Przed rozpoczęciem festiwalu należy zebrać drużynę!

Oto, kto towarzyszyć nam będzie w tym roku:


dr hab. Adam Mazurkiewicz

Wykładowca akademicki, znawca kultury i literatury popularnej oraz historii i teorii fantastyki. Związany z „Grabarzem Polskim i „Creatio Fantastica, juror nagrody im. Jerzego Żuławskiego. Autor książek „Z problematyki cyberpunku. Literatura - sztuka – kultura i „O polskiej literaturze fantastycznonaukowej lat 1990-2004

Aga Gójska

teoretycznie kulturoznawczyni, praktycznie ilustratorka. Prowadzi warsztaty, pracuje na zmysłach, rysuje. Obecnie działa w Warszawie.

dr hab. Agnieszka Izdebska

Profesor nadzwyczajny w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ; doktor habilitowana,; Zainteresowania naukowe Agnieszki Izdebskiej koncentrują się wokół kilku zagadnień. Jedną z nich stanowią badania gender i teorie queer. Kolejne pole zainteresowań to przemiany konwencji gotyckiej. Jest autorką kilku prac z tego zakresu, cześć z nich dotyczy labiryntowej, gotyckiej przestrzeni. Aktywność naukowa Agnieszki Izdebskiej dotyczyła też zawsze zagadnień związanych z przemianami nowoczesnej powieści. Praca habilitacyjna Agnieszki Izdebskiej, książka Forma, ciało i brzemię imperium. O prozie Władysława L. Terleckiego, prezentowała, między innymi, ewolucję powieści historycznej. Zainteresowania naukowe Agnieszki Izdebskiej dotyczą też najnowszych koncepcji w estetyce, szczególnie tych związanych z refleksją nad sztuką popularną.

dr Agnieszka Łowczanin

Agnieszka Łowczanin prowadzi zajęcia i seminaria z literatury i kultury brytyjskiej. Przedmiotem jej naukowych zainteresowań jest literatura brytyjska XVIII I XIX wieku, w szczególności powieść gotycka. W 2004 roku obroniła rozprawę doktorską dotyczącą motywu śmierci i umierania w głównym nurcie powieści angielskiej w początkowej fazie jej rozwoju. Publikowała artykuły poświęcone powieściom gotyckim oraz twórczości takich pisarzy jak Daniel Defoe, Samuel Richardson, Tobias Smollett, Laurence Sterne, Virginia Woolf czy J. M. Coetzee. Agnieszka Łowczanin uczestniczyła w wymianach naukowych z Uniwersytetami w Edynburgu, Giessen, Preston, z Uniwersytetem Maltańskim oraz z Birkbeck College w Londynie. W 2011 roku wspólnie z Dorotą Wiśniewską zorganizowała pierwszą edycję interdyscyplinarnej konferencji naukowej All that Gothic. W październiku 2014 roku odbyła się druga edycja konferencji, All that Gothic 2: Excess and Exuberance. Od 2009 roku Agnieszka Łowiczanin należy do redakcji pisma literackiego DeKadentzya.

dr hab. Andrzej Chętko

Andrzej Chętko (1951) wykładowca Akademii Sztuk Pięknych, z wykształcenia grafik typograf, autor opracowań wielu książek i periodyków. Projektuje okładki, plakaty i druki okazjonalne. Jako animator kultury współtworzył m. in. Festiwal Mediów Łodzi i klub Forum Fabricum. Jest współautorem polskiej edycji komiksu „Maus”. Pracuje jako członek redakcji Kroniki miasta Łodzi. Jako niezależny artysta uprawia performance i poezje wizualną . Szczególnym zainteresowaniem darzy semantyczny fenomen związku tekstu i obrazu.

Andrzej Pilipiuk

Z wykształcenia archeolog, autor wielu powieści i opowiadań. Twórca jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej fantastyki - ludowego egzorcysty Jakuba Wędrowycza. Autor cyklu Kuzynki i Oko jelenia, powieści Wampir z M3, Wampir z MO czy zbioru opowiadań Carska manierka.

Ania Bełz

rysowniczka, historyk sztuki i fotografka. Autorka onirycznej komiksowej powieści „Notatki z codzienności”; współzałożycielka rysunkowej grupy Dream Team. Mieszka i pracuje w Warszawie ale pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego. Obecnie rysuje nowy album - opowieść o losach pary zaprzyjaźnionych psów. Lubi swojego kota, gapić się w niebo, pić kawę zbożową i rysować całymi dniami.

Anna Szumacher

Z zawodu dziennikarka, z wykształcenia archeolog. Szefowa działu publicystyki w silmaris.pl. Jej prace możemy podziwiać od 2010, kiedy to zadebiutowała na łamach magazynu “Fahrenheit”. Inne jej teksty można znaleźć w “Esensji”, “Creatio Fantastica”, “Silmarisie” oraz “Szortalu”. Dwukrotnie nominowana do tegorocznej nagrody im. Janusza A. Zajdla za opowiadania z 2016 roku “Na nocnej zmianie” i “To byliśmy my”

Artur Szrejter

polski autor książek popularnonaukowych, pisarz fantasy, publicysta, redaktor, tłumacz. Należał do grupy literackiej Klub Tfurców i był redaktorem fanzinu literackiego grupy - Fantom. Zadebiutował opowiadaniem Wieszczy („Fenix” 1/1991; nominacja do Nagrody im. Janusza Zajdla). Ten i kilka kolejnych tekstów Szrejtera zapoczątkowały w Polsce nurt „słowiańskiej fantasy” umieszczonej w realiach dawnej Słowiańszczyzny. Jego opowiadania były tłumaczone na czeski i słowacki.

Beata Sosnowska

graficzka, malarka, rysowniczka komiksów i ilustracji, multimedialna poetka, realizatorka filmowa. Współzałożycielka dziewczyńskiego kolektywu rysunkowego Dream Team. W swoim dorobku ma realizację multimedialnego tomiku poezji, www.windyproject.pl, udział w wystawach i performensach. Współpracowała z UFĄ, Pomadą, Porozumieniem Kobiet 8 Marca i innymi organizacjami pozarządowymi. Obecnie zajęła się rysowaniem komiksów o tematyce LGBT i społecznej.

Stanley Dominik Staniewicz

Rocznik 1989. Filmy, seriale i muzyka to jego chleb powszedni. Od ponad czterech lat prowadzi fanpage „Filmy, Które Ryją Banie Zbyt Mocno”, od ponad roku blog „Zryta Bania Stanleya”. Na Facebooku jego stronę śledzi już ponad 59 tysięcy osób i nic nie wskazuje na to by ich popularność miała wyhamować. Ma nadzieję, że kiedyś uda mu się wydać książkę, nie tylko o „zrytych” filmach.

Grzegorz Gajek

Urodzony w 1987 roku. Z wykształcenia kulturoznawca, z zamiłowania mitolog. Autor powieści „Szaleństwo przychodzi nocą”, „Ciemna strona księżyca” oraz „Malowidło”. Zagorzały fan Wielkiej Trójcy: Lema, Lovecrafta i Tolkiena oraz reprezentowanych przez nich gatunków fantastyki. Prywatnie fajczarz, muzykant od siedmiu boleści i amator gier bez prądu.

Jakbyniepaczeć

Jakbyniepaczeć to największy polski kanał youtube’owy w pełni poświęcony tematyce serialowej, tworzony przez dwie osoby: Kaję Szafrańską i Janusza Raczyńskiego. Analizujemy, recenzujemy, polecamy i przybliżamy historię tego niezwykle dynamicznie rozwijającego się gatunku popkultury. Kręcimy reportaże, robimy wywiady, jeździmy po świecie śladami seriali i oglądamy, oglądamy i jeszcze raz oglądamy. Również przedpremierowo.

Kazimierz Kyrcz

Prozaik, poeta, felietonista, okazjonalnie także tłumacz, mieszkający w Krakowie. Jego utwory zostały przetłumaczone na angielski, rosyjski, czeski oraz słowacki, a na podstawie opowiadania napisanego wspólnie z Łukaszem Śmiglem nakręcono film „Head to Love”, wyreżyserowany przez Amerykanina Vana Kassabiana. Ma na koncie dziesięć książek; ostatni zbiór opowiadań „Femme fatale” trafił do księgarń w połowie 2015 roku.

Krzysztof Beśka

urodził się 2 kwietnia 1972 roku w Mrągowie. Prozaik, dziennikarz, autor tekstów piosenek i słuchowisk radiowych. Jego dwie pierwsze powieści, Wrzawę (2004) i Bumerang (2007), zaliczono do nurtu polskiej prozy, która w krzywym zwierciadle ukazują nową, wolnorynkową rzeczywistość. Fabrykę frajerów (2009), wspomnienia z Liceum Wojskowego, nagrodzono Wawrzynem – Literacką Nagrodą Warmii i Mazur oraz Wawrzynem Czytelników. Autor trylogii kryminalnej, której akcja osadzona jest w XIX-wiecznej Łodzi: Trzeci brzeg Styksu (2012), Pozdrowienia z Londynu (2013) i Dolina popiołów (2015), a także rozgrywających się na Warmii i Mazurach powieści sensacyjnych Ornat z krwi (2013), Krypta Hindenburga (2015) i Konstelacja zbrodni (2017). Od 1998 roku mieszka w Warszawie, w której umieścił akcję współczesnego kryminału Wieczorny seans (2012), a także cyklu, na który składają się powieści Autoportret z samowarem (2015), Rikszą do nieba (2016) i Spowiedź w fotoplastikonie (2017). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Pan KuBaka Kuba Karaś

Youtuber od ponad dwóch lat tworzący filmy o grach wideo, choć nie boi się innych tematów. Na swoim kanale publikuje recenzje sprzętu, gier i filmów, unboxingi oraz poradniki. W tym wszystkim znajduje jeszcze czas na streamy i komentarz tego, co się w branży dzieje. Prywatnie mieszkaniec Warszawy, skąd przyjedzie do nas by opowiedzieć trochę o sprzęcie do grania.

Łukasz Malinowski

doktor nauk historycznych UJ, specjalizujący się w dziejach średniowiecznej Skandynawii. Popularyzator wiedzy o tym okresie, znawca etosu wikińskiego. Publikował w czasopismach: „Wiedza i Życie”, „Focus Historia”, „Mówią Wieki” i w Nowej Fantastyce. Jako pisarz zadebiutował w roku 2013 powieścią fantastyczno-historyczną „Karmiciel kruków”, pierwszą z cyklu „Skald”.

Maciej Parowski

- pisarz, redaktor, publicysta, krytyk literacki i filmowy, znawca komiksu. Ukończył wydział elektryczny Politechniki Warszawskiej. Związany z tygodnikiem studenckim „Politechnik”, od samego początku, związany z miesięcznikiem „Fantastyka”. W latach 1992-2003 był redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”. Redaktor naczelny kwartalnika dla zaawansowanych – „Czas fantastyki”. Jako autor debiutował w 1970 roku opowiadaniem Bunt robotów. Debiutem książkowym była powieść Twarzą ku ziemi (1982) należąca do nurtu fantastyki socjologicznej. Swoje wczesne opowiadania publikował w antologiach, zebrał je w tomie Sposób na kobiety (1985). Propagator sztuki komiksowej. Scenarzysta komiksów Funky Koval, Wiedźmin, Burza i Naród wybrany. W 2006 roku otrzymał doktorat humoris causa, czyli nagrodę im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu. Swoje recenzje, wywiady, felietony publikował w książkach: Bez dubbingu (1978), Czas fantastyki (1990), Małpy pana Boga (2011, 2013), Z bandytą w windzie (2015). W 2010 roku opublikował powieść Burza. Ucieczka z Warszawy ’40, wydaną przez Narodowe Centrum Kultury w serii Zwrotnice czasu. Za tę książkę Maciej Parowski otrzymał wyróżnienie im. Józefa Mackiewicza.

dr Magdalena Lachman

dr Magdalena Lachman W 1996 roku ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim (promotorką jej pracy magisterskiej była prof. Alina Kowalczykowa). W 2004 roku obroniła doktorat napisany pod kierunkiem prof. Włodzimierza Boleckiego. Jest także absolwentką podyplomowych studiów w Szkole Nauk Humanistycznych PAN w Warszawie (1996–1998), których interdyscyplinarny profil w znaczący sposób wpłynął na zakres jej zainteresowań naukowych. W latach 2002–2005 była stypendystką FNP w ramach subsydium profesorskiego Programu Mistrz prof. Włodzimierza Boleckiego Badania nad modernizmem polskim. Należy do Polskiego Towarzystwa Estetycznego. Publikowała m.in. w „Tekstach Drugich”, „Pamiętniku Literackim”, „Kulturze Popularnej”, „Przestrzeniach Teorii”, „Pograniczach”. 0d 2009 roku współorganizuje Sympozja Komiksologiczne odbywające się corocznie z inicjatywy Krzysztofa Skrzypczyka w ramach Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łódzkim Domu Kultury (jest uczestniczką tych sympozjów od ich pierwszej edycji w 2001 roku). Głównymi obszarami jej zainteresowań naukowych są: historia literatury polskiej XX i XXI wieku (zwłaszcza po 1989 roku); mechanizmy życia literackiego, socjologia literatury, literatura wobec kultury masowej, komparatystyka interdyscyplinarna: literatura w horyzoncie oddziaływania innych mediów oraz zjawisk o (para)artystycznym wydźwięku (szczególnie z obszaru kultury wizualnej), granice (i pogranicza) literatury, literackości i literaturoznawstwa.

Marek Grzywacz

Mieszkaniec Józefowa koło Otwocka i absolwent politologii, pisze z powołania i zamiłowania, więc poświęca słowu pisanemu większość dostępnego mu czasu. Debiutował literacko w magazynie „Fantastyka: Wydanie Specjalne” w 2010 roku, z „Nową Fantastyką” związał się na dłużej jako publicysta. Stara się robić dużo rzeczy na raz – aktywnie zajmuje się publicystyką, redagowaniem tekstów, tłumaczeniami i wszystkim, co przynosi mu świat.

Marta Zabłocka

prowadzi stronę rysunkową życie-na-kreskę. Składaczka i fotografka. Zaangażowana w sprawy społeczne na rzecz Zwierząt, równości, ekologii. Stara się przekonywać innych, że każdy może choć trochę zrobić coś dobrego dla siebie i świata. Kiedy może, jeździ rowerem i chodzi do kina. Kocha swoje Koty miłością tajemniczą i ponadgatunkową. portfolio - www.behance.net/zycie-na-kreske i życie-na-kreskę na fb: www.facebook.com/ZycieNaKreskeMartaZablocka.

dr Mateusz Poradecki

Tytuł magistra filologii polskiej uzyskał w 1999 roku, po ukończeniu studiów polonistycznych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Tytuł pracy magisterskiej brzmiał Dwa światy fantastyczne — Tolkien i Sapkowski. Próba porównania. Promotorem był Prof. dr hab. Tadeusz Błażejewski. W trakcie studiów ukończył Specjalizację Edytorską oraz fakultatywnie uczestniczył także w zajęciach w Pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej prof. Stanisława Łabęckiego w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Po zakończeniu studiów prowadził zajęcia w ramach godzin zleconych na Uniwersytecie Łódzkim w Zakładzie Edytorstwa, z zakresu: typografia, skład komputerowy, edytory tekstowe, informatyka. Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych otrzymał na podstawie rozprawy zatytułowanej Obraz władzy w polskiej literaturze fantasy na przełomie XX i XXI wieku. Promotorem dysertacji była Prof. dr hab. Barbara Wolska, a publiczna obrona miała miejsce we wrześniu. 2007 roku. Od 1 lutego 2003 roku był zatrudniony na etacie asystenta w Katedrze Edytorstwa (początkowo w Katedrze Literatury Polskiej Oświecenia, Pozytywizmu i Młodej Polski) Wydziału Filologicznego UŁ. W listopadzie 2007 r został zatrudniony w Katedrze Edytorstwa na stanowisku adiunkta. Prowadzi zajęcia z zakresu składu komputerowego oraz autorski wykład: Typografia, realizuje ponadto własne zainteresowania naukowe w ramach zajęć jak np. Podstawy grafiki wydawniczej oraz z literatury współczesnej. Od października 2008 r. jest opiekunem Koła Naukowego Edytorów założonego przy Katedrze Edytorstwa. Od 2000 r. jest właścicielem i dyrektorem Wydawnictwa Biblioteka. Współpracuje m.in. z: Domem Literatury w Łodzi, Wydawnictwem Naukowym PWN, Wydawnictwem Lekarskim PZWL w Warszawie, Centrum Badań i Studiów Francuskich Uniwersytetu Łódzkiego, Centrum Kreowania Liderów, Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości w Łodzi, Wydawnictwem Expert, Międzynarodową Szkołą Menedżerów w Łodzi, Papier-Service w Łodzi, Teatrem Nowym, Teatrem Jaracza, Wydziałem Filologii Polskiej i Wydziałem Filologii Angielskiej Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, The British Council w Warszawie, Stowarzyszeniem Polsko–Francuskim Uniwersytetu Łódzkiego, Instytutem Kształcenia Menedżerów w Łodzi, Oficyną Naukową w Warszawie, Towarzystwem Przyjaciół Łodzi, Okręgową Izbą Lekarską, Polska Akademią Rachunkowości. Jest autorem projektów typograficznych i graficznych ponad 160 książek, współpracował przy wydaniu ponad 230 książek. Zajmuje się także projektowaniem okładek książek (ponad 60 projektów) oraz drukiem reklamowym.

Papkin Mateusz Witczak

Od 11 lat jest dziennikarzem magazynu CD-Action. Recenzent, publicysta, z pochodzenia Krakowianin, gdzie też ukończył Uniwersytet Jagielloński. Pasjonat gier o których pisze nie tylko dla pracy, ale również dla przyjemności. Grywa we wszystko co się rusza (lub też nie) – od shooterów z najwyższych półek po pixelartowe niezależne produkcje.

„Węglowy Szowinista” Mateusz Wielgosz

popularyzator nauki, dziennikarz i stały felietonista „Nowej Fantastyki”. Autor bloga: http://weglowy.blogspot.com/ Pisze o najnowszych osiągnięciach i odkryciach naukowych związanych m.in. z astronomią, medycyną, klimatem. Od lat jest prelegentem na konwentach (ale na Kapitularzu gościmy go po raz pierwszy) i innych imprezach popularyzujących naukę, takich jak np. konferencje TEDx. Uważa za niezwykle trafne słowa Carla Sagana „Żyjemy w społeczeństwie fundamentalnie uzależnionym od nauki i technologii, w którym mało kto ma jakiekolwiek pojęcie o nauce i technologii i swoją działalnością stara się zmienić tę sytuację. Jest oczywiście również fanem fantastyki, często pisuje o filmach, angażuje się też w RPGi, i to ze znakomitym skutkiem – został m.in. laureatem nagrody Quentina.

Michał Gołkowski

Polski pisarz literatury fantastycznej. Z zawodu lingwista, pracuje jako tłumacz języków polskiego, rosyjskiego i angielskiego. Zadebiutował w 2013 r. powieścią Ołowiany świt opartej na uniwersum S.T.A.L.K.E.R. jednakże z własną wizją Zony. Publikacja książki zapoczątkowała cykl wydawniczy Fabryczna Zona. Tłumaczył również powieści Wiktora Noczkina i Andrieja Lewickiego wydane w tym cyklu.

Michał Cholewa

Jest oczywiście również fanem fantastyki, często pisuje o filmach, angażuje się też w RPGi, i to ze znakomitym skutkiem – został m.in. laureatem nagrody Quentina.

Michał Nowak

Absolwent łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, grafik i projektant. Swoje charakterystyczne prace tworzy jako RocketDesign, a do najważniejszych projektów zaliczyć można Stomper'a - pierwszego vinyl toy'a rodzimej produkcji. Spośród 1000 designerskich zabawek, aż 800 zostało wysłanych do dystrybucji w USA.

Michał Gacek

Zamieszkały w Krakowie autor opowiadań i powieści grozy. Publikował w takich czasopismach jak Portal, Magazyn fantastyczny, Science Fiction, Fantasy i Horror. Jego debiutancka powieść - Endemia, wydana nakładem wydawnictwa Atropos przez krytyków została uznana za jedną z ciekawszych polskich powieści grozy ostatnich lat.

Michał Jakuszewski

Urodzony i zamieszkały w Łodzi tłumacz literatury fantastycznej. Z zawodu lekarz radiolog, od wielu lat związany z fandomem fantastycznym. Znany przede wszystkim z tłumaczeń książek George'a R. R. Martina, Stevena Eriksona, Glena Cooka, Davida Brina, Teda Chianga czy Roberta M. Heinleina

dr Natalia Lemann

Absolwentka i wykładowczyni Uniwersytetu Łódzkiego,będąca również znawczynią literatury współczesnej, a w szczególności literatury fantasy, która znajduje się wysoko na jej liście zainteresowań. Jest również założycielką Koła Naukowego Antropologów Literatury, a jej praca doktorska Epicka histografia we współczesnej prozie polskiej po rozszerzeniu została wydana jako książka.

Zebza Natalia Bienias

Na co dzień zajmuję się tworzeniem stron, aplikacji i wszelkiej maści interfejsów. Po godzinach nagrywam filmy i streamuję gadając o nauce grafiki, pracy projektanta i całym tym dizajnie jako Zebza. Tęsknię za starym Obcym, czekam ciągle na swój list do Hogwartu, a grając w gry jaram się projektami interfejsów. I właśnie o interfejsach pogadam Wam na Kapitularzu. Na jednej prelekcji pokażę jak zmieniało się podejście do projektowania interfejsów statków kosmicznych czy w zbrojach superbohaterów na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Na drugiej opowiem o dobrych i złych praktykach interfejsów growych.

Paweł Jóźwiak-Rodan

Najbardziej znany jako autor scenariusza, zdjęć i reżyser filmu dokumentalnego „Mama Tata, Bóg i Szatan”, który zdobył liczne nagrody w kraju i zagranicą. Wyreżyserował także krótkometrażowy film fabularny OSIEM9, który został zakwalifikowany do sekcji konkursowej East End Film Festival w Londynie oraz zdobył Nagrodę Publiczności UNIFEST w Madrycie.

Piotr Chrzanowski

Piotr Chrzanowski jest niezależnym ilustratorem z wieloletnim stażem. Pracuje przy projektowaniu gier, niezależnych gier, przy grach planszowych, karcianych i bitewnych. realizuje także własne projekty, ilustracje i obrazy. Pracuje przy projektowaniu i realizacji murali. Rysował dla takich firm jak Games Workshop, Fantasy Flight Games, Hysterical Games, Galeria Urban Forms i wielu innych. Specjalizuje się w cyfrowym kolażu malarskim i wybiera w pracy projekty do których doskonale pasuje jego charakterystyczny styl. Jak sam mówi: odmienność stylu i własna technika inspiruje i określa go jako ilustratora. Uwielbia malarstwo, rozmycia i niedopowiedzenia, stawia przede wszystkim na klimat i nastrój. Każda ilustracja powinna być wyjątkowa i niepowtarzalna, jednocześnie doskonale oddając klimat gry i odzwierciedlać jej świat i emocje zamieszkujących go postaci i istot. Nie wszystko musi być dosłownie pokazane, rozrysowane. Czasem wystarczy jedynie zarys kształtu, niewyraźny cień by nakierować odbiorce, pobudzić jego wyobraźnię. . W swojej pracy używa Photoshopa, Paintera, skanera i najprostszej cyfrówki. Kreatywne skany i zdjęcia stanowią doskonałą bazę do cyfrowej ilustracji! Często bazuje na tradycyjnych technikach, skanuje szkice czy tworzy akwarelowe tła, które są doskonałą bazą do wykorzystania po zeskanowaniu.

Piotr Cholewa

polski tłumacz literatury anglojęzycznej, głównie fantastycznej. Wieloletni członek Śląskiego Klubu Fantastyki, w przeszłości jego wiceprezes, od wielu lat redaktor naczelny Miesięcznika, były prezes i sekretarz Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction; były prezes, i członek zarządu Związku Stowarzyszeń Fandom Polski. Najbardziej znany z przekładów literatury fantastycznej (fantasy i science fiction) oraz komiksów. Tłumaczył książki takich pisarzy jak Terry Pratchett (cykl Świat Dysku), Orson Scott Card, William Gibson, Roger Zelazny czy Ursula Le Guin. Przełożył także na polski komiksy o Garfieldzie oraz Calvinie i Hobbesie.

dr hab. Piotr Gawron

Informatyk kwantowy pracujący w Instytucie Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk w Gliwicach. Jego zainteresowania naukowe obejmują kwantowe języki programowania, gry kwantowe, ograniczone obrazy i cienie numeryczne macierzy, sieci tensorowe oraz statystyczną analizę wyników wyborów powszechnych. Od wielu lat aktywny członek polskiego fandomu fantastyki. Kiedyś organizator i współorganizator konwentów fantastyki (Orkon, Woodland) oraz współtwórca LARPów. Ostatnio zaangażowany w popularyzację nauki na konwentach. Miłośnik twórczości Lema, Zajdla, Dicka i Chianga oraz rocka francuskiego.

dr Przemysław Piotr Damski

Historyk, wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Zajmuje się historią powszechną XIX i XX w., głównie dyplomacji i stosunków międzynarodowych. Autor bloga „Migawki z przeszłości.

dr Sebastian Adamkiewicz

Historyk, publicysta i edukator. Członek redakcji portalu historycznego Histmag.org, wykładowca Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii i współzałożyciel Fundacji Nauk Humanistycznych. Interesuje się głównie okresem staropolskim, a w szczególności dziejami parlamentaryzmu, propagandy i Kościoła.

Stanisław Mąderek

Staszek szybki jest Mąderek Reżyser, scenarzysta, producent filmowy, VFX supervisor, absolwent PWSFTiT w Łodzi. Z pasji także aktor i kompozytor muzyki filmowej. Twórca filmów fabularnych, seriali telewizyjnych, reklam, teledysków i niezależnych animacji oraz filmów krótkometrażowych (np.: Stars in Black z 2000r. lub This is Tatooine z końca roku 2015). Reżyser cut-scen, sesji motion-capture oraz współtwórca rozgrywki w licznych grach komputerowych. Z powodzeniem eksperymentuje z fotogrametrią oraz filmami 360/180 na potrzeby wirtualnej rzeczywistości.

Witold Jabłoński

Pisarz, publicysta, tłumacz literacki oraz działacz kulturalny pochodzący i mieszkający w Łodzi. Fandom fantastyki najbardziej kojarzy go z historyczno-fantastycznej serii książek Gwiazda Weus, Gwiazda Lucyfer. Spod jego pióra wyszły też również takie powieści jak Dzieci Nocy czy Kochanek Czerwonej Gwiazdy. Tłumaczył również dzieła Kiry Bułyczowa oraz Państwa Diaczenków

Wojciech Szyda

Polski pisarz, z zawodu radca prawny. Debiutował opowiadaniem Psychonautka w listopadzie 1997 r. na łamach „Nowej Fantastyki”. Był trzykrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, a Powieść Miasto dusz uzyskała w 2009 r. nominację do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. W tym roku z okazji 20-lecia pracy twórczej ukazał się podsumowujący zbiór opowiadań „Przestrzeń poświęcenia”

Kairi in Cosplayland

Z pewnością znacie jej cosplaye postaci z mang i anime takich jak Kobato czy Kuroshitsuji bądź gier, jak League of Legends. Możecie kojarzyć ją także z przedstawienia Yuri on Ice: The Musical, gdzie wcieliła się w tytułowego Yuriego. Wiele razy reprezentowała Polskę w międzynarodowych konkursach cosplayowych: podczas finałów Eurocosplay w Londynie oraz na European Cosplay Gathering w Paryżu. W Londynie udało się jej wywalczyć dwa razy drugie miejsce, a w 2014 roku zdobyła mistrzostwo

Zula Costumes

Główna charakteryzatorka College of Wizardry, współtwórczyni larpów The Witcher School, Ostatni Rejs oraz Chłopiec który… O doświadczeniu Zuli świadczą liczne nagrody, jak dwie Złote Maski Pyrkonu z 2011 i 2013 czy tytuł Vice Champion of Europe zdobyty w finałach Eurocosplay 2013

Miss_Baltica Cosplay