-15:00 Grad łaski, cyklon przebaczenia – osiemdziesiąt wieków niczym nieskrępowanego miłosierdzia Bożego, czyli powrót do świata Komornika
Michał Gołkowski (https://www.facebook.com/MichalGolkowskiOfiszylFanpejcz)
rozwiń szczegóły

Zastanawiasz się czasem, czy znajdzie się dla Ciebie miejsce w Niebie, skoro bilety na ostatni pociąg już dawno wyprzedano? Ciekawi Cię, jak często trzeba dotykać się w miejscach niesfornych, żeby zasłużyć na szósty krąg piekieł? A może uważasz, że Bóg to taki puchaty i różowy jest, siedzi tam na górze i się uśmiecha dobrotliwie? Tak czy inaczej, to jest prelekcja dla Ciebie!

15:00-16:00 Mój SAMOCHODZIK i science fiction
Marek Żelkowski
rozwiń szczegóły

Związki tomów autorstwa Marka Żelkowskiego z literaturą SF

16:00-17:00 Cywilizacja pod ścianą. Opcja posthumanistyczna
Jacek Inglot
rozwiń szczegóły

Jedno jest już pewne: jako cywilizacja przekraczamy właśnie granicę bezpiecznej egzystencji. Zdewastowana przez ludzkość planeta odmawia dalszej współpracy. Eksploatowane bez umiaru środowisko staje się naszym największym wrogiem, wypowiadając wojnę ludzkości (susze, powodzie, tornada, pożary, epidemie). Co dalej? W jaki sposób będziemy żyć w świecie nie nadającym się do życia? Zginiemy, dostosujemy się czy ulegniemy przekształceniu? Przedstawienie kilku możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji w oparciu o intelektualną gałąź fantastyki, czyli science fiction. Formy ewolucyjne homo (i posthomo) sapiens w wizjach autorów dawniejszej i współczesnej sf. Może coś nam ciekawego podpowiadają…

17:00-18:00 Świat Zmroczy: zatargi magów, igraszki demonów
Agnieszka Hałas (https://www.facebook.com/AgnHalas)
rozwiń szczegóły

Wprowadzenie do uniwersum Zmroczy, w którym rozgrywa się pięciotomowy
cykl „Teatr węży” (zdania są podzielone co do tego, czy to dark
fantasy i jak bardzo dark). Autorka opowie o odejściu bogów, o
Otchłani, demonach i sferach, o tym, skąd się wziął pomysł na maga
znanego jako Krzyczący w Ciemności, czy cykl jest zakończony (spojler:
tak) i czy planowane są kolejne powieści z tego świata (spojler: tak).
Podzieli się też anegdotami o perypetiach wydawniczych cyklu.

18:00-19:00 „Dzieci Hildora” i „Władcy Hildora” dokończenie cyklu sprzed lat
Marek Żelkowski (Bookradio.pl)
rozwiń szczegóły

W latach 80. powstały tomy „Umrzeć by nie zginąć” oraz „Mutanci”. Pierwszy okazał się ostatnią częścią cyklu, drugi pierwszą. Brakowało środka tej historii. Był zapowiedziany , ale nie powstał… dopiero w roku 2020 ukazały się „Dzieci Hildora” czyli początek dwutomowej historii spinającej dawne tomy.

19:00-20:00 Słowiańskie kontrowersje
Greg Gajek
rozwiń szczegóły

Poszukamy wspólnie odpowiedzi na cztery pytania, które od lat zaprzątają wyobraźnię zarówno poważnych badaczy, jak i historyków amatorów:

1. Czy Polanie kiedykolwiek istnieli?
2. Kto pierwszy władał widelcem – Słowianin czy Francuz?
3. Jak wyglądało życie seksualne dzikich… Słowian?
4. Czy Słowianie się myli?

20:00-22:00 Klasyczna groza w nowej formie
Jarosław Klonowski (Stowarzyszenie Przystań. Studio 13. Studio Grozy.)
rozwiń szczegóły

W ramach Studia Grozy realizujemy słuchowiska znanych autorów ( Kyrcz Jr., Kulawski, Klonowski, Gunia) i legend ( HP. Lovecraft), dzięki czemu w małym miasteczku powstała grupa zrzeszająca entuzjastów grozy – chcemy to rozpropagować, posłać w świat. Studio Grozy urodziło się w Pandemii lecz trwa tworząc ciekawe i atrakcyjne, artystyczne zjawiska, przedstawienia łączące muzykę literaturę i teatr. Słuchowisko z obrazem jest nową formą artystyczną stworzoną przez J. Klonowskiego.

Niedziela

https://zoom.us/j/96883620970?pwd=em9HdVg5MXZtQWdMQSsrYnh0aVdwQT09

10:00-11:30 Wprowadzenie do parapsychologii
Michał Gacek
rozwiń szczegóły

Prelekcja będzie dotyczyć naukowego badania zjawisk paranormalnych, takich jak prekognicja, telepatia, czy jasnowidzenie. Przedstawione zostaną założenia metodologiczne dotyczące prowadzenia badań parapsychologicznych. Następnie omówione zostaną wybrane eksperymenty, w których podejmowano próby uchwycenia zjawisk nadnaturalnych, zarówno te klasyczne, prowadzone w pierwszej połowie XX wieku, jak i te współczesne.

11:30-12:30 Czy wiek XIX może jeszcze inspirować ?
Jan Maszczyszyn (jahusz.com)
rozwiń szczegóły

Próba odpowiedzi na pytanie: gdzie znajdują się pola wspólnego zainteresowania, czy uległy one ewolucji i jeśli tak, to jakiej. Dlaczego właśnie te przestrzenie w mej twórczości własnej pragnę eksplorować? I jeszcze raz, dlaczego miałoby to mieć jakiekolwiek przełożenie na odmienne postrzeganie współczesności?

12:30-13:30 Rodzina, plemię i koteria – społeczności przyszłości
Janusz „Jadowy” Wiśnia (Otwarte Opcje Fantastyczne)
rozwiń szczegóły

Społeczeństwo ludzkie ewoluuje cały czas, a kultura, technologia i kryzysy są tego głównymi katalizatorami. Na prelekcji przyjrzymy się obecnym trendom zmian społecznych i porównamy je z niektórymi wizjami literackimi oraz filmowymi.

13:30-14:30 Pisanie do gier: od czego zacząć?
Magdalena Kucenty (https://www.facebook.com/niejakopisarka)
rozwiń szczegóły

Krótki poradni dla początkujących pisarzy. Gdzie publikować swoje teksty? Czego unikać? Jak wejść do branży gier?

14:30-15:30 „Ale głupi ci Rzymianie!” – o Celtach i Druidyzmie
Mateusz „Jezus” Tomczyk (Reformed Druids of Gaia Poland)
rozwiń szczegóły

Celtowie to jeden z ludów, które w swoim czasie miały ogromny wpływ na całą Europę. Jednak większość ludzi nie wie o nich zbyt dużo. Chcielibyście to zmienić i więcej się dowiedzieć? Jeśli tak, zapraszam na prelekcję!

15:30-17:00 Geneza strachu w horrorze
Jarosław Klonowski (Studio Grozy)
rozwiń szczegóły

Geneza strachu w horrorze na podstawie klasycznej literatury. Czego się boimy?

Blok Solaris

Sobota

10:00-11:30 Narodziny Mrocznego Rycerza z Gotham – Sprawa Billa Fingera
Michał Chudoliński (Gotham w deszczu)
rozwiń szczegóły

O kulisach powstania Batmana oraz o życiu Billa Fingera – pierwszego scenarzysty przygód Bruca Wayne’a, który uznany był jako pełnoprawny twórca dopiero 75 lat po opublikowaniu Detective Comics #27

12:00-13:00 Narracje nieludzkie w prozie fantastycznej. Wybrane powieści z bohaterami zwierzęcymi.
Bartek Biedrzycki
rozwiń szczegóły

Prelekcja przybliża wybrane utwory, których bohaterami są zwierzęta. Począwszy od takich klasyków, jak „Wodnikowe wzgórze” czy „Las Ducton”, przez mniej oczywiste prace Killwortha czy Williamsa.

13:00-14:00 Prognostyka i futurologia – podstawowe problemy
Radosław Kot (Druga Era)
rozwiń szczegóły

Modelowanie przyszłych zdarzeń wychodzi nam coraz sprawniej i wiele sugeruje, że jesteśmy dopiero na początku tej drogi. Nie oznacza to jednak, że rośnie zdolność prognostyki do rozwiązywania naszych problemów. Dlaczego? Ponieważ to nie zdolność obróbki danych i budowy symulacji jest najsłabszym ogniwem procesu. To my sami nim jesteśmy.

14:00-15:00 Potwory – ludzie i zombie.
Ksenia Olkusz
rozwiń szczegóły

W światach opanowanych przez zombie dzieją się najrozmaitsze rzeczy. Wielkie korporacje knują spiski, zwykli obywatele zmieniają się w walecznych obrońców społeczności, politycy pokazują swoje prawdziwe twarze, a wszystko to w ramach opozycji potwór-człowiek. Kim są jednak te potwory? Czy zombie są winne swojej natury? Czy ludzie w swoim dążeniu do spełnienia ambicji, głodzie władzy, kierowani egoistycznymi instynktami są już na drodze do spotwornienia? A może potwora da się oswoić? Pokochać nawet? Odpowiedź na te i inne pytania o literaturę zombiecentryczną znajdzie się zapewne podczas wykładu.

15:00-16:00 Trzy powroty pod Midway
Radosław Kot (Druga Era)
rozwiń szczegóły

Jak dotąd miały miejsce trzy wyprawy w posukiwaniu wraków amerykańskich i japońskich okrętów, zatopionych podczas bitwy o Midway w 1942 roku, co pozwoliło na znalezienie trzech z nich. Przy nowszych poszukiwaniach zastosowano technologie, które w latach dziewięćdziesiątych były jeszcze domeną SF i które zrewolucjonizowały podmorską archeologię. A to jeszcze nie koniec zmian – między innymi o tym, jak i przyczynach coraz szerszego technologicznego „zejścia pod wodę” ma być ta prelekcja.

16:00-17:00 Dobór płci bohaterów literackich
Wiktor Żwikiewicz, Marek Żelkowski (Bookradio.pl)
rozwiń szczegóły

W jaki sposób płeć bohatera może zdecydować o wiarygodności i ostatecznym kształcie utworu literackiego.

18:30-20:00 Za dziewiątą struną – koncert na dawnej harfie celtyckiej.
Barbara Karlik, harfiarka (https://harfiarka.pl)
rozwiń szczegóły

W legendach irlandzkich za dziewiątą falą kryje się Tír na nÓg, Kraina Młodych, świat magiczny, ale i niebezpieczny, bo każda chwila w nim spędzona to setki lat w świecie rzeczywistym. Bezpieczniej będzie zajrzeć za dziewiątą strunę i spojrzeć na ten niezwykły świat przez okno stworzone przez harfę, głos i pieśni.

20:00-21:00 Ważne czy nieważne? Czym są emocje i jak wpływają na politykę międzynarodową
Przemysław Piotr Damski (Akademia Finansów i Biznesu Vistula)
rozwiń szczegóły

Media są pełne materiałów mającymi wywołać w odbiorcy określoną reakcję emocjonalną. Dotyczy to niemal każdej sfery ludzkiej aktywności, w tym także polityki międzynarodowej. Począwszy od sojuszy międzynarodowych po kwestie migracji każda sprawa tak samo jak jest polityczna jest też emocjonalna. Jednocześnie przez dekady, jeśli nie stulecia obowiązywało postrzeganie przywódców państwowych jako chłodnych profesjonalistów, którzy pełnili swe obowiązki dla dobra kraju i narodu. Wizerunek ten zaczął pękać w ostatnich latach nie tylko za sprawą pełnej emocjonalnych wolt prezydentury Trumpa. Odwołania emocjonalne pojawiały się już wcześniej. Wspominano o przyjaźni między przywódcami i państwami. Czy jednak emocjonalność przywódców, dyplomatów i urzędników państwowych to domena XXI w.? A może to jedynie nowa twarz czegoś, co istniało od zawsze? Do jakiego stopnia emocje mają wpływ na politykę zagraniczną państw i ich wzajemne relacje?

21:00-22:00 Saga rodu Tolkiena
Ryszard „Galadhorn” Derdziński (Elendili, blog Tolknięty )
rozwiń szczegóły

Genealogiczno-genetyczne śledztwo dotyczące przodków J. R. R. Tolkiena i jakie to może mieć znaczenie dla Tolkienowej mitologii

Niedziela

10:00-11:00 Filmy z rekinami – przekroczyć nieprzekraczalne
Tomasz „Kudłaty” Tomczyk (Tomasz „Kudłaty” Tomczyk – szef działu filmowego w Klubie Miłośników Fantastyki „Sagitta”. Degustator złego kina, zwłaszcza dzieł z najciemniejszych zakątków sharkosfery. Oddany fan Neila Breena. Wielki pasjonat szeroko pojętej fantastyki i historii.)
rozwiń szczegóły

Jak niebezpieczne są rekiny? Jaka jest najlepsza broń do walki z nimi
i dlaczego akurat piła łańcuchowa? Czy na lądzie i w powietrzu jesteśmy bezpieczni?
Co łączy rekiny i branżę porno? Przybądź, a się dowiesz. Serdecznie zapraszam.

11:00-12:00 Jak napisać powieść SF&F, żeby znaleźć wydawcę
Magdalena Salik
rozwiń szczegóły

Kilka porad dla tych, którzy przymierzają się do napisania książki, i chcieliby zwiększyć swoje szanse na to, że zostanie opublikowana. Jak sprawdzić, czy pomysł jest dobry? Jak rozłożyć pracę pisarską? Co zrobić, gdy tekst jest gotowy?

12:00-13:30 Excalibury Śródziemia
Małgorzata „Nito” Karaśkiewicz, Bartosz „Barliman” Rebelski (Poznańskie Towarzystwo Miłośników Tolkiena „Drużyna Pyrlandii”)
rozwiń szczegóły

Jaki jest miecz, każdy widzi. Długi, ostry i zabija. Ale miecz to nie tylko kawałek blachy z uchwytem. To też symbol i ładunek emocjonalny, pośrednik klątw i błogosławieństw, a także powiernik wielkich nadziei. Co ma do tego Tolkien oraz Arda? Tego dowiecie się podczas prelekcji Barlimana i Nito

14:00-15:00 Dzieeeeń dobry, NeoSibirsk – wirtualna wycieczka po dystopijnej Federacji nieodległej przyszłości
Michał Gołkowski (https://www.facebook.com/MichalGolkowskiOfiszylFanpejcz)
rozwiń szczegóły

Uniwersum SibirPunk to w tej chwili nie tylko książki, ale też pełnokalibrowy papierowy RPG i nadchodzące gry wideo… Może wypadałoby się dowiedzieć w końcu o co chodzi z tym klimatem, o którym wszyscy od dwóch lat w Polsce mówią? 🙂

15:00-16:00 Komu groziła CIA?
Radosław Kot (Druga Era)
rozwiń szczegóły

Szkicowa historia wydawnictwa CIA/Svaro, które działało na rynku fantastyki na początku lat dziewięćdziesiątych.

16:00-17:00 „Tnij Mistrzu Małodobry” – o kacie i jego roli w dawnych czasach
Mateusz „Jezus” Tomczyk
rozwiń szczegóły

Lubicie historie z dreszczykiem? A może opowieści oparte na faktach? A co, jakby to połączyć? Jeśli Was to ciekawi – serdecznie zapraszam na mój punkt programu! Dowiecie się czym była kołyska Judasza, czapka pomorska i jak bardzo ludzkość jest kreatywna jeśli chodzi o zabijanie 🙂