Lokalizacja i dojazd

Tegoroczny Kapitularz odbywa się w dwóch miejscach w centrum Łodzi:

  • W budynku Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego (ulica Narutowicza 88, wejście od ulicy Kopcińskiego)
  • W budynku Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego (ulica Kamińskiego 27a)

Oprócz tego do dyspozycji konwentowiczów pozostaje baza noclegowa, zlokalizowana w Szkole Podstawowej nr 36 (ulica Więckowskiego 35).

Poniżej znajdziecie mapki poglądowe, wskazówki dojazdu do poszczególnych lokalizacji, a także ogólne informacje dotyczące łódzkiej komunikacji publicznej.

Komunikacja Miejska

Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego

Z Dworca Łódź Kaliska

W dzień: Na przystanku “Bandurskiego - Dworzec Łódź Kaliska” wsiadamy w tramwaj linii 12
w kierunku “Stoki”, lub 12A w kierunku „Radiostacja”. Wysiadamy na dwunastym przystanku, “Narutowicza – Kopcińskiego” (około 23 minut). Wracamy także tramwajami 12/12A, w kierunku “Wyszyńskiego”.

Powrót w nocy: Na przystanku “Narutowicza – Kopcińskiego” wsiadamy w autobus nocny linii N7, kierunek “Wyszyńskiego”. Na piątym przystanku, “Kościuszki – Zielona”, przesiadamy się na autobus nocny N2, kierunek “Wyszyńskiego” (niech Was nie zmyli ta sama pętla docelowa, autobusy jadą zupełnie inną trasą) i wysiadamy na siódmym przystanku, “Bandurskiego - Dworzec Łódź Kaliska”. Cała podróż powinna zająć około 30 minut.

Z Dworca Łódź Widzew

W dzień: Na przystanku “Służbowa - Dworzec Łódź Widzew” wsiadamy w autobus linii 85, kierunek “Dworzec PKS Północny”. Wysiadamy na jedenastym przystanku, “Kopcińskiego – Narutowicza”, po około 13 minutach. Podróż powrotna analogicznie, autobus 85 w kierunku “Czajkowskiego”. W przypadku, gdyby na autobus trzeba było długo czekać możemy udać się na pobliski przystanek tramwajowy “Rokicińska - Rondo Inwalidów” i tam wsiąść w tramwaj linii 9 (kierunek „Plac Wolności (Konstantynów)” lub 9A (kierunek „Zdrowie”), jedziemy dziewięć przystanków i wysiadamy na „Kopcińskiego - Narutowicza”. W podróży powrotnej w tramwaj linii 9/9A (oba kierunek “Augustów”) wsiadamy na przystanku “Narutowicza - Kopcińskiego”.

Powrót w nocy: Na przystanku “Narutowicza – Kopcińskiego” wsiadamy w autobus nocny linii N7, kierunek “Wyszyńskiego”. Na piątym przystanku, “Kościuszki – Zielona”, przesiadamy się na autobus nocny N1, kierunek “Andrespol”. Wysiadamy na dwunastym przystanku, “Służbowa - Dworzec Łódź Widzew”. Cała podróż zajmie około 36 minut.

Ze Szkoły Podstawowej nr 36

W dzień: ulicą Gdańską idziemy do skrzyżowania z ulicą Zieloną. Tam wsiadamy w jeden z tramwajów: 12 - kierunek „Stoki”, 12A – kierunek „Radiostacja”, 9/9A – kierunek „Augustów” lub 13 – kierunek „Augustów”. Niezależnie od wyboru wysiadamy na szóstym przystanku, „Narutowicza – Kopcińskiego”. Wracamy tak samo (12/12A - „Wyszyńskiego”, 9 – „Plac Wolności (Konstantynów)”, 9A – „Zdrowie”, 13 – „Szczecińska). Podróż to około 11 minut.

Powrót w nocy: Na przystanku “Narutowicza – Kopcińskiego” wsiadamy w autobus nocny linii N7, kierunek “Wyszyńskiego”. Na piątym przystanku, “Kościuszki – Zielona”, przesiadamy się na autobus nocny N3, kierunek “Szczecińska (cmentarz)”. Wysiadamy na pierwszym przystanku, „Więckowskiego – Gdańska” po około 20 minutach.

W kwestii podróży między wydziałami, na których odbywa się Kapitularz, proponujemy spacer ☺

Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego

Z Dworca Łódź Kaliska 

W dzień: Na przystanku “Bandurskiego - Dworzec Łódź Kaliska” wsiadamy w autobus linii 86
w kierunku “ Rewolucji 1905 r.”. Wysiadamy na dwunastym przystanku, “Rewolucji 1905r. - Kamińskiego” (około 20 minut). Wracamy także autobusem 86, lecz tym razem z przystanku „Uniwersytecka - Rewolucji 1905r.” w kierunku “Wyszyńskiego” (11 przystanków, 20 minut).

Powrót w nocy: Na przystanku “ Jaracza - Wierzbowa” wsiadamy w autobus nocny linii N7, kierunek “Wyszyńskiego”. Na czwartym przystanku, “Kościuszki – Zielona”, przesiadamy się na autobus nocny N2, kierunek “Wyszyńskiego” (niech Was nie zmyli ta sama pętla docelowa, autobusy jadą zupełnie inną trasą!) i wysiadamy na siódmym przystanku, “Bandurskiego - Dworzec Łódź Kaliska”. Cała podróż powinna zająć około 27 minut.

Z Dworca Łódź Widzew

W dzień: Na przystanku “Służbowa - Dworzec Łódź Widzew” wsiadamy w autobus linii 85, kierunek “Dworzec PKS Północny”. Wysiadamy na jedenastym przystanku, “Kopcińskiego – Narutowicza”, po około 21 minutach. Dalej udajemy się pieszo, lub czekamy na autobus linii 96 lub 70/70A/70B i wysiadamy na pierwszym przystanku, „Jaracza – Wierzbowa”. Z powrotem także zaczynamy od spaceru bądź wsiadamy w autobus linii 70/70A/70B na przystanku „Rewolucji 1905 r. – Kamińskiego” i jedziemy cztery przystanki na przystanek „Kopcińskiego – Narutowicza”. Tam wsiadamy w autobus 85 w kierunku „Czajkowskiego” i wysiadamy na dziesiątym przystanku, „Służbowa - Dworzec Łódź Widzew”. W przypadku długiego czasu oczekiwania, trasę autobusu 85 możemy zastąpić. Udajemy się na pobliski przystanek tramwajowy “Rokicińska - Rondo Inwalidów” i tam wsiadamy w tramwaj linii 9 (kierunek „Plac Wolności (Konstantynów)” lub 9A (kierunek „Zdrowie”), jedziemy dziewięć przystanków i wysiadamy na „Kopcińskiego - Narutowicza”. W podróży powrotnej w tramwaj linii 9/9A (oba kierunek “Augustów”) wsiadamy na przystanku “Narutowicza - Kopcińskiego”.

Powrót w nocy: Na przystanku “ Jaracza - Wierzbowa” wsiadamy w autobus nocny linii N7, kierunek “Wyszyńskiego”. Na czwartym przystanku, “Kościuszki – Zielona”, przesiadamy się na autobus nocny N1, kierunek “Andrespol”. Wysiadamy na dwunastym przystanku, “Służbowa - Dworzec Łódź Widzew”. Cała podróż zajmie około 36 minut.

Ze Szkoły Podstawowej nr 36

W dzień: ulicą Gdańską idziemy do skrzyżowania z ulicą Próchnika. Tam wsiadamy w autobus linii 86, kierunek „Rewolucji 1905r.”. Wysiadamy na piątym przystanku, „Rewolucji 1905 r. - Kamińskiego”. Wracamy także autobusem 86, tym razem z przystanku „Uniwersytecka - Rewolucji 1905r.”, a wysiadamy na czwartym, „Więckowskiego – Gdańska” Podróż to około 16 minut.

Powrót w nocy: Na przystanku “Jaracza - Wierzbowa” wsiadamy w autobus nocny linii N7, kierunek “Wyszyńskiego”. Na czwartym przystanku, “Kościuszki – Zielona”, przesiadamy się na autobus nocny N3, kierunek “Szczecińska (cmentarz)”. Wysiadamy na pierwszym przystanku, „Więckowskiego – Gdańska”, po około 20 minutach.

Szkoła Podstawowa nr 36

Z Dworca Łódź Kaliska

W dzień: Na przystanku “Bandurskiego - Dworzec Łódź Kaliska” wsiadamy w tramwaj linii 12
w kierunku “Stoki”, lub 12A w kierunku „Radiostacja”. Wysiadamy na szóstym przystanku, “Gdańska - Zielona” (około 10 minut). Wracamy także tramwajami 12/12A, oba w kierunku “Wyszyńskiego”.

Powrót w nocy: ulicą Gdańską idziemy do skrzyżowania z ulicą Próchnika. Tam wsiadamy w autobus linii N3, kierunek „Technopark”. Na pierwszym przystanku, “Kościuszki – Zielona”, przesiadamy się na autobus nocny N2, kierunek “Wyszyńskiego” i wysiadamy na siódmym przystanku, “Bandurskiego - Dworzec Łódź Kaliska”. Cała podróż powinna zająć około 20 minut.

Z Dworca Łódź Widzew

W dzień: Na przystanku „Rokicińska - Rondo Inwalidów” wsiadamy w tramwaj linii 9 (kierunek „Plac Wolności (Konstantynów)” lub 9A (kierunek „Zdrowie”), jedziemy czternaście przystanków i wysiadamy na „Zielona – Gdańska”. Stamtąd idziemy ulicą Gdańską jedną przecznicę do ulicy Więckowskiego. Cała podróż to około 35 minut. Powrót analogicznie, oba tramwaje w kierunku „Augustów”.

Powrót w nocy: ulicą Gdańską idziemy do skrzyżowania z ulicą Próchnika. Tam wsiadamy w autobus linii N3, kierunek „Technopark”. Na pierwszym przystanku, “Kościuszki – Zielona”, przesiadamy się na autobus nocny N1, kierunek “Andrespol”. Wysiadamy na dwunastym przystanku, “Służbowa - Dworzec Łódź Widzew”. Cała podróż zajmie około 30 minut.

Informacje o biletach

W łódzkiej komunikacji miejskiej funkcjonują bilety jednoprzejazdowe i czasowe. W przypadku tych pierwszych jest to bilet ważny od momentu skasowania do zakończenia podróży, bez możliwości przesiadki. Bilety te kosztują 3,80zł, lub 1,90zł za bilet ulgowy. Standardowa ulga 50% przysługuje oczywiście studentom i uczniom w przypadku wszystkich biletów.

Bilety czasowe są ważne od momentu skasowania do wyczerpania czasu, niezależnie od ilości przesiadek. Długość ważności biletu to od 20 minut do 3 dni. Normalny bilet dwudziestominutowy kosztuje 2,60zł, a trzydniowy to wydatek w wysokości 25,20zł.

Bilety można kupić w naziemnych punktach sprzedaży, a także w biletomatach, umieszczanych zarówno stacjonarnie, jak i w pojazdach komunikacji miejskiej. W przypadku chęci zakupu biletu w biletomacie w tramwaju, trzeba pamiętać, żeby wsiąść do pierwszego wagonu. Ponadto, w większości przypadków, w tych biletomatach można płacić jedynie kartą. Bilet za gotówkę nabędziemy za to bezpośrednio u maszynisty w trakcie postoju na przystanku (w tym przypadku jedynie bilety jednoprzejazdowe). Jeżeli będziecie chcieli zakupić bilet trzydniowy, musicie udać się do jednego naziemnych punktów sprzedaży. Jest ich w Łodzi ponad 100, w tym na dworcach. Jest to de facto bilet okresowy, jednak dostaniecie go od ręki i bez zbędnych formalności.

Rower

W Łodzi funkcjonuje system rowerów miejskich, czyli Łódzki Rower Publiczny. Stacje rowerowe są rozmieszczone w szeroko pojętym centrum miasta, w tym w pobliżu wszystkich trzech lokalizacji Kapitularza. Rower wypożyczycie także na stacji Łódź Kaliska. W przypadku stacji Łódź Widzew konieczne będzie przejechanie autobusem linii 85 spod dworca („Służbowa – Łódź Widzew”) na przystanek „Kopcińskiego – Piłsudskiego” (ok. 15 minut, 9. przystanek). Ulice Łodzi są bardzo dobrze przystosowane do poruszania się rowerem. Mamy gęstą siatkę ścieżek rowerowych, a na wielu ulicach wydzielone są specjalne pasy dla cyklistów, dlatego zachęcamy Was do skorzystania z tej opcji transportu, nawet, jeśli przyjechaliście do nas samochodem ☺

Korzystanie z Łódzkiego Roweru Publicznego jest proste i intuicyjne. Najpierw rejestrujemy się na stronie www.lodzkirowerpubliczny.pl/rejestracja/ . Następnie musimy uiścić opłatę wstępną w wysokości 20zł. Bez obaw – tę kwotę możemy wykorzystać na wypożyczenie roweru. Tak długo, jak na naszym koncie w systemie znajduje się przynajmniej 10zł możemy do woli korzystać z ŁRP. Co więcej, przejazd w czasie do 20 minut jest całkowicie bezpłatny, a w tym czasie spokojnie zdążycie przedostać się między konwentowymi lokalizacjami ☺. Jeśli posiadacie konto w serwisie Nextbike z innego miasta, nie musicie martwić się o rejestrację, wystarczy posiadać na koncie minimalną kwotę 10zł. Chętnych zapraszamy do zapoznania się ze stroną Łódzkiego Roweru Publicznego